Katarina
27.02.06,20:16
Prečítala som všetky príspevky o združení, ktoré som našla. Ak dobre chápem k 31.12.2005 sa v účtovníctve združenia cez uzávierkové operácie stornujú príjmy a výdavky zdaniteľné aj nezdaniteľné v pomere ako je uvedené v zmluve o združení. Jednotliví členovia združenia FO /majú aj iné aktivity/ si vo svojom účtovnítve cez uzávierkové operácie pripočítajú príjmy a výdavky zdaniteľšné aj nezdaniteľné. Vo výkaze o majetku a záväzkoch si delia všetko v mojom prípade 50:50. Ale v jednej veci nie som si istá. Záväzok DPH za IV.Q 2005 si tiež budú deliť,alebo si tento záväzok uvedie len člen, ktorý podáva DPH za združenie.

Odborníci na združenie prosím pomôžte.
Katarina
28.02.06,06:41
Renča l, Zita5 kde ste? Prosím o pomoc.
A ešte jeden dotaz. Toto združenie používa os. vozidlo jedného člena nezaradené do majetku. Cestnú daň a cestovné náhrady mám v nákladoch združenia. Mäže to tak zostať?
Zita5
28.02.06,06:52
Renča l, Zita5 kde ste? Prosím o pomoc.
A ešte jeden dotaz. Toto združenie používa os. vozidlo jedného člena nezaradené do majetku. Cestnú daň a cestovné náhrady mám v nákladoch združenia. Mäže to tak zostať?

Ja som takýto prípad riešila nasledovne :

Moj manžel používal svoje súkromné auto pre vykonávanie prác pre jeho združenie . Každú cestu fakturoval združeniu 1x za mesiac na sadzu na 1 km . Združenie túto faktúru vyplatilo a tým, sa to premietlo vo výdavkoch účtovníctva združenia .
Cestnú daň si uplatňoval vo svojom účte .
Marína
28.02.06,07:14
renča1
28.02.06,07:27
Záväzok DPH za IV.Q 2005 si tiež budú deliť,alebo si tento záväzok uvedie len člen, ktorý podáva DPH za združenie.

prosím pomôžte.

závazky vzniknuté za združenie bez rozdielu na to či ide o závazok za dph, závazky z obchod.styku si delia na polovičku, z dôvodu daňová povinnosť za dph je povinnosť oboch účastníkov združenia, nezálaží na tom, že účtov. a dph za združenie vedie poverený účastník združenia. Do spoloč. závazkov sa nezahrňajú závazky do SP, ZP, závazok vzniknutý z daňov.priznania FO- daň z príjmu za zdaňovacie obdobie, závazky vniknuté mimo združenia / ak majú vedľajšiu činnosť /, .... si účtuje každý zvlášť do svojho účta.:)
Katarina
28.02.06,07:52
Dievčatá veľmi ste mi pomohli, ďakujem pekne.
Zita5
28.02.06,08:15
Ja som takýto prípad riešila nasledovne :

Moj manžel používal svoje súkromné auto pre vykonávanie prác pre jeho združenie . Každú cestu fakturoval združeniu 1x za mesiac na sadzu na 1 km . Združenie túto faktúru vyplatilo a tým, sa to premietlo vo výdavkoch účtovníctva združenia .
Cestnú daň si uplatňoval vo svojom účte .


Ešte chcem dokončiť , lebo som bola odvolaná advokátovi .:confused:

Takže pri tom spôsobe ako som uviedla hore sa jednalo o firemné auto používané aj pre účely manželovho združenia č.1. Nákup PHM sa účtovalo v jeho účte .

Pokiaľ používal svoje vlastné nefiremné vozidlo pre účely združenia č.1, tak
som mu robila CP a cesty si účtoval za zakladnú sadzbu + sadzba za 1 km .

Teraz v tejto dobe , máme spoločné auto v ďalšom združení č.2 ja + manžel a ak toto auto použije na účely pre jeho združenie č.1 tak faktúru robím ja a v znení faktúry píšem:
Fakturujem Vám za odvoz a dovoz mechanikov a pracovného náradia na miesto opravy v ......... a tď . Všetky výdaje okolo tohto auta účtujem v mojom denníku , pretože som osoba poverená vedením účtovníctva za združenie č. 2 .
Marína
28.02.06,08:47
Ak by niekto potreboval:
Katarina
28.02.06,18:10
Zita5 keď používal vlastné nefiremné vozidlo v združení, tak sa výdavky na cestovné náhrady a zaplatená cestná daň účtovali v nákladoch združenia?
Zita5
01.03.06,10:10
Zita5 keď používal vlastné nefiremné vozidlo v združení, tak sa výdavky na cestovné náhrady a zaplatená cestná daň účtovali v nákladoch združenia?

Cestovné náhrady na základe CP sa účtuju v združení , daň z MV/bývalá cestná daň/ nie - to je súkromná platba , alebo ...... na základe dohody členov združenia , že to zaplatia zo spoločných financii - ale pozor ..........účtovať ako výdavok neovplyvňujúci ZD .
Katarina
02.03.06,19:00
Zita 5 veľmi pekne ďakujem za rady a pomoc. Poprosím ešte o vysvetlenie prečo daň z motorových vozidiel treba zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.SZČO ak používa vozidlo nezaradené do majetku firmy si predsa môže dať zaplatenú daň z motorových vozidiel do daňových nákladov. Prepáčte, ale buď mi to už nemyslí, alebo som z toho celá popletená. Ďakujem.
Zita5
02.03.06,19:11
Zita 5 veľmi pekne ďakujem za rady a pomoc. Poprosím ešte o vysvetlenie prečo daň z motorových vozidiel treba zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.SZČO ak používa vozidlo nezaradené do majetku firmy si predsa môže dať zaplatenú daň z motorových vozidiel do daňových nákladov. Prepáčte, ale buď mi to už nemyslí, alebo som z toho celá popletená. Ďakujem.

Katarína asi preto , lebo si písala , že súkromné vozidlo využíva pre združenie a..... prečo sa v združení nemôže uplatniť cestná daň.

Takže ,preto ju nemôže uplatniť v združení , preto že to nie je MV združenia , čiže nie je písané na člena povereného vedením účtovníctva , a ak by si ju chcela účtovať tak do VNZD - nakoľko to je zaplatená daň za iného daňovníka .
Katarina
02.03.06,20:21
Ďakujem za odpoveď, už som to pochopila. Od roku 2006 sa mení zákon o dani z motorových vozidiel . Povinnosť platiť daň bude mať ten kto vozidlo používa na podnikanie. Takže
bude možné v roku 2006 dať túto daň do VOZD združenia?