mischa
02.01.13,14:16
Dobrý deň, milí poraďáci, najskôr Vám chcem zaželať všetko naj... v Novom roku. Mám jednu otázočku: chcela by som začať podnikať s malou kaviarničkou, ale podnikanie by bolo popri zamestnaní. Aké mám povinnosti čo sa týka odvodov ? Ďakujem pekne za odpoveď.
Zabudla som dodať, že nepodnikám prvý rok, ale živnostenský list mám už niekoľko rokov. Týkal sa však iného, z čoho som za posledný rok nemala žiadny zisk. Teraz si ho hodlám rozšíriť o podnikanie s kaviarňou. Ď
zlatka.b
02.01.13,13:45
Do zdravotnej poistovne sa prihlásiš a určís si sama preddavok na zdrav. poistenie, Ak si určíš menej ako 3,- eurá - nemusíš ho platiť. V ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2013 ti zdravotná poisťovňa vypočíta doplatok poistného podľa skutočného príjmu zo živnosti. Sociálnu poisťovňu teraz nemusíš riešiť. Povinnosť vzniká od 1.7.2014, ak by brutto príjem z podnikania za rok 2013 bol viac ako 4716,- eur.
marjankaj
02.01.13,13:51
Dobrý deň, milí poraďáci, najskôr Vám chcem zaželať všetko naj... v Novom roku. Mám jednu otázočku: chcela by som začať podnikať s malou kaviarničkou, ale podnikanie by bolo popri zamestnaní. Aké mám povinnosti čo sa týka odvodov ? Ďakujem pekne za odpoveď.
Zabudla som dodať, že nepodnikám prvý rok, ale živnostenský list mám už niekoľko rokov. Týkal sa však iného, z čoho som za posledný rok nemala žiadny zisk. Teraz si ho hodlám rozšíriť o podnikanie s kaviarňou. Ď
To jejedno, či si mal zisk. Dôležité je koľko si mal príjmov. A aj za rok 2011.
mischa
02.01.13,14:28
Ďakujem, Zlatka za cenné info.
marjankaj
02.01.13,19:34
Ďakujem, Zlatka za cenné info.
Odvody do 30.6.2013 si vypočítaš z príjmov(nie zisku) za rok 2011
A odvody od 1.7.2013 si vypočítaš z príjmov za rok 2012.
mischa
06.01.13,08:47
Vážení poraďáci, musím mať so založenou živnosťou aj svoje razítko? Je to nutnosť? Ďakujem.
veronikasad
06.01.13,08:48
Vážení poraďáci, musím mať so založenou živnosťou aj svoje razítko? Je to nutnosť? Ďakujem.
Nie nemusíš (len aby DU náhodou od teba nepožadoval na nejaký výkaz razítko "nepoužívam razítko")
Katy a R
06.01.13,08:54
veru - srandisti sa všade nájdu !!! :)
danats
07.01.13,21:54
Dobrý večer milí poraďaci!!!
Mám otázku a verím že mi budete vedieť poradiť. Som zamestnancom jedneho podniku. Chcem si však popri práci prilepšiť a venovať sa aj iným aktivitám. Nakoľko som u terajšieho zamestnávateľa v pracovnom pomere cca 6 mesiacov nechcem "dráždiť hada bosou nohou" založením živnosti. Myslím si že je možné že by v budúcnosti so mnou nepočítal. Preto sa chcem opýtať či je možné podnikať resp fungovať ako majiteľ obchodu (internetového obchodu) aj nejak inak ako len klasickej živnosti? Existuje trebárs nejaká možnosť žeby som bol zamestnaný a po práci by som vykonával dalšiu činnosť?
Vopred dakujem za odpoved a cennú radu v jednom.
PS: ak viete o nejakých stánkach kde by som sa o tom mohol dočítať tak tiež dakujem za ich poskytnutie.
gazza215
31.01.13,17:59
Dobrý večer.
Mám jednu otázku ohľadom zdravotných odvodov. Mám živnosť od 10/2011 popri zamestnaní. Zo zdravotnej poisťovne mi prišlo oznámenie o výške preddavku na poistné na rok 2013 a ten je podľa výpočtu 0,-eur. Je problém, ak by som naďalej platil každý mesiac minimálny preddavok na ZP?
Ďakujem
Negoti
31.01.13,18:01
Dobrý večer.
Mám jednu otázku ohľadom zdravotných odvodov. Mám živnosť od 10/2011 popri zamestnaní. Zo zdravotnej poisťovne mi prišlo oznámenie o výške preddavku na poistné na rok 2013 a ten je podľa výpočtu 0,-eur. Je problém, ak by som naďalej platil každý mesiac minimálny preddavok na ZP?
Ďakujem
a prečo by si platil?
ak budeš mať po RZZP preplatok, vráti ti ho ZP znížený o 19% sadzbu zrážkovej dane, ku ktorej sa nikdy nedostaneš......
veronikasad
31.01.13,18:02
Dobrý večer.
Mám jednu otázku ohľadom zdravotných odvodov. Mám živnosť od 10/2011 popri zamestnaní. Zo zdravotnej poisťovne mi prišlo oznámenie o výške preddavku na poistné na rok 2013 a ten je podľa výpočtu 0,-eur. Je problém, ak by som naďalej platil každý mesiac minimálny preddavok na ZP?
Ďakujem
Aký zisk z podnikania predpokladáš v roku 2013 ?
V roku 2012 si platil preddavky (dobrovolné) do ZP ? Ak ano, aký zisk si dosiahol z podnikania za rok 2012 ?
gazza215
31.01.13,19:18
a prečo by si platil?
ak budeš mať po RZZP preplatok, vráti ti ho ZP znížený o 19% sadzbu zrážkovej dane, ku ktorej sa nikdy nedostaneš......

Keby som ich neplatil, tak či tak odvediem 19% daň z príjmu, ktorý relatívne bude väčší o neplatené preddavky, či?
Negoti
31.01.13,19:25
Keby som ich neplatil, tak či tak odvediem 19% daň z príjmu, ktorý relatívne bude väčší o neplatené preddavky, či?
ako myslíš.....a ako budeš vedieť, že v roku 2013 dosiahneš zisk?
v priebehu roka 2012 naša pobočka VšZP oznámila klientom listom, že im vracia preplatky na ZP z dôvodu, zaplatenia bez právneho podkladu a vrátili preplatky na účet, z kt. poistné bolo platené......