Shadow29
04.01.13,20:00
Aky je rozdiel medzi predbeznym opatrenim na zverenie dietata do vyhradnej starostlivosti jedneho z rodicou a zaroven jeho pravoplatnostou, kde pri jednom ma sud 7 a pri druhom 30 dni na vyjadrenie.
Dnes mi na sude povedali, ze moje predbezne opatrenie nespada do 7 dnovej lehoty. Teda ak ho vydaju az do 30 dni podla §75 odsek 5 Obcianskeho sudneho poriadku nespada toto predbezne opatrenie do kategorie citujem zakon:"Uznesenie o predbežnom opatrení uvedenom v tomto odseku je vykonateľné dňom jeho nariadenia", ale plati klasicka moznost odvolania (ako aj pri 7 dňovom) a je platne až vyznačením datumu platnosti predbezneho opatrenia a nie jeho vydaním.
Dakujem za radu a vysvetlenie.
jurmiro
04.01.13,20:50
Nuž Vaša otázka je hodne zmätočná. Bolo by snáď dobré, keby ste popísali aký bol predmet konania, kedy bolo uznesenie o nariadení predbežného opatrenia vyhlásené, doručené....
Súdne rozhodnutia majú dve podstatné vlastnosti - právoplatnosť a vykonateľnosť.
Uznesenie, a pri uznesení o nariadení predbežného opatrenia, to platí o to viac, je vykonateľné aj keď nie je právoplatné.
Ak vo Vašom prípade išlo o nariadenie predbežného opatrenia podľa § 76 ods.1 písm. b) OSP, potom sa toto uznesenie stalo vykonateľným jeho vydaním (vyhlásením) - zrejme dňom uvedeným v ňom samom (V.... dňa....).
Takéto uznesenie nadobudne právoplatnosť, pokiaľ v odvolacej lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia odvolanie podané nebolo, resp. o odvolaní rozhodol odvolací súd. Vykonateľné (vynútiteľné) je ešte pred právoplatnosťou, to znamená, že jeho splnenie možno už vynútiť, v danom prípade hneď po jeho vydaní.
subjekt6792
04.01.13,21:29
Konkrétnu odpoveď by som ti mohol dať až vtedy ak by si doplnil údaje o skutkovom stave a o petite tvojho návrhu na nariadenie predbežného opatrenia. Avšak to aj tak skúsim..
Takže to "7 dňové" nariaďuje odovzdať dieťa do starostlivosti druhého rodiča alebo do starostlivosti toho, koho označí súd(napr. babka). Tzn. že už to dieťa bolo zverené súdnym rozhodnutím(napr. pri rozvode) do osobnej starostlivosti jedného z rodičov, ale skutkový stav sa neskôr zmenil a predpokladá zverenie do osobnej star. druhého rodiča. Súčasne je obava, že by výkon rozhodnutia (výsledok návrhu na zverenie do osobnej starostlivosti druhého rodiča) bol zmarený a druhý rodič(ten ktorému nebolo zverené) požiada súd o vydanie predbežného opatrenia, odovzdať dieťa do jeho starostlivosti.
Tak si myslím, že v tvojom prípade ešte nebolo zverené ani jednému rodičov a tak má súd 30 dňovú lehotu na rozhodnutie o predbežnom opatrení..
Shadow29
04.01.13,21:33
Skusim znovu. Ak bolo vydane predbezne opatrenie o zverenie dietata do vyhradnej starostlivosti jedneho z rodicov presne podla paragrafu, ktory citujete, je sud ale povinny rozhodnut do siedmych dni, a taketo PO je hned zavazne. JA vsak mam PO, ktore bolo vydane az na 14 den, nakolko ako som spominal, sudkyna mi oznamila, ze moje podanie nespada do 7 dnovej lehoty.
Podanie bolo dane 5.12 a 15.12 bolo vyhlasene uznesenie a dorucene mi bolo az 29.12 s tym ze som ho prevzal az dnes. Sme v rozvodovom konani a nakolko sa nevieme dohodnut na striedavej starostlivosti kazdy z nas si podal predbezne opatrenie.
A to je otazka. Podla sudkyne teda dane opatrenie, kedze nebolo schvalene do 7 dni nespada pod § 76 ods.1 písm. b) OSP . Otazka teda znie od kedy je vykonatelne, to znamena kedy sa da vynutit jeho vykonanie?
Laicka otazka musim sa nim riadit , ked podam odvolanie, napriek tomu, ze su v nom uvedene nepravdive skutocnosti?
Shadow29
05.01.13,06:45
Konkrétnu odpoveď by som ti mohol dať až vtedy ak by si doplnil údaje o skutkovom stave a o petite tvojho návrhu na nariadenie predbežného opatrenia. Avšak to aj tak skúsim..
Takže to "7 dňové" nariaďuje odovzdať dieťa do starostlivosti druhého rodiča alebo do starostlivosti toho, koho označí súd(napr. babka). Tzn. že už to dieťa bolo zverené súdnym rozhodnutím(napr. pri rozvode) do osobnej starostlivosti jedného z rodičov, ale skutkový stav sa neskôr zmenil a predpokladá zverenie do osobnej star. druhého rodiča. Súčasne je obava, že by výkon rozhodnutia (výsledok návrhu na zverenie do osobnej starostlivosti druhého rodiča) bol zmarený a druhý rodič(ten ktorému nebolo zverené) požiada súd o vydanie predbežného opatrenia, odovzdať dieťa do jeho starostlivosti.
Tak si myslím, že v tvojom prípade ešte nebolo zverené ani jednému rodičov a tak má súd 30 dňovú lehotu na rozhodnutie o predbežnom opatrení..
Ano asi to bude tak a ako je to v tom pripade s ucinnostou teda s vykonatelnostou uznesenia? Je tiez vykonatelne ihned ako je presne citovane v § 76 ods.1 písm. b) OSP - teda dňom jeho vyhlásenia?
subjekt6792
06.01.13,21:33
Áno, to platí všeobecne pre všetky predbežné opatrenia a nie je to výslovne určené len pre PO podľa § 76 ods. 1 pís. b) OSP. rozhodnutie o predbežnom opatrení má okrem iného vlastnosť, že vykonateľnosť predstíha právoplatnosť, teda už dňom jeho vyhlásenie, resp. doručenia (platnosť-ďalšia vlastnosť) je vykonateľné a ja potrebné ho rešpektovať a riadiť sa ním aj keď ešte neuplynula lehota na podanie opravného prostriedku.
Shadow29
07.01.13,12:50
Dakujem za vysvětlenie. Je možné například žalovat navrhovatela předběžného opatrenia, ak v návrhu uviedol nepravdivé skutečnosti a odporcovi vznikla skoda, popřípadě jeho tvrdenia na odporcu su nepravdive- například navrhovatel uvedie, ze odporca je alkoholik a agresivny.
Shadow29
07.01.13,13:00
Áno, to platí všeobecne pre všetky predbežné opatrenia a nie je to výslovne určené len pre PO podľa § 76 ods. 1 pís. b) OSP. rozhodnutie o predbežnom opatrení má okrem iného vlastnosť, že vykonateľnosť predstíha právoplatnosť, teda už dňom jeho vyhlásenie, resp. doručenia (platnosť-ďalšia vlastnosť) je vykonateľné a ja potrebné ho rešpektovať a riadiť sa ním aj keď ešte neuplynula lehota na podanie opravného prostriedku.
Práveze v §75 odsek 5 je posledna veta jasne formulovana a hovori ,ze v tychto bodoch, ktore su uvedene v tomto odseku ja PO vykonatelne dnom jeho vyhlasenia. Pri inych to nie je takto jasne napisane.
subjekt6792
07.01.13,21:14
AD 1. navrhovateľ je povinný nahradiť ujmu, tomu komu PO vznikla, ak návrhu vo veci samej nebolo najmä vyhovené..
Avšak v tvojom prípade o akú ujmu by malo ísť?
AD 2. jednotlivé ustanovenia právneho predpisu musíš poznať komplexne. Vykonateľnosť uznesenie súdu(ktorým je aj rozhodnutie PO) nie je priamo zo zákona viazané na jeho právoplatnosť(podľa § 171 OSP). A tak lehota na plnenie začína plynúť od doručenia uznesenia o nariadení PO, jej uplynutím je uznesenie vykonateľné. Ak nebola v uznesení uložená povinnosť na plnenie, je uznesenie vykonateľné, len čo bolo doručené, a ak ho netreba doručovať, tak len čo bolo vyhlásené alebo vyhotovené. Ak je uznesenie podľa zákona alebo podľa rozhodnutia súdu vykonateľné až po právoplatnosti, plynie lehota na plnenie až od právoplatnosti uznesenia.
Shadow29
08.01.13,06:52
AD1. Podla man o poskodenie dobreho mena, a dalej tam bol paragraf kriveho svedectva a podobne. Myslim, ze ak niekoho oznacis povedzme ako narkomana a alkoholikamal by si moznost sa branit.
AD2. Ano, co pises vsetko je pravda, ale to sa vztahuje ako pises na § 75a. Presli sme niekolko predbeznych opatreni, v niektorych bolo jasne uvedene, ze Ucinnost predbezneho opatrenia je odo dna vyhlasenia ale na niektorych tato veta chybala.
Ako som pisal zakon cituje presne len ako hovoris §75 odsek 5 kde je ucinnost jasne stanovena.
AD3. Ak podas odvolanie je potom predbezne opatrenie nadalej ucinne az do vyroku odvolacieho sudu alebo tym padom predbezne opatrenie straca ucinnost?
subjekt6792
08.01.13,11:42
No samozrejme shadow v konani vo veci samej sa hadam budes branit, takým to nepravdivim tvrdeniam a ak ti vznikla ujma, môžeš žiadat jej náhradu.
No k tvojmu AD 2, musíš si ešte raz a pozornejšie prečítať môj predchádzajúci príspevok(aby som ti to uľachčil mažem časť o PO podľa §75a)! Skúsim ti to povedať po lopate. Súd vzdal predbežné opatrenie, ktoré ti bolo doručené.Áno? Tak od toho momentu si povinný sa ním riadiť, bez ohľadu či si podal odvolanie.A to platí PRE VŠETKY PREDBEŽNÉ OPATRENIA,ibaže zákon alebo rozhodnutie súdu určuje inak.
A keď tak rád čítaš zákony, tak v § 77 osp máš odpoveď Na tvoje "AD 3"
Shadow29
09.01.13,10:12
Dakujem za vysvetlenie, naozaj treba k tomu vidiet to PO, ale vcera som dostal aj druhe vyjadrenie k tomu predeznemu opatreniu od ineho pravnika a na moje potesenie obaja sa zhodli rovnako.
Preciali sme velmi vela predbeznych opatreni. V niektorch je jasne vyznacena vykonatelnost, ci uz od vyhlasenia alebo ju stanovuje zakon, resp. OSP.
Dakujem za rady.