elisabeth1979
04.01.13,18:20
Ahojte,
som na MD s malým dieťaťom, pričom dieťa je sledované vo viacerých odborných ambulanciách (predčasne narodené). Keďže bývame v dome, kde často nefunguje výťah, a ja kočík sama neunesiem, tak ma partner sprevádza pri návštevách lekára (nie na všetkých, ale najmä keď ide o objednanie na kontrolu aj mesiace vopred na Kramároch alebo inde, kde sa len ťažko dostanem s kočíkom).
Je mi jasné, že sú aj mamičky, ktoré chodia na takéto kontroly MHD, ale my máme auto, a nevidím dôvod, aby som sa s takým malým bábätkom mala trmácať autobusmi a ešte niekoľkokrát prestupovať (ja nemám vodičák).
Priateľ má však kvôli tomu v práci peklo, dokonca volali do ambulancie, či tam v ten deň bol s dieťatom. Neustále argumentujú tým, že ja som doma a on nemá čo chodiť s dieťaťom po lekároch.
Pozerala som si Zákonník práce, nenašla som tam nič v takom zmysle.
Ako sa brániť? Veď sa nefláka, iba využíva zákonnú možnosť sprevádzania člena rodiny.
Dovolenku mu tiež nechcú dať.
ivka70
04.01.13,17:29
Voci peklu, co mu robia, sa branit asi neda. V podstate - platit to cele plati zamestnavatel, takze je jasne, ze si svoje peniaze strazi ako kazdy rozumny zamestnavatel.
Zakonny narok ma, keby si hned ty ostala doma s vylozenymi nohami a k lekarovi by isiel iba partner.
Netreba to ale zneuzivat a pamatat, ze plati "nevyhnutne potrebny cas" teda navsteva lekara by sa mala obmedzit na par hodin a nie na celodenny "paragraf" . Teda partner by mal z prace odist a do prace sa po vysetreni vratit, pokial nejde o vysetrenie uplne mimo bydliska.
MiroslavV PF TU
04.01.13,17:42
Zamestnávateľ Vášmu manželovi je povinný poskytnúť pracovné voľno a to z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas (čiže vášmu manželovi kedže Vy nepracujete), najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Poskytnutie ďalšieho pracovného volna teda nad rozsah 7 dní už nie je zamestnávateľova povinnosť ale možnosť.
svetlik
04.01.13,17:56
Zamestnávateľ Vášmu manželovi je povinný poskytnúť pracovné voľno a to z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas (čiže vášmu manželovi kedže Vy nepracujete), najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Poskytnutie ďalšieho pracovného volna teda nad rozsah 7 dní už nie je zamestnávateľova povinnosť ale možnosť.

"Sprevádzaným" príslušníkom je maloleté dieťa. To však už sprievod má - jeho matkou. Zamestnávateľ preto nie je povinný poskytovať žiadne pracovné voľno. To by bol vtedy, ak by dieťa nemohla sprevádzať matka.
Veď ak je na materskej / rodičovskej, tak materská / rodičovská d. je zo zákona určená na starostlivosť o dieťa.
elisabeth1979
04.01.13,18:11
Voci peklu, co mu robia, sa branit asi neda. V podstate - platit to cele plati zamestnavatel, takze je jasne, ze si svoje peniaze strazi ako kazdy rozumny zamestnavatel.
Zakonny narok ma, keby si hned ty ostala doma s vylozenymi nohami a k lekarovi by isiel iba partner.
Netreba to ale zneuzivat a pamatat, ze plati "nevyhnutne potrebny cas" teda navsteva lekara by sa mala obmedzit na par hodin a nie na celodenny "paragraf" . Teda partner by mal z prace odist a do prace sa po vysetreni vratit, pokial nejde o vysetrenie uplne mimo bydliska.

raz sa stalo, ze odisšel z práce cca o 12, lekár ordinuje do 14, partner pracuje do 16, domov sme prišli asi o 14:45, kym by prisiel do prace bolo by asi 15:15-15:30, tak sa nevratil, mal sa vratit? na 30 min?
problém nie ani tak v zamestnávateľovi, ako v ľuďoch, pretože ja som v tej firme tiež pracovala, a nikdy som s tým problém nemala, pričom som vždy bola preč celý deň, aj keď sa jednalo o hocijaké banálne vyšetrenie, to isté ľudia na našom oddelení
preto mi to celé príde ako obyčajná buzerácia, hlavne keď ide o osoby, ktoré deti nemajú, a nevedia sa vžiť do tejto situácie
elisabeth1979
04.01.13,18:11
"Sprevádzaným" príslušníkom je maloleté dieťa. To však už sprievod má - jeho matkou. Zamestnávateľ preto nie je povinný poskytovať žiadne pracovné voľno. To by bol vtedy, ak by dieťa nemohla sprevádzať matka.
Veď ak je na materskej / rodičovskej, tak materská / rodičovská d. je zo zákona určená na starostlivosť o dieťa.

napíš mi prosím, kde je to v zákonníku práce?
lujza.j
04.01.13,18:17
no...možno by bolo dobré aj pouvažovať o tom, že mať vodičák by pomohlo....
elisabeth1979
04.01.13,18:25
no...možno by bolo dobré aj pouvažovať o tom, že mať vodičák by pomohlo....

ale auto máme aj tak len jedno, a kým si ho urobím, už to hádam ani nebude potrebné
problém nie je len v tom aute, ale skôr v tom výťahu, ktorý veľmi často nejde, a bývame na 4. poschodí, a nemáme žiadneho suseda, ktorý by mi s pomohol s kočíkom
lujza.j
04.01.13,18:38
ale auto máme aj tak len jedno, a kým si ho urobím, už to hádam ani nebude potrebné
problém nie je len v tom aute, ale skôr v tom výťahu, ktorý veľmi často nejde, a bývame na 4. poschodí, a nemáme žiadneho suseda, ktorý by mi s pomohol s kočíkom
no ty vieš....či by sa nezišiel aj potom:rolleyes:
neviem si predstaviť život bez auta.....ale to je môj problém....teda od kedy sa vozím sama, nebiť na nikoho odkázaná....

nechcem tvoju situáciu nijak zľahčovať lebo iba ty vieš či sa to inak nedá.... nezdá sa mi, že by bol problém iba v pokazenom výťahu....
svetlik
04.01.13,20:16
napíš mi prosím, kde je to v zákonníku práce?


Pri materskej / rodičovskej d. už jeden zamestnavatel poskytuje "quasi pracovne volno" a to presne na popisany ucel (sprevadzanie dietata k lekarovi) v podobe mat. / rodicovskej dovolenky (ved takto je vymedzena mater. / rodič. dovolenka v § 166 ZP).
Pracovne volno manzelovi za tohto stavu v zasade tiez nevykazuje znaky nevyhnutnej potrebnosti.
ivka70
04.01.13,21:15
Pri materskej / rodičovskej d. už jeden zamestnavatel poskytuje "quasi pracovne volno" a to presne na popisany ucel (sprevadzanie dietata k lekarovi) v podobe mat. / rodicovskej dovolenky (ved takto je vymedzena mater. / rodič. dovolenka v § 166 ZP). .

1. mamicka vobec nemusi byt zamestnana, ale to zamestnavatela otca nemusi a nema co zaujimat, kde sa nachadza matka dietata, otec sprevadzal dieta k lekarovi a ma o tom od lekara potvrdenie. ci tam okrem neho bolo 1o dalsich pribuznych, nie je starost zamestnavatela



Pracovne volno manzelovi za tohto stavu v zasade tiez nevykazuje znaky nevyhnutnej potrebnosti.

a to si si z prsta vycucal alebo sa ti to prave prisnilo?
a Zakonnik prace definuje taketo znaky nevyhnutnosti?

basnit mozes o com kolvek, ZP nepusti .....
svetlik
05.01.13,09:59
1. mamicka vobec nemusi byt zamestnana, ale to zamestnavatela otca nemusi a nema co zaujimat, kde sa nachadza matka dietata, otec sprevadzal dieta k lekarovi a ma o tom od lekara potvrdenie. ci tam okrem neho bolo 1o dalsich pribuznych, nie je starost zamestnavatela



a to si si z prsta vycucal alebo sa ti to prave prisnilo?
a Zakonnik prace definuje taketo znaky nevyhnutnosti?

basnit mozes o com kolvek, ZP nepusti .....


Aha, takze podla Teba moze s jednym clenom rodiny chodit ako sprievod dalsich 10 pribuznych a vsetci maju narok na pracovne volno ? No, v pripade takych Hujerovcov budu mat u lekara v cakarni aj rodinne stretko.
veronikasad
05.01.13,10:03
Aha, takze podla Teba moze s jednym clenom rodiny chodit ako sprievod dalsich 10 pribuznych a vsetci maju narok na pracovne volno ? No, v pripade takych Hujerovcov budu mat u lekara v cakarni aj rodinne stretko.
To si kde z Ivkinho príspevku vyčítal ?
Lekár vystaví len jedno potvrdenie ako doprovod a je úplne jedno, ktorý z rodičov si náhradu príjmu u svojho zamestnávatela uplatní. (ak je matka na MD alebo RD - samozrejme že otec). Je však na vzájomnej dôvere zamestnanca a zamestnávatela, že takéto situácie nebude zneužívať len preto, že mu ZP umožňuje čerpať "dalšiu dovolenku" 7 dní ako doprovod dieťaťa k lekárovi.
svetlik
05.01.13,10:09
To si kde z Ivkinho príspevku vyčítal ?
Lekár vystaví len jedno potvrdenie ako doprovod a je úplne jedno, ktorý z rodičov si náhradu príjmu u svojho zamestnávatela uplatní. (ak je matka na MD alebo RD - samozrejme že otec). Je však na vzájomnej dôvere zamestnanca a zamestnávatela, že takéto situácie nebude zneužívať len preto, že mu ZP umožňuje čerpať "dalšiu dovolenku" 7 dní ako doprovod dieťaťa k lekárovi.

Z tejto vety : ... ci tam okrem neho bolo 1o dalsich pribuznych, nie je starost zamestnavatela.
veronikasad
05.01.13,10:11
Z tejto vety : ... ci tam okrem neho bolo 1o dalsich pribuznych, nie je starost zamestnavatela.
a je tam napísané, že tých 10 príbuzných bude mať volno s náhradou mzdy ? Zodpovednosť je na lekárovi, ktorý nesmie vystaviť viac ako jedno potvrdenie.
svetlik
05.01.13,11:29
a je tam napísané, že tých 10 príbuzných bude mať volno s náhradou mzdy ? Zodpovednosť je na lekárovi, ktorý nesmie vystaviť viac ako jedno potvrdenie.

Uznavam svoju chybu : 9 z 10 si zoberie dovolenku alebo neplatene volno. Pojde u tych 9 vlastne o sprevadzanie ?
Maňaska
07.02.13,16:45
Dobrý deň, chcela by som požiadať o vysvetlenie ohľadne krátenia nároku na 7(10) dní ošetrenia (sprevádzania) v súvislosti s odstavcom 6:

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

príklad: Zamestnanec nastúpil do práce 1.1.2013 na neurčitú dobu a zhodou okolností je nútený v januári vyčerpať 7 dní (úraz dieťaťa) na sprevádzanie. Podľa odstavca 6 si môže vyčerpať všetkých 7 dní , alebo iba 3 dni - lebo jeho pracovný vzťah trvá menej ako 1/3 roka?

Ďakujem za odpoveď.
Tweety
07.02.13,17:17
Dobrý deň, chcela by som požiadať o vysvetlenie ohľadne krátenia nároku na 7(10) dní ošetrenia (sprevádzania) v súvislosti s odstavcom 6:

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

príklad: Zamestnanec nastúpil do práce 1.1.2013 na neurčitú dobu a zhodou okolností je nútený v januári vyčerpať 7 dní (úraz dieťaťa) na sprevádzanie. Podľa odstavca 6 si môže vyčerpať všetkých 7 dní , alebo iba 3 dni - lebo jeho pracovný vzťah trvá menej ako 1/3 roka?

Ďakujem za odpoveď.


Jeho PP nevznikol v priebehu roka, takže sa ho bod 6. netýka.