slavka124
04.01.13,14:24
ahojte, chcem sa opýtať či živnostník môže byť zamestnaný na dohodu alebo danému živnostníkovi vystaví jednorázovo vfa za dané odpracované obdobie( napr: jeden mesiac). vopred ďakujem
veronikasad
04.01.13,13:28
živnostník a dohodár sú úplne rozdielne pojmy. Živnostník popri výkone samostatne zárobkovej činnosti môže byť v inej firme zamestnaný aj na dohodu (ide o príjem podľa § 5), vtedy nevystavuje faktúry. Zamestnávatel ho musí pred začiatkom výkonu práce prihlásiť v sociálnej poisťovni.
slavka124
04.01.13,13:44
ďakujem si zlatá, ale pre zamestnávateľa od 01.01.2013 by bolo výhodnejšie ho zamestnať na základe nejakej zmluvy ohľadom nových odvodov- alebo sa mýlim? a ak, tak aká dohoda je najvýhodnejšia pre zamestnávateľa vzhľadom na odvody?
mám totižto jedného szčo, ktorý si privyrábal v práčovni a teraz mu navrhli alternatívu z jeho strany na vfa.
veronikasad
04.01.13,13:47
ďakujem si zlatá, ale pre zamestnávateľa od 01.01.2013 by bolo výhodnejšie ho zamestnať na základe nejakej zmluvy ohľadom nových odvodov- alebo sa mýlim? a ak, tak aká dohoda je najvýhodnejšia pre zamestnávateľa vzhľadom na odvody?
mám totižto jedného szčo, ktorý si privyrábal v práčovni a teraz mu navrhli alternatívu z jeho strany na vfa.
Ak to "privyrábanie" má znaky závislej práce, fakturácia nebude v poriadku (aj keď by to bolo pre zamestnávateľa výhodnejšie). Novelou Zákonníka práce sa sprísnili podmienky výkonu práce "na živnosť"
KEJKA
04.01.13,13:52
SZČO - vystavuje faktúry, odvody si vypočíta a platí za seba ako SZČO, nie je v postavení zamestnanca, má uzavretú zmluvu o výkone služieb, .........
zamestnanec, dohodár.............odvody platí zamestnávateľ, prihlasuje ho do SP, ZP, vypočíta mzdu, odmenu a vyplatí netto mzdu, odvedie dane a odvody podľa spracovaných miezd.
nezamieňajte tieto pojmy a vzťahy.
Ak doteraz pracoval na dohodu, ale má aj živnosť, tak zamestnávateľ to asi chce využiť, aby ušetril na odvodoch.
To zn., že dohodu ukončí a pospíšu zmluvu o spolupráci alebo niečo podobné. Zmení sa vzťah Zam-eľ+zam-ec na vzťach obch.partner A+B /dodávateľ vs odberateľ.........nezamieňať, prosím.

Doterajší dohodár si však musí dávať pozor na výšku možnej fakturácie, nakoľko v budúcom roku okrem daní, zaplatí aj poistné, tak aby v konečnom dôsledku nedostal menej.

a samozrejme treba dať pozor na tú závislosť/nezávislosť v zmysle vyššie zverejneného príspevku.
slavka124
04.01.13,14:02
a ako by mala vyzerať dohoda aby mal zamestnávateľ čo najmenšie odvodové zaťaženie? musí mu podľa zákona dať min mzdu 337,70€?
veronikasad
04.01.13,14:07
a ako by mala vyzerať dohoda aby mal zamestnávateľ čo najmenšie odvodové zaťaženie? musí mu podľa zákona dať min mzdu 337,70€?
minimálna mzda môže byť hodinová, závislá od počtu odpracovaných hodín v kal.mesiaci.
slavka124
04.01.13,14:11
Podľa novely zákonníka práce sa zamestnávania na dohody týka aj §119 zákonníka a teda takto zamestnanej osobe prináleží ohodnotenie aspoň vo výške minimálnej mzdy.
dočítala som sa- čiže nie je podmienka na dohodu, že dotyčný musí zarábať minimálne 337,70€? lebo ja som to tak pochopila a ešte ak budú evidovaný na up tak im hrozí vyradenie, ale to vraj už padlo.
veronikasad
04.01.13,14:13
Podľa novely zákonníka práce sa zamestnávania na dohody týka aj §119 zákonníka a teda takto zamestnanej osobe prináleží ohodnotenie aspoň vo výške minimálnej mzdy.
dočítala som sa- čiže nie je podmienka na dohodu, že dotyčný musí zarábať minimálne 337,70€? lebo ja som to tak pochopila a ešte ak budú evidovaný na up tak im hrozí vyradenie, ale to vraj už padlo.
Slávka, nemusia zarobiť mesačnú min. mzdu. Stanovte im hodinovú a počet hodín výkonu práce prispôsobte tak, aby mesačný príjem neprekročil sumu 143,40€
kn-alka
04.01.13,14:13
vždy sa berie do úvahy HODINOVA mzda !!!
slavka124
04.01.13,14:18
Od 1. januára 2013 sa podľa nariadenia vlády SR zvyšuje minimálna mzda nasledovne:



Hodinová
za každú hodinu odpracovanú zamestnancom
Mesačná
za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou


Výška minimálnej mzdy od 1.1.2013
1,941 €
337,70 €



už som to našla, takže takto... takže na dohodu nesmú presiahnuť príjem 143,40€. pochopila som?
veronikasad
04.01.13,14:20
Od 1. januára 2013 sa podľa nariadenia vlády SR zvyšuje minimálna mzda nasledovne:



Hodinová
za každú hodinu odpracovanú zamestnancom
Mesačná
za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou


Výška minimálnej mzdy od 1.1.2013
1,941 €
337,70 €



už som to našla, takže takto... takže na dohodu nesmú presiahnuť príjem 143,40€. pochopila som?
Do novely zákona o službách zamestnanosti (predpoklad účinnosti od 1.4.2013) platí táto suma, t.zn. že dohodár môže odpracovať max. 73 hod. mesačne.

V pripravovanej novele sa predpokladá iný spôsob výpočtu max. príjmu = 75 % sumy aktuálneho životného minima
slavka124
04.01.13,14:38
máte sa so mnou čo? som vám strašne vďačná. a ak bude dohoda len do 143,40€ mesačne- idú z tejto dohody odvody aj na zp alebo len na sp?
veronikasad
04.01.13,14:41
máte sa so mnou čo? som vám strašne vďačná. a ak bude dohoda len do 143,40€ mesačne- idú z tejto dohody odvody aj na zp alebo len na sp?
ak je dohodárom uchádzač o zamestnania, odvody do ZP aj SP.

Slávka, tu je celá téma o odvodoch dohodárov

http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html

príp. si predplať DRAKa, kde tých informácii je podstatne viac.
slavka124
04.01.13,14:43
ďakujem, pekný deň už som si ju aj našla, mám čo čítať- veľká vďaka