Mirka K.
30.12.12,11:28
Potrebujem poradit,prenajimatel 5 bytov a uz nebude moznost pausalu,moze si tento majitel dat ohodnotit majetok znalcovi a ten zaradit na odpisovanie? Ma pridelene len Dic na prenajom
KEJKA
30.12.12,13:14
nemôže
Sarlotka
30.12.12,13:28
mozno vam pomozu drsr pokyny
Mirka K.
31.12.12,08:22
dakujem za usmernenie,ale aj tak nerozumiem str.4 ked bude viest evidenciu podla§ 6 ods.11 JU ci PU a majetok zaradi do podnikania jeho forma podnikania je § 6 ods.3 tak nemoze ten majetok odpisovat? Po znaleckom posudku to ocenim reprod.cenou a / 20 odpisy nemoze a preco teda?
Mirka K.
01.01.13,19:44
Dobry vecer, mozete mi dat nejaku info preco si nemoze ten prenajimatel uplatnovat odpisy na majetku ? Dakujem
marjankaj
01.01.13,20:36
Potrebujem poradit,prenajimatel 5 bytov a uz nebude moznost pausalu,moze si tento majitel dat ohodnotit majetok znalcovi a ten zaradit na odpisovanie? Ma pridelene len Dic na prenajom


§24
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).
§ 25
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
V ktorom roku boli tie byty obstarané? Ako? Kúpou? Za koľko?
Mirka K.
01.01.13,20:41
V ktorom roku boli tie byty obstarané? Ako? Kúpou? Za koľko?

2007, kupno-predajnou zmluvou, cize momentalne trhova cena ina- vyssia, majitel si chce dat vyhotovit znalecke posudky na novu cenu a tu zaradit do obchodneho majetku a odpisovat. Je mi jasne, ze za roky pred narok na odpisy nie je, cize ked to ocenim teraz RC a zaradim, tak musim zohladnit odpisy spatne od 2007 a tie len zaevidovat, aby bola reprod.cena znizena a teraz od 1.1.13 uz odpisujem alikv.castou ? dakujem
marjankaj
01.01.13,21:05
2007, kupno-predajnou zmluvou, cize momentalne trhova cena ina- vyssia, majitel si chce dat vyhotovit znalecke posudky na novu cenu a tu zaradit do obchodneho majetku a odpisovat. Je mi jasne, ze za roky pred narok na odpisy nie je, cize ked to ocenim teraz RC a zaradim, tak musim zohladnit odpisy spatne od 2007 a tie len zaevidovat, aby bola reprod.cena znizena a teraz od 1.1.13 uz odpisujem alikv.castou ? dakujem
No myslím, že vstupnou cenou bude obstarávacia cena, Teda cena uvedená na kúpno-predajnej zmluve. A odpisy 2007-2012 sa neuplatnia.
Mirka K.
01.01.13,21:12
No myslím, že vstupnou cenou bude obstarávacia cena, Teda cena uvedená na kúpno-predajnej zmluve. A odpisy 2007-2012 sa neuplatnia.
ok cize zaradim v tej cene, keby jeden byt bol darovanim ? cize ked sa uplatnovali doteraz pausalne a az teraz od 1.1.13 budu naklady preukazatelne, tak aj tak musim urobit spatne za roky od kupy odpisy a znizit teda cenu, beriem teda odo dna nadobudnutia ?
KEJKA
01.01.13,21:38
znížiš zostatkovú cenu, ale odpisy počítaš z pôvodnej obstarávacej.
Mirka K.
01.01.13,21:43
znížiš zostatkovú cenu, ale odpisy počítaš z pôvodnej obstarávacej.
vsak si mi na zaciatku napisala ze nemozem odpisovat tento majetok :-(
marjankaj
01.01.13,23:02
Potrebujem poradit,prenajimatel 5 bytov a uz nebude moznost pausalu,moze si tento majitel dat ohodnotit majetok znalcovi a ten zaradit na odpisovanie? Ma pridelene len Dic na prenajom
Kejka ti síce napísala, že si nemôže dať ohodnotiť majetok znalcovi.
Teda môže si ho dať ohodnotiť. Ale to ohodnotenie si do výdavkov nemôže dať a ani použiť to ohodnotenie na určenie ceny.
Mirka K.
02.01.13,07:23
Kejka ti síce napísala, že si nemôže dať ohodnotiť majetok znalcovi.
Teda môže si ho dať ohodnotiť. Ale to ohodnotenie si do výdavkov nemôže dať a ani použiť to ohodnotenie na určenie ceny.
Tam nebolo vysvetlene co nemoze, ja som sa pytala hlavne ci si moze uplatnit odpisy do nakladov o to mi islo, ze majitel chce znalecke posudky, co mi je jasne, ze OC je ta 1. nadobudnuta, ale ked niekto napise jedno slovo v odpovedi, tazko mozem vydedukovat coho sa to slovo tyka ...:-( ze ?
marjankaj
02.01.13,07:26
Tam nebolo vysvetlene co nemoze, ja som sa pytala hlavne ci si moze uplatnit odpisy do nakladov o to mi islo, ze majitel chce znalecke posudky, co mi je jasne, ze OC je ta 1. nadobudnuta, ale ked niekto napise jedno slovo v odpovedi, tazko mozem vydedukovat coho sa to slovo tyka ...:-( ze ?
Čo si sa pýtala, na to si dostala odpoveď.
Nikto netuší, čo si tou otázkou myslela.
KEJKA
02.01.13,15:24
Potrebujem poradit,prenajimatel 5 bytov a uz nebude moznost pausalu,moze si tento majitel dat ohodnotit majetok znalcovi a ten zaradit na odpisovanie? Ma pridelene len Dic na prenajom

nemôžeto bola odpoved na zadanie. Čo nie je jasné?


No myslím, že vstupnou cenou bude obstarávacia cena, Teda cena uvedená na kúpno-predajnej zmluve. A odpisy 2007-2012 sa neuplatnia.

ok cize zaradim v tej cene, keby jeden byt bol darovanim ? cize ked sa uplatnovali doteraz pausalne a az teraz od 1.1.13 budu naklady preukazatelne, tak aj tak musim urobit spatne za roky od kupy odpisy a znizit teda cenu, beriem teda odo dna nadobudnutia ?

znížiš zostatkovú cenu, ale odpisy počítaš z pôvodnej obstarávacej.odpoved na zadanie a predchádzajúce upresnenie. Píše sa o OC, o kúpe, o nadobudnutí................čo nie je jasné?
Mirka K.
02.01.13,20:12
to bola odpoved na zadanie. Čo nie je jasné?



odpoved na zadanie a predchádzajúce upresnenie. Píše sa o OC, o kúpe, o nadobudnutí................čo nie je jasné?
Uz je to jasne, ale ked na otazku ktora ma 2 casti odpovies nemoze, tak nemoze co ? uz mi je to jasne, znalecky nie, ale odpisy ano.
marjankaj
02.01.13,20:25
Uz je to jasne, ale ked na otazku ktora ma 2 casti odpovies nemoze, tak nemoze co ? uz mi je to jasne, znalecky nie, ale odpisy ano.
Odpovedala: Nemôže odpisovať z ceny určenej znalcom. Keď dávaš také dvojzmyselné otázky, potom sa nečuduj.