JaPoPo
31.12.12,19:57
Na Porade bolo vysvetlené financovanie originálnych kompetencií - príspevok z podielových daní obce pre MŠ, ŠKD a ŠJ.
Pre tých čo s tým pracujú, dávam na vedomie hlavný koeficient - suma pripadajúca na 1 žiaka pre rok 2013je
H = 59,22 eur/1 žiak
JaPoPo
03.01.13,14:17
Dodatok.
Upozorňujem na Nariadenie vlády č. 415/2012 príloha č. 3 mení koeficienty potrebné pre výpočet normatívov.
Napr. pre MŠ je nový koeficient 27,3 ( pre rok 2012 bol 31 )
ŠKD je koeficient 1,6 ( 6 )
škol. jedáleň je 1,8 ( 2 )
CVČ je koef. 1,1 ( 3,2 )
brontosaurus
03.01.13,20:47
Áno, všade je pokles v koeficientoch.
Ale v mnohých prípadoch sa mení aj jeho predeľovanie. Napr. pre ŠKD už nebude prideľovaný normatív len na tie deti čo sú v ŠKD, ale na všetky deti v škole. Čiže ak na škole je 500 detí a ŠKD navštevuje 150 detí, tak škola dostane viac menej tie isté financie ako doteraz.
Myslím, že tak nejako podobne to má byť aj s CVČ. Mesto nedostane financie len na ti deti čo sú v zapísané a prihlásené do CVČ,ale na všetky deti v meste či obci.
Keďže aj CVČ sú v sieti školských a mimoškolských zariadení, tak by malo mestu či obci záležať na tom, aby mali kde deti tráviť svoj voľný čas.
Problém je ale v tom, že nie všade sú na mestských či obecných úradoch odborníci a ľudia ktorí chcú pre deti to najlepšie. Na to sa pri schvaľovaní zákona asi pozabudlo.
Lelinka59
04.01.13,21:42
Zmeny vo financovaní šk.zariadení ma v prvopočiatku veľmi rozladili, najmä keď mi riaditeľ povedal, že financie na ŠKD budú oveľa menšie. Ale poznám p. primátora, je to človek na správnom mieste a dúfala som, že bude mať rozum a bude mu záležať na deťoch vo svojom regióne. V novom roku vyšlo nové VZN mesta a financie nám síce skresali, ale o nie veľa, cca 20 € na žiaka. Predpokladám, že čiastku, ktorá nám bude chýbať sčasti budú musieť dofinancovať aj rodičia. Ale nie je to, dúfam, až taká hrôza ako sa popísalo. Máte iné skúsenosti? Uvidíme, čo nám prinesie nový školský rok. Mňa skôr trápia nenaplnené úväzky vychovávateliek. S tým by mali kompetentný niečo robiť.
brontosaurus
05.01.13,13:51
Tiež som zvedavý, tak ako aj mnohí z nás, ako tie všetky zmeny nakoniec ovplyvnia činnosť a prevádzku v ŠKD, CVČ a pod. To ale ukáže až čas. Ak by to malo ísť k horšiemu, už bude len a len na nás, či budeme ticho sedieť a zmierime sa s tým, alebo sa budeme ozývať a burcovať verejnosť, odbory a predstaviteľov miest či obcí, aby sa to riešilo v prospech detí.

Určite sa tento výpadok financií prenesie aj na plecia rodičov tých detí, ktoré navštevujú ŠKD. Už dávno si zvykáme na to, že školstvo nie je zadarmo a celé financovanie školstva už dávno nie je ideálne. Podľa mňa dôjde k zvyšovaniu poplatkov za ŠKD, možno nie hneď od januára, ale najneskôr od nového školského roka určite. U nás sa platí za ŠKD momentálne 11 EUR. Predpokladám že to pôjde niekde na sumu 15 EUR/mesiac, alebo to bude niekde okolo tejto sumy.

S úväzkami sa podľa mňa v blízkej dobe nebude nič robiť. Nepodarí sa presadiť zníženie pedagogického úväzku z terajších 27 hodín/týždeň a ani to aby výchovné hodiny neboli 60 minútové, ale len 45 minútové. Ja by som to tiež veľmi uvítal, ale podľa mňa je to teraz nepriechodné.
Jednu zo schodných ciest vidím v tom, aby si vychovávatelia dopĺňali úväzky učením, ak si ho nevedia naplniť výchovnou činnosťou. Ak by to bolo v zákone jasne dané, tak by nám to pomohlo. Riaditeľ by sa mal snažiť naplniť úväzky vychovávateľov aj tak, že im dá učiť výchovy, ktorých je momentálne dosť - výtvarná, hudobná, občianska, etická, telesná, informatická, technické práce, ... .
urad.skol
14.01.13,10:47
Pozdravujem všetkých !
Východiskové štatistické údaje a podiel obcí na výnose DPFO pre rok 2013 1 256 004 000
Jednotkový koeficient: 0,4 x -------------------- = 59,2
8 483 996,1
Lelinka59
16.01.13,19:14
Pán kolega s vašim názorom môžem len súhlasiť, ale u nás nemáme šancu učiť. Ale keby to zákon formuloval nie slovom môžu si doplniť úväzok, ale dopĺňajú, to by bolo iné. Lenže tiež nedúfam v zlepšenie, po toľkých rokoch som už skeptik. Keď sa šetrí tak vždy sa začína od nás. Bohužiaľ.
Sabadka
17.01.13,05:58
Nie úplne. V školstve je ešte jedna kategória zamestnancov. Nepedagogickí zamestnanci. Naše platy boli naposledy upravované k 1.1.2010. Odvtedy sa nezvyšovali ani o jeden jediný cent, ale odpočítateľná položka oproti roku 2009 klesla, takže v skutočnosti máme v čistom nižšie platy ako v roku 2009 a tak skoro sa meniť ani nič nebude. Keď sme pre školstvo nepodstatní, mali by nepedagogický úsek úplne zrušiť a ušetrili by na našich mzdách.
zhv
17.01.13,09:51
Naše mesto nám počítalo koeficient len 57, je to správne??
urad.skol
17.01.13,10:01
môžu si to dovoliť,zákon im neprikazuje,"že musia dať"...dajú - koľko uvážia,(podľa nich a Vašich požiadaviek za potrebné).Originály nie sú NORMATÍV!
urad.skol
17.01.13,10:02
čistá pravda:(
Vebi34
18.01.13,20:12
Neviem, ako je to u Vás, u nás CVČ v podstate padli, krúžky sa vyučujú len na tých školách, kde bola povinnosť kvôli vzdelávacím poukazom. My na našej škole už 2.rok dopĺňame úväzky vychovávateľkám výchovami, majú ale doplnené potrebné vzdelanie, lebo inak by to nebolo možné. Boli sme na to upozornení aj zo strany inšpekcie.
nadka1
31.01.13,08:48
Nie úplne. V školstve je ešte jedna kategória zamestnancov. Nepedagogickí zamestnanci. Naše platy boli naposledy upravované k 1.1.2010. Odvtedy sa nezvyšovali ani o jeden jediný cent, ale odpočítateľná položka oproti roku 2009 klesla, takže v skutočnosti máme v čistom nižšie platy ako v roku 2009 a tak skoro sa meniť ani nič nebude. Keď sme pre školstvo nepodstatní, mali by nepedagogický úsek úplne zrušiť a ušetrili by na našich mzdách.
Prajem príjemný deň, Sabadka, nezmení sa to konečne, sú o tom nejaké informácie?
Ďakujem
Sabadka
31.01.13,10:36
Prajem príjemný deň, Sabadka, nezmení sa to konečne, sú o tom nejaké informácie?
Ďakujem

Nič konkrétne, aj keď pridajú dačo k normatívom, tak to bude o tom, že riaditeľ bude môcť upraviť osobné o tých sľubovaných 5 %. Ale osobné príplatky sú nenároková zložka, teda môžu byť a nemusia a to skôr mám taký pocit že nebudú. Na to aby sme aj my mali tých 5% garantovaných by museli zo zákona navýšiť tabuľkové platy. Len schválne pre nepedagogických tabuľku robiť určite nebudú. A stačilo by tak málo jedna veta do 553ky - Plat nepedagogických zamestnancov sa určí podľa v prílohy č. 1 navýšenej o 5% .
nadka1
31.01.13,14:44
Škoda, zostáva len dúfať, že tú tabuľku niekto vykúzli.:)
jmatisova
23.02.13,18:48
zdravím,
vo "východiskových štatistických údajoch a podiele obcí na výnose DPFO pre rok 2013" má každá obec prepočítaný počet žiakov rôzny od nuly, aj tie, o ktorých isto viem, že nemajú školu (tzn.ani školský klub ani školskú jedáleň) ani škôlku. V predchádzajúcich rokoch to bolo tak, že obec , ktorá nemala školu, škôlku, nedostala tú časť podielových daní, ktorá pripadala na OK-časť školstvo. Ako je to teda teraz s tými originálkami - ako si viem vypočítať, aká časť podielových daní, ktoré dostane obec, by mala pripadnúť na školstvo?
GabiZ
25.02.13,06:43
zdravím,
vo "východiskových štatistických údajoch a podiele obcí na výnose DPFO pre rok 2013" má každá obec prepočítaný počet žiakov rôzny od nuly, aj tie, o ktorých isto viem, že nemajú školu (tzn.ani školský klub ani školskú jedáleň) ani škôlku. V predchádzajúcich rokoch to bolo tak, že obec , ktorá nemala školu, škôlku, nedostala tú časť podielových daní, ktorá pripadala na OK-časť školstvo. Ako je to teda teraz s tými originálkami - ako si viem vypočítať, aká časť podielových daní, ktoré dostane obec, by mala pripadnúť na školstvo?

Do počtu žiakov, detí, poslucháčov v zmysle nariadenia vlády č. 668/2004 Z.z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov a podľa § 7c zákona č. 597/2003 Z.z o financovaní ZŠ, SŠ a ŠZ, do prepočítaného počtu žiakov idú všetci, ktorí navštevujú nielen ŠKD, ŠJ, MŠ ale aj žiaci základných umeleckých škôl, jazykových škôl a iných školských zariadení nielen v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí ale aj cirkevných alebo súkromných zriaďovateľov. Musia mať nejaké zariadenie, z ktorého vykazujú takýchto žiakov. Nové v tomto zákone a platné od 1.1.2013 je aj to, že na účely rozdeľovania výnosu dane z príjmov obciam sa pre centrá voľného času použijú údaje o počte obyvateľov obce od päť rokov veku do dovŕšenia 15 rokov veku s trvalým pobytom na území obce podľa stavu k 1. januáru kalendárneho roka, v ktorom sa zisťovanie uskutočňuje. V tomto prípade na záujmové vzdelávanie dostanú v podielových daniach peniaze aj tie obce, ktoré nemajú zriadené CVČ ale nie sú viazané tieto prostriedky použiť pre školstvo. Môžu ich však poskytnúť inej obci, ktorá pre jej deti toto záujmové vzdelávanie poskytuje (je to na dohode medzi obcami). Takže údaje, ktoré sú vo východiskových štatistických údajoch a ktoré slúžia na výpočet podielových daní určených pre originálne kompetencie by mal byť správny.
Čo sa týka prepočtu, je potrebné vedieť, aké školy a školské zariadenia predmetná obec má.
Ak má napr. MŠ, ŠKD, CVČ, tak si podiel vypočíta nasledovne (musíte mať pred sebou nariadenie vlády č. 668/2004 Z.z. tabuľku č. 1 hodnoty koeficientov):
počet detí v MŠ x 27,3 + počet detí v ŠKD x 1,6 + počet detí v CVČ x 1,1 = výsledok
Tento výsledok vynásobíte koeficientom 59,2 a dostanete celkovú sumu podielových daní určenú pre školstvo pre danú obec. Ale upozorňujem na to vo všetkých príspevkoch týkajúcich sa podielových daní. Obec môže ale aj nemusí dať všetky tieto FP školstvu, nakoľko nie je zaviazaná poukázať ich svojim školám a školským zariadeniam žiadnym zákonom ani nariadením. Obec sama rozhoduje, ktorému školskému zariadeniu alebo škole v rámci originálnych kompetencií koľko FP pridelí. Tento výpočet je len orientačný, aby vedela, koľko z celkového objemu podielových daní pre ňu pripadá pre školstvo. Preto sa novelou zákonov od 1.1.2013 stanovila povinnosť vydávať VZN pre všetky školy a školské zariadenia, ktorých je zriaďovateľom (hovoríme stále o originálnych kompetenciách), kde presne určí postup a podmienky prideľovania týchto FP.
Živena
10.04.13,18:59
Poraďte mi prosím Vás, kde nájdem, že H = 59,22 eur? U nás zriaďovateľ tiež počítal s iným koeficientom a len by ma zaujímalo, či toto číslo zverejňuje ministerstvo fonancií a kde, alebo je zverejnené niekde inde. Ďakujem.
GabiZ
11.04.13,07:16
Poraďte mi prosím Vás, kde nájdem, že H = 59,22 eur? U nás zriaďovateľ tiež počítal s iným koeficientom a len by ma zaujímalo, či toto číslo zverejňuje ministerstvo fonancií a kde, alebo je zverejnené niekde inde. Ďakujem.

Ako bolo uvedené vo viacerých príspevkoch, tak sa to vypočíta z údajov tu:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8753

Ak si otvoríte východiskové štatistické údaje a podiel obcí na výnose z dani z príjmu FO pre rok 2013, tak v tabuľke máte údaje:
Podiel dani z príjmov FO pre rok 2013 (posledný zelený stĺpec), konečná suma je 1256 004 000 €
Ďalej nás zaujíma prepočítaný počet žiakov (osoby prepočítané - tretí stĺpec z prava), konečná suma je 8 483 996,1

Výpočet koeficientu pre 1 žiaka pre výpočet FP na školské zariadenia je nasledovný:
1 256 004 000 X 40% / 8 483 996,1 = 59,217 zaokrúhlene 59,22

Ministerstvo zverejňuje len tieto východiskové štatistické údaje, podľa ktorých sa potom tento koeficient vypočíta.
Živena
11.04.13,08:55
Ďakujem veľmi pekne
GabiZ
12.04.13,12:47
Rado sa stalo.
Živena
14.04.13,13:53
Prosím ešte o kontrolu:
Je to teda takto?
Ak napr. ZUŠ, ktorá je orig. kompetenciou má 100 žiakov v skupinovom vyuč. (prepočítavajú sa koef. 7), dostane na financovanie tejto ZUŠ zriaďovateľ do rozpočtu:

100 (žiakov) x 7 (koef.) x 59,22 = 41454 Eur

Zriaďovateľ potom rozhodne vo VZN, koľko tejto ZUŠ dá peňazí.

Môžem to chápať takto, alebo sa ešte v niečom mýlim?
​Ďakujem
GabiZ
16.04.13,11:03
Ak si pozriete tabuľku, na ktorú som dala odkaz v príspevku č. 19, tam si nájdete príslušnú obec a v poslednom stĺpci máte čiastku - Podiel na dani z príjmov FO pre rok 2013 vrátane zúčtovania za rok 2012 pre tú konkrétnu obec. Koľko z toho by malo pripadnúť na ZUŠ, ktorú spomínate, ste si vypočítali správne. A správne uvádzate aj to, že VZN-kom obec určí, koľko skutočne škole alebo školskému zariadeniu pridelí. Takže ste to pochopili správne.
Živena
16.04.13,17:11
Ďakujem :-)
henz
24.07.13,08:36
Brontosaurus písal, že „pre ŠKD už nebude prideľovaný normatív len na tie deti čo sú v ŠKD, ale na všetky deti v škole”, ale keď si vypočítala časť z celkového objemu podielových daní pre ŠKD, si vypočítala len s počtom detí v ŠKD (Ak má napr. MŠ, ŠKD, CVČ, tak si podiel vypočíta nasledovne ... :počet detí v MŠ x 27,3 + počet detí v ŠKD x 1,6 + počet detí v CVČ x 1,1 = výsledok). Teraz už zase neviem vypočítať časť podielových daní, ktoré dostane obec, by mala pripadnúť na ŠKD. Máme sčítať s počtom detí v ŠKD, alebo s počtom všetkých detí v škole?
Ďalšia otázka je, že náklady na stravovania (pre ŠJ), keď ZŠ a MŠ majú spoločnú kuchyňu ako vypočítame, s počtom detí ZS, alebo s počtom ZŠ a MŠ? Ďakujem!