subtotall
02.01.13,17:25
Aký je právny rozdiel medzi manželstvom so zrušeným BSP a spolužitím druha a družky? Aké sú praktické výhody a nevýhody takýchto foriem súžitia so zameraním na dedenie, vdovký dôchodok, výživné pri rozchode a pod.?
kopretinka
02.01.13,16:28
druh a družka-nededíš nič,ani vdovský dôchodok nedostaneš. S bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov to nemá nič.
buchač
02.01.13,16:31
Aký je právny rozdiel medzi manželstvom so zrušeným BSP a spolužitím druha a družky? Aké sú praktické výhody a nevýhody takýchto foriem súžitia so zameraním na dedenie, vdovký dôchodok, výživné pri rozchode a pod.?
Prakticky žiadne ...

Zjednodušene ( veľmi ) povedané :

Manželka berie všetko ...dedí zo zákona , má nárok na vdovský , výživné ....
Družka nič v podstate ...nededí , nemá nárok na vdovský , výživné ...
korela
02.01.13,16:38
Prakticky žiadne ...

Zjednodušene ( veľmi ) povedané :

Manželka berie všetko ...dedí zo zákona , má nárok na vdovský , výživné ....
Družka nič v podstate ...nededí , nemá nárok na vdovský , výživné ...
Kde zostali dlhy?
buchač
02.01.13,16:46
Kde zostali dlhy?
No vidíííš ????

Na dlhy zákon kladie bobek ....hehehe...

Lenže dlhy sú niečo iné .... to je tá http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/RWHollywoodBowl1-cover.JPG/150px-RWHollywoodBowl1-cover.JPG
marjankaj
02.01.13,17:10
druh a družka-nededíš nič,ani vdovský dôchodok nedostaneš. S bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov to nemá nič.

Ako to, že druh alebo družka nededí nič?
Dedí sa najprv zo závetu.

§ 461

(1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

(2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

A ak nemá poručiteľ potomkov, tak druh/družka môže dediť v druhej skupine.


§ 474(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
kopretinka
02.01.13,17:12
Ako to, že druh alebo družka nededí nič?
lebo nie sú príbuzní
marjankaj
02.01.13,17:17
lebo nie sú príbuzní
No a čo?
kopretinka
02.01.13,17:28
lujza.j
02.01.13,17:33
PRVÁ HLAVA
NADOBÚDANIE DEDIČSTVA
§ 460 Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473 (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.


§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedív druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorísa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
§ 475 (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

§ 475a Ak žiadny dedič nededív tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededížiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
marjankaj
02.01.13,17:35
zo zákona dedí iba príbuzný.
http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C4%8Dstv%C3%A1/Dedeniezoz%C3%A1kona.aspx
Prečítaj si občiansky zákonník. A aj v tom tvojom linku sa o tom píše. Len treba vedieť čítať.
Paragrafy som tam priložil. Aj Luisa tam jeden dala.
buchač
02.01.13,17:37
mimotemy



§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedív druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorísa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.


...veľmi málo pravdepodobné ....ale aj to sa určite vyskytne ....
srska
02.01.13,17:39
mimotemy



...veľmi málo pravdepodobné ....ale aj to sa určite vyskytne ....jasné, že hej. v našom prípade z 50%
marjankaj
02.01.13,17:42
mimotemy



...veľmi málo pravdepodobné ....ale aj to sa určite vyskytne ....
A prečo by sa nevyskytlo? Každý nemá deti. A koľkí žijú vo dvojici(napríklad aj gayovia nielen druh/družka).
kopretinka
02.01.13,17:42
Prečítaj si občiansky zákonník. A aj v tom tvojom linku sa o tom píše. Len treba vedieť čítať.
Paragrafy som tam priložil.
v 99% to dopadne tak,že ešte ani nie je po pohrebe,a už sa zletia pozostalí ako supi a druh(družka),ktorý aj žil so zomrelým,sa ocitne na ulici a častokrát aj bez svojich osobných vecí,ktoré mu "zdedia" pozostalí.Takže ja by som sa nespoliehala na to,že s niekým žijem v spoločnej domácnosti ako družka a že budem po ňom dediť........
srska
02.01.13,17:45
v 99% to dopadne tak,že ešte ani nie je po pohrebe,a už sa zletia pozostalí ako supi a druh(družka),ktorý aj žil so zomrelým,sa ocitne na ulici a častokrát aj bez svojich osobných vecí,ktoré mu "zdedia" pozostalí.Takže ja by som sa nespoliehala na to,že s niekým žijem v spoločnej domácnosti ako družka a že budem po ňom dediť........v tom máš pravdu - záhadne po 30-tich rokoch zistia kde zomrelý býval:D
lujza.j
02.01.13,17:48
v 99% to dopadne tak,že ešte ani nie je po pohrebe,a už sa zletia pozostalí ako supi a druh(družka),ktorý aj žil so zomrelým,sa ocitne na ulici a častokrát aj bez svojich osobných vecí,ktoré mu "zdedia" pozostalí.Takže ja by som sa nespoliehala na to,že s niekým žijem v spoločnej domácnosti ako družka a že budem po ňom dediť........
no, ale to je zas len a len o ľuďoch.....ľudia sú chamtaví a to nik nemusí ani zomrieť....
srska
02.01.13,17:49
no, ale to je zas len a len o ľuďoch.....ľudia sú chamtaví a to nik nemusí ani zomrieť....to áno - bmg invest a pod. (kurňa, tá whisky je dobrá)
marjankaj
02.01.13,17:52
v 99% to dopadne tak,že ešte ani nie je po pohrebe,a už sa zletia pozostalí ako supi a druh(družka),ktorý aj žil so zomrelým,sa ocitne na ulici a častokrát aj bez svojich osobných vecí,ktoré mu "zdedia" pozostalí.Takže ja by som sa nespoliehala na to,že s niekým žijem v spoločnej domácnosti ako družka a že budem po ňom dediť........
Veď bude vybavovať pohreb a aj dedičstvo. Prečo by sa neprihlásil. A také niečo ako závet neexistuje?
Akí pozostalí? Keď nie sú deti a ani rodičia(rodičia väčšinou skôr zomierajú ako deti) ani súrodenci(alebo ich deti), tak všetko dedí ten druh/družka. A nikto iný.
srska
02.01.13,17:53
Veď bude vybavovať pohreb a aj dedičstvo. Prečo by sa neprihlásil. A také niečo ako závet neexistuje?
Akí pozostalí? Keď nie sú deti a ani rodičia(rodičia väčšinou skôr zomierajú ako deti), tak všetko dedí ten druh/družka.možno
kopretinka
02.01.13,17:56
Veď bude vybavovať pohreb a aj dedičstvo. Prečo by sa neprihlásil. A také niečo ako závet neexistuje?
Akí pozostalí? Keď nie sú deti a ani rodičia(rodičia väčšinou skôr zomierajú ako deti), tak všetko dedí ten druh/družka. A nikto iný.
ak bude závet,tak potom áno,ale ak nebude,tak dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
marjankaj
02.01.13,18:15
možno
No keď sa neprihlási ako dedič, tak je to iba jeho chyba.
srska
02.01.13,18:16
No keď sa neprihlási ako dedič, tak je to iba jeho chyba.neber všetko tak vážne - šak je nový rok:D
marjankaj
02.01.13,18:21
ak bude závet,tak potom áno,ale ak nebude,tak dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
Veď v zákone sú štyri skupiny na dedenie. Štát je až posledná inštancia.
marjankaj
02.01.13,18:22
neber všetko tak vážne - šak je nový rok:D
Šak o moje dedičstvo nejde.:D
luja5
02.01.13,19:16
Veď bude vybavovať pohreb a aj dedičstvo. Prečo by sa neprihlásil. A také niečo ako závet neexistuje?
Akí pozostalí? Keď nie sú deti a ani rodičia(rodičia väčšinou skôr zomierajú ako deti), tak všetko dedí ten druh/družka. A nikto iný.
Podľa môjho názoru druh/družka nemôže zdediť všetko ako zákonný dedič II. dedičskej skupiny. Ak by okrem druha/družky nežil žiadny ďalší zo zákonných dedičov II. skupiny (rodičia), druh/družka by prešli do III. skupiny dedičov a spolu s nimi by mohli dediť ako zákonní dediči aj žijúci súrodenci poručiteľa alebo ich deti (synovcovia a netere poručiteľa). Ak by to tak nemalo byť, potom by som nevidela zmysel v začiatku ust. § 475 ods. 1 Obč. zákonníka a v uvedení osoby žijúcej v spoločnej domácnosti ... aj v III. dedičskej skupine.

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti ....
§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti ...
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
ivka70
02.01.13,21:46
Veď bude vybavovať pohreb a aj dedičstvo. Prečo by sa neprihlásil. A také niečo ako závet neexistuje?
Akí pozostalí? Keď nie sú deti a ani rodičia(rodičia väčšinou skôr zomierajú ako deti), tak všetko dedí ten druh/družka. A nikto iný.

To nie je celkom pravda, pozri tu:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/d/dedenie-zo-zakona.html

Samostatným dedičom v druhej skupine dedičov môže byť manžel poručiteľa a poručiteľovi rodičia. Spolužijúce osoby však nemôžu byť samostatnými dedičmi v druhej skupine a zdediť tak celý majetok poručiteľa, a preto ak niet iných dedičov (v tejto skupine), spolužijúce osoby prechádzajú do tretej dedičskej skupiny.

Tretia skupina zákonných dedičov.Ak v druhej dedičskej skupine nededí manžel poručiteľa, ani žiadny z jeho rodičov (ktorí by inak mohli dediť samostatne a zdediť tak celý majetok poručiteľa) a jedinými dedičmi by boli spolužijúce osoby, ktoré samostatné dedičské právo v druhej skupine nemajú, prechádzajú tieto osoby do tretej dedičskej skupiny, v ktorej dedia spolu so súrodencami poručiteľa......
subtotall
03.01.13,06:25
OK. Debata, veľmi užitočná, sa tu točí iba okolo dedenia. Mne ale v otázke išlo aj o pomery počas života partnerov - manželov so zrušeným BSP a druha a družky, resp. rozvedených manželov žijúcich na hromádke. Aj keď toto asi spadá skôr do morálnej ako právnej roviny a je to záležitosť dohody partnerov. Právne ma zaujímajú podmienky nedohody partnerov. Ako by sa súdy postavili k sporom v jednom a druhom prípade, resp. ako vopred zamedziť vzniku konfliktov v budúcnosti. Napr. aké zmluvy, (závet) spísať a či vôbec treba nejaké spisovať v jednom a v druhom prípade?
subtotall
03.01.13,08:02
Mravecs, ďakujem za trefnú odpoveď. Jedná sa o môj súkromný, morálno-etický problém, a to sem nepatrí. Musím si to vyriešiť sám. A na paragrafy, sobášny list, BSM, zmluvy, závete a iné kraviny sa musím teraz vykašlať. Prepáčte, že som otravoval.
kopretinka
03.01.13,08:14
Mravecs, ďakujem za trefnú odpoveď. Jedná sa o môj súkromný, morálno-etický problém, a to sem nepatrí. Musím si to vyriešiť sám. A na paragrafy, sobášny list, BSM, zmluvy, závete a iné kraviny sa musím teraz vykašlať. Prepáčte, že som otravoval.
nuž,to nie sú kraviny,ale tie najpodstatnejšie veci.len si musíš rozmyslieť,čo vlastne chceš.