matiova
30.12.12,08:21
Dobrý deň, potrebujem poradiť.

Som na Materskej dovolenke do 08.01.2013 od 09.01.2013 by som mala ísť na dovolenku rodičovskú. Je potrebné prechod z materskej na rodičovskú nejako písomne oznámiť terajšiemu zamestnávateľovi? Zároveň sa mi pri nástupe na rodičovskú črtá možnosť pracovať na pracovnú zmluvu na plný úväzok u iného zamestnávateľa. Takže moja otázka znie: či môžem popri rodičovskej dovolenke aj pracovať na plný úvázok u iného zamestnávateľa a neprídem o rodičovský príspevok cca 200,- Eur mesačne. A druhá otázka je: ako je to z dovolenkou u terajšieho zamestnávateľa. Za rok 2012 mi vznikol nárok na 20 dní dovolenky, kedy si ju vlastne
môžem vyčerpať? až po skončení rodičovskej ale aj medzi prechodm z materskej na rodičovskú a je potrebné čerpanie dovolenky nejako písomne oznámiť? Ďakujem za Vaše odpoveďe Lenka :-)
Tweety
30.12.12,07:23
Dobrý deň, potrebujem poradiť.

Som na Materskej dovolenke do 08.01.2013 od 09.01.2013 by som mala ísť na dovolenku rodičovskú. Je potrebné prechod z materskej na rodičovskú nejako písomne oznámiť terajšiemu zamestnávateľovi? Zároveň sa mi pri nástupe na rodičovskú črtá možnosť pracovať na pracovnú zmluvu na plný úväzok u iného zamestnávateľa. Takže moja otázka znie: či môžem popri rodičovskej dovolenke aj pracovať na plný úvázok u iného zamestnávateľa a neprídem o rodičovský príspevok cca 200,- Eur mesačne. A druhá otázka je: ako je to z dovolenkou u terajšieho zamestnávateľa. Za rok 2012 mi vznikol nárok na 20 dní dovolenky, kedy si ju vlastne
môžem vyčerpať? až po skončení rodičovskej ale aj medzi prechodm z materskej na rodičovskú a je potrebné čerpanie dovolenky nejako písomne oznámiť? Ďakujem za Vaše odpoveďe Lenka :-)
Tie dátumy akosi nepasujú. Ak chceš ísť na RD, musíš o ňu zamestnávateľa aj písomne požiadať. Popri poberaní RP môžeš pracovať a o RP neprídeš. Nevyčerpanú dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení MD alebo RD.
Mila123
30.12.12,07:31
odporúčam preštudovať ZP §§ 166-169 zákon č, 311/2001 Z.z. v pl. znení....
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311
matiova
30.12.12,08:09
Tie dátumy akosi nepasujú. Ak chceš ísť na RD, musíš o ňu zamestnávateľa aj písomne požiadať. Popri poberaní RP môžeš pracovať a o RP neprídeš. Nevyčerpanú dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení MD alebo RD. - tomuto nechápem, akože dátumy nepasujú? veď skončím 08.01.2013 MD a následne nato súvisle prejdem na dovolenku rodičovskú, je v tom nejaký problém? a čo s tým novým zamestnávateľom môžem byť u jedného na rod. dovolenke a u druhého popri rodičovskej pracovať? neporuším zákon? takže zamestnávateľovi terajšiemu musí oznámiť písomne , že od 09.01.2013 si čerpám rodičovskú dovolenku, A normálnu dovolenku si kedy vyčerpám, som z toho nejaká domotaná :-(
Mila123
30.12.12,08:25
Tie dátumy akosi nepasujú. Ak chceš ísť na RD, musíš o ňu zamestnávateľa aj písomne požiadať. Popri poberaní RP môžeš pracovať a o RP neprídeš. Nevyčerpanú dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení MD alebo RD. - tomuto nechápem, akože dátumy nepasujú? veď skončím 08.01.2013 MD a následne nato súvisle prejdem na dovolenku rodičovskú, je v tom nejaký problém? a čo s tým novým zamestnávateľom môžem byť u jedného na rod. dovolenke a u druhého popri rodičovskej pracovať? neporuším zákon? takže zamestnávateľovi terajšiemu musí oznámiť písomne , že od 09.01.2013 si čerpám rodičovskú dovolenku, A normálnu dovolenku si kedy vyčerpám, som z toho nejaká domotaná :-(
normálnu dovolenku teraz nerieš, vyčerpeš napr. pred nástupom z RP do prvého zamestnania..........
odporúčam preštudovať, z dôvodu, ak by si išla na druhú MD, popr. pri ukončení PPV aby si nebola šokovaná.....http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html
matiova
30.12.12,09:40
No absolútne nechápem čo s tým majú dohody mimo pracovného pomeru, keď ja riešim normálny pracovný vzťah u nového zamestnávateľa a u starého zamestnávateľa nevyčerpanú dovolenku a súvislý prechod z materskej dovolenky na rodičovskú. To ste mi teda nepomohli ale úplne ma domotali .-(((( Čo je vlastne výhodnejšie vyčerpať dovolenku medzi prestupom z materskej na rodičovskú alebo ťahať rodičovskú 3 roky a potom vyčerpať nevyčerpanú dovolenku. Hrubú mzdu na zmluve mám 2.000,- brutto.
Tweety
30.12.12,09:41
No absolútne nechápem čo s tým majú dohody mimo pracovného pomeru, keď ja riešim normálny pracovný vzťah u nového zamestnávateľa a u starého zamestnávateľa nevyčerpanú dovolenku a súvislý prechod z materskej dovolenky na rodičovskú. To ste mi teda nepomohli ale úplne ma domotali .-(((( Čo je vlastne výhodnejšie vyčerpať dovolenku medzi prestupom z materskej na rodičovskú alebo ťahať rodičovskú 3 roky a potom vyčerpať nevyčerpanú dovolenku. Hrubú mzdu na zmluve mám 2.000,- brutto.
Neviem čo ešte riešiš, ale v prísp. č. 3 máš odpovedané.
matiova
30.12.12,09:52
Ale prestaňte sa urážať ja som vďačná za každú odpoveď, ale som ich nepochopila, takže ste mi nepomohli :-) o aké úplné údaje ide??? napísala som tam všetko čo som sa chcela spýtať, čo ešte potrebujete aby to bolo zrozumiteľnejšie
Tweety
30.12.12,09:54
Ale prestaňte sa urážať ja som vďačná za každú odpoveď, ale som ich nepochopila, takže ste mi nepomohli :-) o aké úplné údaje ide??? napísala som tam všetko čo som sa chcela spýtať, čo ešte potrebujete aby to bolo zrozumiteľnejšie
Ako nepochopila, čo je tam nepochopiteľné? Veď príspevok č 2. je zrozumiteľný, či nie?
matiova
30.12.12,10:04
No nechápem tomu, že prečo musím písomne zamestnávateľovi oznamovať rodičovskú dovolenku, to nie je automaticky že z materskej dovolenky sa rovno prechádza na rodičovskú? Myslela som si, že písomne sa zamestnávateľovi oznamuje len nástup po MD alebo RD. A zároveň som si myslela, že po ukončení MD si vyčerpem tých mojich 20 dní dovolenky a potom pôjdem na rodičovskú dovolenku. Preto som z toho trocha dopletená tak prepáčte.
Tweety
30.12.12,10:05
No nechápem tomu, že prečo musím písomne zamestnávateľovi oznamovať rodičovskú dovolenku, to nie je automaticky že z materskej dovolenky sa rovno prechádza na rodičovskú? Myslela som si, že písomne sa zamestnávateľovi oznamuje len nástup po MD alebo RD. A zároveň som si myslela, že po ukončení MD si vyčerpem tých mojich 20 dní dovolenky a potom pôjdem na rodičovskú dovolenku. Preto som z toho trocha dopletená tak prepáčte.
Ak by si preštudovala ZP, tak by si vedela, že o RD treba zamestnáv. požiadať. PS, ty si mzdárka, tak ako máš v profile?
Mila123
30.12.12,10:06
No nechápem tomu, že prečo musím písomne zamestnávateľovi oznamovať rodičovskú dovolenku, to nie je automaticky že z materskej dovolenky sa rovno prechádza na rodičovskú? Myslela som si, že písomne sa zamestnávateľovi oznamuje len nástup po MD alebo RD. A zároveň som si myslela, že po ukončení MD si vyčerpem tých mojich 20 dní dovolenky a potom pôjdem na rodičovskú dovolenku. Preto som z toho trocha dopletená tak prepáčte.
ten ZP si si ani nepozrela...je to tam napísané, zákony platia i pre Teba.....
matiova
30.12.12,10:10
Mám doma dve malé deti bohužiaľ nestíham čítať Zákonník práce
Mila123
30.12.12,10:21
OK hlavne že vy dvaja vševedkovia viete všetko, P.S. nerieš môj plat ale svoj, a nekázala som Vám práve reagovať na moju otázku, určite sú tu podstatne lepší odborníci ako vy dvaja!!!
infantilné vyčítanie toto je......moja posledná reakcia, končím, odoberá mi to čas a chuť.......
veronikasad
30.12.12,10:24
Dobrý deň, potrebujem poradiť.

Som na Materskej dovolenke do 08.01.2013 od 09.01.2013 by som mala ísť na dovolenku rodičovskú. Je potrebné prechod z materskej na rodičovskú nejako písomne oznámiť terajšiemu zamestnávateľovi? Zároveň sa mi pri nástupe na rodičovskú črtá možnosť pracovať na pracovnú zmluvu na plný úväzok u iného zamestnávateľa. Takže moja otázka znie: či môžem popri rodičovskej dovolenke aj pracovať na plný úvázok u iného zamestnávateľa a neprídem o rodičovský príspevok cca 200,- Eur mesačne. A druhá otázka je: ako je to z dovolenkou u terajšieho zamestnávateľa. Za rok 2012 mi vznikol nárok na 20 dní dovolenky, kedy si ju vlastne
môžem vyčerpať? až po skončení rodičovskej ale aj medzi prechodm z materskej na rodičovskú a je potrebné čerpanie dovolenky nejako písomne oznámiť? Ďakujem za Vaše odpoveďe Lenka :-)
Dovolenku si môžeš vyčerpať aj po skončení materskej dovolenky (v súbehu s poberaním rod.príspevku). V období čerpania riadnej dovolenky nebudeš u zamestnávatela na rodičovskej dovolenke (začiatok rod.dovolenky nahlásiš až po skončení čerpania dovolenky) a nevzťahuje sa na teba zákaz výpovede. To znamená, že zamestnávateľ ti môže doručiť napr. výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, ale tvoja výpovedná doba končí až po skončení rodičovskej dovolenky.

Ak nastúpiš do zamestnania počas rod.dovolenky (aj u iného zamestnávateľa) - platí pre dohodu aj pracovnú zmluvu, prestávaš byť poistencom štátu v sociálnej aj zdravotnej poisťovni. V sociálnej poisťovni treba podať odhlášku z dôch.poistenia do 8 kal.dní od vzniku nového poist.vzťahu.
V zdr.poisťovni je to i u poistencov štátu komplikovanejšie, závisí od výšky príjmu.
Jozef Mihál
30.12.12,10:24
Ako moderátor diskusie som vymazal tri urážlivé príspevky od "matiova". Ľudia, ktorí sa snažia pomôcť a poradiť, si takéto reakcie naozaj nezaslúžia.

Poprosím tých, čo na ne reagovali a citovali ich, aby stiahli sami svoje reakcie, sú tým pádom zbytočné.
matiova
30.12.12,10:26
veľmi pekne Ďakujem za odpoveď veronika sad :-)
matiova
30.12.12,10:27
Vážený pán Mihál, tý dvaja ako vy ich nazývate mi vôbec nepomohli, tvárili sa ako majstri sveta a pritom ešte boli aj urazení. Tak o čom sa tu bavíme o porade ktorá má pomôcť, ale o porade ktorú nepochopí druhá strana???
matiova
30.12.12,10:31
Slušne som sa spýtala a čakala som aj slušnú odpoveď a nie vyvyšovanie sa nad niekým a čítanie profilu a kadečoho.
Myslela som si že táto stránka má pomáhať ľudom, ktorý potrebujú pomoc ak si niesú v niečom istý ale veľmi som sa mýlila. Je tu plno mudrlantov, ktorý sa asi nudia a rýpajú do každého.
Tweety
30.12.12,10:36
Slušne som sa spýtala a čakala som aj slušnú odpoveď a nie vyvyšovanie sa nad niekým a čítanie profilu a kadečoho.
Myslela som si že táto stránka má pomáhať ľudom, ktorý potrebujú pomoc ak si niesú v niečom istý ale veľmi som sa mýlila. Je tu plno mudrlantov, ktorý sa asi nudia a rýpajú do každého.
Dostala si slušnú odpoveď. Nemala si dôvod na žiadne útoky a osočovanie poraďákov. Ale už aspoň vieme pre budúcnosť, koho príspevkom, otázkam sa máme strániť. PS, ani tá gramatika ti veľmi neide.
inges
30.12.12,10:36
Som teraz mimo témy, ale Mila123 a taktiež Tweety sú vždy ochotné reagovať a pomáhať. Nemusia, ale robia to aby pomohli iným. Teda napr. aj mne. Tiež čítam zákonník práce a neviem ho citovať naspamäť,ale ak si nie som istá, viem, že tu mi to je vždy vysvetlené, tak aby som to pochopila.
matiova
30.12.12,10:40
Hlavne že tebe Tweeeeeeeeeeeeeety to tu ide super, Ďalej nekomentujem nestojíš mi zato.....
Tweety
30.12.12,10:41
Hlavne že tebe Tweeeeeeeeeeeeeety to tu ide super, Ďalej nekomentujem nestojíš mi zato.....
Uraziť ma môže len inteligentný a slušný človek, tak si nefandi.