peter501
03.01.13,12:35
Priateľovi som dal firemné peniaze, aby zaplatil nájomné na celý rok vložením na účet uvedený v nájomnej zmluve. On to však previedol zo svojho osobného účtu. Ide o zriaďovacie výdavky, keď som ešte nemal firemný účet. Číslo účtu i suma sedí podľa nájomnej zmluvy - iba, že nájomné zaplatil v podstate iný subjekt. Je to suma takmer 4 tisíc € - dá sa to nejako urobiť, aby mi to daňováci uznali?
Centrum
05.01.13,08:15
T
Riešiť sa to dá ako výdavok z pokladne ( samozrejme najskôr v pokladni hotovosť musí byť ). K výdavkovému bločku (s textom " zaplatené nájomné vopred za ......)je vhodné priložiť kópiu BV ( s prekrytím nepodstatných údajov ) z ktorého bola realizovaná platba, prípadne príkaz na úhradu orazený bankou apod. Teda doklad o preukázaní platby.
a_je_to
05.01.13,10:31
Priateľovi som dal firemné peniaze, aby zaplatil nájomné na celý rok vložením na účet uvedený v nájomnej zmluve. On to však previedol zo svojho osobného účtu. Ide o zriaďovacie výdavky, keď som ešte nemal firemný účet. Číslo účtu i suma sedí podľa nájomnej zmluvy - iba, že nájomné zaplatil v podstate iný subjekt. Je to suma takmer 4 tisíc € - dá sa to nejako urobiť, aby mi to daňováci uznali?

Dá sa to ošetriť. Urob s priateľom zmluvu o pôžičke, podľa ktorej uhradí nájomné podľa zmluvy zo svojho účtu na účet prenajímateľa a ty mu ju do určitého termínu splatíš. Zmluva nadobúda účinnosť dňom zaplatenia nájomného na účet prenajímateľa. Súčasťou zmluvy je dodanie fotokópie bežného účtu s vyznačením úhrady. Zapíš nájomnú zmluvu dátumom podpisu zmluvy ako svoj záväzok do knihy záväzkov a vyrovnaj dátumom, kedy ju priateľ zaplatil zo svojho účtu. Zároveň zapíš do knihy záväzkov, ako svoj ďalší záväzok vznik pôžičky a vyrovnaj ho dňom kedy ti podpíše prevzatie sumy, ako pokladničného výdavku o vrátení pôžičky. Pokladničný výdavok na splátku tejto pôžičky zaúčtuješ ako zaplatenie nájomného do daňových výdavkov. Toto musí daňová kontrola uznať za preukázateľný daňový výdavok.
peter501
06.01.13,11:21
Veľmi pekne ďakujem za názory - ale včera mi napadlo: napísať pre priateľa poverenie, aby nájomné previedol na účet prenajímateľa. K povereniu by som priložil VPD (na jeho meno, príslušná suma a text "na nájomné za..." s jeho podpisom) a príkaz na úhradu potvrdený bankou (ktorý mám). Dňom uvedeným na príkaze nájomné zaúčtoval ako splnenie záväzku. Nebolo by to jednoduchšie?