angelik82
30.12.12,21:58
Emailom mi prisla faktura za služby za obdobie od 15 decembra 2012 do 14 januara 2013. Zdanitelne plnenie je decembrove. Je tato faktura spravna? Najradsej by som im to vratila..
Este s takymto niecim som sa nestretla :(. Viete mi to, skusení uctovnici, prosim, aj nejak vysvetlit logicky?
tictac7
30.12.12,21:26
....a čo sa Ti na tej faktúre nezdá? Ako ináč by si ju chela mať vystavenú? Nepíšeš o aké služby sa jedná.... a určite na nej nie je napísané "zdaniteľné plnenie"....
Sarlotka
30.12.12,21:31
cena za sluzby na rok 2012 pojde do nakladov roku 2012 5xx
a cena za sluzby roku 2013 pojde na ucet casove rozlisenie - nakladu buducich obdobi 381

nejde nahodou o telekomunikacne sluzby?
angelik82
31.12.12,00:29
cena za sluzby na rok 2012 pojde do nakladov roku 2012 5xx
a cena za sluzby roku 2013 pojde na ucet casove rozlisenie - nakladu buducich obdobi 381

nejde nahodou o telekomunikacne sluzby?

ano ide o telekomunikacne sluzby, a datum dan.povinnosti je december.
angelik82
31.12.12,00:34
....a čo sa Ti na tej faktúre nezdá? Ako ináč by si ju chela mať vystavenú? Nepíšeš o aké služby sa jedná.... a určite na nej nie je napísané "zdaniteľné plnenie"....

no nezda sa mi to, ze je tam datum dan.povinnosti december a sluzby idu aj do januara.. Ja by som to rozdelila na dve fa.
Tak, aby uctovnicky nemali s tym vela starosti...
Ospravedlnujem sa, ak niekoho tymito otazkami urazam...ale chcem to vediet..
Sarlotka
31.12.12,01:50
DPH je december

oni fakturuju nasledovne zakon o DPH § 19

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí,
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.
angelik82
31.12.12,11:36
Dakujem.
Rozalka
31.12.12,12:05
Faktúra je určite správna.
Hovory sú za december, stále platby za január. Deň dodania je v decembri.
Účtovať tak, ako píše Sarlotka v príspevku3.
Sarlotka
31.12.12,16:43
este ma tak napadlo angelika82

ze s podobnym uctovanim akoby cez rok sa este co ma napada stretavam najma pri
- poistkách napr. PZP za auto rocna periodicita platenia napr 15.4.2012 -14.4.2013 tiez časovo rozlisujem naklady roku 2012 a naklady roku 2013 - 381
- prípadne hosting, domena, www stranky - castokrát fakturované ročne napr 15.4.2012 - 14.4.2013 ano hostingove spolocnosti nefakturuju dve fakturu na rok 2012 a na rok 2013 (platba je zvacsa najskor na zaklade zalohovych faktur)
- alebo aj v prípade napr najmu platba vopred napr za obdobie 15.10.2012 14.1.2013

aj toto su pripady pri ktorych sa pouziva ucet 381, spolocnosti nevystavuju dve faktury za sluzby rok 2012 a sluzby rok 2013.
tictac7
02.01.13,07:10
...mňa neurážaš, mňa len zarazila táto otázka položená účtovníkom, ktorý sa uchádza o pracovnú pozíciu asistenta audítora....