zazulka
04.01.13,17:30
Dobrý večer,

neviem či sa budem správne vyjadrovať, nikdy som sa s tým nestretla. Sme mesačný platcovia DPH. Predbežne som si pozerala ako vychádza DPH za 12 mesiac. Urobilo mi to taký ročný výpočet v programe, kde mi vypočítalo ročný koeficient a sumu a dalo mi to do priznania na riadok 20,21, tým pádom mi zmenilo DPH. a teraz neviem čo s tým. Vie mi niekto vysvetliť kde nastala chyba, kde ju hľadať a ako to opraviť?Som z toho zúfalá :(

Prosím o radu
KEJKA
04.01.13,16:33
a máš koeficient? ako si robila DP predchádzajúce obdobia?
zazulka
04.01.13,16:40
Ja popravde ani neviem čo ten koeficient je. DPH som robila určite bez toho. Ponahadzovali sa všetky doklady do programu, faktúry pokladničné doklady a interné, na základe toho mi program vytvoril DPH a ja som prekontrolovala či sú na vstupe všetky doklady a tak isto aj na výstupe
KEJKA
04.01.13,21:15
predsa musíš vedieť, či sa firmy koeficient týka alebo netýka?
Fakturujete služby oslobodené od DPH? napr. nájomné fyzickým osobám?
zazulka
05.01.13,09:38
Sme hotel, takže fakturujeme bez DPH iba miestny poplatok, daň za ubytovanie alebo ešte ak nastane poškodenie majetku tak to je bez DPH
KEJKA
05.01.13,21:35
Sme hotel, takže fakturujeme bez DPH iba miestny poplatok, daň za ubytovanie alebo ešte ak nastane poškodenie majetku tak to je bez DPH
podľa mňa by si nemala mať koeficient.
Program robí len to, čo mu zadáš. Ak zadávaš napr. náhrady škôd ako oslobodené výnosy od DPH bez nároku na odpočítanie dane (čo je chyba), tak to SW vyhodnotí pravdepodobne ako podklad pre výpočet koeficientu.
zazulka
05.01.13,22:33
A ako mamprosim ta tie nahrady skod nahodit aby mi to nedavalo ako podklad pre vypocet koeficientu?
KEJKA
05.01.13,23:28
to sa už musíš pozrieť do manuálu k SW, alebo sa opýtať programátora.
Alebo ten výpočet ignorovať, prípadné účtovné zápisy stornovať.
Ale si musíš byť istá, že naozaj nie je dôvod na koeficient.
zazulka
06.01.13,08:25
podľa mňa by si nemala mať koeficient.
Program robí len to, čo mu zadáš. Ak zadávaš napr. náhrady škôd ako oslobodené výnosy od DPH bez nároku na odpočítanie dane (čo je chyba), tak to SW vyhodnotí pravdepodobne ako podklad pre výpočet koeficientu.
A teda tie nahrady skody maju byt oslobodene od dph ale s narokom na odpocitanie dane? Alebo nema byt oslobodena od Dph.
KEJKA
06.01.13,11:00
A teda tie nahrady skody maju byt oslobodene od dph ale s narokom na odpocitanie dane? Alebo nema byt oslobodena od Dph.náhrady škôd sú mimo režimu DPH, nie sú dodaním.
Tie vôbec nemáš priraďovať do nejakého kodu pre DPH.
mondes
06.01.13,19:22
Dobrý večer, prosím Vás o radu. Klient prevádzkuje požičovňu svadobných šiat, + je aj sprostredkovateľom PSS. Avšak mi tvrdil, že za rok 2012 už nerobil sprostredkovateľa, ale provízie mu na účet stále chodili. Ja som pre istotu DPH z bločkov za telefón a PHM prepočítavala koeficientom. V roku 2013 už by som nechcela DPH prepočítavať koeficientom, avšak ešte v januári mu bude vyplatená posledná provízia(nejaká zadržaná kaucia z r. 2012). Moje otázky:
1. Môžem aj napriek tejto vyplatenej provízii v januári ukončiť koeficientovanie?
2. Ak áno, ako to mám správne urobiť? Musím to ohlásiť na DU, alebo jednoducho nekoeficientovať?
Vďaka.
mondes
06.01.13,19:29
Dobrý večer, prosím Vás o radu. Klient prevádzkuje požičovňu svadobných šiat, + je aj sprostredkovateľom PSS. Avšak mi tvrdil, že za rok 2012 už nerobil sprostredkovateľa, ale provízie mu na účet stále chodili. Ja som pre istotu DPH z bločkov za telefón a PHM prepočítavala koeficientom. V roku 2013 už by som nechcela DPH prepočítavať koeficientom, avšak ešte v januári mu bude vyplatená posledná provízia(nejaká zadržaná kaucia z r. 2012). Moje otázky:
1. Môžem aj napriek tejto vyplatenej provízii v januári ukončiť koeficientovanie?
2. Ak áno, ako to mám správne urobiť? Musím to ohlásiť na DU, alebo jednoducho nekoeficientovať?
Vďaka.

Doplnenie:
Medzi dokladmi za 4.Q som našla novú dohodu o sprostredkovaní z júla 2012, uzatvorenú medzi ním a PS. Klient mi tvrdí, že už sprostredkovateľa nerobí, ale že PSS mu musela tú dohodu poslať. (aj keď neviem prečo, na výpisoch z banky nemá žiadny príjem zo sprostredkovania). Takže môžem aj napriek tomu, že tú dohodu má, ale sprostredkovateľa nerobí ukončiť koeficientovanie DPH? Ďakujem pekne.
mondes
06.01.13,20:05
Prosím Vás pekne, môžem ukončiť "koeficientovanie" DPH, ak má klient novú dohodu o sprostredkovaní z júla 2012, ale sprostredkovanie už nerobí a ak v januári 2013 dostane poslednú províziu za rok 2012 ( nejaká zadržaná kaucia z r. 2012)? Na výpise z BU nemá žiadny príjem zo sprostredkovania, samozrejme ani žiadny doklad o prijatí platby za sprostredkovanie v hotovosti.

Ide mi hlavne o to, že či nevadí, že má uzatvorenú novú dohodu o sprostredkovaní z r. 2012? (Kladiem si otázku, že načo sa tá dohoda musela robiť, keď klient už sprostredkovateľa nerobí). Takže ak by som chcela ukončiť to koeficientovanie, tak tá dohoda by nemala byť problém? Stačí to, že nemá žiadne príjmy? Vďaka.
mondes
07.01.13,09:11
Prosím Vás pekne, môžem ukončiť "koeficientovanie" DPH, ak má klient novú dohodu o sprostredkovaní z júla 2012, ale sprostredkovanie už nerobí a ak v januári 2013 dostane poslednú províziu za rok 2012 ( nejaká zadržaná kaucia z r. 2012)? Na výpise z BU nemá žiadny príjem zo sprostredkovania, samozrejme ani žiadny doklad o prijatí platby za sprostredkovanie v hotovosti.

Ide mi hlavne o to, že či nevadí, že má uzatvorenú novú dohodu o sprostredkovaní z r. 2012? (Kladiem si otázku, že načo sa tá dohoda musela robiť, keď klient už sprostredkovateľa nerobí). Takže ak by som chcela ukončiť to koeficientovanie, tak tá dohoda by nemala byť problém? Stačí to, že nemá žiadne príjmy? Vďaka.

Posúvam, ďakujem pekne.
mondes
07.01.13,12:59
Prosím Vás, nikto mi nevie odpovedať? Ide o to, že už by som v r. 2013 nechcela koeficientovať DPH, nakoľko klient už nebude mať príjmy oslobodené od DPH, ale:
1. Nevadí, že v júli 2012 PSS s ním uzatvorila novú dohodu o sprostredkovaní? (Vraj to z pohľadu PSS tak museli urobiť, ale príjem už zo sprostredkovania môj klient žiadny nemá, okrem..viď bod 2)
2. v januári mu príde ešte jedna provízia (nejaká zadržaná kaucia z r. 2012 - veľmi sa tomu nerozumiem)

Takže mám povinnosť aj naďalej koeficientovať DPH? Ak nie, musím nahlásiť, že už nebudem používať koeficient pri DPH? Prosím Vás o radu, veľmi mi týmto pomôžete. Srdečná vďaka.
mondes
07.01.13,13:51
Prosím Vás, nikto mi nevie odpovedať? Ide o to, že už by som v r. 2013 nechcela koeficientovať DPH, nakoľko klient už nebude mať príjmy oslobodené od DPH, ale:
1. Nevadí, že v júli 2012 PSS s ním uzatvorila novú dohodu o sprostredkovaní? (Vraj to z pohľadu PSS tak museli urobiť, ale príjem už zo sprostredkovania môj klient žiadny nemá, okrem..viď bod 2)
2. v januári mu príde ešte jedna provízia (nejaká zadržaná kaucia z r. 2012 - veľmi sa tomu nerozumiem)

Takže mám povinnosť aj naďalej koeficientovať DPH? Ak nie, musím nahlásiť, že už nebudem používať koeficient pri DPH? Prosím Vás o radu, veľmi mi týmto pomôžete. Srdečná vďaka.

Prosííím Vás, nikto mi neporadí? Vďaka.
mondes
07.01.13,15:09
Posúvam.
mondes
08.01.13,07:56
Prosím Vás, pekne o odpoveď. Ak bude mať klient príjem z PSS zo zadržania kaucie z r. 2012, tak musím prepočítavať DPH koeficientom? Iný príjem zo sprostredkovania už nebude v r. 2013 mať. Ďakujem pekne..
mondes
08.01.13,08:20
Ľudia boží, veľmi pekne Vás prosím o odpoveď aspoň na posledný príspevok. Viem, že čo sa týka tej novej dohody, nemusí to byť celkom taak, že nemá žiadny príjem (potom načo by mu tá dohoda bola, ale tvrdí mi, že nebude mať príjem okrem tej zadržanej kaucie), ale mňa do toho nič. Mňa zaujíma to, či ak má 1 príjem v januári, ktorý je za rok 2012, musím opäť celý rok používať koeficient DPH. Vďaka.
kubkokubko
11.01.13,19:04
Prosim vas len o ujasnenie v zákone o DPH som nasla ze nájomne je ma znizenu sadzbu DPH, to sa mysli tymto fyzickym osobám, ze? Prenájmu skladu ako podnikatelskej cinnosti sa to netyka, ze?
Tweety
11.01.13,19:19
Prosim vas len o ujasnenie v zákone o DPH som nasla ze nájomne je ma znizenu sadzbu DPH, to sa mysli tymto fyzickym osobám, ze? Prenájmu skladu ako podnikatelskej cinnosti sa to netyka, ze?
Akú zníženú sadzbu?
kubkokubko
11.01.13,19:41
tweety prepáč uz mi fakt vysiva, nie nájomné ale skladovanie som mala na mysli a je to príloha č. 8 v prílohe č.7 su tovary so snizenou sadzbou a v prílohe 8 su služby so zniženou sadzbou podla mna je ta znizena sadzba 10%. Ked som to dobre pochopila, tak teda skladovanie maju na mysli, ked niekto podnika tak, ze vykonáva pre niekoho služby skladovania, teda príjem do skladu a výdaj a bude to fakturovat, tak tam bude znizená sadzba? A ked bude prenajimat sklad ako priestor tak bude základná sadzba? Spravne rozmyslam?
KEJKA
12.01.13,10:39
nájom skladu - priestorov ne bežná sadzba DPH. Tú zníženú neriešim.
kubkokubko
19.01.13,23:02
Dakujem za odpoved kejka, tiez budem radsej ak budem sledovat len jednu sadzbu, prajem krasny den
mondes
20.01.13,13:38
Prosím Vás pekne, ak má SZČO v januári príjem sprostredkovateľa PSS, ktorý je za rok 2012, musím opäť celý rok 2013 používať koeficient DPH? Vďaka.[/QUOTE]
ivetakli
21.01.13,18:25
Dobrý večer, prosím Vás ak mi môžte niekto poradiť s r. 23 DPH. Platiteľ dane používa koef., má len tuzemské vstupy. Bude na r. 21 a 23 rovnaký údaj?
Myslela som si, že áno, ale na r. 23 mi hádže nižšiu sumu o odpočet prepočítaný koeficientom. Je to správne ? Vďaka
vjejka
21.01.13,21:36
Prosím vás vyšiel mi ročný koeficient 0,98861 a zaokrúhlim ho na 0,99? je to správne?
KEJKA
21.01.13,21:42
Dobrý večer, prosím Vás ak mi môžte niekto poradiť s r. 23 DPH. Platiteľ dane používa koef., má len tuzemské vstupy. Bude na r. 21 a 23 rovnaký údaj?
Myslela som si, že áno, ale na r. 23 mi hádže nižšiu sumu o odpočet prepočítaný koeficientom. Je to správne ? Vďakaje to spravne
KEJKA
21.01.13,21:43
Prosím vás vyšiel mi ročný koeficient 0,98861 a zaokrúhlim ho na 0,99? je to správne?správne
vjejka
21.01.13,21:43
dakujem!
ivetakli
22.01.13,06:36
ďakujem
mirka134
22.01.13,08:38
Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť o radu, síce len učtovanie dph len začínam - nevedela som že existuje koeficient DPH a teraz ked som začala s JU platcu DPH- predáva športový obchod /bycikle, sánky...../ platca je od 25.10.2012
oslobodené platby alebo v nulovej sadzbe /požívam ALFU/ sú poštovné, odovody do fondov, mzdy,

nakupuje tovar z čiech to je samozdanenie
príjma služby z čiech z toho platí dph na SK
v oktobri a novembri nám vyšiel NO a teraz ked som sa pozrela dod historie mám tam napísaný koeficient 0,94 čo mám snim teraz robiť ? alebo ovplyvní mi to niečo ? neviem či som niečo zle zaučtovala alebo prečo mi ho vyhadzuje


veľmi veľmi pekne ďakujem
KEJKA
22.01.13,08:52
podľa mňa si príjmy, ktoré nemajú nič spoločné s DPH, ako napr. to poštovné, nahadzovala ako oslobodené bez nároku na odpočet. lenže v prehľade dokladov za každé zdaňovacie obdobie si to musela /?/ vidieť. Preto ti počíta ten koeficient.
Všetko čo si popísala, je s nárokom na plný opdočet DPH, takže koeficient neriešiš.
Mala by si si opraviť tú evidenciu DPH aj spätne, alebo dosiahnuť, aby ten koeficient bol nulový, teda správne rovný 1 /plný nárok na odpočítanie DPH/, inak sa ti môže stať, že ti v r.2013 bude vypočítavať nesprávne DPHčku.
Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť o radu, síce len učtovanie dph len začínam - nevedela som že existuje koeficient DPH a teraz ked som začala s JU platcu DPH- predáva športový obchod /bycikle, sánky...../ platca je od 25.10.2012
oslobodené platby alebo v nulovej sadzbe /požívam ALFU/ sú poštovné, odovody do fondov, mzdy,

nakupuje tovar z čiech to je samozdanenie
príjma služby z čiech z toho platí dph na SK
v oktobri a novembri nám vyšiel NO a teraz ked som sa pozrela dod historie mám tam napísaný koeficient 0,94 čo mám snim teraz robiť ? alebo ovplyvní mi to niečo ? neviem či som niečo zle zaučtovala alebo prečo mi ho vyhadzuje


veľmi veľmi pekne ďakujem
mondes
22.01.13,09:04
Prosím Vás pekne, ak má SZČO v januári príjem sprostredkovateľa PSS, ktorý je za rok 2012, musím opäť celý rok 2013 používať koeficient DPH? Vďaka.[/QUOTE]

Prosím Vás, to je taká primitívna otázka,alebo ťažká, že mi na to nikto nevie dať odpoveď? Ako by ste to riešili Vy? Vďaka.
mirka134
22.01.13,09:19
podľa mňa si príjmy, ktoré nemajú nič spoločné s DPH, ako napr. to poštovné, nahadzovala ako oslobodené bez nároku na odpočet. lenže v prehľade dokladov za každé zdaňovacie obdobie si to musela /?/ vidieť. Preto ti počíta ten koeficient.
Všetko čo si popísala, je s nárokom na plný opdočet DPH, takže koeficient neriešiš.
Mala by si si opraviť tú evidenciu DPH aj spätne, alebo dosiahnuť, aby ten koeficient bol nulový, teda správne rovný 1 /plný nárok na odpočítanie DPH/, inak sa ti môže stať, že ti v r.2013 bude vypočítavať nesprávne DPHčku.

Kejka takže aj ked sa z poštovného neodratáva dph tak musím zaučtovať ako s nulovou sadzbou či?
a ešte platím najom neplatcovi dph

dakujem fakt neviem ako z toho výjsť
KEJKA
22.01.13,09:26
Kejka takže aj ked sa z poštovného neodratáva dph tak musím zaučtovať ako s nulovou sadzbou či?
a ešte platím najom neplatcovi dph
dakujem fakt neviem ako z toho výjsť
poštovné je MIMO režimu DPH, takže mala by si tam mať takú voľbu, aby si vôbec nezadala kod pre DPH
nájom platíš - to tiež nemá nič spoločné s DPH koeficientom.
mirka134
22.01.13,09:46
poštovné je MIMO režimu DPH, takže mala by si tam mať takú voľbu, aby si vôbec nezadala kod pre DPH
nájom platíš - to tiež nemá nič spoločné s DPH koeficientom.


kejka ďakujem ti veľmi pekne za trpezlivosť

no robím v alfe a zaučtovanie mam len ako rozpis dph 20%, 10%, 0% neviem jedine si vtedy prepnut alfu na neplatiteľa ale to neviem či sa dá

skusim sa ešte popozerať
dakujem veľmi pekne
KEJKA
22.01.13,09:51
kejka ďakujem ti veľmi pekne za trpezlivosť

no robím v alfe a zaučtovanie mam len ako rozpis dph 20%, 10%, 0% neviem jedine si vtedy prepnut alfu na neplatiteľa ale to neviem či sa dá

skusim sa ešte popozerať
dakujem veľmi pekne
pri použití 0%, skús či nemôžeš vymazať záznam v evidencii DPH - neštandardné, ale ak inak nejde.
Prípadne zadaj otázku v porade KROS..............alebo napíš do Krosu priamo.
mirka134
22.01.13,13:17
pri použití 0%, skús či nemôžeš vymazať záznam v evidencii DPH - neštandardné, ale ak inak nejde.
Prípadne zadaj otázku v porade KROS..............alebo napíš do Krosu priamo.


Kejka ešte som teraz na to pozerala ale ja to v evidencii dph nemám tak potom neviem čo mi ten koeficient vyratáva
vjejka
24.01.14,23:17
Dobrý deň, prosím vás ročný koeficient 0,9216 po zaokrúhlení je 0,92 alebo 0,93? dakujem
KEJKA
24.01.14,23:45
0,93
vjejka
21.01.15,14:30
Prosím, len na overenie...pre kontrolu do čitateľa dám údaje z r. 3, odpočítam r. 26 a vydelím r. 3- r. 26 + r. 15 - je to takto dobre? dakuje
vjejka
21.01.15,17:46
Ešte prosím o radu...vždy si robím kontrolu, vypočítam si nový koeficient, prepočítam ním celý rok, urobím rozdiel, následne prepočítam len mesiace 1-11 so starým aj novým koeficientom, ten rozdiel prirátam alebo odrátam od povinnosti za december, vždy to sedí, teraz tam mám rozdiel 1 cent, ktorý musel vzniknúť v dôsledku zaokrúhlovania, ale myslím, že to mám dobre...alebo tam mám niekde chybu?
Eva M
22.01.15,13:02
mňa by zaujímalo, ako sa ročný prepočet koeficientom za obdobie 1-11 uvedie v kontrolnom výkaze?
Janinkaaa
22.01.15,13:09
Je moje uvažovanie správne ?
V 4.Q/2014 použijem prvýkrát koeficient.
Nakoľko už viem si vypočítať ročný koef. - použijem rovno ten a nie priebežný.
S podaním DPH za 4.Q/14 už len DÚ oznámim, že som použila ročný koef. (doteraz som nikdy nepočítala s koef.a ani DÚ som nič neoznamovala).

Môžem to takto urobiť ?
katka 23
22.01.15,14:21