kathy007
02.01.13,17:02
Dobrý deň,
je možné zrušiť živnosť aj so spatným dátumom? Problém je, že som myslela, že živnosť je prerušená na 3 roky, ale zo zdravotnej poisťovne ma upozornili na to, že k 22.11.2012 bola živnosť pozastavená a od 23.11.2012 zase trvá... Ja som bola do 24.11.2012 na rodičovskej dovolenke a po nej som sa nahlásila na úrad práce.
Bude sa dať na živnostenskom živnosť zrušiť so spatným dátumom, t.j. k 22.11.2012? Ak nie a zruším ju k aktuálnemu dátumu, nebudem mať na úrade práce nejaký problém, keďže som z mojej nevedomosti nenahlásila presne dátum prerušenia živnosti?
Viem, že je to hlúpa situácia, ktorú som si spôsobila vlastnou vinou, ale vie mi prosím niekto poradiť, ako v takomto prípade správne pokračovať, aby som sa zbytočne nedostala do nejakých problémov? :( Ďakujem!
kathy007
02.01.13,17:01
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Nebudem mať teraz na úrade práce nejaký problém z toho, že som zle nahlásila prerušenie živnosti???
Mila123
02.01.13,17:03
spätne sa nedá.....
Anik
02.01.13,17:12
v podstate sa dá povedať, že si bola živnostník a teda zaplatíš si zdravotné poistenie sama. Na ŽU vybavíš ukončenie živnosti, ktoré potom zanesieš na ZP, na DÚ vrátiš kartičku DIČ a pôjdeš sa prihlásiť na ÚP
veronikasad
02.01.13,18:13
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Nebudem mať teraz na úrade práce nejaký problém z toho, že som zle nahlásila prerušenie živnosti???
Ak si poberala dávku v nezamestnanosti, budeš ju musieť vrátiť. SZČo nemôže byť evidovaná na ÚP ako uchádzač o zamestnanie. Spätne ťa vyradia z evidencie.
srska
02.01.13,18:20
Ak si poberala dávku v nezamestnanosti, budeš ju musieť vrátiť. SZČo nemôže byť evidovaná na ÚP ako uchádzač o zamestnanie. Spätne ťa vyradia z evidencie.jááj voľakedy bolo dobre - stačilo čestné prehlásenie, že szčo nepodniká a podpora išla (1998)
kathy007
02.01.13,18:39
ďakujem za odpoveď. Ja som na tom úrade evidovaná 1,5 mesiaca... ked ma spatne vyradia, myslíte, ze budem mat nárok na opakované evidovanie po doložení ukončenia živnosti? Alebo je určená doba opatovnej evidencie po vyradení? Viem, že by som sa mala s touto otázkou obrátiť na patričný úrad, ale v pobočke, pod ktorú patrím začínajú pracovať od 6.1. a potrebujem info :-(
kathy007
03.01.13,08:37
Prosím, neviete mi niekto poradiť, či je pri spatnom vylúčení z úradu práce nejaká lehota, po ktorej je možné sa znova evidovať? Ďakujem!
lenlenka
02.04.13,12:52
Dobrý deň,
SZČO ukončila živnosť 12/2011 podal daňové priznanie v ktorom zohľadnil všetky neuhradené pohľadávky. Teraz 03/2013 chcú od neho dva firmy zápočet (resp. trojzápočet). Môže SZČO vystaviť zápočet?
veronikasad
02.04.13,12:58
Dobrý deň,
SZČO ukončila živnosť 12/2011 podal daňové priznanie v ktorom zohľadnil všetky neuhradené pohľadávky. Teraz 03/2013 chcú od neho dva firmy zápočet (resp. trojzápočet). Môže SZČO vystaviť zápočet?
Mal aj nejaké záväzky, ktoré si vysporiadal v DP za rok 2011 ? Alebo teraz obnovil živnosť ?
lenlenka
02.04.13,13:16
ano, daňove priznanie za 2011 mal skutočné výdavky nie paušál, nie nemá obnovenú živnosť (živnosť je trvalo zrušená)
lenlenka
02.04.13,13:19
ano, daňove priznanie za 2011 mal skutočné výdavky nie paušál, nie nemá obnovenú živnosť (živnosť je trvalo zrušená)
ten troj-zápočet chcú firmy na faktúry ktoré boli vystavené v roku 2009
lenlenka
03.04.13,05:44
ano, daňove priznanie za 2011 mal skutočné výdavky nie paušál, nie nemá obnovenú živnosť (živnosť je trvalo zrušená)
ten troj-zápočet chcú firmy na faktúry ktoré boli vystavené v roku 2009
poradi niekto?
Zita5
03.04.13,06:09
poradi niekto?

Ak v roku ukončenia živnosti mal upravený základ dane podľa§17 odst.8;(§17.odst.9), mám na mysli, že pohľadávky boli súčasťou zdaniteľných príjmov - t.j. boli zdanené a trojzápočet nezvýši tieto príjmy ani výdavky, tak DP za rok 2013 nepodávate z tohto dôvodu.

Zápočet vykoná ako fyzická osoba a nie ako podnikateľ, lebo v čase zápočtu resp.trojzápočtu už živnosť je zrušená a nie je dotyčná osoba živnostníkom.V dohodách bude vystupovať pod svojim r.č.
kapadelta
03.04.13,06:35
Ahojte,

SZČO mal pozastavenú živnosť od roku 2007 do roku 2010 a následne si toto pozastavenie opätovne predĺžil od roku 2010 do roku 2013. Živnosť zrušil k 01.04.2013. Pri opätovnom predĺžení pozastavenia živnosti v roku 2010 sme poslali oznámenie do ZP a odhlášku do SP (máme potvrdené kópie) spolu s rozhodnutím zo živnostenského úradu. A tiež sme to oznámili aj DÚ. Chcem sa spýtať, teraz pri zrušení živnosti musíme opäť poslať odhlášku do SP a do ZP alebo stačí kópia rozhodnutia zo živnostenského úradu? A čo DÚ? Tam to treba oznámiť na nejakom špeciálnom tlačive? Ďakujem.
kezeso
04.04.13,06:41
Ahojte,

SZČO mal pozastavenú živnosť od roku 2007 do roku 2010 a následne si toto pozastavenie opätovne predĺžil od roku 2010 do roku 2013. Živnosť zrušil k 01.04.2013. Pri opätovnom predĺžení pozastavenia živnosti v roku 2010 sme poslali oznámenie do ZP a odhlášku do SP (máme potvrdené kópie) spolu s rozhodnutím zo živnostenského úradu. A tiež sme to oznámili aj DÚ. Chcem sa spýtať, teraz pri zrušení živnosti musíme opäť poslať odhlášku do SP a do ZP alebo stačí kópia rozhodnutia zo živnostenského úradu? A čo DÚ? Tam to treba oznámiť na nejakom špeciálnom tlačive? Ďakujem.
ŽÚ posiela rozhodnutie o zrušení živnosti zdr.poisť, soc.poisťovni zanesieš sama, na DÚ zanes aj s kartičkou o registrácii DIČ, aj kópiu o zrušení živnosti z Obv.Ú-odb.živn.podn., a tam ti dajú tlačivo, ktoré vyplníš na mieste, priprav si IČO a DIČ /je na kartičke/, ja som písal aj sprievodný list, ktorého prevzatie dokumentov som si dal potvrdiť