kejsy22
04.01.13,08:49
Dobrý deň, už dva mesiace pracujem v inom meste ako mám trvalý pobyt a chcela by som sa spýtať, či je potrebné, aby som si tu nahlasovala prechodný pobyt? Bývam v podnájme a mám riadne podpísanú zmluvu.
arizona
04.01.13,09:30
Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.
Občan hlási ohlasovni v mieste prechodného pobytu do 10 dní od ubytovania začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu.
Pri hlásení prechodného pobytu je občan povinný predložiť:

platný občiansky preukaz,
doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti,
písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na prechodný pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme; toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak:
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie nájomcu, ak má nájomnú zmluvu uzavretú s vlastníkom alebo so všetkými spoluvlastníkmi na neurčitú dobu,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa bodov 1 a 2, alebo ak
4. vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti a nájomca, ak je budova alebo jej časť v nájme, potvrdí svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=522
kejsy22
04.01.13,09:33
tých 90 dní je chápaných ako 90 dní v roku, alebo 90 v kuse za sebou? keď chodíme na víkendy domov, tak nemusím vybavovať prechodný pobyt?
sito
04.01.13,09:36
No, mala by si! Na základe tvojho prihlásenia, miestný úrad vyrubí vlastníkovi nehnuteľnosti v ktorej nahlásiš prechodný pobyt, paušálny poplatok za odvoz smeti, komunálneho odpadu. Prípadne iných veci týkajúcich sa tvojho prechodného pobytu.
sito
04.01.13,09:39
tých 90 dní je chápaných ako 90 dní v roku, alebo 90 v kuse za sebou? keď chodíme na víkendy domov, tak nemusím vybavovať prechodný pobyt?

Takže, prechodne tam bývaš celý týždeň. A len víkendy v mieste trvalého bydliska, to je zhruba tretina týždňa, že?
kejsy22
04.01.13,09:51
Bývam v podnájme celý týždeň a asi každý druhý víkend chodím domov do miesta trvalého bydliska.
sito
04.01.13,09:54
No tak čo? Podľa teba. Nie? Či, áno?
kejsy22
04.01.13,09:59
Myslím, že áno, len sa mi to zdá ako zbytočná byrokracia. Môžem byť nejak sankcionovaná pokiaľ si prechodný pobyt nenahlásim?
kopretinka
04.01.13,10:04
načo zakladáš novú tému? môžeš to riešiť v jednej téme
http://www.porada.sk/t206528-poplatok-za-odpad.html#post2215553
sito
04.01.13,10:18
Ten kto ti umožňuje prechodne bývať, by mal trvať na tom, aby si bola prihlásená, prechodne. Ak nie poškodzuje úrad v o svojom bydlisku. On by mal v konečnom dôsledku niesť zodpovednosť, inak berie od teba neoprávnený zisk, ktorý patrí mestu, obci, ktorá zabezpečuje odvoz tvojho odpadu.

Ak je to ubytovňa, je vlastník to má už v poplatkoch, daniach, ktoré mu mesto vyrubilo.

Kedysi to bolo tak, že správca domu vyberal poplatok za odvoz smetí, ak nahlásil na konci roku aj podnájomníkov ako osobomesiace tak, zaplatil. Ak nie nezaplatil za smetí, odpad, ktoré vznikli v mieste prechodné bydliska. Bol len sprostredkovateľ, zbytočné náklady.

Byrokracia?

A keby si bola, v Prahe na WC a poslali by ťa s tým na adresu trvalého bydliska?

To čo by bolo?

Superbyrokracia?

V EU.
lubko6394
04.01.13,10:22
Pochopil som to tak, že si sa odsťahovala od rodičov za prácou. Ja by som to neriešil, nakoľko 90 dní po sebe nikdy neprekročíš a teda nie je dôvod na sankciu.
sito
04.01.13,10:22
načo zakladáš novú tému? môžeš to riešiť v jednej téme
http://www.porada.sk/t206528-poplatok-za-odpad.html#post2215553

kopretinka, však trošku počkaj, až odpíšem! Prečo hneď kritizuješ? Ty si tu bola prvá, nie nováčik?
arizona
04.01.13,10:27
Myslím, že áno, len sa mi to zdá ako zbytočná byrokracia. Môžem byť nejak sankcionovaná pokiaľ si prechodný pobyt nenahlásim?
Ver, ze sa mozes neraz ocitnut v situacii,ked budes rada, ze si nahlasena na prech.pobyte a nemusis kvoli hocijakej malickosti cestovat domov na adresu trv.pobytu.
lubko6394
04.01.13,10:30
Ten kto ti umožňuje prechodne bývať, by mal trvať na tom, aby si bola prihlásená, prechodne. Ak nie poškodzuje úrad v o svojom bydlisku. On by mal v konečnom dôsledku niesť zodpovednosť, inak berie od teba neoprávnený zisk, ktorý patrí mestu, obci, ktorá zabezpečuje odvoz tvojho odpadu.

Ak je to ubytovňa, je vlastník to má už v poplatkoch, daniach, ktoré mu mesto vyrubilo.

Kedysi to bolo tak, že správca domu vyberal poplatok za odvoz smetí, ak nahlásil na konci roku aj podnájomníkov ako osobomesiace tak, zaplatil. Ak nie nezaplatil za smetí, odpad, ktoré vznikli v mieste prechodné bydliska. Bol len sprostredkovateľ, zbytočné náklady.

Byrokracia?

A keby si bola, v Prahe na WC a poslali by ťa s tým na adresu trvalého bydliska?

To čo by bolo?

Superbyrokracia?

V EU.

To si si vycucal z prsta alebo máš sklenenú guľu ? Ak sa prihlási na prechodný pobyt, tak od majiteľa bytu potrebuje súhlas a následne ONA dostane platobný výmer. Takže vlastník bytu je len osobou spolupracujúcou.
lubko6394
04.01.13,10:32
Uveď prosím aspoň 1 výhodu.
sito
04.01.13,10:46
To si si vycucal z prsta alebo máš sklenenú guľu ? Ak sa prihlási na prechodný pobyt, tak od majiteľa bytu potrebuje súhlas a následne ONA dostane platobný výmer. Takže vlastník bytu je len osobou spolupracujúcou.

Spolupracujúcou? Leda vtedy, ak by vyvážala odpad mimo vyhradenú skládku, nie na ktorú oficiálne mesto, obec vyváža.

Ten kto prechodne, nenahlásené býva, môže odísť kedy sa mu zachce. Ale nehnuteľnosť v meste zostane, vlastník, jej, tiež môže.

Vymožiteľnosť práva? Nič?

Generálny ...
lubko6394
04.01.13,10:59
Spolupracujúcou? Leda vtedy, ak by vyvážala odpad mimo vyhradenú skládku, nie na ktorú oficiálne mesto, obec vyváža.

Ten kto prechodne, nenahlásené býva, môže odísť kedy sa mu zachce. Ale nehnuteľnosť v meste zostane, vlastník, jej, tiež môže.

Vymožiteľnosť práva? Nič?

Generálny ...

Z platného znenia:
§ 77
(1) Poplatok sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov 26a)a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.

(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je

a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt 27) alebo prechodný pobyt 28) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu 29) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, 30) vinicu, 31) ovocný sad, 32) trvalý trávny porast 33) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku 34) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha 35) (ďalej len "nehnuteľnosť"),


Takže kto sa prihlási na trvalý alebo prechodný pobyt je POPLATNÍKOM a teda dostane výmer. Čo s tým má majiteľ bytu ?
sito
04.01.13,11:03
Neodsťahovala! Trvalý pobyt má doma. Tam bude platiť za odvoz smeti, ak si na dvor ne...., nesypú! A v Bratisleve, alebo inde, kde, keď tam dvor nemajú? A možno si spomínaš, ak si bol niekedy na ZÁJAZDE. Či nie?
sito
04.01.13,11:18
Z platného znenia:
§ 77


(1) Poplatok sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov 26a)a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.

(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je

a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt 27) alebo prechodný pobyt 28) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu 29) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, 30) vinicu, 31) ovocný sad, 32) trvalý trávny porast 33) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku 34) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha 35) (ďalej len "nehnuteľnosť"),


Takže kto sa prihlási na trvalý alebo prechodný pobyt je POPLATNÍKOM a teda dostane výmer. Čo s tým má majiteľ bytu ?

Lubo!

Nejak - tak som za to, že zákon je zákon! Ale čo je zákon? Vieš?

Majiteľ? Len zisk. Či oprávnený?

Čítaš aj príspevky o vysporiadaní nájomných vzťahoch.

Nájom je vždy riziko! A aký by si bol ty nájomník?

Všetko by si chcel mať na poriadku?

Babka mi kedysi ako chlapčekovi povedala, kto si nevie za sebou spraviť poriadok, tomu treba metlu, do riti, strčiť. Babka už nežije, hodne dlho. Ale metla a riť sú tu, aj zostanú. Ľudia isto, tiež.
lubko6394
04.01.13,12:18
Lubo!

Nejak - tak som za to, že zákon je zákon! Ale čo je zákon? Vieš?

Majiteľ? Len zisk. Či oprávnený?

Čítaš aj príspevky o vysporiadaní nájomných vzťahoch.

Nájom je vždy riziko! A aký by si bol ty nájomník?

Všetko by si chcel mať na poriadku?

Babka mi kedysi ako chlapčekovi povedala, kto si nevie za sebou spraviť poriadok, tomu treba metlu, do riti, strčiť. Babka už nežije, hodne dlho. Ale metla a riť sú tu, aj zostanú. Ľudia isto, tiež.

Neriešim. Musím sa správať tak, aby som neporušil zákon, veľmi často hlúpy a permanentne novelizovaný.
Ťažko mi je reagovať na Tvoje inotaje a byt prenajímam nie za účelom zisku, ale len preto, aby som nemal náklady - napr. na Tebou milované teplo. Deti nie sú usadené, takže trvalé riešenie predajom je pre mňa nelogické a rovnako z toho dôvodu nemôžem odpisovať hodnotu bytu a preto sa necítim odrbávačom. Ak odrátam stále poplatky a energie - tie ovplyvniť neviem, tak mi za 3-izbák ostane cca 200 Eur mesačne " zisku pred zdanením" za 3-izbák v TN. Mám ho snáď predať a bubáky vraziť do PPP projektov, alebo do zaručených výberov akcií AXA ?
Ideálny stav v tejto republike nenastane asi nikdy a keďže som nenakradol nič, tak existencia mimo tohto bananistanu by bola asi väčším rizikom ako tento bananistan aj keď istota nie je žiadna. Ostali sme tu, žijeme tu a dúfame, že sa skôr ocitneme po pravici najvyššieho ako postupne skĺzneme do odkázanosti najmúdrejšieho.
sito
04.01.13,12:44
Neriešim! Neprenajímam byt, nemám na prenajímanie.

Ale, názor mám, poviem. A každý, nech podľa svojej hlavy sa zariadi!

Neobývaný byt, je majetok. Ale, je v niečom, čomu sa hovorí bytový dom. Podľa zákona rozhoduje v ňom, nie vlastník bytu, ale spoluvlastníci domu o spoločných veciach, zariadeniach.

Teoreticky, keď nebývam, nič neplatím.

Túdle!!!

Musíš!!!

1. Poplatok za správu domu, teda aj tvojho bytu.
2. Fond opráv, či v dome netreba nič opravovať? V byte si musíš sám, svoje veci, spoločné musíš nahlásiť, aby správca opravil, dal opraviť!
3. Služby, základné, ( vodu ) , teplo, teplo v studenej vode, poistku domu, deratizáciu domu, atď.

Ak chceš? Nič ti nebráni, predať. Je tvoj!

Banány, banány?

A najvyšší, kto je, podľa teba?

A teplo v bytovom dome, je iná parketa, ale ak niečo nevieš pochopiť, čo neviem aj ja, môžeme aj tu!
lubko6394
04.01.13,12:55
Neriešim! Neprenajímam byt, nemám na prenajímanie.

Ale, názor mám, poviem. A každý, nech podľa svojej hlavy sa zariadi!

Neobývaný byt, je majetok. Ale, je v niečom, čomu sa hovorí bytový dom. Podľa zákona rozhoduje v ňom, nie vlastník bytu, ale spoluvlastníci domu o spoločných veciach, zariadeniach.

Teoreticky, keď nebývam, nič neplatím.

Túdle!!!

Musíš!!!

1. Poplatok za správu domu, teda aj tvojho bytu.
2. Fond opráv, či v dome netreba nič opravovať? V byte si musíš sám, svoje veci, spoločné musíš nahlásiť, aby správca opravil, dal opraviť!
3. Služby, základné, ( vodu ) , teplo, teplo v studenej vode, poistku domu, deratizáciu domu, atď.

Ak chceš? Nič ti nebráni, predať. Je tvoj!

Banány, banány?

A najvyšší, kto je, podľa teba?

A teplo v bytovom dome, je iná parketa, ale ak niečo nevieš pochopiť, čo neviem aj ja, môžeme aj tu!

Buď si truľo, alebo nechápeš/nechceš.
Za súčastnej situácie je mi jedno koľko dostanem zaplatené za nájom, dôležitejšie pre a je, aby som neplatil napr. za teplo a nevyužil možnosť prehodiť ho na nájomníka.
sito
04.01.13,13:37
truľo, to je čo?

Niečo zrolované, nejaká rúľa?

A vieš, že mne tiež!

dôležitejšie pre a je, aby som neplatil napr. za teplo a nevyužil možnosť prehodiť ho na nájomníka.

A kto potom ostáva na jeho úhradu v dome? Že by, len spoluvlastníci, bez reptania? Ale áno, však sú to vraj osobné údaje. Ako keby to nebolo v spoločnom dome, že?

Zmluva o prenájme by mala mať dve základné veci, nájom za byt, platby správcovi domu, platby za služby, ( mesačný zálohový predpis za užívanie bytu ) ktoré správca domu zabezpečuje a platby za energie ( plyn, elektrina ). Teda tri, plynári, a elektrikáti si pýtajú € sami, nei cez správcu domu.

Ako si to napísal?

a preto sa necítim odrbávačom.
lubko6394
04.01.13,14:20
truľo, to je čo?

Niečo zrolované, nejaká rúľa?

A vieš, že mne tiež!

dôležitejšie pre a je, aby som neplatil napr. za teplo a nevyužil možnosť prehodiť ho na nájomníka.

A kto potom ostáva na jeho úhradu v dome? Že by, len spoluvlastníci, bez reptania? Ale áno, však sú to vraj osobné údaje. Ako keby to nebolo v spoločnom dome, že?

Zmluva o prenájme by mala mať dve základné veci, nájom za byt, platby správcovi domu, platby za služby, ( mesačný zálohový predpis za užívanie bytu ) ktoré správca domu zabezpečuje a platby za energie ( plyn, elektrina ). Teda tri, plynári, a elektrikáti si pýtajú € sami, nei cez správcu domu.

Ako si to napísal?

a preto sa necítim odrbávačom.


Neviem a nechápem. Mám byt a nemám potrebu v ňom bývať. Môžem ho predať, prenajať alebo len platiť. Pre mňa je teraz najprijateľnejšie prenajať - zvlášť pre Teba - aby som susedov neokrádal o náklady za teplo. Tak ho radšej prenajmem a nájomníci sa postarajú o využitie tepla zaplateného za byt a súčasne mi zabezpečia platbu fixných nákladov.
sito
04.01.13,14:37
Neviem a nechápem. Mám byt a nemám potrebu v ňom bývať. Môžem ho predať, prenajať alebo len platiť. Pre mňa je teraz najprijateľnejšie prenajať - zvlášť pre Teba - aby som susedov neokrádal o náklady za teplo. Tak ho radšej prenajmem a nájomníci sa postarajú o využitie tepla zaplateného za byt a súčasne mi zabezpečia platbu fixných nákladov.

Môžem ho predať, prenajať alebo len platiť.

1. Môžeš! Zbavíš sa všetkých starosti!
2. Môžeš! Ale, nezbavíš sa starostí, ktoré ti vyplývajú z tvojho vlastníckeho práva bytu v bytovom dome!
3. Musíš! Ak nie. Tak spoluvlastníci domu ti môžu dať tvoj byt do dražby. Že nie? Podľa teba.
lubko6394
04.01.13,14:45
Môžem ho predať, prenajať alebo len platiť.

1. Môžeš! Zbavíš sa všetkých starosti!
2. Môžeš! Ale, nezbavíš sa starostí, ktoré ti vyplývajú z tvojho vlastníckeho práva bytu v bytovom dome!
3. Musíš! Ak nie. Tak spoluvlastníci domu ti môžu dať tvoj byt do dražby. Že nie? Podľa teba.

Nahoď otázku, fakt alebo sklápni.
sito
04.01.13,15:25
Ja sa nepotrebujem pýtať.

Ale predsa. Je ti teplo ...

... na sklapanie?

Nedá mi.

Sa len pýtam.
sito
04.01.13,16:23
Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan môže mať v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt a na jednom mieste.

Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ( byte, že? ) ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu, ak zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt. Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k takejto budove ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.


Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.


Občan hlási ohlasovni v mieste prechodného pobytu do 10 dní od ubytovania začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu.




Noo, ja neviem? Prechodne som býval tam a potom hentam, a teraz tu.

Sedí to so zákonom?

Hentam som musel čakať tri týždne na súhlas, orgánov, či môžem. A mohol som. Orgány!


Aj Verdi, Šostakovič, Bettowen, Beattles bol, aj Matúška, aj Sodoma, aj ... , ale čas nezastavíš, rotuje, ale nevracia sa ...


http://www.youtube.com/watch?v=Umk44RQbn5k
misoft
04.01.13,16:45
Je iba jedno vyjadrenie, čo je prechodný pobyt, ale ten samotný prechodný pobyt - nie je jeden, alebo všade rovnaký.
Jeden: sú v podnájme - buď sú na čierno - všetko cáluje majiteľ (i smetie) a ten si to zoberie od čierneho podnájomníka (ov). Riziko - nahlásený 1 človek, no v byte sú štyria - platí sa za jedného. No zrazu - kua - niekto bonzne, príde len tak náhodou nejaká kontrola a bisťu jeho, niekto mesto okráda, dane neodvádza (bo i z prenájmu dane treba dať), smeti kotí a neplatí - a oheň je na streche (v byte).
Druhý: prihlásený k prechodnému pobytu na adrese ********* - musí byť súhlas majiteľa. Potom má mesto možnosti - účtovať smetie majiteľovi na základe nahlásených osôb v byte, alebo rovno s podnájomníkom (prihlásenom na prechodný pobyt) - finančne nech si to potom vyriešia podnájomník a majiteľ zmluvne.
Tretí: ubytovaný na nejakej ubytovni - tam nie je čo riešiť , platí správca (majiteľ) ubytovne, pri ubytovaní zahlásil predsa ubytovaného. A mesto už vie.
sito
04.01.13,17:00
Dušan! Na jedno si zabudol! Všetci sme tu prechodne, a musíme si to prejsť, ako tí, pred nami, ako aj tí, po nás. A vraj, po nás potopa, ale po ktorých?

Aj takto bolo. Môže byť aj horšie. Ale radšej nie, takto!



http://www.youtube.com/watch?v=UqXRKjP2SL0
lubko6394
04.01.13,17:55
Je iba jedno vyjadrenie, čo je prechodný pobyt, ale ten samotný prechodný pobyt - nie je jeden, alebo všade rovnaký.
Jeden: sú v podnájme - buď sú na čierno - všetko cáluje majiteľ (i smetie) a ten si to zoberie od čierneho podnájomníka (ov). Riziko - nahlásený 1 človek, no v byte sú štyria - platí sa za jedného. No zrazu - kua - niekto bonzne, príde len tak náhodou nejaká kontrola a bisťu jeho, niekto mesto okráda, dane neodvádza (bo i z prenájmu dane treba dať), smeti kotí a neplatí - a oheň je na streche (v byte).
Druhý: prihlásený k prechodnému pobytu na adrese ********* - musí byť súhlas majiteľa. Potom má mesto možnosti - účtovať smetie majiteľovi na základe nahlásených osôb v byte, alebo rovno s podnájomníkom (prihlásenom na prechodný pobyt) - finančne nech si to potom vyriešia podnájomník a majiteľ zmluvne.
Tretí: ubytovaný na nejakej ubytovni - tam nie je čo riešiť , platí správca (majiteľ) ubytovne, pri ubytovaní zahlásil predsa ubytovaného. A mesto už vie.

Pozri si, prosím, citáciu v príspevku 15. Poplatníkom je ten, kto má trvalý alebo prechodný pobyt - teda PODNÁJOMNÍK. Prenajímateľ si sčíta príjmy a výdaje dá ich do DP vypočíta daň a zaplatí. Ako majiteľ bytu musím za odpad platiť len vtedy ak v ňom bývam ( pokiaľ nie je zavedený množstevný vývoz formou osobomesiacov a špeciálnou zmluvou medzi obcou a spravidla spoločenstvom vlastníkov bytov) tam by som to ale zaplatil v stálych poplatkoch a premietol do zmluvy o prenájme.
misoft
04.01.13,20:23
To máš OBROVSKÚ pravdu - na matičke Zemi sme len prechodne ubytovaní.