kezeso
02.01.13,14:44
Aké budú odvody za zamestnanca, ktorý robí 1 hod. denne?
Doteraz som mal tohoto zamestnanca na dohodu, zdravotné poistenie si platil sám. Od nového roku ho zamestnám na skrátený pracovný úväzok. Prihlásil som ho do poisťovne, vybavil certifikát. Je možné platiť menej ako základ? Vysvetlite mi to, prosím...
Mila123
02.01.13,14:09
áno
VZ ZĽ 10%
VZ ZC 4%
popr. ako by bol ZŤP, popr. ID mal by polovičnú sadzbu poistného......
kezeso
02.01.13,14:18
áno
VZ ZĽ 10%
VZ ZC 4%
popr. ako by bol ZŤP, popr. ID mal by polovičnú sadzbu poistného......

A nie je to málo? Alebo zbytok si dopláca zamestnanec do výšky minimálnych odvodov?
Mila123
02.01.13,14:20
A nie je to málo? Alebo zbytok si dopláca zamestnanec do výšky minimálnych odvodov?
nie, nedopláca....
Min. VZ je pre szčo ako nie je z iného titulu poistená zdravotne......
nie pre zamestnanca, i keby mal príjem 10€ (zamestnancom v tomto prípade myslím, ZC s pracovnou zmluvou)
veronikasad
02.01.13,14:20
A nie je to málo? Alebo zbytok si dopláca zamestnanec do výšky minimálnych odvodov?
Ak je dodržaná minimálna mzda (hodinová alebo mesačná-pomerná časť) zamestnanec nič nedopláca. Odvody platí zo skutočného vymeriavacieho základu zodpovedajúcemu dlžke prac.doby.
Andyke
02.01.13,14:23
kezeso
02.01.13,14:39
Je to komplikované, tá osoba je SZČO, momentálne má prerušenú živnosť už piaty rok, v roku 2012 bola u mňa na dohodu, teraz ju chcem zamestnať na skrátený prac. úväzok 1 hod/denne.
Podľa toho, čo píšete, bude platiť iba pomernú časť zo zárobku. Ale sa mi to zdá málo, pretože minulý rok si platila sama minimálne odvody ako SZČO.
kezeso
02.01.13,14:45
prečo by doplácal zamestnanec ?

http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/preddavky-poistne.html

Lebo odpracuje napr. iba 20 - 23 hodín, zdá sa mi to málo, na to, že pred tým platila minimum.
Mila123
02.01.13,14:49
Lebo odpracuje napr. iba 20 - 23 hodín, zdá sa mi to málo, na to, že pred tým platila minimum.
určite je to v poriadku, i keď sa ti zdá, že je to málo.....
už som písala, že min. VZ je iba pre szčo , ak nie sú z iného titulu poistené.....
a ZC neexistuje min. VZ.....dodržať MM a stupne náročnosti x odpr. hodiny....
v tomto prípade existuje solidarita.......
Andyke
02.01.13,14:52
Jej odvody pôjdu z jej dosiahnutej mzdy ( z toho kratšieho prac.času)

Inak pletieš veci riadne: pokiaľ má živnosť prerušenú už piaty rok tá osoba, tak minulý rok nemohla platiť odvody ako SZČO. Ale ako dobrovoľne
nezamestnaná osoba t.j. bola samoplatiteľom.
kezeso
03.01.13,07:53
Máš pravdu, platila ako dobrovoľne poistená..
kezeso
03.01.13,08:19
Preto tak rád chodím na poradu, kde nám "laikom" pomôžete fundovaným výkladom, ja som obchodník a nie mzdár...