Romant
28.02.06,08:37
Prosím o radu: zamestnanec chodí pravidelne na odber krvi. V zmysle § 138 ZP má nárok na jeden deň voľna s náhradou mzdy. Dopočula som sa, že uvedený nárok bol zrušený. V zbierke som uvedenú informáciu nenašla. Vie mi niekto poradiť, či má zamestnanec právo na jeden deň voľna s náhradou mzdy v zmysle platnej legislatívy? Ďakujem za radu.
Tweety
28.02.06,07:40
Prosím o radu: zamestnanec chodí pravidelne na odber krvi. V zmysle § 138 ZP má nárok na jeden deň voľna s náhradou mzdy. Dopočula som sa, že uvedený nárok bol zrušený. V zbierke som uvedenú informáciu nenašla. Vie mi niekto poradiť, či má zamestnanec právo na jeden deň voľna s náhradou mzdy v zmysle platnej legislatívy? Ďakujem za radu. Má nárok na voľno s náhradou mzdy.:cool:
§138 ZP
Náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme


Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach, na darovaní krvi a aferéze, darovaní ďalších biologických materiálov a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.
Zita4
28.02.06,07:43
Len na nevyhnutne potrebný čas na darovanie krvi podľa § 136 - 137 Zákonníka práce. Celý deň už neplatí, jedine môže byť dohodnutý v kolektívnej zmluve.
Romant
28.02.06,08:02
Ďakujem za radu (za nevyhnutne potrebný čas beriem celý deň - ide o zamestnanca, ktorý pravidelne chodí darovať krv - zamestnávateľ s tým súhlasí).
Tatiana19
08.05.07,13:42
Mám otázočku k tejto téme. Ak bol zamestnanec ráno darovať krv a potom prišiel na poobednú zmenu a priniesol mi potvrdenie, mám mu tú poobednú zmenu zaplatiť ako nadčas?
ďakujem
Zita4
08.05.07,14:14
Prečo ako nadčas?
Tatiana19
08.05.07,14:33
pretože mi priniesol potvrdenie o odbere krvi a v ten istý deň aj odpracoval poobednú zmenu, alebo to neberiem na vedomie, iba ak by neprišiel?
Zita4
08.05.07,14:39
On mal mať zmenu doobeda alebo poobede? Keď mal poobedňajšiu, neberieš do úvahy darovanie krvi. Ak mal robiť doobeda, zaplatíš mu zameškanú dobu a ostatné hodiny tak, akoby mal bez tej náhrady mzdy.
lemonka
09.05.07,06:02
Stava sa aj to, ze po darovani krvi je zamestnanec malatny. Nasim zamestnancom vzdy odporucame, aby si dali potvrdit od transfuznej stanice, ze je potrebny oddych a uzname to aj ako absenciu v poobednej zmene (aj ked len niekolko hodin). Suhlasim s tym, ze ide iba o cas nevyhnutny (prist tam, zobrat krv a prist spat do prace), ale ak s tym zamestnavatel suhlasi, tak moze byt aj celodenna absencia. Preplaca sa podla toho, ako ma zamestnanec naplanovane pracovat - ak rano, tak sa preplati priemerom tolko hodin, kolko chybal, ak poobede a doklad nie je uznany, tak sa doklad neberie do uvahy - suhlasim so Zitou. Kolektivna zmluva moze urcit ine podmienky.