besttracker
01.01.13,13:50
Dobrý deň
som denný študent Vš,a sem tam pomaham otcovi ktorý ma živnosť,a doteraz na mna platila tato vynimka co som nasiel v zakone:

Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie však nie je, ak pre fyzickú osobu - podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade (dieťa, rodič, starý rodič, vnúča), súrodenec alebo manžel/-ka, ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi/študentmi do 26 rokov.
ale je v nom uvedené ,,študentmi do 26 rokov,, ako to je myslene?
ako sa da chapať tento vek?teda keď mam 25 rokou a 1 den,už vykonavam nelegalnu pracu ? či až ked budem mat 26 rokou a 1 den,až vtedy vykonavam nelegalnu pracu pre neho?
otec my oficialne neplatý nič,teda pre neho robim zadarmo.Pripadne ak je cosi potrebne čo je potrebne aby som mohol robit u neho sem tam legalne po skonČeny Vš ? s čo najmenšimi odvodami?Ako som spoznal nahoda je vol,a nerad by som bol aby platil pokutu za nic...
Ďakujem za odpoveď
Stanislav 1975
01.01.13,12:56
Myslí sa tým dovršený 26 rok..., to znamená ak máš 25 rokov a jeden deň,tak to je v pohode...
misoft
01.01.13,14:24
26 rokov máš (papierovo) celých 364 (365 v priestupnom roku) dní! Teda odo dňa narodenia až + 364 (365) dní - ďalší de) 365-ty (366-ty) je už cez 26 rokov - v tomto okamihu máš 27 rokov (papierovo).

Teda ak máš 25 rokov 10 mesiacov a 5 dní - stále máš len 25 rokov.
Pokiaľ "robíš" pre otca "bezplatne" - bez zmluvy - nevykonávaš legálne prácu ako zamestnanec, ale len rodinnú výpomoc (toto sa potom neberie ako pracovný pomer).
besttracker
01.01.13,14:33
dakujem za odpoved