antonia111
27.02.06,19:58
Mám problém a to taký, že podnikám dlhšiu dobu a nemám vytvorený soc.fond. neviem čo stým.Aké je číslo účtu.Môžem si ho vytvoriť aj v podn.účte?Zamestnancom preplácam cestovné aj tak a aj diéty, kedže pracujú v ČR. Aké môžem mať problémy?Kto to kontroluje? Za každú radu ďakujem.:eek:
DanielaSL
27.02.06,19:31
Odpoviem ti len tak narýchlo ....SF si povinná tvoriť vo výške o,6% ak zamestnávaš aspoň jedného zamestnanca. Vyrátaš si to z úhrnu miezd - z miezd za prácu , nie za náhrady ako je napr. dovolenka. Tak ako si povinná ho tvoriť , tak by si ho mala aj čerpať. Najčastejšie sa z neho prispieva na stravné lístky. Ale ak máš zamestnancov , ktorí majú diéty , tak stravné lístky im asi nedávaš. Tak si vytvor smernicu na čo použiješ SF napr. na regeneráciu pracovnej sily- kúpiš im lístky na plaváreň, na masáž, do posilňovne a pod., na kultúrne akcie, kúpiš kolekcie na vianoce atď. Na SF už nemusíš mať špeciálny účet v banke , stačí keď si ho eviduješ v knihe SF. Len ešte dodám, že príjem pre zamestnanca zo SF sa zdaňuje, okrem stravných lístkov.
Viac sa dočítaš o SF ak si na bledomodrej lište v okienku "Hľadať...." zadáš napr. sociálny fond a vyhľadá ti to všetky témy kde sa o tom písalo.
antonia111
27.02.06,19:54
Daniela, veľmi pekne ďakujem. Snáď nebudem máť nejaké problémy. Som tu prvykrát, takže sa trocha aj učím ako to tu funguje. :D
kattka.c
23.09.06,10:54
ahojte
mam taku hlupu otazku - aspon mne hlupa pripada, ale neviem si na nu odpovedat.
zacinam uctova v pohode PU a neviem ako mam zauctovat socialny fond - co sa tyka bankoveho uctu. Podnikatel nema samostanty ucet v banke pre socialny fond.
Zautovala som vytvorenie fondu 527/472
teraz neviem ako mam zadat 221/472 - ako to dat? ved ked to zadam takto budem mat v banke pohyb, ktory sa neuskutocnil.
respektive by to malo byt 221AE/221AE - cez interne doklady?
a az potom 221/472?
Som z toho dopletena - ako to uctovat ked je len jeden ucet:confused:
Prosim poradte mi.... viem ze to je banalita, ale vazne sa s tym trapim - ako to urobit.

Dakujem
Paula
23.09.06,11:21
Zautovala som vytvorenie fondu 527/472

Dakujem

Ak nie je samostatný účet, toto stačí. Potom účtuješ len čerpanie. Alebo si vytvor analytiku na druhú pokladňu, ak chceš - namiesto účtu.
kattka.c
23.09.06,11:23
staci? ak staci - potom to mam dobre...
ale nie je to potom akoze nie je uhradeny zavazok do socialneho fondu?
mozes mi to vysvetlit?
Dakujem
Paula
23.09.06,11:29
Záväzky si plníš jeho čerpaním.....vydávaš peniaze z pokladne, resp. z účtu na nákup SL , atp.
kattka.c
23.09.06,11:33
Ahaaaa
takze ked ho budem cerpat tak dam napr: 472/331
a 331/221
a tym padom je to vyriesene ...

DAKUJEM
Paula
23.09.06,11:44
Nakúpim napr. SL, zaúčtujem .....213xx/321xx
úhrada.....321xx/211xx (hlavná pokladňa)

Zrážam ich vo výplate:
331xx/213xx
527xx/213xx
472xx/213xx

Zníži sa ti stav na účte 427, takže ak chceš mať aktuálny stav v pokladni SF, presunieš si z nej peniažky do hlavnej pokladne - z tej boli lístky vyplatené.

Niekto účtuje na 527 a 472 už pri nákupe SL.
kattka.c
23.09.06,11:47
super dakujem
velmi si mi pomohla :)
kattka.c
23.09.06,12:06
este sa spytam - aj ked to je trosku mimo:
tie stravne listky som kupila ja a teraz ich chcem prefakturovat.
Je to spravne ak to u nich zauctujem takto:
213xx/321xx
321xx/321JA
321JA/221
Moze to tak byt?
kattka.c
23.09.06,18:13
este sa spytam - aj ked to je trosku mimo:
tie stravne listky som kupila ja a teraz ich chcem prefakturovat.
Je to spravne ak to u nich zauctujem takto:
213xx/321xx
321xx/321JA
321JA/221
Moze to tak byt?

Prosiiiim pozrite sa mi na to niekto .... alebo to mam urobit uplne inak? :confused:
Paula
23.09.06,18:31
este sa spytam - aj ked to je trosku mimo:
tie stravne listky som kupila ja a teraz ich chcem prefakturovat.
Je to spravne ak to u nich zauctujem takto:
213xx/321xx
321xx/321JA
321JA/221
Moze to tak byt?

Katka, v tomto nemám skúsenosť. Ty si nakúipla SL od spoločnosti, s ktorou máš zmluvu o nákupe a chceš ich predať (refakturovať) ďalej?
kattka.c
23.09.06,18:36
nie v podstate konatelia boli v zahranici a bolo treba kupit pre jedneho zamestnanca stravne listky - dost to surilo, takze som zobrala svoj cash (lebo oni v pokladni nic nemali) a zaplatila zo svojho. faktura je na ich meno. V pokladni stale nic nemaju - takze jedina moznost ako ziskat tie peniaze je z ich uctu.
Ak dam ale ze zaplatili v hotovosti a potom im to dam aj na moju fakturu budu to mat v nakladoch 2x.
To co som uviedla sa mi zda logicke, ale neviem ci to je spravne.
Paula
23.09.06,18:51
Refakturácia tu neprichádza do úvahy. Spoločnosť zakúpila SL na svoje obchodné meno, záväzok uhradila (z Tvojho vrecka) - predpokladám na príjmovom doklade od dodávateľa je uvedený názov spoločnosti ako platiaceho . Spoločnosť je vlastne dlžná Tebe sko bežnému človeku. Tak?
Tweety
23.09.06,18:57
nie v podstate konatelia boli v zahranici a bolo treba kupit pre jedneho zamestnanca stravne listky - dost to surilo, takze som zobrala svoj cash (lebo oni v pokladni nic nemali) a zaplatila zo svojho. faktura je na ich meno. V pokladni stale nic nemaju - takze jedina moznost ako ziskat tie peniaze je z ich uctu.
Ak dam ale ze zaplatili v hotovosti a potom im to dam aj na moju fakturu budu to mat v nakladoch 2x.
To co som uviedla sa mi zda logicke, ale neviem ci to je spravne.
Fa za stravenky 213/321 v spoločnosti.Úhrada Tebe na účet 321/221.Ty si splatila ich záväzok. Priložila by som doklad o úhrade fa k BV, na ktorom prebehne platba pre Teba. Ak si to platila za hotové, tak nech vyberú peniaze z banky do pokladne a na ich VPD za platbu lístkov, na ktorom akože oni uhradili tie stravenky v skutočnosti vyplatia peniažky Tebe, pretože aj tebe v skutočnosti patria.
kattka.c
23.09.06,19:01
Fa za stravenky 213/321 v spoločnosti.Úhrada Tebe na účet 321/221.Tz si vlastne splatila ich záväzok.

tak ako som napisala vyssie?
mam tam dat aj ten medzikrok "ich 321"/ "moj 321" ?
Tweety
23.09.06,19:09
tak ako som napisala vyssie?
mam tam dat aj ten medzikrok "ich 321"/ "moj 321" ?Ak si uhradila v ich mene, ty nemáš na akom základe fakturovať.Prosím pozri môj príspevok č.16, hlavne to podriačknuté, takto by to mohlo byť.
kattka.c
23.09.06,19:15
problem je ze oni su stale v zahranici - mam pristup k uctu cez internet banking, ale neviem vybrat peniaze do hotovosti.
a kedze oni su mimo tiez tie peniaze nevyberu .... je to zacarovany kruh.
Pridu na vianoce :mee:
Nejde o velku sumu - 1500 Sk ale nechcem aby sa na to zabudlo.
Tweety
23.09.06,19:19
problem je ze oni su stale v zahranici - mam pristup k uctu cez internet banking, ale neviem vybrat peniaze do hotovosti.
a kedze oni su mimo tiez tie peniaze nevyberu .... je to zacarovany kruh.
Pridu na vianoce :mee:
Nejde o velku sumu - 1500 Sk ale nechcem aby sa na to zabudlo.
Tak potom pošli si platbu na svoj účet cez banku, a pripni k BV ten doklad o zaplatení straveniek.
kattka.c
23.09.06,19:21
ale nebude mi potom v uctovnictve svietit ta faktura za stravne listky ako neuhradena? ked to s nicim nesparujem? :confused: uz som z toho domotana
Tweety
23.09.06,19:22
ale nebude mi potom v uctovnictve svietit ta faktura za stravne listky ako neuhradena? ked to s nicim nesparujem? :confused: uz som z toho domotana Veď ju spáruješ s tou tvojou platbou .Klasicky zaúčtuješ túich platbu pre Teba 321/221, a pripojíš ten doklad o úhrade za stravenky, ktorý ti dali, keď si ich kupovala a zaplatila v hotovosti.
kattka.c
23.09.06,19:25
Veď ju spáruješ s tou tvojou platbou platbou.

ahaaa cize dam 321 ich /221
k 221 pripnem prijmovy blocek - teda potvrdenku o uhrade - inak som tam podpisana - neviem ci to robi nejaky rozdiel
a tym padom im nemusim ani fakturu robit?
a je to? :rolleyes: :)
Paula
23.09.06,19:26
Vezmime to od začiatku. Spoločnosť zakúpila stravné lístky na faktúru...213/321. Uhradila faktúru...321/211...napriek tomu, že v pokladni bola veľká nula. Vychádza mi z toho jediné riešenie. Urobiť príjmový doklad v deň platby do pokladne....211/???? (??? je Katkina peňažná výpomoc, pôžička....). Peniaze sú v pokladni, je z čoho faktúru zaplatiť. A potom z firemného účtu Katke vrátiť. Len neviem, aký účet použiť, preto tie otázniky.
Tweety
23.09.06,19:26
ahaaa cize dam 321 ich /221
k 221 pripnem prijmovy blocek - teda potvrdenku o uhrade - inak som tam podpisana - neviem ci to robi nejaky rozdiel
a tym padom im nemusim ani fakturu robit?
a je to? :rolleyes: :)
A je to.:)
kattka.c
23.09.06,19:31
ste zlate ... vazne .... nakoniec si nebudem vediet vybrat :p
aby sme dokoncili aj variantu od teba Paula - mohli by byt ??? ucet 249 ?
Paula
23.09.06,19:37
Veď ju spáruješ s tou tvojou platbou .Klasicky zaúčtuješ túich platbu pre Teba 321/221, a pripojíš ten doklad o úhrade za stravenky, ktorý ti dali, keď si ich kupovala a zaplatila v hotovosti.

Katka nemôže ďalej refaktúrovať niečo, čo nemala na seba faktúrované .A ak na príjmovom doklade je uvedené obchodné meno platiacej spoločnosti, tak už vôbec nie. Ja to stále vidím ako jednoznačne iba finančnú podlžnosť voči Katke.
Tweety
24.09.06,07:37
Katka nemôže ďalej refaktúrovať niečo, čo nemala na seba faktúrované .A ak na príjmovom doklade je uvedené obchodné meno platiacej spoločnosti, tak už vôbec nie. Ja to stále vidím ako jednoznačne iba finančnú podlžnosť voči Katke.
Možno som to nenapísala celkom rozumiteľne, ale Katka nebude platbu fakturovať. Fa za nákup naúčtujev v spoločnosti, tam ju aj uhradí, ale nie už firme, od ktorej nakúpila, pretože to už je uhradené, ale platbu pošle sebe a ten doklad o úhrade priloží k BV.Ako fin. podlžnosť to môže tiež zaúčtovať, ale toto je jednoduchšie.