reevolt
04.01.13,09:18
Ahojte
viete mi poradit co vsetko trebe pri prepise firmy? Ide o prepis firmy, ktorá je na živnosť. Skladové zásoby sú asi za 25 tis. Eur a dodávka na leasing. Je to vôbec možné prepísať na inú osobu?
ďakujem
Economic
04.01.13,17:39
FO podnikateľ sa nedá prepísať na inú osobu tak ako eseročka.
svetlik
04.01.13,17:58
Ahojte
viete mi poradit co vsetko trebe pri prepise firmy? Ide o prepis firmy, ktorá je na živnosť. Skladové zásoby sú asi za 25 tis. Eur a dodávka na leasing. Je to vôbec možné prepísať na inú osobu?
ďakujem

Zmluvou o predaji podniku.
Economic
04.01.13,18:04
Zmluvou o predaji podniku.

A čo odsek 6 § 10 živnostenského zákona ? Živnostenské oprávnenie nemožno preniesť na inú osobu.
Zmluva o predaji podniku by pripadala do úvahy, ak by FO predával zásoby svojej PO. (Zadávateľ neuviedol koho myslí inou osobou)
Alebo ak by išlo v živnosti o pokračovaní pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka)
svetlik
04.01.13,20:08
A čo odsek 6 § 10 živnostenského zákona ? Živnostenské oprávnenie nemožno preniesť na inú osobu.
Zmluva o predaji podniku by pripadala do úvahy, ak by FO predával zásoby svojej PO. (Zadávateľ neuviedol koho myslí inou osobou)
Alebo ak by išlo v živnosti o pokračovaní pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka)

Prepis firmy chapem ako prepis podniku (veci, prava a ine majetkove hodnoty sluziace prevadzkovaniu podniku). Podnikatelske opravnenie je ina vec, ten kto bude chciet prevadzkovat podnik bude musiet mat nejake opravnenie na cinnost bez ohladu na to ci ide o PO alebo FO. To ci sa podnik predava medzi PO a PO, alebo medzi FO a FO je uplne jedno, a preto prichadza ta zmluva o predaji podniku do uvahy aj ked by islo o predaj podniku FO.

Prevod zivnosti alebo ineho opravnenia nema so zmluvou o predaji nic spolocne v tom zmysle, ze nou nikdy nedochadza k prevodu podnikatelskeho opravnenia (t.j. aj zivnosti).
KEJKA
04.01.13,20:47
druhá SZČO si musí otvoriť rovnakú živnosť a kúpiť zásoby, prípadne iný majetok od prvej SZČO, LZ ak ešte nie je ukončená, tak bud so súhlasom LZ spoločnosti bude SZČO prenajímať druhej SZČO, alebo sa podpíše zmluva s LZ - prevedie sa predmet LZ na druhú SZČO.
Druhá SZČO následne pokračuje v podnikaní vo vlastnom mene na vlastný účet.
duris11
20.02.13,16:51
Dobrý večer, ja mám podobný prípad, otec skončil so živnosťou, syn si živnosť založil a odkúpil zásoby a iný majetok od otca. Včera bola za mnou ich účtovníčka, otcovi vychádza platiť vysoká daňová povinnosť, ale aj synovi. Je to proti logike, nie? diky