Ankaa7
02.01.13,04:14
Musí občianske združenie podávať daňové priznanie? Prípadne kedy musí a kedy nie?

Na internete som našla túto informáciu. Je pravdivá? Teda ak máme ako oztko príjem len z 2% a z darov, tak nemusíme podávať? Nie je potrebné odoslať ani žiadne vyhlásenie?

Povinnosť OZ podať daňové priznanie sa odvíja od druhu jeho príjmov, ktoré počas zdaňovacieho obdobia dosiahlo. Pokiaľ má OZ príjmy len z darov, 2%, zrazené úroky v banke a členské príspevky nemusí podávať daňové priznanie. Píšete že máte jeden príjem na základe faktúry, takže predpokladám že za nejakú činnosť, aj keď možno oslobodenú a v tomto prípade už povinnosť podať daňové priznanie máte.
luciaNR
10.01.13,07:32
dobrý deň prajem aj ja sa chcem uistiť. Švagor založil OZ no za rok 2012 tam nie je žiadny pohyb. teda nemusí podať DP? aké účtovníctvo je potrebné na vedenie OZ? jednoduché alebo podvojne? ďakujem zatiaľ
a_je_to
11.01.13,15:06
K obom otázkam - netreba podať žiadne priznanie, ani vyhlásenie. Je to v § 41 ZoDP.
§ 41/1 ZoDP :
Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane /=2%+dary/, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43/=úrok na BÚ/, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) /=členské/.
Pre druhý prípad, kedy nie je žiadny pohyb, určite stačí JÚ pre neziskové organizácie. Aj keď "nič" sa nedá účtovať ani v jednoduchom, ani v podvojnom.
Oťa
25.01.13,08:01
Musí občianske združenie podávať daňové priznanie? Prípadne kedy musí a kedy nie?

Na internete som našla túto informáciu. Je pravdivá? Teda ak máme ako oztko príjem len z 2% a z darov, tak nemusíme podávať? Nie je potrebné odoslať ani žiadne vyhlásenie?

Povinnosť OZ podať daňové priznanie sa odvíja od druhu jeho príjmov, ktoré počas zdaňovacieho obdobia dosiahlo. Pokiaľ má OZ príjmy len z darov, 2%, zrazené úroky v banke a členské príspevky nemusí podávať daňové priznanie. Píšete že máte jeden príjem na základe faktúry, takže predpokladám že za nejakú činnosť, aj keď možno oslobodenú a v tomto prípade už povinnosť podať daňové priznanie máte.

Dávam do pozornosti školenie, ktoré sa zaoberá touto problematikou. Podrobnosti nájdeš na www.poradamvo.sk (http://www.poradamvo.sk)
katuskuliena
31.01.13,13:05
obcianske zdruzenie sa uctuje v sustave jednoducheho uctovnictva , nad 200.000 Eur za predchadzajuci uctovny rok sa uctuje v sustave podvojneho uctovnictva. povinnost auditu vznika pre: kazdorocne pre nadacie, politicke strany, rozhlas a tv a pre nezisk. org. poskyt. vseobecne prospesne sluzby ak ich prijem prekroci 165.969 Eur, resp prijem z 2% je viac ako 33.193 Eur. Ked vznika povinnost auditu, vznikne aj povinnost podat a vypracovat vyrocnu spravu. Povinnost podat DP vznikne, ak NO ma prijmy, ktore su predmetom dane (hoci aj 10 Eur z prenajmu, alebo reklam), resp. ma zivnostenske opravnenie. K DP treba pripojit uctovnu zavierku v dvoch vyhotoveniach ... Dufam ze som podala spravne info, ja som na skoleni dostala tieto.
Věra Deptová
01.02.13,14:24
Na DÚ ma pri niektorých OZ, ktoré nemajú povinnosť podať priznanie, žiadajú o: Čestné vyhlásenie, potvrdzujúce, že Občianskezdruženie za konkrétny rok nevykonávalo podnikateľskú činnosťa nemalo príjmy, ktoré by podliehali DPPO.
cece
24.02.13,16:49
Občianske združenie nepodniká, ale mali sme príjem z reklamy , ktorý potrebujeme zdaniť. Účtujem v JU. Ako resp. ktoré daňové priznanie mám vypísať? Nemáme pridelené ani DIČ a taktiež nemáme ani číslo účtu na zaplatenie dane.
Bambi23
25.02.14,12:21
Ak OZ nemusí podať daňové priznanie čo ďalej? Aké má povinnosti? Musíme niečo nahlásiť na DÚ alebo sa to jednoducho nepodá a to je všetko? Alebo sa dáva povinne nejaké čestné prehlásenie ako sa spomínalo tu k článku v diskusii? Doteraz sme stále podávali DP aj keď sme nemuseli, pretože som si nevedela prestaviť, že jednoducho nemusíme :) ... viete mi to niekto bližšie vysvetliť, ako to funguje? ďakujem