Anča
28.02.06,08:26
Zamestanec mi priniesol rozsudok, ktorý nadobudol právoplatnosť 24.1.2006, že súd rozvádza jeho manželstvo a deti sa zverujú do osobnej starostlivosti matky. Otec- môj zamestnanec bude platiť výživné.
Zatiaľ budú/ asi do leta/ bývať v spoločnom byte, ale ale nebudú viesť spoločnú domácnosť.Manželka je ale domáca. Znamená to, že daňový bónus na deti vyplatím naposledy za mesiac január 2006, a keďže matka detí nepracuje, daňový bónus na deti nedostane nikto.
Ďakujem za odpovede.
Pepa
28.02.06,08:02
Zamestanec mi priniesol rozsudok, ktorý nadobudol právoplatnosť 24.1.2006, že súd rozvádza jeho manželstvo a deti sa zverujú do osobnej starostlivosti matky. Otec- môj zamestnanec bude platiť výživné.
Zatiaľ budú/ asi do leta/ bývať v spoločnom byte, ale ale nebudú viesť spoločnú domácnosť.Manželka je ale domáca. Znamená to, že daňový bónus na deti vyplatím naposledy za mesiac január 2006, a keďže matka detí nepracuje, daňový bónus na deti nedostane nikto.
Ďakujem za odpovede.
DB za január vyplatíš.
Ak matka nemá zdaniteľný príjem /nie je zamestnaná, kedy by si mohla DB uplatňovať mesačne/ tak "nie je z čoho".
Rozvod manželstva neznamená, že nežijú v domácnosti a neuhrádzajú spoločne náklady. Čiže: ak sú rozumní a sa dohodnú otec si môže uplatňovať DB na deti naďalej /spolužitie v domácnosti je podmienkou/ a ak si budú robiť napriek - prídu mesačne o 1080,- Sk. /:D vychádzala som z toho že majú 2 deti - neviem odkiaľ som to zobrala - samozrejme 540 x počet ks:D /
Anča
28.02.06,11:20
Dobre, ale ako to mám prípadnej kontrole z DÚ dokladovať,
že majú spoločnú domácnosť? Má to zamestnanec poznačiť do daňového vyhlásenia, alebo na to treba nejaké čestné prehlásenie? Jedná sa o 3 deti,takže v prípade preplatku to nie je maličkosť.
slovex
28.02.06,12:01
to musí zdokladovať zamestnanec, nie zamestnávateľ. Ale pre pokoj duše by postačilo aj prehlásenie o tom kto si uplatňuje DB.
Pepa
28.02.06,12:34
Dobre, ale ako to mám prípadnej kontrole z DÚ dokladovať,že majú spoločnú domácnosť? Má to zamestnanec poznačiť do daňového vyhlásenia, alebo na to treba nejaké čestné prehlásenie? Jedná sa o 3 deti,takže v prípade preplatku to nie je maličkosť.
No nijak, spoločná domácnosť sa asi dá ťažko zdokladovať /by som povedala nedá sa zdokladovať vôbec/ ak ti nepodpíše zmenu vo vyhlásení, že DB si uplatňovať nebude tak mu ho uplatňuj naďalej. Ja žiadne doklady, vyhlásenia, prehlásenia nevyžadujem /nebudem robiť robotu za DU/.
Dala by som si tu pozor - nemôžeš vedieť aké vzťahy sú medzi exmanželmi a môže sa stať, že exmanželka v snahe /no šak počkaj veď uvidíš/ urobí niečo "veľmi" rozumné a naozaj môže nastať problém ak by tvrdila, že v domácnosti nežijú. Pre zamestnanca môžeš urobiť jedine to /ale vôbec to nie je tvoja vec/, že si do dokladov doloží čestné prehlásenie podpísané oboma ex, že žijú v domácnosti a spoločne uhrádzajú náklady.