china_ski
03.01.13,15:47
Ahojte, omylom - alebo aby som po Silvestri nezabudol :) som zaplatil preddavok na ZP ešte v roku 2012 za januýr 2013...sám si robím účtovníctvo v Alfe a teraz mi program vyhadzuje blbé hlášky typu: že nemôžem do závazkou za rok 2012 dať splatnosť 2013 a zaplatiť to skôr.. viete mi poradiť?
veronikasad
03.01.13,14:49
Platíš mesiac popredu ? Neuhradil si preddavok za 12/12, splatný 8.1.2013 ?
china_ski
03.01.13,14:52
no, platím dozadu.. uhradil som preddavok ako píšeš-te za 12/2012 v roku 2012... a je splatný 8.1.2013 ...a teraz to dávam do Alfy a ževraj nemôžem mať v závazkoch splatnosť na bud. rok...
veronikasad
03.01.13,14:54
no, platím dozadu.. uhradil som preddavok ako píšeš-te za 12/2012 v roku 2012... a je splatný 8.1.2013 ...a teraz to dávam do Alfy a ževraj nemôžem mať v závazkoch splatnosť na bud. rok...
Splatnosť určite môžeš mať v roku 2013. Len dátum vzniku záväzku si daj 31.12.2012. Z pohľadu VOZD je to OK.
china_ski
03.01.13,15:00
joj, super, akurát som na to prišiel.. teda po správnosti by mal byť dátum /vystavenia a došlo/ v zavazkoch ZP vždy posledný den v mesiaci? ...Ak ešte môžem - musím mať vystavene pri tých zavazkoch ZP číslo danového dokladu? ..pretože ja od VZP žiadne faktúry nedostávam...čo tam dať?
veronikasad
03.01.13,15:09
joj, super, akurát som na to prišiel.. teda po správnosti by mal byť dátum /vystavenia a došlo/ v zavazkoch ZP vždy posledný den v mesiaci? ...Ak ešte môžem - musím mať vystavene pri tých zavazkoch ZP číslo danového dokladu? ..pretože ja od VZP žiadne faktúry nedostávam...čo tam dať?
Ako VS (číslo daň.dokladu) uvádzam rodné číslo, pod ktorým platbu do ZP uhrádzam.
china_ski
03.01.13,15:10
Geniálne.. díky moc
china_ski
04.01.13,11:38
Ako VS (číslo daň.dokladu) uvádzam rodné číslo, pod ktorým platbu do ZP uhrádzam.



Veronika, môžem ešte jednu otázku?

Ak mám zo 5 vecí v krátkodobom majetku - (do 1699€) - prijatých v PD ako materiál...musím ich prijať aj na nejaký sklad, zásoby? Jedná sa o majetok potrebný pre výkon živnosti.
veronikasad
04.01.13,12:17
Veronika, môžem ešte jednu otázku?

Ak mám zo 5 vecí v krátkodobom majetku - (do 1699€) - prijatých v PD ako materiál...musím ich prijať aj na nejaký sklad, zásoby? Jedná sa o majetok potrebný pre výkon živnosti.
Ak ich už používaš na podnikanie (nemáš ich na zásobe), nemusíš. Zaraď ich len do evidencie drobného majetku.
china_ski
04.01.13,12:24
Si zlatá, ďakujem moc :)

teda ešte jednu vec: podla zákona mám registr.pokladňu.. učtovníctvo si robím v Alfe - tam je samozrejme pokladna - cez pokladnu uhrádzam platby v hotovosti - jedná sa vlastne len o účtovnú pokladňu, alebo sa ňou myslí RP?
V tom prípade by som musel každý účovný pohyb (v hotovosti) zaznamenať aj v RP? - to som nerobil, pokladnu som použil vždy iba na vystavenie bločku - dokladu za príjem v hotovosti.
veronikasad
04.01.13,12:27
Si zlatá, ďakujem moc :)

teda ešte jednu vec: podla zákona mám registr.pokladňu.. učtovníctvo si robím v Alfe - tam je samozrejme pokladna - cez pokladnu uhrádzam platby v hotovosti - jedná sa vlastne len o účtovnú pokladňu, alebo sa ňou myslí RP?
V tom prípade by som musel každý účovný pohyb (v hotovosti) zaznamenať aj v RP? - to som nerobil, pokladnu som použil vždy iba na vystavenie bločku - dokladu za príjem v hotovosti.
V pokladni (v ALFE) účtuješ všetky pohyby. Cez ERP len platby cez ňu. Pozor ale na hotovosť v zásuvke ERP, tá ti musí sedieť s vykazovaným zostatkom ERP (pri dennej uzávierke sa vynuluje). Preto na vydávanie treba dávať vklad a ak v priebehu dňa nejakú hotovosť vyberáš a pokladňa nemá takú funkciu, treba si priložiť do zásuvky ERP výdavkový pokl.doklad so sumou, ktorú si zo zásuvky ERP vybral.

Pri príp. kontrole z DU budú porovnáť zostatok hotovosti v zásuvke ERP so zostatkom priebežnej dennej uzávierky ERP. Ak budú zistené rozdiely (najmä hotovosť navyše), hrozí ti pokuta.
china_ski
04.01.13,12:42
Prepáč, asi nie celkom rozumiem:

Pokladňa Alfa - účtujem všetky pohyby v hotovosti, čo som prijal - či už ako osobný vklad, alebo tržbu , alebo čo som vydal: nákup za materiál v hotovosti.. /jedná sa teda o nejakú Hlavnú účtovnú pokladňu?/

ERP - je určená na zaznamenanie príjmu v hotovosti pri predaji, alebo službe - teda mi tam musí sedieť hotovosť s bočkami.. ak by som vybral nejakú hotovosť, musím to v RP zaznamenať, takysto aj nejaký svoj vklad.. každý deň musím urobiť uzávierku pokladne, čím sa vlastne vynuluje..

Chápem to dobre? Sú to prakticky dve pokladne?

A na záver roka treba urobiť aj nejakú uzávierku ERP, alebo to nie je nutné pretože ona sa uzavrie denne a to sa zaznamená v tzv Hlavnej pokladni - v ALFE?

Díky moc
veronikasad
04.01.13,12:46
Prepáč, asi nie celkom rozumiem:

Pokladňa Alfa - účtujem všetky pohyby v hotovosti, čo som prijal - či už ako osobný vklad, alebo tržbu , alebo čo som vydal: nákup za materiál v hotovosti.. /jedná sa teda o nejakú Hlavnú účtovnú pokladňu?/

ERP - je určená na zaznamenanie príjmu v hotovosti pri predaji, alebo službe - teda mi tam musí sedieť hotovosť s bočkami.. ak by som vybral nejakú hotovosť, musím to v RP zaznamenať, takysto aj nejaký svoj vklad.. každý deň musím urobiť uzávierku pokladne, čím sa vlastne vynuluje..

Chápem to dobre? Sú to prakticky dve pokladne?

A na záver roka treba urobiť aj nejakú uzávierku ERP, alebo to nie je nutné pretože ona sa uzavrie denne a to sa zaznamená v tzv Hlavnej pokladni - v ALFE?

Díky moc
Chápeš to dobre, tieto dve pokladne spolu nesúvisia.
Dennou uzávierkou sa ti vynuluje denný zostatok hotovosti ERP. Preto je postup taký ako som písala v predch.príspevku.

Zo zákona o ERP je potrebné robiť dennú uzávierku ERP, či je nutná aj nejaká ročná - poraď sa so servisným technikom.
Cez hlavnú pokladňu (v ALFE) denne účtuješ prijaté tržby a úhrady faktúr v hotovosti, zaevidované v ERP + ostatné príjmy a výdavky v hotovosti.
china_ski
04.01.13,13:10
Bomba, Veronika, ďakujem.. neviem ako u vás, ale tu v BB je už prvý jarný deň :)

Teda môžem robiť uzávierku.. akurát: pri nahadzovaní záväzkov a tiež v PD som mal zapnuté automatické číslovanie dokladov - a pri záväzkoch pri čísle 10 to pri každom ďalšom dávalo 10, 10 - prepísal som to všetko ručne ako DF1 DF2 atď /neviem kde som urobil chybu/
tiež v PD sa to pred koncom zastavilo nejak B001/????/001 - prepísal som chronologicky tie posledné otázniky - dal som kontrolu, chybu mi to nevyhodilo.. no nič, ale ako je to s tým číslovaním faktúr, povedzme:

Faktúra mi príde 5.12.2012 a splatnosť je 4.12.2012 ja som ju vyplatil na základe "podkladu na úhradu" 3.12.2012 - tak to mám ja značiť v záväzkoch?

a pri odvodoch do ZP som na každý mesiac všade dal 8ho.. teda došlo: 8., vystavenie 8., splatnosť 8., deň zd.plnenia - a tomu nerozumiem čo tým myslia vôbec - 8.ho

Ako by to malo byť, Veronika?
veronikasad
04.01.13,13:12
Bomba, Veronika, ďakujem.. neviem ako u vás, ale tu v BB je už prvý jarný deň :)

Teda môžem robiť uzávierku.. akurát: pri nahadzovaní záväzkov a tiež v PD som mal zapnuté automatické číslovanie dokladov - a pri záväzkoch pri čísle 10 to pri každom ďalšom dávalo 10, 10 - prepísal som to všetko ručne ako DF1 DF2 atď /neviem kde som urobil chybu/
tiež v PD sa to pred koncom zastavilo nejak B001/????/001 - prepísal som chronologicky tie posledné otázniky - dal som kontrolu, chybu mi to nevyhodilo.. no nič, ale ako je to s tým číslovaním faktúr, povedzme:

Faktúra mi príde 5.12.2012 a splatnosť je 4.12.2012 ja som ju vyplatil na základe "podkladu na úhradu" 3.12.2012 - tak to mám ja značiť v záväzkoch?

a pri odvodoch do ZP som na každý mesiac všade dal 8ho.. teda došlo: 8., vystavenie 8., splatnosť 8., deň zd.plnenia - a tomu nerozumiem čo tým myslia vôbec - 8.ho

Ako by to malo byť, Veronika?
Čo je to "podklad na úhradu" ? Ako "páruješ" úhrady faktúr uhradených v hotovosti alebo BU ?
Splatnosť odvodov je 8. kal.deň po skončení mesiaca.

S tým nastavením číslovania dokladov sa treba trošku pohrať, je tam veľa možností.
china_ski
04.01.13,13:22
No, príde mi mailom v prílohe podklad na úhradu za službu - v tomto prípade reklamu - je tam suma, účet, ident.firmy atď.. no a na konci: Po prijatí Vašej
platby na náš účet Vám bude vystavená a zaslaná faktúra.

Hm, ako párujem úhrady.. no v tej Alfe dám pri platbe z PD uhradu záväzku - a potom párujem výpis z účtu s faktúrou. Pri hotovosti je to výdavkový pokladničný doklad, ktorý mi Alfa vygeneruje...zle?
veronikasad
04.01.13,13:26
No, príde mi mailom v prílohe podklad na úhradu za službu - v tomto prípade reklamu - je tam suma, účet, ident.firmy atď.. no a na konci: Po prijatí Vašej
platby na náš účet Vám bude vystavená a zaslaná faktúra.

Hm, ako párujem úhrady.. no v tej Alfe dám pri platbe z PD uhradu záväzku - a potom párujem výpis z účtu s faktúrou. Pri hotovosti je to výdavkový pokladničný doklad, ktorý mi Alfa vygeneruje...zle?
Dobre, môže byť. pri tej reklame zaplatenej skôr ako bola vystavená faktúra ti možno pri kontrole bude hlásiť chybu. Ak je VS rovnaký na faktúre a uhrade, tak to nerieš.
china_ski
04.01.13,13:37
Dal som spraviť kontrolu v alfe a nenašlo nič.. VS - variabilný symbol myslíš? - ten je rovnaký na podklade aj na faktúre.. celkovo si myslím, že by som nemal tolko riešiť :) ďakujem pekne, pekný deň
zamborskyjan
05.01.13,02:01
Ja by som sa chcel opýtať na takuto vec. Vediem JU v ALFE, klientovi, ktorý má pizeriu. Má ERP. Nákupy , suroviny si spočítam za celý mesiac v exceli a jednou sumou dávam do kolonky tovar, ako daňový výdavok. Tržby z ERP spočítam tak isto a dávam do kolonky tovar, ako príjem podliehajuci dani. Toto robím v peňažnom denníku. Keď mám prijatu fa, dávam to do záväzkov a v peň. denníku zaevidujem uhradu.Klient v ERP robí dennu uzávierku, nerobí ani žiadne vklady ani výbery. Postupujem správne?