miso555
03.01.13,10:47
Caute. asi sa opytam volovinu, ale co uz :) ale kedy treba platit dph, ak som FO? ak dajme tomu nieco predavam, ale vykonavam nejaku sluzbu je to ohranicene sumou, ci poctom opakovani?? nie som zivnostnik... napr. ciste teoreticky vykopem lopatou kamosovi bazen. on mi to zaplati, ale z pravneho hladiska mam z toho odviest dan??? asi to pisem jak madar...
Tweety
03.01.13,09:57
A na akom základe to urobíš? Budeš mať dohodu, alebo ťa zamestná ako zamestnávateľ? Dph sa ťa netýka, prichádza do úvahy jedine daň z príjmu.
miso555
03.01.13,10:06
dajme tomu, že dohoda... ja viem, že prakticky je to voloviny, zaujíma ma princíp. Alebo proste takto... Ak predávam nejaké predmety vo väčšom množstve(nie sú nové a sú moje), tak nie je v zákone nejaká hranica, ktorú keď prekročím, platím nejakú daň? A takéto niečo nie je aj keď niekto vykonáva nejakú činnosť a nemá živnosť, že do nejakej sumy nemusí nič platiť štátu?
veronikasad
03.01.13,10:06
dajme tomu, že dohoda... ja viem, že prakticky je to voloviny, zaujíma ma princíp. Alebo proste takto... Ak predávam nejaké predmety vo väčšom množstve(nie sú nové a sú moje), tak nie je v zákone nejaká hranica, ktorú keď prekročím, platím nejakú daň? A takéto niečo nie je aj keď niekto vykonáva nejakú činnosť a nemá živnosť, že do nejakej sumy nemusí nič platiť štátu?
Mišo, máš v tom naozaj chaos a zrejme sa pýtaš namiesto DPH-čky na daň z príjmov
miso555
03.01.13,10:07
je to možné. a tam to je ako?
veronikasad
03.01.13,10:09
je to možné. a tam to je ako?
Na predaj akých predmetov vo väčšom množstve sa pýtaš ? (uveď konkrétnejšie)
miso555
03.01.13,12:43
vseobecne sa pytam. napr. ak by som nemal zivnost a pestoval by som ovocne stromceky na predaj, mohol by som ich v malom legalne predavat bez toho, aby som statu nieco daval? nie je tam nejaka hranica, ktoru ked prekrocim(resp. zarobim) musim odviezt nieco statu??? alebo rovnaky pripad pre sluzby. dajme tomu, ze mam bager a nemam zivnost. a sused chce nieco vykopat. a da mi za to legalne peniaze. ako to tam je? stale sa nechapeme? :)
Tweety
03.01.13,12:44
vseobecne sa pytam. napr. ak by som nemal zivnost a pestoval by som ovocne stromceky na predaj, mohol by som ich v malom legalne predavat bez toho, aby som statu nieco daval? nie je tam nejaka hranica, ktoru ked prekrocim(resp. zarobim) musim odviezt nieco statu??? alebo rovnaky pripad pre sluzby. dajme tomu, ze mam bager a nemam zivnost. a sused chce nieco vykopat. a da mi za to legalne peniaze. ako to tam je? stale sa nechapeme? :)
Ak chceš legálne podnikať a zarábať, musíš mať živnosť.
Braňo
03.01.13,12:47
akonáhle to urobíš opakovane, jedná sa o podnikanie