Striky
04.01.13,11:11
Zdravím,
potreboval by som ani nie tak poradiť, ale vysvetliť ako to vlastne funguje.

1. Wifi sieť: Sa skladá z ADSL modemu, ktorý má len 1x Ethernet port a port pre DSL linku a Wifi smerovača ( routera ). Všetko, čo sa týka Wifi som nakofiguroval a teda ( SSID siete, zabezpečenie) a išiel som prepojiť ADSL MODEM s Wifi routerom a teda z Ethernet portu ADSL modemu do WAN portu Wifi routera. Pozrel som si akú LAN IP adresu má ADSL modem a mal 192.168.1.1/24...a Wifi router mal defaultne 192.168.1.2/24..tak som si to zmenil na 192.168.1.254/24..čiže tá istá podsieť, DHCP server som vypol kedže DHCP serverom bol ADSL modem, dal som získať Dynamic IP od providera zapojil som to a neide. Vyskúšal som viacero spôsobov a tak som zapol Setup Wizard a po dokončení to šlo. Pozrel som sa ako to nastavil a nastavil LAN IP adresu Wifi routera na 192.168.2.2/24...ale to je predsa iná podsieť?..Ale router vie prepájať jednotlivé podsiete, ale prečo to nešlo keď to bola tá istá podsieť? alebo som zrobil chybu niekde inde?

2. Wifi sieť: Prepojenie ADSL modem -> Wifi routera č.1->ďalší router je u suseda a sú prepojené cez AP-bridge WDS..všetko funguje sieť je plne funkčná, ale prečo musí to byť tak zapojené, že z ADSL modemu mi neide do WAN portu wifi routera č.1, ale do LAN portu č.1 wifi routera č.1? Keď to dám do WAN portu tak to nefunguje.

3. Zabezpečenie: Ak je sieť, v ktorej je zapnútý DHCP server a je tam zapnutý aj MAC filter, tak existuje spôsob ako to obisť a teda programom zmeniť MAC adresu môjho stroja na takú akú som odchytil, ale kamoš mi povedal, že sa to dá aj takto obísť...Že stačí keď trafím IP adresu z rozsahu prideľovania? Že DHCP server kontroluje MAC len vtedy keď prideľuje IP adresu danému stroju? A teda keď ja si nastavím statickú IP tak to pôjde? Viem, že rozsah môže byť rôzny, teda v určitej miere privátnych IP adries, ale išlo by to vlastne takto?...


Vopred ďakujem za všetky odpovede,
S pozdravom Striky
Fero11
04.01.13,10:30
Napis ake konkretne zariadenia mas a co pozadujes, mozno sa to da vyriesit inak. Osobne by som dal dsl modem do modu bridge a ako hlavny router by bol ten wifi.
V domacej sieti nieje obvykle vytvarat dalsie podsiete ak sa nemusi
Striky
04.01.13,10:37
ja len chcem vysvetlenie prečo ta takto funguje ako som napísal :). Všetko mi funguje teda tie wifi siete.
mecky
04.01.13,10:55
k 1:
tym ze si zapojil kabel z modemu do wan portu si tie siete oddelil, a spravil druhy nat (preto ta 192.168.2.x adresacia)
aby ti to fungovalo tak ako chces musis ten kabel strcit do LAN portu
co hned smeruje k 2. ak das ten kabel do LAN portu tak sa ten wifi router sprava iba ako switch+AP, teda nic neriesi, len dalej rozsiri to co dostane z modemu (ktory robi NAT DHCP a vsetky tie zalezitosti aby siet fingovala )
btw tiez povazujem za lepsi sposob dat modem do modu bridge a natovanie robot az na wifi routri

3 zalezi na tom ako je ta mac implementovana od vyrobcu,
ale spravne by to malo byt tak ze nepovolena mac= dovidenia, po nejaku komunikaciu na vyssej vrstve sa nedostanes
Striky
04.01.13,11:08
takže keď chcem silou mocou to mať tak, že mi kábel pojde do WAN portu tak musia byť ako adsl modem tak aj wifi router v iných podsieťach inak to v tomto prípade nepôjde a naopak keď to dám do LAN portu tak musia byť v rovnakej podsieti inak to nepôjde
mecky
04.01.13,11:10
spravne
Fero11
04.01.13,13:38
Zbytocne 2x DHCP ... daj modem do bridge modu, tym vytvoris most a vo wifi routery (budes to mat vo wan porte) si nastavis WAN ako PPPoE a LAN jak je libo (cize DHCP a zapnes wifi + WPA2 atd ...)
Striky
04.01.13,19:11
A keď to je takto pripojené ako som písal teda do WAN portu a oddelené podsiete, čo sa stane keď pichnem do LAN portu Wifi routera PC? bude to fungovať?
mecky
04.01.13,19:21
ano, len na tom wifi routri treba vypnut dhcp, v podstate ako si pisal v 1, len kabel pichnut do LAN

ale ako uz je vyssie spomenute, idealnejsie riesenie je modem v bridge mode, kabel do wan, a vytacanie linky robit na wifi routri cez PPPoE, funkcne to bude to iste, a v takomto zapojeni by to malo trochu lepsie zvladat pripadnu zataz (viac pripojenych zariadeny na net)