anuliatko
02.01.13,12:57
Zdravím, nevedel by mi niekto poradiť s týmto problémom?:
Mám neziskovú organizáciu, ktorá je platcom DPH a zároveň je prijímateľom 2% dane z príjmu. Organizáci dal zreštaurovať orgán v kostole (medzi hlavné činnosti patrí ochrana kultúrneho dedičtva). FA jej vystavili na sumu 7000 eur s DPH. Organizácia sa rozhodla uhradiť časť FA (4000eur) z peňazí 2% a druhú časť (3000eur) z vlastných zdrojov. Otázka znie, či pri tej sume 3000 eur mám rozpočítať aj DPH (a tak uplatniť nárok na odpočet) alebo to dať celé do N? ďakujem
a_je_to
13.01.13,08:09
Nezisková organizácia je naozaj platcom DPH ? To sa ako mohlo stať ? Nebodaj ste za uplynulých 12 mesiacov mali obrat vyše 49790 Eur ? Alebo vás nebodaj zaregistrovali ako neziskovku aj bez obratu ? Nepochopiteľné !
Na odpočet má nárok iba platiteľ a bez ohľadu nato z akého zdroja peniaze na úhradu faktúry pochádzajú, bez povinnosti rozpisovať. Ale predovšetkým sa riadne presvedč, či ste naozaj registrovaní ako platitelia. Pozri si Osvedčenie o registrácii /kartička/, či tam máš registráciu ako platiteľ, alebo iba ako príjemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu. To je veľký rozdiel. Ak si iba to druhé, tak nárok na odpočet nemáš, celé patrí do N. Ale aj keby ste nebodaj boli registrovaní ako platiteľ, nedokážem si predstaviť oprávnenosť na odpočet z tejto faktúry. Lebo toto plnenie nemáte ako využiť pre vlastné zdaniteľné plnenia /dodania s DPH/. Či ste registrovaní ako platitelia si môžeš overiť aj na stránke drsr.sk - rýchle voľby vpravo.