laruta
03.01.13,09:00
Dobrý deň,

chcela by som poradiť, neviem čo mám robiť. Vediem jednoduché účtovníctvo podnikateľovi, ktorý podniká v nákladnej autodoprave. Až teraz som som zistila zmenu v zákone 56/2012 Z.z. Ide mi hlavne o účtovníctvo. Mám podľa toho by som mala robiť podvojné účtovníctvo, ale už je rok 2013, čo má urobiť podnikateľ. Ja som z toho na nervy... Ďakujem za každú pomoc.
Indeed
03.01.13,08:10
ďalej zhromažďovať a ukladať všetky doležité udaje suvisiace s podnikaním
laruta
03.01.13,08:16
ďalej zhromažďovať a ukladať všetky doležité udaje suvisiace s podnikaním

ako to myslíš...., ja chcem vedieť či mám viesť podvojné účtovníctvo spätne od 01.03.2012, ako to je s tým zaregistrovaním v obchodnom registri, je tam nejaké prechodné obdobie ....
a_je_to
04.01.13,12:27
Dobrý deň,

chcela by som poradiť, neviem čo mám robiť. Vediem jednoduché účtovníctvo podnikateľovi, ktorý podniká v nákladnej autodoprave. Až teraz som som zistila zmenu v zákone 56/2012 Z.z. Ide mi hlavne o účtovníctvo. Mám podľa toho by som mala robiť podvojné účtovníctvo, ale už je rok 2013, čo má urobiť podnikateľ. Ja som z toho na nervy... Ďakujem za každú pomoc.

Nemusíš byť z toho na nervy, šetri sa. Pozri si § 9, ods. 3, zákona o účtovníctve :

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.

Podľa toho musíš prejsť povinne do PÚ od nasledujúceho roka, ako sa firma zapísala do obch. registra. Pozri si dovtedy postupy prechodu z JÚ do PÚ, aj § 48/1/h, aj 48/2/a zákona 56/2012. Prechodné obdobie pre registráciu do OR v zákone nie je. To znamená, že registrácia je asi neodkladná, ale na PÚ ešte máš nejakých pár dní – myslím už začatie roka 2013, nie dokončenie 2012.
Lenamária
04.01.13,12:42
A neexistuje nejaká výnimka ,že nemusí viesť podvojné účtovníctvo?Neviete niekto?
Economic
04.01.13,17:38
Podvojné účtovníctvo môže viesť, aj keď nie je zapísaný do OR. Ak je zapísaný do OR, je povinný viesť podvojné účtovníctvo.
sushka
04.01.13,17:51
A neexistuje nejaká výnimka ,že nemusí viesť podvojné účtovníctvo?Neviete niekto?

Výnimka nie je žiadna, ak by si sa aj rozhodla nerešpektovať platné predpisy (Cestný zákon a smernice EÚ), bude neskôr problém pri obnovovaní povolenia na výkon povolania na Úrade cestnej dopravy. K tomu bude potrebné predložiť súvahu overenú daňovým úradom,ktorú,ak podvojné účtovníctvo viesť nebudeš, ťažko doložíš.
Buková
17.04.13,08:04
Dobrý deň,

chcela by som poradiť, neviem čo mám robiť. Vediem jednoduché účtovníctvo podnikateľovi, ktorý podniká v nákladnej autodoprave. Až teraz som som zistila zmenu v zákone 56/2012 Z.z. Ide mi hlavne o účtovníctvo. Mám podľa toho by som mala robiť podvojné účtovníctvo, ale už je rok 2013, čo má urobiť podnikateľ. Ja som z toho na nervy... Ďakujem za každú pomoc.

Tento istý problém som riešila aj ja vo 02/2013. Tiež sme nepostrehli zmenu zákona 56/2012 v roku 2012. Keď sme to zistili, urobili sme zápis do OR, kúpili sme program na PU, a následne sme vykonali prechod z JU do PU. Držím palce.
Economic
17.04.13,08:11
Ak k zápisu podnikateľa do OR príde v roku 2013, do konca roka môže viesť ešte JÚ. PÚ začne viesť od 1. 1. 2014. Táto informácia je overená DÚ.
Buková
18.04.13,11:38
Informácia pre prevádzkovateľov cestnej dopravy
Podľa zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave účinného od 1. marca 2012 jeprevádzkovateľ cestnej dopravy povinný zapísať sa do obchodného registra.
Každá fyzická osoba zapísaná v obchodnom registri je povinná účtovať v sústavepodvojného účtovníctva.
Podľa § 9 ods. 3. Zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisovprechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva (a opačne)sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnomobdobí, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnejsústavy.Ak k zápisu fyzickej osoby (prevádzkovateľa cestnej dopravy) do obchodnéhoregistra došlo v priebehu účtovného obdobia, účtovná jednotka má podľa § 9 ods. 3 zákonao účtovníctve povinnosť prejsť zo sústavy jednoduchého účtovníctva na podvojnéúčtovníctvo, a to vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnomobdobí, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovejsústavy.
To znamená, že ak fyzická osoba (prevádzkovateľ cestnej dopravy) bola zapísanádo obchodného registra v roku 2012, potom je povinná od 1. januára 2013 začať účtovať
v sústave podvojného účtovníctva.
Vydalo: Finančné riaditeľstvo SR Banská BystricaOdbor podpory a služieb pre verejnosťjanuár 2013