Tda7250
31.12.12,21:11
Kontrolou vyúčtovania za rok 2011 som zistil že náš správca (XXXXbyt s.r.o.) prekročil fixnú zložku ceny za teplo.

Podľa ÚRSO sa menila cena pre regulovaný subjekt, ktorý nám dodáva teplo nasledovne:
Od 1.1.2011 do 31.7.2011 184,78 EUR/kW, od 1.8.2011 do 31.12.2011 216,52 EUR/kW. Ceny sú uvedené s DPH 20%.
Náš správca si vo vyúčtovaní uviedol sumu 286,57 EUR/kW s DPH.
Keď som spriemeroval obidve sumy, tak mi vyšlo cca 200,65 EUR/kW s DPH. Z uvedeného vyplýva že suma je navýšená cca 1,40 krát !!!

Má takáto spoločnosť povolené manipulovať s cenou ktorú už schválil ÚRSO ???

P.S.: Sme spoločenstvo vlastníkov bytov, bytovka má 4 vchody a spolu je tam 64 bytov.

Ďakujem.
sito
01.01.13,00:50
Tak ,URSO vydáva takéto údaje na základe kalkulácie výrobcov tepla.

- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre domácnosti 0,0576 €/kWh
- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre odberateľov a konečných
spotrebiteľov okrem domácnosti 0,0576 €/kWh
- fixnú zložku maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom 202,6457 €/kW

Uvedené ceny sú bez DPH.

Skús si nájsť vašeho výrobcu tepla.

http://www.urso.gov.sk/sk/regulacia/tepelna-energetika/cr/tcrp

Ak, vášmu výrobcovi tepla vyhovel URSO v zmene ceny za teplo v priebehu roka, ako uvádzaš, tak by ste mali mať spravené rozpočítanie nákladov za dve obdobia v roku. Súčet výsledkov rozpočítaní je potom celková úhrada za teplo v roku.

Príkon, kW, krát fixná zložka ceny sú náklady za fixnú zložku ceny za teplo, plus spotrebná zložka, spotreba kWh, krát variabilná zložka ceny za jednu kWh sú náklady domu za teplo.


Príkon, x kW? Fixná zložka ceny na jeden kW,

184,78 € x 1,2 = 221,736 €.

216,52 € x 1,2 = 259,824 €.

221,763 + 259,824 = 481,587 €.

481,587 : 2 = 240,793 €.

286,57 : 240,793 = 1,190.

Tak tie tvoje údaje vidím.

Variabilnú cenu a spotrebu neuvádzaš.

Skús si to skontrolovať ešte raz po zistení tých rozhodnutí URSO.
nunenko
01.01.13,07:00
V prvom rade si musíš zistiť kto je dodávateľom tepla. Ak je regulovaným subjektom správca, a cena ÚRSO platí pre neho, tak je možné, že maximálnu cenu prekročil.
Napríklad v Košiciach vyrobí teplo f. TEKO (tepláreń Košice), a predá ho f.TEHO (tepelnému hospodárstvu), pričom TEKO a TEHO majú od ÚRSO schválené vlastné maximálne ceny (dokonca v rôznych častiach odlišné).
Rozhodujúce je s kým je uzatvorená zmluva o dodávke tepla, a toho maximálne ceny platia.
V prvom rade sa treba spýtať správcu, druhom na porade a potom po presvedčení o prekročení max. ceny sa treba obrátiť na ÚRSO s podnetom s podozrením na prekročenie maximálnej ceny.
nunenko
01.01.13,07:19
a keby TEKO dávala teplo domácnostiam, tak ho musí za nižšiu cenu ?
Nie naisto, malo by vyššiu schválenú ÚRSO-m, pretože by malo na distribúciu ďaľšie oprávnené náklady.
sito
01.01.13,07:28
Aj jeden výrobca tepla, ktorý má viac výrobní tepla, kotolní v meste a v jednej kúri plynom v druhej uhlím, má od URSO na každú kotolňu schválenú inú cenu za fix a variabil. Či nie?
Tda7250
01.01.13,08:52
Tak ,URSO vydáva takéto údaje na základe kalkulácie výrobcov tepla.

- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre domácnosti 0,0576 €/kWh
- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre odberateľov a konečných
spotrebiteľov okrem domácnosti 0,0576 €/kWh
- fixnú zložku maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom 202,6457 €/kW

Uvedené ceny sú bez DPH.

Skús si nájsť vašeho výrobcu tepla.

http://www.urso.gov.sk/sk/regulacia/tepelna-energetika/cr/tcrp

Ak, vášmu výrobcovi tepla vyhovel URSO v zmene ceny za teplo v priebehu roka, ako uvádzaš, tak by ste mali mať spravené rozpočítanie nákladov za dve obdobia v roku. Súčet výsledkov rozpočítaní je potom celková úhrada za teplo v roku.

Príkon, kW, krát fixná zložka ceny sú náklady za fixnú zložku ceny za teplo, plus spotrebná zložka, spotreba kWh, krát variabilná zložka ceny za jednu kWh sú náklady domu za teplo.


Príkon, x kW? Fixná zložka ceny na jeden kW,

184,78 € x 1,2 = 221,736 €.

216,52 € x 1,2 = 259,824 €.

221,763 + 259,824 = 481,587 €.

481,587 : 2 = 240,793 €.

286,57 : 240,793 = 1,190.

Tak tie tvoje údaje vidím.

Variabilnú cenu a spotrebu neuvádzaš.

Skús si to skontrolovať ešte raz po zistení tých rozhodnutí URSO.

Moje hodnoty z ÚRSO som uviedol s DPH 20%, nechápem prečo si k mojim hodnotám prirátal ešte raz DPH...
Tvoj prepočet potom nie je správny...

Náš správca nemá vydané žiadne rozhodnutie z ÚRSO...
sito
02.01.13,00:14
Moje hodnoty z ÚRSO som uviedol s DPH 20%, nechápem prečo si k mojim hodnotám prirátal ešte raz DPH...
Tvoj prepočet potom nie je správny...

Náš správca nemá vydané žiadne rozhodnutie z ÚRSO...

Uviedol si toto:

Podľa ÚRSO sa menila cena pre regulovaný subjekt, ktorý nám dodáva teplo nasledovne:
Od 1.1.2011 do 31.7.2011 184,78 EUR/kW, od 1.8.2011 do 31.12.2011 216,52 EUR/kW. Ceny sú uvedené s DPH 20%.
Náš správca si vo vyúčtovaní uviedol sumu 286,57 EUR/kW s DPH.
Keď som spriemeroval obidve sumy, tak mi vyšlo cca 200,65 EUR/kW s DPH. Z uvedeného vyplýva že suma je navýšená cca 1,40 krát !!!

URSO uvádza cenu, jej položky bez DPH. Keby si bol napísal, že si už ty zarátal DPH, tak by som nepočítal. Takže môj výsledok je správny, nesprávne sú podklady k výpočtu. Aj tvoj prepočet je správny.

Ale, toto tu je Porada poväčšine pre účtovníkov. Čosi sa dá od nich pochytiť.

Na rok 2011 ste mali podľa spotreby tepla v rokov 2005 až 2007 napočítaný priemerný príkon pre dom.

Dodávateľ tepla vie koľko tepla vám dodal do 31.7.2011, teda koľko percent, toľko percent príkonu, krát cena za jeden kW, 153,98 €. Zbytok, krát 180,43 €. K tomu spotreby kWh v jednotlivých obdobiach, krát cena za jednu kWh, výsledkom sú náklady za teplo podľa URSO. A k tým nákladom treba prirátať DPH. K celkovej cene, nie jej položkám.

Takže k 31.7.2011 ak 31.12.2011 ste mali mať na každé obdobie samostatné náklady, ktoré by mali byt samostatne rozpočítané na jednotlivé byty, súčet výsledkov je úhrada jednotlivých bytov za teplo. Ešte, nepíšeš, či máte PRT, merače v bytoch. Ak nie, v podstate je to potom pri rozpočítaní nákladov jedno, m2 tam boli, sú a aj budú rovnaké, náklady na jednotlivé byty, tiež.

A ešte si uviedol:

Sme spoločenstvo vlastníkov bytov, bytovka má 4 vchody a spolu je tam 64 bytov.

Ak ste SVB, tak máte štatutára, nemôžete mať správcu, to by bolo v rozpore so zákonom. Môžete mať mandanta, ktorý vám robí ročné vyúčtovanie, prípadne len rozpočítanie nákladov za dodané teplo. A tomu musí výrobca, dodávateľ tepla tie položky od URSO uviesť im presne, inak by boli náklady narátané, faktúrované, nepresne.

Vyčisti si to.
sito
02.01.13,07:28
Polla mňa je to jennoduché.

Podľa rozhodnutia URSO si výrobca na fix môže dať na maximálnu cenu "primeraný" zisk (a až potom DPH)

No a váš sa rozhodol, že primeraný zisk = 286/216 = 32 % - - čo sa ti na tom nezdá ? / ty by si nechcel mať zisk 32 % ??????????????????

Nie! Primeraný zisk si dá do kalkulácie ceny za teplo vo fixnej zložke, ak je zisk neprimeraný, tak URSO výrobcovi cenu tepla neschváli, možno.
Tda7250
02.01.13,11:07
Ak ste SVB, tak máte štatutára, nemôžete mať správcu, to by bolo v rozpore so zákonom. Môžete mať mandanta, ktorý vám robí ročné vyúčtovanie, prípadne len rozpočítanie nákladov za dodané teplo. A tomu musí výrobca, dodávateľ tepla tie položky od URSO uviesť im presne, inak by boli náklady narátané, faktúrované, nepresne.



Citujem z dodatku č.4 zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov SVB

čl.I.3
1. Správu domu nevyhnutnú k jeho riadnej prevádzke a údržbe podľa tejto zmluvy vykonáva
- predseda spoločenstva
- alebo iná fyzická alebo právnická osoba zmluvne poverená spoločenstvom výkonom niektorých alebo kompletných služieb pre správu domu
2. Správou domu sa v zmysle tejto zmluvy rozumie najmä:
a) zabezpečenie prevádzky domu dodávkou a distribúciou energií a služieb do všetkých častí domu, najmä
- dodávka a rozvod tepla na vykurovanie a dodávku teplej vody,

... ďalej to už nie je dôležité.

Z uvedeného vyplýva že správu domu môže vykonávať iná fyzická alebo právnická osoba.

Mám to chápať ako porušenie zákona ?
sito
02.01.13,11:41
Citujem z dodatku č.4 zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov SVB

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné.

čl.I.3
1. Správu domu nevyhnutnú k jeho riadnej prevádzke a údržbe podľa tejto zmluvy vykonáva
- predseda spoločenstva

Predseda je štatutár.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

- alebo iná fyzická alebo právnická osoba zmluvne poverená spoločenstvom výkonom niektorých alebo kompletných služieb pre správu domu

To je mandant, v zmluve nie je uvedené kto uzavrie zmluvu. Zo zákona to môže byť štatutár, ale bez súhlasu, vedomia spoluvlastníkov domu, ktorých zastupuje?

2. Správou domu sa v zmysle tejto zmluvy rozumie najmä:
a) zabezpečenie prevádzky domu dodávkou a distribúciou energií a služieb do všetkých častí domu, najmä
- dodávka a rozvod tepla na vykurovanie a dodávku teplej vody,

... ďalej to už nie je dôležité.

Hádam najprv tú studenú vodu, bez tej je aj v prírode život nemožný. Potom to teplo v zimných mesiacoch a ako bonus, už samozrejmý, teplú vodu, atď. ...

Z uvedeného vyplýva že správu domu môže vykonávať iná fyzická alebo právnická osoba.

Nie! Správu domu môže vykonávať fyzická, alebo právnická osoba len so súhlasom spoluvlastníkov bytového domu. Ale poverená osoba môže zabezpečiť pre dom iste činnosti, zmluvne s tretou osobou.

Mám to chápať ako porušenie zákona ?

Ja neviem, či.



Ten kto vám dodáva teplo musí dať tomu, kto vám rozpočítava náklady za teplo na jednotlivé byty všetky podklady. A ten kto robí rozpočítanie ich musí uviesť na rozpočítaní nákladov.


(3) Údaje o nákladoch na dodávku tepla na vykurovanie za objekt rozpočítavania sú:

a) regulačný príkon na vykurovanie na odbernom mieste v kilowattoch,
b) namerané množstvo tepla na vykurovanie v kilowatthodinách,
c) fixné náklady po ich prerozdelení podľa skutočnej spotreby v eurách,
d) celkové náklady na dodané teplo na vykurovanie v eurách,
e) základná zložka celkových nákladov v eurách,
f) spotrebná zložka celkových nákladov v eurách,
g) súčet všetkých indikovaných alebo korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určenýchmeradiel tepla v objekte rozpočítavania.


(5) Údaje o rozpočítavaní množstva tepla na vykurovaniepre konečného spotrebiteľa sú:

a) meno konečného spotrebiteľa,
b) podlahová plocha (obostavaný objem) bytu, podlahová plocha (obostavaný objem) nebytového priestoru a spoluvlastnícky podiel na spoločných priestoroch (obostavaný objem) v metroch štvorcových (v metroch kubických),
c) základná zložka nákladov na dodané teplo pre konečného spotrebiteľa v eurách,
d) indikované údaje alebo korigované indikované údaje pomerového rozdeľovača tepla alebo určeného meradla1) tepla konečného spotrebiteľa,
e) spotrebná zložka nákladov na dodané teplo pre konečného spotrebiteľa v eurách,
f) celkové náklady množstva tepla na vykurovanie pre konečného spotrebiteľa v eurách.

358/2009 vyhláška.
martahu
09.01.13,11:36
Dobry deň mam taku otázku ktora sa týka odpočtu meračov vody a tepla?či musí vlastník bytu pustiť do bytu odpočtára?
martahu
09.01.13,11:38
musí vlastník alebo najomca pustiť do bytu odpočtara na odpočet vody a tepla.dakujem
sito
09.01.13,14:25
musí vlastník alebo najomca pustiť do bytu odpočtara na odpočet vody a tepla.dakujem

A aký máš dôvod ho nevpustiť?

Pri teplej vode je povinnosť mať vodomery a trojnásobok je dosť motivujúci, že?

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3

Pri teple je povinnosť, len ak nesúhlasí nadpolovičná väčšina, že nie inak ako podľa meračov.

Vtedy 1,5 násobok priemeru na byt, čo môže byť aj výhoda pre byt. Ak sa vlastníci nedohodnú inak.

Pri studenej vode len ak súhlasí väčšina vlastníkov musia byť vodomery a dohodnutým spôsobom sankcia, ak nie je umožnený odpis, tak ako pri teplej môže byť dohodnutý trojnásobok.

Zváž dobre si zváž, čo s toho más?
martahu
10.01.13,06:41
ja som sa pýtala preto lebo my sme tu domovníci a niektorí vlastníci pri odpočtoch boli doma a odpočtarovi podali lístok s hodnotami a preto chcem vedieť kde najdem to podla čoho ste mi odpísali aký je postup ,kde to mám hladať,dakujem
nunenko
10.01.13,08:21
To, čo sito uviedol nájdeš
zákon 657/2004, konkrétne § 17 a §18
vyhláška ÚRSO 630/2005 § 9 ods. 4 až 7
sito
10.01.13,15:41
A ešte v zákone 182/1993, § 11, odsek 3.
sito
10.01.13,15:45
ja som sa pýtala preto lebo my sme tu domovníci a niektorí vlastníci pri odpočtoch boli doma a odpočtarovi podali lístok s hodnotami a preto chcem vedieť kde najdem to podla čoho ste mi odpísali aký je postup ,kde to mám hladať,dakujem

Ten odpisovač, odpočtár by to mal fyzicky vidieť na vlastné oči. Ale, ak dôveruje, dá sa aj tak, že len z lístka si odpíše. Ale, ak by chcel isť si tie čísla pozrieť a vlastník bytu by mu povedal nie! Tak poruší zákon! a mal by znášať minimálne sankcie uvedené v zákone.