smachotka
03.01.13,12:08
Ahojte potrebujem poradit kedze to vsetko pomenili.
Som evidovana na urade prace a robila som do 31.12.12 na dohodu. Teraz mi ju chce predlzit a plat bude taky aby nepresiahol tych 130 eur,aby som ostala na urade prace. Potrebovala by som vediet ze ked teraz donesiem novu dohodu, nevyradia ma z uradu prace?
veronikasad
03.01.13,11:10
Zamestnávatel ti nemôže predlžiť dohodu (ak bola ukončená 31.12.2012), ale musí vystaviť novú. Na UP ju musíš odniesť pred začiatkom výkonu práce, t.zn. predtým ako v roku 2013 prvý raz nastúpiš na pracovisko. Inak ťa z evidencie UP vyradia.
damda
03.01.13,18:06
Len pre upresnenie, tá suma za mesiac nesmie presiahnuť na dohodu 143,40 € u evidovaného nezamestnaného..z evidencie ťa nevyradia, dohodu môžeš mať, no musíš ju doručiť na UP pred začiatkom, tak ako písala Veronika.
damda
03.01.13,18:22
od 1.4.2013 sa bude meniť Zákon o zamestnanosti, tak dúfajme, že navrhované zmeny o tom, že evid.nezamestnaní už nebudú môcť pracovať na Dohody neprejde...Treba to v každom prípade sledovať.
Barticek
03.01.13,18:28
Ved to neprešlo ciže to od apríla neplatí, nezamestnaní možu robit aj dalej. Ja mám tiež pokračujúcu dohodu a nehlásil som na UP, dúfam že ma nevyradia
adam
04.01.13,13:54
Treba pokračujúcu dohodu zaniesť na ÚP pred začiatkom nástupu do práce? Je to tá istá dohoda len s tým, že je tam upresnené, že sa jedná o pravidelný príjem. Do SP je nahlásená od 1.1.2013. Ďakujem...
Zuzka 335
28.01.13,19:18
Len pre upresnenie, tá suma za mesiac nesmie presiahnuť na dohodu 143,40 € u evidovaného nezamestnaného..z evidencie ťa nevyradia, dohodu môžeš mať, no musíš ju doručiť na UP pred začiatkom, tak ako písala Veronika.
Ak je nezamestnaný evidovaný na úrade práce, doteraz nebol zamestnaný, preto nepoberá žiadnu podporu, ani inú štátnu dávku, taktiež jeho príjem z dohody nesmie presiahnuť sumu 143,40 €? Prosím o radu.
veronikasad
28.01.13,19:23
Ak je nezamestnaný evidovaný na úrade práce, doteraz nebol zamestnaný, preto nepoberá žiadnu podporu, ani inú štátnu dávku, taktiež jeho príjem z dohody nesmie presiahnuť sumu 143,40 €? Prosím o radu.
Max. suma 143,40 sa vzťahuje na každého uchádzača o zamestnanie.
Ak je súčasne poberatelom dávky v hmotnej núdzi, je rozdiel či má uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o prac.činnosti. Každá z nich sa posudzuje inak.
Zuzka 335
28.01.13,19:30
Nie je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a má uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti.
veronikasad
28.01.13,19:32
Nie je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a má uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti.
sleduj príjem, aby nepresiahol stanovenú sumu (bude sa asi od 1.5.2013 - meniť). Prdpokladám, že dohodu odovzdala na UP pred začiatkom výkonu práce.
Zuzka 335
28.01.13,19:35
Ďakujem, Veronika, veľmi si mi pomohla.

Zuzka
vilmka
30.01.13,09:27
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Chceme zamestnať človeka evidovaného na úrade práce na dohodu o pracovnej činnosti od 01.02.2013. Musíme jej dať minimálnu mzdu? A tým, že ju zamestnáme na DoPČ nevyradia ju z evidencie? Niekde som čítala, že evidovaný nezamestnaní nemôžu pracovať na žiadnu dohodu. Ďakujem veľmi krásne za všetky odpovede.
veronikasad
30.01.13,09:41
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Chceme zamestnať človeka evidovaného na úrade práce na dohodu o pracovnej činnosti od 01.02.2013. Musíme jej dať minimálnu mzdu? A tým, že ju zamestnáme na DoPČ nevyradia ju z evidencie? Niekde som čítala, že evidovaný nezamestnaní nemôžu pracovať na žiadnu dohodu. Ďakujem veľmi krásne za všetky odpovede.
Dohodárovi musíte dať hod.min.mzdu. Na dohodu o PČ môže odpracovať max. 10 hod. týždenne, ale jeho mesačný príjem nesmie prekročiť 143,40€, inak ho vyradia z evidencie. Dohodára musíš prihlásiť do SP pred začiatkom výkonu práce a rovnako musí kopiu dohody odovzdať na UP pred začiatkom výkonu práce.

Pripravuje sa novela zákona o službách zamestnanosti, aké budú podmienky po jej schválení - neviem. Zatial dohodári môžu pracovať za podmienok, ktoré som uviedla.
mzdarka renca
30.01.13,09:44
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Chceme zamestnať človeka evidovaného na úrade práce na dohodu o pracovnej činnosti od 01.02.2013. Musíme jej dať minimálnu mzdu? Áno, od 1.1.2013 platí, že aj dohodár musí mať odmenu z dohody minimálne minimálnu mzdu. Minimálna mzda môže byť mesačná, alebo hodinová. Ja sa vo Vašom prípade prikláňam k tej hodinovej. A tým, že ju zamestnáme na DoPČ nevyradia ju z evidencie?jNie, ak jej príjem z dohody nepresiahne mesačne výšku 65% zo životného minima. Niekde som čítala, že evidovaný nezamestnaní nemôžu pracovať na žiadnu dohodu. Môžu.Ďakujem veľmi krásne za všetky odpovede.
odpoveď v texte
vilmka
30.01.13,09:53
Takže musím mu dať hodinovú minimálnu mzdu. A musím ho prihlásiť aj do zdravotnej poisťovne? Ďakujem.
mzdarka renca
30.01.13,09:53
Dohodárovi musíte dať hod.min.mzdu. Na dohodu o PČ môže odpracovať max. 10 hod. týždenne, ale jeho mesačný príjem nesmie prekročiť 143,40€, inak ho vyradia z evidencie. Dohodára musíš prihlásiť do SP pred začiatkom výkonu práce a rovnako musí kopiu dohody odovzdať na UP pred začiatkom výkonu práce.

Pripravuje sa novela zákona o službách zamestnanosti, aké budú podmienky po jej schválení - neviem. Zatial dohodári môžu pracovať za podmienok, ktoré som uviedla.
Veronika, tých 143,40/mesiac už by nemalo platiť, nakoľko sa z dohôd odvádzajú odvody a mne to vychádza tak, že max. hrubá mzdy z dohody môže byť vo výške 139,90eur/mesiac. Ak sa mýlim, opravte ma. :)
veronikasad
30.01.13,09:58
Veronika, tých 143,40/mesiac už by nemalo platiť, nakoľko sa z dohôd odvádzajú odvody a mne to vychádza tak, že max. hrubá mzdy z dohody môže byť vo výške 139,90eur/mesiac. Ak sa mýlim, opravte ma. :)
Reni, tá suma je vypočítaná z aktuálneho živ.minima a platí do nadobudnutia účinnosti novely Zákona o službách zamestnanosti (do 31.3. alebo 30.4.2013)
Po nadobudnutí účinnosti novely bude iný spôsob výpočtu ako doteraz - 75 % sumy živ.minima (doteraz je 65 % + odvody a preddavky na daň - aj keď sa žiadne neplatia. Sumu vypočítalo Ústredie práce SV a R).

Ešte doplním, že tá suma 143,40€ je v hrubom !!!!!!!
Xanti
30.01.13,09:59
Veronika, tých 143,40/mesiac už by nemalo platiť, nakoľko sa z dohôd odvádzajú odvody a mne to vychádza tak, že max. hrubá mzdy z dohody môže byť vo výške 139,90eur/mesiac. Ak sa mýlim, opravte ma. :)
Renči, na UP stále hovoria že môžeš zarobiť na dohodu 143 eur a drobné ... a ich vysvetlenie prečo neuvádzajú presný príjem, je že ľudí by to mohlo zmiasť a potom by mohli prekročiť ten príjem a museli by ich vyradiť.
Táto info bola podaná mne osobne pred 3 týždňami.
mzdarka renca
30.01.13,10:12
ďakujem dievčatá, už mi je to jasné :)
vilmka
30.01.13,12:38
Prosím Vás, prihlasujem ho aj do zdravotnej poisťovne a platím zaňho odvody? Ďakujem.
veronikasad
30.01.13,13:36
Prosím Vás, prihlasujem ho aj do zdravotnej poisťovne a platím zaňho odvody? Ďakujem.
Pokial nie je poberatelom ČID, prihlasuješ ho aj do ZP a platíš za neho odvody.
vilmka
31.01.13,07:16
ČID? A neplatí zaňho zdravotné odvody štát ako za nezamestnaného? Ďakujem.
kn-alka
31.01.13,07:37
http://vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/novinky-od-01-01.2013/

Platenie odvodov z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Po novom sa budú odvádzať odvody na zdravotné poistenie aj z dohôd o pracovnej činnosti a z dohôd o vykonaní práce.
Z platenia odvodov sú vyňaté nasledovné príjmy:


príjem z dohody o brigádnickej práci študentov,
príjem z dohody o vykonaní práce poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku,
príjem z dohody o pracovnej činnosti poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku.

Nahlasovanie zamestnancov a vykazovanie preddavkov na poistné

Poistenec pracujúci na základe týchto dohôd sa považuje za zamestnanca. Zamestnávateľ prihlási zamestnanca v oznámení zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie (osobitný kód 2D).
Preddavky na poistné za poistenca pracujúceho na dohodu vykáže zamestnávateľ vo výkaze preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie rovnakým spôsobom ako za zamestnanca v pracovnom pomere.
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.
Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
Upozornenie: V prípade, že je poistenec zamestnancom a zároveň u toho istého zamestnávateľa pracuje aj na dohodu, zamestnávateľ ho prihlási ako zamestnanca a vykáže za neho preddavky na poistné iba raz (§ 29b ods. 5 zákona č. 580/2004 zákona o zdravotnom poistení).
Dohody uzavreté pred 01.01.2013

Ak bola dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená pred 1.1.2013 a aj bola ukončená pred 1.1.2013 a k vyplateniu príjmu z tejto dohody došlo až po 1.1.2013 , tieto príjmy nepodliehajú odvodovej a oznamovacej povinnosti.
Ak bola dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená pred 1.1.2013 a ktorej realizácia pokračuje aj po tomto dátume, na účely zákona o zdravotnom poistení vzniká oznamovacia a vykazovacia povinnosť od 1.1.2013.
vilmka
31.01.13,10:04
Ďakujem.
olga84
31.01.13,10:25
Dobrý deň. Do témy absolventská prax + dohoda som dala otázku, ale nikto mi neodpovedal. Keďže potrebujem súrne radu, skúšam to v tejto téme. Tu je otázka: Prosím Vás, vie mi niekto povedať, či boli nejaké zmeny pri absolventskej praxi od 1.1.2013? Dcéra má dohodu o vykonaní práce od novembra 2012 do marca 2013 a chcela ísť na absolventskú prax. Na úrade práce jej povedali, že na absolventskú prax nemá nárok, pretože pracuje na dohodu. Pozerali sme to aj v zákone, ale žiadny takýto zákaz sme nenašli. Mali na úrade práce pravdu? Ďakujem.
Mila123
31.01.13,10:33
Dobrý deň. Do témy absolventská prax + dohoda som dala otázku, ale nikto mi neodpovedal. Keďže potrebujem súrne radu, skúšam to v tejto téme. Tu je otázka: Prosím Vás, vie mi niekto povedať, či boli nejaké zmeny pri absolventskej praxi od 1.1.2013? Dcéra má dohodu o vykonaní práce od novembra 2012 do marca 2013 a chcela ísť na absolventskú prax. Na úrade práce jej povedali, že na absolventskú prax nemá nárok, pretože pracuje na dohodu. Pozerali sme to aj v zákone, ale žiadny takýto zákaz sme nenašli. Mali na úrade práce pravdu? Ďakujem.

včera som bola na našom UPSVaR podpisovať absolventskú prax, pre dievčinu , kt. je a aj bola aj bude pracovať na dohodu.....
zmena bola .....
AP je iba na 3 mesiace, a iba raz za život absolventa....
UP majú nejaký program "21" a ten chcú , aby sa zamestnali , najmú tí, z AP.......
veronikasad
31.01.13,10:53
včera som bola na našom UPSVaR podpisovať absolventskú prax, pre dievčinu , kt. je a aj bola aj bude pracovať na dohodu.....
zmena bola .....
AP je iba na 3 mesiace, a iba raz za život absolventa....
UP majú nejaký program "21" a ten chcú , aby sa zamestnali , najmú tí, z AP.......
program "21" - nie "29" ?
olga84
31.01.13,12:15
Prosím Vás, môžete mi bližšie napísať, kde toto všetko nájdem? Hľadám, hľadám, ale nič som nenašla. A odkedy je to v platnosti? Ďakujem za odpovede.
Mila123
31.01.13,14:49
Prosím Vás, môžete mi bližšie napísať, kde toto všetko nájdem? Hľadám, hľadám, ale nič som nenašla. A odkedy je to v platnosti? Ďakujem za odpovede.
pozri si zákon 5/2004......
prikladám link.....http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-5
Mila123
31.01.13,14:50
chybička jse vloudila...... program 29 je správne
olga84
31.01.13,17:12
Tento zákon som čítala, ale aj tak som tam nikde nenašla, že nemožno vykonávať absolventskú prax ak som už mala alebo mám dohodu. Kde nájdem niečo o programe 29? Našla som len program 21 a 20, ale žiadny program 29.
Iwett
08.02.13,09:59
Dobrý deň,
prosím Vás, ak zamestnám nezamestnaného na DOPČ a odmena nepresiahne sumu 143,- € a nebude pracovať každý deň, musím ho prihlasovať a odhlasovať na zdravotné poistenie? A on musí sa prihlasovať a odhlasovať na zdravotnej poisťovni ako samoplatca
Mila123
08.02.13,11:32
Dobrý deň,
prosím Vás, ak zamestnám nezamestnaného na DOPČ a odmena nepresiahne sumu 143,- € a nebude pracovať každý deň, musím ho prihlasovať a odhlasovať na zdravotné poistenie? A on musí sa prihlasovať a odhlasovať na zdravotnej poisťovni ako samoplatca
nezamestnaný je evidovaný na ÚP, alebo je dobrovoľne nezamestaný?
Iwett
08.02.13,11:40
evidovaný na úrade práce.
Mila123
08.02.13,11:42
evidovaný na úrade práce.
tak povinnosť on nemá žiadnu, cez dni keď nie je u Vás zamestnaný je platiteľom jeho ZP štát....
Iwett
08.02.13,11:53
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, tak len ja ako zamestnávateľ ho prihlasujem na dni čo robí a odhlasujem na dni keď nerobí v ZP ? A na SP je prihlásený celý mesiac?
Mila123
08.02.13,12:18
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, tak len ja ako zamestnávateľ ho prihlasujem na dni čo robí a odhlasujem na dni keď nerobí v ZP ? A na SP je prihlásený celý mesiac?
áno, je to tak správne....
myma
14.02.13,12:07
Dobrý deň!
Manžel je evidovaný na ÚP, 10.1.13 bol pred posudkovým a uznali ho na 60 %, dostal výpoveď, lebo mu nevedeli ponúknuť prácu /nemôže robiť nočné a v hluku/.
Ešte nemá zo SP ani výmer, nevie, koľko dostane nezamestnanecké. Dnes ho volali z bývalej práce, že idú niečo montovať /nerobil by v hluku/, či si nechce ísť zarobiť.
Je jasné, že s uzatvorenou dohodou musí ísť na ÚP ešte pred nástupom do práce a výška odmeny bude cca 143 € /asi to odmenia hodinovou mzdou/. Akú inú zákonom stanovenú podmienku nesmieme prehliadnuť, aby neprišiel o nezamestnanecké? Ďakujem.