lejdy72
04.01.13,22:09
Ak som vedená ako nezamestnaná na UP a popritom pracujem na dohodu o pracovnej činnosti(10 hodin týždenne), ako je to .. Do dôchodku sa mi budú počítať len odpracované hodiny alebo celý mesiac?
Ak by som bola na predlženej RD neplatenej do 6 rokov mám platené dôchodkové? Môžem popritom pracovať na dohodu?
Xanti
04.01.13,21:13
Odpoved na svoju druhú otázku nájdeš tu http://www.socpoist.sk/aktuality-matky---dohodarky-sa-musia-odhlasit-z-dochodkoveho-poistenia/48411s54656c a samozrejme rátajú sa ti mesiace nie hodiny. Takže prácou na dohodu sa dopracuješ k nizkemu OMB, a tvoj prípadný dôchodok bude mizerný . A nemyslím tým len starobný dôchodok ale aj invalidný ak sa niečo ti stane.
tictac7
04.01.13,21:13
Ak som vedená ako nezamestnaná na UP a popritom pracujem na dohodu o pracovnej činnosti(10 hodin týždenne), ako je to .. Do dôchodku sa mi budú počítať len odpracované hodiny alebo celý mesiac?
Ak by som bola na predlženej RD neplatenej do 6 rokov mám platené dôchodkové? Môžem popritom pracovať na dohodu?

1. ak to dobre chápem, tak celý mesiac, resp. časť mesiaca, ak dohoda začne alebo bude ukončená v priebehu mesiaca. Vlastne o tom je to, že si dohodári tesne pred dôchodkom, ak nemajú žiadny iný príjem kazia dôchodok....
2. počas RD nikto za Teba neplatí dôchodkové poistenie. Na dohodu môžeš pracovať.
Xanti
04.01.13,21:15
2. počas RD nikto za Teba neplatí dôchodkové poistenie. Na dohodu môžeš pracovať.
No v tomto sa mýliš, platí štát za ňu dôchodkové poistenie, dokonca zo sumy cca 60% z priemernej mzdy v hospodárstve ..
Xanti
04.01.13,21:16
1. ak to dobre chápem, tak celý mesiac, resp. časť mesiaca, ak dohoda začne alebo bude ukončená v priebehu mesiaca. Vlastne o tom je to, že si dohodári tesne pred dôchodkom, ak nemajú žiadny iný príjem kazia dôchodok....
no nielen dohodári tesne pred dôchodkom .. aj mladší ľudia, ako technicky 20tnikom je to ešte jedno doženú ale takým 45 a vyššie to už jedno neni a do dôchodku majú pritom ešte daleko.
tictac7
04.01.13,21:21
...vďaka :-) upravené
Andyke
04.01.13,21:21
2. počas RD nikto za Teba neplatí dôchodkové poistenie.
§15
(1) Povinne dôchodkovo poistení sú

a) zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1 a 2,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená,
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
Andyke
04.01.13,21:38
Boli aj sú dohody, ktoré boli slušne ohodnotené. Takže takto plošne navrhovať, že uzavretím dohody treba v budúcnosti čakať len zlé následky - je trošku zavádzajúce.

Predsa človek nemôže tak existovať, že celých 42 rokov bude strážiť OMB. Aj v minulosti boli aj dnes sú PP na kratší prac. čas a ľudia to bežne uzatvárajú. V podstate to som chcela povedať, že pokiaľ nie je možnosť lepšieho zárobku , tak netreba odmietnuť ani dohodu . Veď z niečoho treba aj žiť. A neznamená, že 1-2 roky mám nízky plat, tak určite budem mať aj nízky dôchodok. Samozrejme toho starobného dôchodku sa treba aj dožiť...

A vieme dnes, že o 20 rokov ako budú počítať dôchodky?!
lejdy72
04.01.13,21:52
chcela som ísť na predlženú RD kvôli tomu dôchodkovému poisteniu, teraz neviem či to má význam..
Xanti
04.01.13,21:52
Aj v minulosti boli aj dnes sú PP na kratší prac. čas a ľudia to bežne uzatvárajú. V tomto sa nehádam, sama som pracovala na kratší pracovný pomer , ale moja mzda bola vyššia ako majú mnohý na plný úväzok, ja som skôr písala o takých pár eurových dohodách ... 50 - 100 eurové zárobky na dohodu, pri mamičkách na RD im skôr ublížia ako pomôžu. Pri takých zárobkoch je pre tie mamičky výhodnejšie si založiť živnosť ...

V podstate to som chcela povedať, že pokiaľ nie je možnosť lepšieho zárobku , tak netreba odmietnuť ani dohodu . No osobne by som dohodu odmietla, pokiaľ by mala byť ohodnotená dákou sumou 50-150 eur ... Veď z niečoho treba aj žiť. z toho žič nedokážem ... A neznamená, že 1-2 roky mám nízky plat, tak určite budem mať aj nízky dôchodok. Samozrejme toho starobného dôchodku sa treba aj dožiť... No píšeš o starobnom dôchodku, ja píšem aj o možnom invalidnom, sama som doplatila na nizsky OMB pri invalidnom dôchodku, a choroby úrazy si nevyberajú.

A vieme dnes, že o 20 rokov ako budú počítať dôchodky?! To že nevieme... v texte malý komentík
Xanti
04.01.13,21:54
chcela som ísť na predlženú RD kvôli tomu dôchodkovému poisteniu, teraz neviem či to má význam..
Ak budeš mať dohodu, tak predlžená RD ti je o ničom aspoň zatial. Kdesi som čítala že poslanec Mihál chce dať návrh na zmenu zákona o soc. poistení, aby za mamičky na RD aj na dohodách platil odvody štát ...

Ale hudba budúcnosti, treba to sledovať.
lejdy72
04.01.13,22:05
a pre zamestnávateľa by z toho vyplynul nejaký prínos?
Xanti
04.01.13,22:15
a pre zamestnávateľa by z toho vyplynul nejaký prínos?
Z čoho? Aký prínos? vyjadruj sa prosím konkretnejšie.
lejdy72
04.01.13,22:21
myslim nejaké menšie odvody a pod.. (ak by som bola na predlženej RD)
Xanti
04.01.13,22:22
Menšie odvody voči komu čomu,
v roku 2012 za dohodárov zamestnávateľ neplatil žiadne odvody,
od roku 2013 platí za dohodárov odvody ako za zamestnancov .. tj. preplatí kopu prachov ...
fakt netuším na čo sa pýtaš.
Xanti
04.01.13,22:28
myslim nejaké menšie odvody a pod.. (ak by som bola na predlženej RD)Založ si živn osť a faktúruj svoju prácu počas RD a predlženej RD zamestnávateľovi, ak neprekročíš ročný príjem tak odvody platiť nebudeš.
lejdy72
04.01.13,22:35
v podstate chcela som len vedieť, že je jedno či som na RD alebo nezamestnaná, zamestnávateľ za mňa zaplatí rovnaké odvody...
Melnick
05.01.13,00:09
v podstate chcela som len vedieť, že je jedno či som na RD alebo nezamestnaná, zamestnávateľ za mňa zaplatí rovnaké odvody...

Tu nejde o odvody, ale o celkový dopad tohto nezmyselného zákona na mamičky na RP. Treba si zvážiť ,či
pracovať počas RP.

A ešte poznámočka ( ak som prehliadla a už ste ju na to upozornili - sorry): ak budeš pracovať na dohodu a si na RP, nezabudni sa do 8 dní v SP odhlásiť z dôchodkového poistenia.
lejdy72
05.01.13,11:11
Tu nejde o odvody, ale o celkový dopad tohto nezmyselného zákona na mamičky na RP. Treba si zvážiť ,či
pracovať počas RP.

A ešte poznámočka ( ak som prehliadla a už ste ju na to upozornili - sorry): ak budeš pracovať na dohodu a si na RP, nezabudni sa do 8 dní v SP odhlásiť z dôchodkového poistenia.
som na dohode a nemám predlženú RD
Melnick
05.01.13,11:31
Charakterizuj presne, aký typ dohodára si v súčasnosti. :):):)
ewita888
05.01.13,11:57
som na dohode a nemám predlženú RD
takže si sa po dovršení troch rokov dieťaťa odhlásila zo SP ?
lejdy72
05.01.13,12:14
takže si sa po dovršení troch rokov dieťaťa odhlásila zo SP ?
ono to je dlhá debata..Na matersku som išla zo zamestnania. Bola som doma do 3 rokov dieťaťa. Po dovršení troch rokov som sa vrátila späť do zamestnania. Robila som tam ešte päť mesiacov, potom som bola donútená podpísať dohodu o rozviazaní pracovného pomeru. Síce som prišla o trojmesačné odstupné, ale som sa mohla vrátiť pracovať aspoň na dohodu o vykonávaní práce. A som na úrade práce....Takže tak
Melnick
05.01.13,12:27
Dobre, v roku 2012 tá dohoda bola pre Teba istým riešením. Predpokladám, že si evidovaná na ÚP. Mám pravdu ?
Bože, ťažko sa radí ak si musím sama vymýšľať ako to s Tebou vlastne je. :cool:
Teraz ak nie si na RP, ale iba na "dohode" a si evidovaná tak zamestnávateľ Ťa bude prihlasovať - odhlasovať na dni, kedy dohodu vykonávať nebudeš.
Ak , ale chceš nabudúce zaručene správnu odpoveď, tak si predstav, že si u spovedníka a povedz nám všetko. :)

mimotemy: dúfam, že som sa trafila do typu "dohodára" .:D
petacuckova
05.01.13,14:40
Mám z toho trošku hokej... ak som to správne pochopila, ak je mamička na RD a pracuje aj po 1.1.2013 na dohodu, tak sa má odhlásiť z dôchodkového poistenia... ale prácou na dohodu nepríde o rodičovský príspevok ? či áno ? Ďakujem za odpoveď...
Mila123
05.01.13,14:53
Mám z toho trošku hokej... ak som to správne pochopila, ak je mamička na RD a pracuje aj po 1.1.2013 na dohodu, tak sa má odhlásiť z dôchodkového poistenia... ale prácou na dohodu nepríde o rodičovský príspevok ? či áno ? Ďakujem za odpoveď...
odhlási sa a nepríde o RP.....
petacuckova
05.01.13,15:11
Len sa jej za toto obdobie bude počítať zaplatené poistenie nie ako sa tu písalo zo 60 % priemernej mzdy keď platí za ňu poistné
poistné štát ale z výšky dohody ?
Katy a R
05.01.13,15:30
presnejšie cit:
(13) Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské, a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. c) a d), je mesačne 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

zadávateľka písala, že je v evidencii na UPSVaR - takže tou "brigádou" si ozaj pokazí OMB.
ALE!!! - keďže ide o mladú kočku predpokladám - tak ju ten OMB ani veľmi nemusí trápiť (možno pre ID - ako píše xanti) ... lebo ktovie, aký bude "dôchodkový" vek - a či ešte vôbec dáke starobné dôchodky vtedy budú??
A teraz je jej asi dobré každé evríčko - a možno v budúcnosti bude mať len veľmi dobre platené obdobia;):confused:
lejdy72
05.01.13,16:13
Dobre, v roku 2012 tá dohoda bola pre Teba istým riešením. Predpokladám, že si evidovaná na ÚP. Mám pravdu ?
Bože, ťažko sa radí ak si musím sama vymýšľať ako to s Tebou vlastne je. :cool:
Teraz ak nie si na RP, ale iba na "dohode" a si evidovaná tak zamestnávateľ Ťa bude prihlasovať - odhlasovať na dni, kedy dohodu vykonávať nebudeš.
Ak , ale chceš nabudúce zaručene správnu odpoveď, tak si predstav, že si u spovedníka a povedz nám všetko. :)

mimotemy: dúfam, že som sa trafila do typu "dohodára" .:D
veď som na začiatku písala, že som evidovaná na úrade...:-)
lejdy72
05.01.13,16:16
presnejšie cit:
(13) Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské, a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. c) a d), je mesačne 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

zadávateľka písala, že je v evidencii na UPSVaR - takže tou "brigádou" si ozaj pokazí OMB.
ALE!!! - keďže ide o mladú kočku predpokladám - tak ju ten OMB ani veľmi nemusí trápiť (možno pre ID - ako píše xanti) ... lebo ktovie, aký bude "dôchodkový" vek - a či ešte vôbec dáke starobné dôchodky vtedy budú??
A teraz je jej asi dobré každé evríčko - a možno v budúcnosti bude mať len veľmi dobre platené obdobia;):confused:...to je další problém .. mám už po štyridsiatke a odpracovaných necelých 21 rokov... :-( a evríčka sú dobré aj teraz...:-(
petacuckova
05.01.13,17:16
Len sa jej za toto obdobie bude počítať zaplatené poistenie nie ako sa tu písalo zo 60 % priemernej mzdy keď platí za ňu poistné
poistné štát ale z výšky dohody ?
Je to tak ? Prosím potvrďte mi to, alebo vyvráťte :-)... ďakujem...
Katy a R
05.01.13,17:23
Je to tak ? Prosím potvrďte mi to, alebo vyvráťte :-)... ďakujem...
Peťka, veď už je písané, že dohodárky sa musia ísť do SP odhlásiť (ako poistenkyne štátu doteraz).. ďalej budú poistené ako dohodárky (zamestnankyne - samozrejme z VZ zo zamestnania).
ešte raz priložím;) http://www.socpoist.sk/aktuality-matky---dohodarky-sa-musia-odhlasit-z-dochodkoveho-poistenia/48411s54656c
Olgica
05.01.13,18:02
Prosím aj ja má jednu otázku ohľadne dohodárov. bude ich treba prihlasovať a odhlasovať v zdravotke a aj v sociálke presne v tie dni kedy robia? alebo postačí napr.10.1.13 prihlásiť a 11.12.13 odhlásiť ale pritom nebude robiť každý deň, resp. keď neviem kedy presne bude v mesiaci robiť???
lejdy72
08.01.13,13:48
Ďakujem.
veronikasad
08.01.13,13:55
Prosím aj ja má jednu otázku ohľadne dohodárov. bude ich treba prihlasovať a odhlasovať v zdravotke a aj v sociálke presne v tie dni kedy robia? alebo postačí napr.10.1.13 prihlásiť a 11.12.13 odhlásiť ale pritom nebude robiť každý deň, resp. keď neviem kedy presne bude v mesiaci robiť???
Máš prístup do DRAK-a, kuk sem

http://www.porada.sk/t206910-prihlasovanie-dohod-do-zp-od-1-1-2013-a.html