calimero1
30.12.12,16:18
Dobrý deň,

ak som zaregistroval správne, pri výpočte dane z príjmu za rok 2013 sa základ dane nebude znižovať o zaplatené odvody. Uvažujem teda, že odvody za december 2012, ktoré sa spravidla platia do 8. januára, uhradím ešte tento rok, aby mi aspoň znížili základ dane za rok 2012.
Uvažujem správne?
zuzana.š.
30.12.12,15:33
Dobrý deň,

ak som zaregistroval správne, pri výpočte dane z príjmu za rok 2013 sa základ dane nebude znižovať o zaplatené odvody. Uvažujem teda, že odvody za december 2012, ktoré sa spravidla platia do 8. januára, uhradím ešte tento rok, aby mi aspoň znížili základ dane za rok 2012.
Uvažujem správne?


Už je to isté?
calimero1
30.12.12,15:41
Už je to isté?

Predpokladám, že áno, pravidlá hry by mali byť známe pred jej začiatkom :)

http://www.uctovnictvo-enigma.sk/odvody-zivnostnikov-zmeny-v-plateni-od-1-1-2013/
Mila123
30.12.12,15:54
395/2012 Z.z. platí od 01 01 2013.....
nika.sum
30.12.12,16:00
Ja mam pocit ze uz nicomu nerozumiem, akoto ze odvody nebudu znizovat zaklad dane ved:
Zo zakona o DzP od 1.1.2013....:
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)
c) zostatková cena alebo obstarávacia cena hmotného majetku bezodplatne odovzdaného do vlastníctva organizácie zabezpečujúcej jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90) ak nie je súčasťou obstarávacej ceny stavby odpisovanej odovzdávajúcim daňovníkom,
d) zostatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku vyradeného z dôvodu škody do výšky príjmov z náhrad zahrnovaných do základu dane vrátane prijatých úhrad z predaja vyradeného majetku s výnimkou uvedenou v písmene g),
e) vstupná cena pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23, pričom pri predaji majetku uvedeného v § 23 ods. 1 písm. d) až g), § 23 ods. 2 písm. d) a pozemkov nedotknutých ťažbou možno vstupnú cenu zahrnúť len do výšky príjmu z predaja,
f) tvorba rezerv a opravných položiek podľa § 20,
g) škody nezavinené daňovníkom

1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,

h) pri postúpení pohľadávky menovitá hodnota pohľadávky alebo jej nesplatená časť do výšky príjmu z jej postúpenia alebo do výšky tvorby opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20; u daňovníka s príjmami podľa § 6 účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, sa uplatní postup podľa § 17 ods. 12 písm. a) a d),
i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,
j) miestne dane a miestny poplatok podľa osobitného predpisu90a) a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,
k) daň z pridanej hodnoty


pokial ja viem, tak zaklad dane znizia ale nebudu znizovat vymeriavaci zaklad na vypocet poistneho.
Aljok
30.12.12,16:02
Dobrý deň,

ak som zaregistroval správne, pri výpočte dane z príjmu za rok 2013 sa základ dane nebude znižovať o zaplatené odvody. Uvažujem teda, že odvody za december 2012, ktoré sa spravidla platia do 8. januára, uhradím ešte tento rok, aby mi aspoň znížili základ dane za rok 2012.
Uvažujem správne?

To vôbec nie je pravda.

Pozri ZDzP platný od 1.1.2013:
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2013-a.html

Pre tých čo použijú v r. 2013 paušálne výdavky bol novelizovaný § 6/10 :

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania
výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

A § 19 nebol novelizovaný vôbec :

§ 19

Daňové výdavky

(3) Daňovými výdavkami sú aj
....

i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,
Katy a R
30.12.12,16:04
Aljok
30.12.12,16:08
Predpokladám, že áno, pravidlá hry by mali byť známe pred jej začiatkom :)

http://www.uctovnictvo-enigma.sk/odvody-zivnostnikov-zmeny-v-plateni-od-1-1-2013/

V priloženom linku si autor pletie hrušky s jablkami.
Najskôr píše o základe dane a potom zasa o vymeriavacom základe...
Stanislav 1975
30.12.12,16:12
POZOR, POZOR/ Iba vypocet odvodov nebude znizovat zaplatene poistne/ NIE DANE...
veronikasad
30.12.12,16:18
Predpokladám, že áno, pravidlá hry by mali byť známe pred jej začiatkom :)

http://www.uctovnictvo-enigma.sk/odvody-zivnostnikov-zmeny-v-plateni-od-1-1-2013/
Citujem z priloženého linku - pekná blbosť

Základ dane po novom Ďalšia zmena nastane aj vo výpočte základu dane. V súčasnosti sa vymeriavací základ počíta zo základu dane zníženého o zaplatené odvody, po novom sa bude vychádzať zo základu dane nezníženého o zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie.
veronikasad
30.12.12,16:19
To môže opraviť len Mila123 tak, že zmaže tento príspevok.
beatam
30.12.12,16:24
Citujem z priloženého linku - pekná blbosť

Základ dane po novom

Ďalšia zmena nastane aj vo výpočte základu dane. V súčasnosti sa vymeriavací základ počíta zo základu dane zníženého o zaplatené odvody, po novom sa bude vychádzať zo základu dane nezníženého o zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie.

Už som sa stretla s článkom, kde tvrdili toto isté. Ale tu ma zarazilo, že firma sa venuje vedeniu účtovníctva.
nika.sum
30.12.12,17:31
napisala som im nech si to laskavo opravia.
zuzana.š.
31.12.12,10:20
ja som tú blbosť tiež včera čítala na aktuálne.sk.
calimero1
31.12.12,11:17
Ano, na konci clanku:
http://aktualne.atlas.sk/zivnostnici-budu-platit-viac-fico-si-od-nich-pyta-stovky-eur-navyse/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/

Clovek sa ani nemoze cudovat, v tom bordeli, ktory tu mame, ked su zmeny pomaly kazdy mesiac. Som z toho unaveny.
zamborskyjan
31.12.12,11:20
Hádam, keby to ozaj platilo od 1.1.2013, tak by sa to prejavilo až v DP za rok 2013 v roku 2014?
nika.sum
31.12.12,13:02
Hádam, keby to ozaj platilo od 1.1.2013, tak by sa to prejavilo až v DP za rok 2013 v roku 2014?

ale neplati to. Keby to schvalili tak nas drobnych zivnostnikov by naozaj takmer vsetkych pochovali....aj tak vela firiem pri tychto zmenach neprezije.

Ja neviem, ale bolo by dobre keby si pisatelia takych clankov dobre overili zakon a to ci ho spravne pochopili a nie takto zavadzat ludi. Dufam, ze to je len blud a nie vizia do buducnosti....:D
hriblan
02.01.13,16:21
[QUOTE=nika.sum;2212766]ale neplati to. Keby to schvalili tak nas drobnych zivnostnikov by naozaj takmer vsetkych pochovali....aj tak vela firiem pri tychto zmenach neprezije.

Čiže, aby bolo jasné. Budú aj v roku 2013 odvody do SP a ZP znižovať základ dane alebo nie?
Mila123
02.01.13,16:45
[QUOTE=nika.sum;2212766]ale neplati to. Keby to schvalili tak nas drobnych zivnostnikov by naozaj takmer vsetkych pochovali....aj tak vela firiem pri tychto zmenach neprezije.

Čiže, aby bolo jasné. Budú aj v roku 2013 odvody do SP a ZP znižovať základ dane alebo nie?
áno, budú znižovať základ dane, či už skutočnými výdavkami, ale i paušálnymi....

§ 6 ods. 10 ZDP v pl. znení......
nika.sum
02.01.13,19:05
Mila, pri citani tvojej citacie, som nechapala kedy som dala tu otazku. ale to je len cast mojej citacie a otazka od Hriblan
nika.sum
02.01.13,19:08
Čiže, aby bolo jasné. Budú aj v roku 2013 odvody do SP a ZP znižovať základ dane alebo nie?

Tak ako ti odpovedala Mila,ano budu aj v r.2013 odvody do SP a ZP znizovat zaklad dane.
hriblan
03.01.13,06:54
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
emajko
03.01.13,07:45
Prosím Vás, chcem sa spýtať, či sa zmeny týkajúce sa paušálnych výdavkov /obmedzený limit, prenájom../ budú týkať už daňových priznaní za rok 2012? Ďakujem.
Mila123
03.01.13,07:46
nie až za rok 2013, podávané zvyčajne v roku 2014
nika.sum
14.02.13,09:55
Ahoj, nikde neviem najst kalkulacku na vypocet odvodov do SP od 1.7.2013, ani na ich strankach. Neviete niekto o niecom co som prehliadla.Niekedy tu boli super tabulky na porade na vypocet, ale to je asi este v tomto zhone priskoro.
veronikasad
14.02.13,09:59
Ahoj, nikde neviem najst kalkulacku na vypocet odvodov do SP od 1.7.2013, ani na ich strankach. Neviete niekto o niecom co som prehliadla.Niekedy tu boli super tabulky na porade na vypocet, ale to je asi este v tomto zhone priskoro.
taká kalkulačka ešte nie je, ale vieš si ich vypočítať sama :

Základ dane + zaplatené poistné na zdr.a soc.poistenie(sumy uvedieš pod tab.č.1 na str. 3 DPtypu B) /1,9/počet mesiacov podnikania. Dostaneš mesačný vymer.základ - ak je nižší ako minimum, upravíš na minimum. Percentá odvodov do jednotlivých fondov SP sa nemenia.
nika.sum
14.02.13,10:08
taká kalkulačka ešte nie je, ale vieš si ich vypočítať sama :

Základ dane + zaplatené poistné na zdr.a soc.poistenie(sumy uvedieš pod tab.č.1 na str. 3 DPtypu B) /1,9/počet mesiacov podnikania. Dostaneš mesačný vymer.základ - ak je nižší ako minimum, upravíš na minimum. Percentá odvodov do jednotlivých fondov SP sa nemenia.

Dakujem, prave som si to nasla na nejakej stranke a vypocitala.
Viera25
18.02.13,13:04
K zaplatenému zdravotnému poisteniu sa priráta aj zaplatený nedoplatok z RZZP 2010?
Ďakujem