Ofelia77
03.01.13,09:22
Dobrý deň,

potrebovala by som právnu radu ohľahom podania Trestného oznámenia. Švagriná sfalšovala podpis mojej matky, ktorej nebanková spoločnosť bola povinná, na základe súdneho rozhodnutia, vrátiť finančnú čiastku 310 EUR. Okrem sfalšovania podpisu uviedla svoje číslo účtu, na ktoré finančná čiastka bola skutočne zaslaná. Švagriná si peniaze nechala a nikdy matke nevrátila. Podávam trestné oznámenie na políciu v mieste trvalého bydliska matky. Mám dve otázky - 1.) Môžem ja, ako dcéra, ktorá nie je priamym účastníkom celého prípadu, podať trestné oznámenie za svoju osobu, aby som matku uchránila pred prípadným súdom? 2.) Ako podklad mám originál listu, ktorým švagriná vyžiadala peniaze, ďalej spätnú reakciu zástupcu nebankovej spoločnosti o tom, že peniaze "správne" poukázala na matkin účet a tiež list mojej matky, ktorá reagovala na túto lož. Aké ďalšie dokumenty su potrebné k tomuto prípadu, aby bol klasifikovaný ako sprenevera podľa § 213 TZ?
Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek informáciu. Zdraví Ofélia.
ivka70
03.01.13,08:33
Nemyslim si, ze ide o spreneveru, ide skor o podvod.
Trestne oznamenie nemozes podat ty, musi podat matka, ak je svojpravna. Ty nie si ucastnik konania.

Ale myslim si, ze by mala v prvom rade riesit nebankovku a ohradit sa pisomne ako odpoved na oznamenie, ze jej ziadne peniaze neboli zaslane a ziadat, aby jej nebankovka vyplatila peniaze, na ktore ma narok, korektne na jej ucet (alebo postovou poukazkou) na zaklade jej ziadosti.

Nasledne musi nebankovka riesit svagrinu a ziadat od nej vratenie penazi ... to si myslim, ze je korektny postup. To, ze nebankovka nevyzadovala overeny podpis na ziadosti, je jej problem.
Ofelia77
03.01.13,08:40
Ahoj Ivka, ďakujem za príspevok. Práve tento list máme - mama sa ohradila, ale pán z nebankovkz má zrejme tiež za ušami, lebo reagoval, že on si svoju vec vybavil a tým to preňho končí. Mama je svojprávna, takže to môže podať sama. Jeden právnik mi radil, že to kľudne môžem podať aj sama vo svojom mene. Pán z nebankovky tvrdil, že mal notársky overený podpis, ten papier však nepriložil a ja som si istá, že to je lož, lebo moja matka nikdy niečo také nezverila do rúk nikomu.
Ofelia77
03.01.13,08:54
Nebankovka používa argumenty 3-ročného dieťaťa. Švagriná spáchala podvod/spreneverila peniaze, ktoré jej nepatrili a to chcem riešiť prvé. V druhom kole si podám (ak si polícia nepozve po oznámení) aj géniusa z nebankovky. Správna úvaha, že matka súhlasila, aby to za ňu vybavila, dohoda znela inak, ako že si milá švagriná zadá svoje číslo účtu a "vyúčtuje" si to na stranu Má Dať a Nevrátiť.. Toto nie je prvý prípad, čo urobila, k ostatným dávam dokopy papiere.
Indeed
03.01.13,09:18
Nebankovky , kedy boli zavreté ?? V r.2000 ???
neriešime nejakú starú zaležitosť ??
lujza.j
03.01.13,09:24
teraz posielajú nejaké "smietky" poškodeným.../videla som v TV/
Ofelia77
03.01.13,09:32
Nie je to sranda maťa takú lúzu v rodine, mravecs. Som v zahraničí a brácho sa na to vykašľal, takže milá švagriná hospodárila po svojom. Nechcem to tu rozoberať, je toho veľa, lebo to nebola jediná nebankovka, ktorá sa riešila. Podvodnícke firmy fungujú stále, nie, nezavreli ich, Indeed, záležitosť to je vysoko aktuálna. Smietka 310 € je presne výška dôchodku mojej matky, takže to nie zas taká smietka nie je. Snažím sa to riešiť, uzavrieť a začať nový rok :)
Indeed
03.01.13,09:56
Ofelia, pre 310 € sa TI NEOPLATÍ nič riešiť !
lujza.j
03.01.13,10:11
mimotemy smietka mala ""-vky...ja si vážim akýkoľvek peniaz....o investovaní do nebankoviek si myslím svoje....verím, že si nasrdená...tak všetko nachystaj...spíš písomne tr. oznámenie a daj mame iba podpísať a pošli....aj ked vypovedať bude musieť ísť....aj ked neviem, či bude výsledok, ktorý očakávaš...
Ofelia77
03.01.13,10:48
Indeed, ver mi, že sa mi to oplatí. Viem, že to je piplačka, ale chcem spravodlivosť a peniaze späť pre mamu. Celá nebankovka bol omyl, ktorému sme sa mohli vyhnúť, pokiaľ by sa doma konzultovalo, čo sa nestalo. A perlička na záver - satisfakcia z toho, že dotyčná dáma prestane zneužívať situáciu, že som mimo republiku je NA NEZAPLATENIE! Lujza, díky za podporu, veľmi si to vážim, idem na vec!
lujza.j
03.01.13,11:08
podanie by som adresovala na miestne príslušnú prokuratúru....
ivka70
03.01.13,14:26
Pan z nebankovky ma mozno za usami, ale treba sa mu vyhrazat trestnym oznamenim.
Pretoze tvoja mama nedostala peniaze, ktore on pise, ze dostala. Dokazovat musi on, ze vyplatil a vyplatil spravne. Tvoju mamu dokonca nemusi zaujimat, komu ich nebankovka vyplatila, to je ich problem, ktory si musi riesit pan z nebankovky s tvojou svagrinou.

Vyslovene treba napisat nebankovke predzalobnu vyzvu na skutocne vyplatenie penazi a ak nepomoze, dat na nich trestne oznamenie. Oplati sa v tomto mere obratit na pravnika, aby vam pomohol so spisanim.

Tak ci tak, aby mohol niekto zalovat svagrinu, musi mat dokaz ...a ten o falsovani podpisu, ma len nebankovka.
Vy dokonca nemusite vediet, ze ucet, na ktory boli peniaze vyplatene, patri svagrinej.
Ofelia77
03.01.13,16:39
Ivka, máš pravdu, že dokazovať to má nebankovka. V tomto prípade to budú dve trestné oznámenia. Predžalobnú výzvu mu mama už napísala, i keď to malo ofiálny názov Stanovisko, ale vyjadrila sa tam, že pokiaľ pán z nebankovky peniaze nevyplatí správne na jej účet, tak to bude riešiť právnou cestou. Dôkaz o tom, že švagriná mamu podpísala na žiadosti mám u seba, je to originál dokumentu, ktorý dostal pán z nebankovky. Účet, na ktorý si švagriná peniaze dala zaslať patrí jej, je to dokázateľné a mám od nej jeden prevod, na ktorom je číslo, takže tam niet pochýb. Opäť ďakujem za snahu a radu!