Vladoch
01.01.13,11:37
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť od niekoho kompetentného ohľadom PN-ky a ochrannej doby počas výpode.Minulý týždeň mi zamestnávateľ po návrate do práce po Vianociach oznámil,že mi dáva výpoveď z dôvodu zrušenia môjho pracovného miesta,zostal som ako obarený a dostal som od neho dve ponuky,buď 2-mesačné odstupné alebo 2-mesačnú výpovednú lehotu,nakoľko by som sa po tejto udalosti nemohol pozerať mu do tváre podpísal som tu variantu s odstupným.Výpoveď mám ku dňu 31.12.2012.Chcem sa preto spýtať,že keby ma lekár uznal práceneschopným dňa 31.12. bol by som ešte v ochrannej dobe a pracovný pomer by mi skončil až po ukončení PN-ky?Nie som si istý ako je to,lebo výpoveď som dostal 27.12. a zákon hovorí,že ochranná doba z dôvodu PN je keď je zamestnanec na PN pred prijatím výpovede,ale môže byť,že si ja vysvetľujem zákon nakoľko som v podobnej situácii ešte v živote nebol.
Vopred ďakujem za odpoveď a radu ako postupovať.
veronikasad
01.01.13,10:45
Ak si nepožiadal zamestnávatela do 31.12.2012 o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, tvoj nárok na odstupné zanikol (výpoveď bola doručená podľa ZP platného do 31.12.2012).

Čo znamená "výpoveď mám k 31.12.2012"?
ivka70
01.01.13,11:10
Kedze si sa dohodol so zamestnavatelom na ukonceni PP dohodou k 31.12. 2012 s odstupnym, tvoja PNka dalej nepredlzuje tvoj pracovny pomer. Ten skoncil 31.1.2012 bez ohladu na to, ci si alebo nie si PN.

Keby si mal vypovednu dobu z dovodu ukoncenia PP pre zrusene miesto (teda nepodpisal by si tu dohodu) , tak ak by PN bola dlhsia ako koniec PP, tak PP neskonci na konci VD, ale az poslednym dnom PNky.
Vladoch
01.01.13,15:47
ok,takže som si trošku sám pokazil s tou PN-kou,lebo som podpísal dohodu,ale nevadí.Teraz ak môžem ešte jednu otázku k PN,mám nárok ísť na PN aj ako nezamestnaný,keď budem zaevidovaný na ÚP alebo musím ísť na PN ešte pred tým ako sa zaevidujem na ÚP,ako mám postupovať?
Xanti
01.01.13,15:54
ok,takže som si trošku sám pokazil s tou PN-kou,lebo som podpísal dohodu,ale nevadí.Teraz ak môžem ešte jednu otázku k PN,mám nárok ísť na PN aj ako nezamestnaný,keď budem zaevidovaný na ÚP alebo musím ísť na PN ešte pred tým ako sa zaevidujem na ÚP,ako mám postupovať?
Nepokazil, zajtra chod sa zaevidovať na UP. A najneskôr do 7 dní od skončenia PP takže do 7.1. ked pôjdeš na PN tak budeš v ochrannej lehote a Pn bude platená ako zo zamestnania.
Vladoch
01.01.13,16:00
Nepokazil, zajtra chod sa zaevidovať na UP. A najneskôr do 7 dní od skončenia PP takže do 7.1. ked pôjdeš na PN tak budeš v ochrannej lehote a Pn bude platená ako zo zamestnania.

a papier od doktora zanesiem potom na ÚP,ak sa nemýlim?
Xanti
01.01.13,16:02
a papier od doktora zanesiem potom na ÚP,ak sa nemýlim?No originály na SP, nezabudnúť podpísať napísať číslo účtu ... a urobiť si jednu kopiu čo zanesieš na UP ...
a prechodky tiež , originál na SP kopiu na UP.
Vladoch
01.01.13,16:02
a ešte ak môžem otázku, PN-ku chcem využiť na hladanie novej práce ale ak by sa mi to dlhšie nedarilo tak ju ukončím a a tu je moja otázka podporu budem poberať z platu čo som mal predtým? PN sa do toho nebude zahrnať však?
Xanti
01.01.13,16:05
a ešte ak môžem otázku, PN-ku chcem využiť na hladanie novej práce ale ak by sa mi to dlhšie nedarilo tak ju ukončím a a tu je moja otázka podporu budem poberať z platu čo som mal predtým? PN sa do toho nebude zahrnať však?
Hm.. počas PN musíš dodržiavať liečebný režim .. tj. vychádzky stanovené lekárom ... takže hľadať prácu jedine cez net ...

A áno z platu sa ráta podpora ale dostaneš ju len ak máš odpracované viac ako 2 roky v posledných 3 rokoch. A výška je 50% z priemernej hrubej mzdy za tie dva roky.
Vladoch
01.01.13,16:09
tak na podporu nárok mám kedže som robil nonstop 3,5roka :-)
Mila123
01.01.13,16:11
a ešte ak môžem otázku, PN-ku chcem využiť na hladanie novej práce ale ak by sa mi to dlhšie nedarilo tak ju ukončím a a tu je moja otázka podporu budem poberať z platu čo som mal predtým? PN sa do toho nebude zahrnať však?
PN sa nevyužíva na hľadanie práce....:eek:
ivka70
01.01.13,19:47
A poberanie nemocenskych davok ti prerusi poberanie podpory.
Myslim, ze zbytocne spekulujes, ved budes mat 6 mesiacov s podporou na UP na hladanie prace, nepotrebujes klamat s PNkou. A Socialna poistovna specialne PNky v ochrannej dobe kontroluje v poslednom case, takze ....
Vladoch
01.01.13,20:29
.
judyt
12.02.13,09:18
Dobry den, zamestnanec mal zmluvu na dobu urcitu do 31.12.2012, 8.02.2013 je na PN. Chcem sa opytat, ze kto bude platit PN /od januara je evidovany na UP/, ako je teraz tou ochrannou dobou? Dakujem
Xanti
12.02.13,09:19
Dobry den, zamestnanec mal zmluvu na dobu urcitu do 31.12.2012, 8.02.2013 je na PN. Chcem sa opytat, ze kto bude platit PN /od januara je evidovany na UP/, ako je teraz tou ochrannou dobou? Dakujem
Nevznikne mu nárok na platenú PN, lebo OL je 7 dní . Takže PN bude neplatená.
Negoti
12.02.13,09:21
Dobry den, zamestnanec mal zmluvu na dobu urcitu do 31.12.2012, 8.02.2013 je na PN. Chcem sa opytat, ze kto bude platit PN /od januara je evidovany na UP/, ako je teraz tou ochrannou dobou? Dakujem
ak to nie je zamestnankyňa , kt.je tehotná, tak ochranná doba u dotyčného skončila, trvá iba 7 dní po ukončení PPV či poistného
judyt
12.02.13,09:22
Dakujem za rychlu odpoved :)
Negoti
12.02.13,09:24
ale mohol ju mať aj platenú, stačilo sa jeden deň prihlásiť na celý balík poistenia v SP a zaplatiť si pár €, pri splnení podmienky 2 rokov a 270 dní poistenia