pavol54
02.01.13,12:03
Ak dohodár u zamestnávateľa nepodpíše " Vyhlásenie....." zamestnávateľ doteraz vyplatenú mzdu zdaňoval 19%daňou z príjmu, platí to aj od 1.1.2013 alebo bola nejaká zmena? Ak zarobí 1,941 €/hod z toho sa mu strhnú odvody vo výške cca 13,4% a zbytok bude zdanený? ako to bude ak podpíše "vyhlásenie.. "?
veronikasad
02.01.13,11:06
Pavol, kto sú tvoji dohodári ? Vyhlásenie nemôžu podpísať (resp. uplatniť si mesačnú NČZD) starobní dôchodcovia a dohodári, ktorí majú podpísané vyhlásenie u iného zamestnávatela.
pavol54
02.01.13,11:31
Veď preto sa pýtam vlani ktokoľvek prišiel a nežiadal možnosť podpísať vyhlásenie tak som ho zdanil pri výplate 19%. Lenže oddnes je iná situácia každému dohodárovi budem zrážať odvody bez ohľadu na to či požiada alebo nepožiada o vyhlásenie.(celá škála od dôchodcov, nezamestnaní až po proletariát). spravidla pracujú podľa výdrže od pár hodín až niekoľko dní.
Dohodár predloží vyhlásenie hr. mzda 1,941 -odvody 0,26= 1,68 €/hod hotovo
nepredloží vyhlásenie hr. mzda 1,941 - odvody 0,26 - 0,319 daň = 1,36 €/hod hotovo
To či niekto požiada o podpísanie alebo nepožiada o podpísanie je výsledok ich právneho vedomia a nemôžem ich k tomu nútiť ja im nemôžem robiť ani poradcu ani školenia, najmä pri tej fluktuácii.
veronikasad
02.01.13,11:35
Veď preto sa pýtam vlani ktokoľvek prišiel a nežiadal možnosť podpísať vyhlásenie tak som ho zdanil pri výplate 19%. Lenže oddnes je iná situácia každému dohodárovi budem zrážať odvody bez ohľadu na to či požiada alebo nepožiada o vyhlásenie.(celá škála od dôchodcov, nezamestnaní až po proletariát). spravidla pracujú podľa výdrže od pár hodín až niekoľko dní.
Dohodár predloží vyhlásenie hr. mzda 1,941 -odvody 0,26= 1,68 €/hod hotovo
nepredloží vyhlásenie hr. mzda 1,941 - odvody 0,26 - 0,319 daň = 1,36 €/hod hotovo
To či niekto požiada o podpísanie alebo nepožiada o podpísanie je výsledok ich právneho vedomia a nemôžem ich k tomu nútiť ja im nemôžem robiť ani poradcu ani školenia, najmä pri tej fluktuácii.
Pavol, zrazenie poistného nijaké nesúvisí s Vyhlásením. Len zdanitelná mzda sa znižuje o zaplatené odvody dohodára. Ostatné podmienky sa nemenia. Nemôžeš počítať čistú hodinovú mzdu. NČZD sa odpočítava z mesačnej odmeny dohodára, zníženej o zaplatené poistné.
pavol54
02.01.13,12:16
Ja som nespomínal súvislosť odvodov a vyhlásenia. ale to či zrazím daň alebo nie, je závislé. Preto o tom píšem, zamestnanec v riadnom pracovnom pomere platí (neplatí) daň z toho čo ostane po zrazení odvodov a odrátaní NČZD. Takže koniec dohodárom
veronikasad
02.01.13,12:19
Ja som nespomínal súvislosť odvodov a vyhlásenia. ale to či zrazím daň alebo nie, je závislé. Preto o tom píšem, zamestnanec v riadnom pracovnom pomere platí (neplatí) daň z toho čo ostane po zrazení odvodov a odrátaní NČZD. Takže koniec dohodárom
Máš to úplne pomýlené. Dohodár je takmer na úrovni zamestnanca. Žiadny rozdiel v zdaňovaní oproti zamestnancovi - pokial má nárok na NČZD - tam nie je.
Adiks
02.01.13,12:36
Veď preto sa pýtam vlani ktokoľvek prišiel a nežiadal možnosť podpísať vyhlásenie tak som ho zdanil pri výplate 19%. Lenže oddnes je iná situácia každému dohodárovi budem zrážať odvody bez ohľadu na to či požiada alebo nepožiada o vyhlásenie.(celá škála od dôchodcov, nezamestnaní až po proletariát). spravidla pracujú podľa výdrže od pár hodín až niekoľko dní.
Dohodár predloží vyhlásenie hr. mzda 1,941 -odvody 0,26= 1,68 €/hod hotovo
nepredloží vyhlásenie hr. mzda 1,941 - odvody 0,26 - 0,319 daň = 1,36 €/hod hotovo
To či niekto požiada o podpísanie alebo nepožiada o podpísanie je výsledok ich právneho vedomia a nemôžem ich k tomu nútiť ja im nemôžem robiť ani poradcu ani školenia, najmä pri tej fluktuácii.
Nejako tu vôbec nepočítaš tým, že rôzne typy dohodárov platia rôzne odvody.
pavol54
02.01.13,13:35
Téma oodvodoch má 500 príspevkov ja som si potreboval ujasniť dane to som asi zle hľadal
pavol54
02.01.13,13:37
Máš to úplne pomýlené. Dohodár je takmer na úrovni zamestnanca. Žiadny rozdiel v zdaňovaní oproti zamestnancovi - pokial má nárok na NČZD - tam nie je.A keď nemá nárok na NČZD tak mu zdaním každé euro čo mu zostane po odrátaní odvodov, ak áno tak to zostalo po starom.
veronikasad
02.01.13,13:40
A keď nemá nárok na NČZD tak mu zdaním každé euro čo mu zostane po odrátaní odvodov, ak áno tak to zostalo po starom.
Kto sú tvoji dohodári ? neodpovedal si na prísp. č. 2

http://www.porada.sk/t206514-zdanenie-dohodarov-od-01-01-2013-a.html#post2213697
pavol54
02.01.13,14:02
Kto sú tvoji dohodári ? neodpovedal si na prísp. č. 2

http://www.porada.sk/t206514-zdanenie-dohodarov-od-01-01-2013-a.html#post2213697(ako to že som nenapísal v() kto kedy príde raz je to dôchodca na pár dní, raz je to nezamestnaný, občas nejakí sociálkári ) na trvalú prácu mám zamestnancov. Je zrejmé že zákon o daniach z príjmov v tejto oblasti platí bez zmeny radšej zaraziť ako si nechať dorúbiť daň + pokutu.
veronikasad
02.01.13,14:08
(ako to že som nenapísal v() kto kedy príde raz je to dôchodca na pár dní, raz je to nezamestnaný, občas nejakí sociálkári ) na trvalú prácu mám zamestnancov. Je zrejmé že zákon o daniach z príjmov v tejto oblasti platí bez zmeny radšej zaraziť ako si nechať dorúbiť daň + pokutu.
Pavol, nárok na uplatnenie NČZD nemá starobný a výsluhový dôchodca a dohodár, ktorí si ju uplatnil u iného zamestnávatela. Všetkým ostatným dohodárom Vyhlásenie môžeš dať podpísať.

Z odmeny dohodára odpočítaš zaplatené poistné zamestnaneca, potom mesačnú NČZD a len ak ti zostane nejaký rozdiel, z toho zrazíš a odvedieš na DU 19 %.

U dohodára, ktorý u teba nemá podpísané vyhlásenie, z dohodnutej odmeny odpočítaš zaplatené poistné za zamestnanca a z celého rozdielu zrazíš a odvedieš na DU daň vo výške 19 %.

Zrozumitelnejšie ti to napísať neviem, v zdaňovaní, resp. uplatnení mesačnej NČZD k žiadnej zmene u dohodárov nedošlo.
pavol54
02.01.13,14:23
Pavol, nárok na uplatnenie NČZD nemá starobný a výsluhový dôchodca a dohodár, ktorí si ju uplatnil u iného zamestnávatela. Všetkým ostatným dohodárom Vyhlásenie môžeš dať podpísať.

Z odmeny dohodára odpočítaš zaplatené poistné zamestnaneca, potom mesačnú NČZD a len ak ti zostane nejaký rozdiel, z toho zrazíš a odvedieš na DU 19 %.

U dohodára, ktorý u teba nemá podpísané vyhlásenie, z dohodnutej odmeny odpočítaš zaplatené poistné za zamestnanca a z celého rozdielu zrazíš a odvedieš na DU daň vo výške 19 %.

Zrozumitelnejšie ti to napísať neviem, v zdaňovaní, resp. uplatnení mesačnej NČZD k žiadnej zmene u dohodárov nedošlo. takže DANE ako predtým po starom preto hovorím že dohodári skončili nie ja s nimi, ale oni so mnou
veronikasad
02.01.13,14:30
Prepáč, nerozumiem ti.