Nyyankees
03.01.13,14:29
Zdravim,

mam zlozitejsi problem. Zakaznik si nechal zaslat tovar (neplatil zan, platil len postovne). Postovne bolo 5 eur, zaplatene na poste v hotovosti.

Zakaznik za toto postovne zaplatil takym spobom, ze vo firme z jeho karty stiahli sumu 10 eur a vystavili ucet (normalny ucet, ako pri riadnej platbe kartou).

Uctovnicka tvrdi, ze firma mala stiahnut len 5 eur a treba ucet opravit, je to vraj zle.

Je to pravda? Ak nie, da sa opriet o nieco?
avalik
03.01.13,13:32
nejako sa v tom stracam ... postovne platil na poste ci vo svojej firme ? :confused:
Nyyankees
03.01.13,13:35
My sme odoslali zasielku, zaplatili za nu na poste v hotovosti, a nasledne stiahnu vyssiu sumu z jeho karty.
Tweety
03.01.13,13:36
My sme odoslali zasielku, zaplatili za nu na poste v hotovosti, a nasledne stiahnu vyssiu sumu z jeho karty.
Ak bola platba v hotovosti, tak potom aká platba z karty?
avalik
03.01.13,13:38
zakaznik zaplatil 10 eur komu? platil kartou na poste alebo kurierovi? zasielali ste to ako dobierku?
Nyyankees
03.01.13,13:38
Myslim, ze to vysvetlujem dobre..........Odoslali sme zasielku, za ktoru sme na poste riadne zaplatili v hotovosti. Aby sme na tom aj nieco zarobili, zakaznik nam poslal cislo karty aby sme si stiahli naklady na postu. Takze zo zakaznikovej platobnej karty sme (my, ako firma, ktora to posielala) stiahli vyssiu sumu.
avalik
03.01.13,13:41
Myslim, ze to vysvetlujem dobre..........Odoslali sme zasielku, za ktoru sme na poste riadne zaplatili v hotovosti. Aby sme na tom aj nieco zarobili, zakaznik nam poslal cislo karty aby sme si stiahli naklady na postu. Takze zo zakaznikovej platobnej karty sme stiahli vyssiu sumu.

tak ste urobili chybu vy ... zakaznik mal u vas zavazok 5 eur ... vy ste mu stiahli 10 eur ... t.j. obohatili ste sa o 5 eur - vyziadajte si cislo uctu zakaznika a preplatok vratte
Tweety
03.01.13,13:41
Myslim, ze to vysvetlujem dobre..........Odoslali sme zasielku, za ktoru sme na poste riadne zaplatili v hotovosti. Aby sme na tom aj nieco zarobili, zakaznik nam poslal cislo karty aby sme si stiahli naklady na postu. Takze zo zakaznikovej platobnej karty sme stiahli vyssiu sumu.
A za zásielku vám neplatil? Čiže vy ste dostali viac, ako bolo samotné poštovné? To ste teda pekný dodávateľ, keď ešte aj na poštovnom idete zarábať.
Nyyankees
03.01.13,13:42
Nie. Ani zan nemal platit.
(1. prispevok - Zakaznik si nechal zaslat tovar (neplatil zan, platil len postovne).)
Tweety
03.01.13,13:43
Nie. Ani zan nemal platit.
(1. prispevok - Zakaznik si nechal zaslat tovar (neplatil zan, platil len postovne).)
On platil na pošte, a vy ste od neho vyinkasovali ešte druhykrát. Takže ste sa vlastne obohatili.
avalik
03.01.13,13:44
este mam otazku ... vystavili ste fakturu alebo doklad z ERP a k tomu doklad z terminalu o uhrade?
Nyyankees
03.01.13,13:47
Este raz skusim. Bol u nas vo firme clovek, ktory si nieco zabudol. Ziadal, aby sme mu to poslali postou, ze uhradi naklady na postovne. My sme na poste zaplatili v hotovosti za postovne, z nasich penazi. Potom sme z jeho karty stiahli vyssiu sumu, a na tuto sumu sme aj riadne vystavili ucet v nasej pokladni. Ano, riadne sfiskalizovany ucet a k tomu doklad z terminalu o uhrade.
avalik
03.01.13,13:48
zhrniem to po slovensky

dodavatel zaslal zakaznikovi tovar zdarma, uctoval? len postovne
dodavatel uhradil postovne 5 eur v hotovosti na poste

zakaznik uhradil 10 eur prostrednictvom platobnej karty (cislo karty dal dodavatelovi a ten si stiahol z karty namiesto 5 eur 10 eur)

otazka je ako to zauctovat :)
Nyyankees
03.01.13,13:50
v podstate je to tak.

My sme to zauctovali pod miscellanous (to je jeden z nasich kodov v pokladni).
Tweety
03.01.13,13:51
Presne tak :)

My sme to zauctovali pod miscellanous (to je jeden z nasich kodov v pokladni).
Ako zaúčtovať poštovné? Poštovné, ktoré ste platili vy je vašim nákladom, a ktoré zákazník vaším výnosom.
Nyyankees
03.01.13,14:10
To je logicke...Len moja otazka smetuje k tomu, ze uctovnicka nam tvrdi, ze to tak byt nemoze. Hladam info, o ktore sa mozem opriet a presvedcit sa, ci ma pravdu, alebo dokazat opak.
Tweety
03.01.13,14:13
Slušný podnikateľ by ten rozdiel vrátil. Ak bola skutočná výška poštovného 5 €, tak treba tých 5 € naviac vrátiť.
avalik
03.01.13,14:23
To je logicke...Len moja otazka smetuje k tomu, ze uctovnicka nam tvrdi, ze to tak byt nemoze. Hladam info, o ktore sa mozem opriet a presvedcit sa, ci ma pravdu, alebo dokazat opak.

z akeho dovodu ste stiahli 10 eur, ked ste boli dohodnuti takto: "Bol u nas vo firme clovek, ktory si nieco zabudol. Ziadal, aby sme mu to poslali postou, ze uhradi naklady na postovne." ???
Andrej13
06.01.13,20:22
To je logicke...Len moja otazka smetuje k tomu, ze uctovnicka nam tvrdi, ze to tak byt nemoze. Hladam info, o ktore sa mozem opriet a presvedcit sa, ci ma pravdu, alebo dokazat opak.

5 Eur platba postovneho vydaj z pokladne naklad
5 Eur prijatie platby (tych 10 Eur co ste stiahli) vynos,
5 Eur prijatie platby (tych 10 Eur co ste stiahli) mylna platba - treba vratit.
Adiks
10.04.13,11:42
​Máme doklad z ERP od Slovenskej pošty, na ktorom sú uvedené položky,ktoré sme pošte uhradili: 1) súdny poplatok za výpis z obch. registra
2) výpis z obch. registra (prvopis)
3) konverzia elektronického odpisu (druhé vyhotovenie výpisu z obch. registra)

Ako to zaúčtovať ? Doteraz sme po výpis z obch.registra chodili na súd, nie na poštu.
Adiks
12.04.13,09:05
Posúvam .....
Tweety
12.04.13,12:57
​Máme doklad z ERP od Slovenskej pošty, na ktorom sú uvedené položky,ktoré sme pošte uhradili: 1) súdny poplatok za výpis z obch. registra
2) výpis z obch. registra (prvopis)
3) konverzia elektronického odpisu (druhé vyhotovenie výpisu z obch. registra)

Ako to zaúčtovať ? Doteraz sme po výpis z obch.registra chodili na súd, nie na poštu.
Dala by som to na 518AE.
Adiks
14.04.13,22:27
Dala by som to na 518AE.
Ďakujem pekne.
Stefan2005
15.04.13,07:35
Pre správne zaúčtovanie účtovného prípadu je vždy rozhodujúci účel platby, a nie forma (napr. hotovosť, bankový prevod, kolok, pošt. poukaz,...) či osoba sprostredkovateľa vykonávanej platby.
Adiks
16.04.13,10:06
Ale potom súdny poplatok za výpis z OR aj samotný výpis z OR uhradené Slovenskej pošte by mali ísť na účet 538. Rozumiem dobre tvojmu názoru ?