Iva1971
29.12.12,20:19
Dobrý deň, poraďáci.
Potrebujem radu od skúsených poraďákov. Kupujeme časť podniku.
Ako budem o tom účtovať? ako sa s tým vysporiadať daňovo? Mám kúpno - predajnú zmluvu, vypracovaný znalecký posuok. Účtovne: 1. zaúčtujem kúpnu cenu na účet 372 (na stranu DAL) oproti jednotlivým zložkám majetku (mÁ DAŤ), zaáčtujem ďalej pohľadávky na str. MÁ DAŤ, záväzky na DAL. Majetok ocením reálnou cenou podľa znal. posudku. Rozdiel, ktorý mi vznikne na účte 372 bude goodwil, príp. Badwil. Ten bude z pohľadu daňového súčasťou základu dane z príjmu. Rozumiem tomu správne? Ďalej otázka: ako budem odpisovať majetok účtovne a ako daňovo? Účtujeme v programe MK soft. Mám ale taký problém, že tento softvér nedovoľuje zadávať dvojakú cenu. Cena majetku účtovná sa vraj nebude rovnať daňovej. Mám z toho zmätok. Skúsite mi s tým pomôctť? Veľmi pekne ďakujem. Iva
Monika1504
19.03.13,15:58
Zdravím všetkých, rada by som poprosila o pomoc pri zaúčtovaní kúpy časti podniku. Firma s.r.o. kúpila časť podniku od inej s.r.o., obaja sú plátci dph. Jedná sa o kúpu HIM, DHIM, záväzkov a pohľadávok a samozrejme tiež pár zamestnancov.ide o prevedenie vlastne tejto časti.Budem rada ak mi s tým pomôžete