Katarin_a
01.01.13,08:12
Som SZČO, mám pridelene DIČ, momentalne mi končí rodičovska dovolenka, takze do zdravotnej a soc. za mna platil stat. Pred materskou som si podavala sama danove, odvody do soc. som si vsak neplatila, nemala som voci nim ani len oznamovaciu povinnost (podla info zo SP). Od 1.1.2013 by som vsak chcela pracovat ako novinár (prispievať článkami na web). Z tejto práce však nebudem mať privysoký zárobok a ani nie pravidelny resp. nie kazdy mesiac dostanem rovnako, takže by ma zaujímalo, akú zmluvu môžem uzavrieť so živnostníkom a aké odvody do SP by som mala platiť? Ak som SZČO a uzavriem dohodu, budem musieť odvadzať do SP ja a aj môj zamestnávateľ? Alebo mám uzavrieť nejakú inú zmluvu, platiť si sama odvody do zdravotnej poisťovne, budúci rok si podať daňové, na základe ktorého mi vyjdu (či skôr nevyjdu, keďže príjem bude malý) odvody do SP??? Nejako sa neviem vyznať z toho, že keď uzavriem dohodu, budem dohodár - odvody do SP, alebo som niečo ako živnostník (bez živnosti iba s DIČ) - ale potom akú zmluvu môžem uzavrieť? Alebo si mám založiť živnosť, aby som sa vyhla plateniu do SP (aspoň na rok), pretože ak mám z tak nízkeho príjmu platiť do SP, neoplatí sa mi takto pracovať...Vďaka za odpovede..