staleproblem
05.01.13,15:39
mohol by mi niekto polopate /ako debilovi :D / vysvetlit ako je to s rychlostou internetu?
pokial viem tak - 1B (bajt) = 8b (bit)
platim si net podla zmluvy s rychlostou 1536/256 kbps
podla stranky speedtest mam - Ping 11ms, download 4.17 Mbps, upload 0.50Mbps

vsimol som si to pri jednom nezvykle rychlom downloade okolo 800kB/s co je ak spravne pocitam 6.4 Mbps?

z tohoto zatial chapem ze mam asi rychlejsi? internet ako v zmluve - lenze free servre v drivivej vacsine nepovolia download rychlesi ako 300kB/s - tak by som si mohol znizit rychlost a usetrit par € mesacne.
Fero11
05.01.13,14:49
Ano 1B = 8b
Takze ak mas net 1536/256 kbps, tak ak nieco stahujes v prehliadaci by si mal vidiet 192kB/32kB
Da sa to vysvetlit jednoducho tak, ze v bitoch sa uvadza rychlost za sekunbu bps a v bajtoch sa uvadza kapacita (velkost suborov).
Cize ak tahas rychlostou 8 bitov za sekundu (bps) tak za sekundu sa ti na HDD ulozi 1 bajt.
Ak si na speedtest.net nameral tolko co pises, tak mas vyssi ako uvadza provider
Ping je odozva: da sa to vysvetlit takto, ze z tvojho PC sa odosiela niekolko paketov na server a s5 a ten ping je cas za ktory sa to stihne, cim nizsi cas, tym lepsie
newmi
05.01.13,23:36
mas aDSL? Ak ano tak tie vyssie rychlosti by sa dali vysvetlit tym, ze aDSL sa zrychlovalo (aj ked mas v zmluve napisane mensie rychlosti). A je dost mozne, ze provider ti uz ani neponukne program s mensou rychlostou.
KoxXxo
06.01.13,08:23
A koľko platíš?
AlbertM
06.01.13,08:34
Ha ha ha:D, asi prvý človek ktorý sa sťažuje na vysokú rýchlosť internetu veď všetci chcú aspoň 100/10 . Ak máš v zmluve 1,5/0,256 tak platíš za tú službu. Vyššia rýchlosť je BEZPLATNÝ BONUS :)od prevádzkovateľa.
staleproblem
06.01.13,10:01
ja sa nestazujem - ja sa pytam - niesom na staznosti ale na porade :)
v podstate mi ide o to ze platim zbytocne za to co nevyuzivam - realne som schopny vyuzit pri mojich potrebach polovicnu rychlost ako mam teraz / a ano vyzera to tak ze zvysovali rychlost / tak uz len dufat ze nebude problem prejst na nizsiu rychlost a zasa mam dake € usetrene :)
misoft
06.01.13,10:02
z tohoto zatial chapem ze mam asi rychlejsi? internet ako v zmluve - lenze free servre v drivivej vacsine nepovolia download rychlesi ako 300kB/s - tak by som si mohol znizit rychlost a usetrit par € mesacne.
Nepochopil to! Ty si myslíš, že platíš za rýchlosť. Trt makový. Pozri do zmluvy - ak tam máš niečo ako FUP a určitú hodnotu (alebo tzv. neobmedzený) - platíš za službu - poskytnutie internetového pripojenia na server, "udržbu" linky k tebe + počet prenesených dát - pri prekročení podľa FUP ti klesne rýchlosť (to aby si neťahal ako besný a obmedzoval iných).
Pokiaľ je "neobmedzený", alebo FUP je vysoko postavené, tak máš možnosť viacej stiahnuť za kratší čas.
A toto si už vôbec nepochopil - toto je napr. len jeden server. Ty však máš pripojenie napr. 4x rýchlejšie, takže môžeš ťahať naraz zo štyroch takýchto serverov ich "plnou" rýchlosťou - teda 4 servery po 300kB/s naraz = rýchlosť tvojho pripojenia na server poskytovateľa.
staleproblem
06.01.13,10:12
A toto si už vôbec nepochopil - toto je napr. len jeden server. Ty však máš pripojenie napr. 4x rýchlejšie, takže môžeš ťahať naraz zo štyroch takýchto serverov ich "plnou" rýchlosťou - teda 4 servery po 300kB/s naraz = rýchlosť tvojho pripojenia na server poskytovateľa.

a toto som fakt nepochpil - nikdy mi to nedoslo :) dik za vysetlenie. teraz uz to je na zvazenie ci znizit rychlost.
misoft
06.01.13,10:22
Neznižuj. Downdate (teda znižovanie) ti asi neprejde. Rýchlosť zostane - skôr ti upravia počet a množstvo prenesených dát. T.z. ak si mal doteraz neobmedzene a FUP napr. pri 2GB dát, môžu ti znížiť na obmedzený s FUP 1GB dát. Ak stiahneš viacej (prešvihneš to) - zacáluješ za dáta navyše i 3x väčšiu sumu. A to by ťa vyšlo aj omnoho drahšie.
staleproblem
06.01.13,10:29
praveze neviem ake maju teraz zmluvy - ale podla starej bolo obmedzenie az po 100GB dat a to je pre mna nedosiahnutelne /je mi jasne ze v tom su stiahnute aj uploadnute data spolu / cena vsak ostavala rovnaka. pomalsi mal o polovicu nizsiu rychlost ale len downloadu a cena za net takmer polovicna - vsetky podmienky boli ale rovnake ako pri tom co mam. cize teraz by mala byt rychlost a podmienky take ako mam v povodnej zmluve pri tom pomalsom a lacnejsom nete. najprv pozriem nove zmluvy a potom este zvazim. dik za rady.
misoft
06.01.13,10:37
100GB - za mesiac asi predpokladám. Tak si to prepočítaj na dni v mesiaci = 100/30 = 3GB dát denne. Ak prešvihneš 100GB za týždeň - potom sa len plazíš.
Každý dáva svoje podmienky.
Já napr. mám 40Mbit symetricky (download/upload rovnaká rýchlosť), neobmedzený, FUP po 10+10GB (download+upload) teda 20GB na 24 hodín (v čase 23:00-8:00 sa nepočítajú).
To by teoreticky znamenalo u mňa 600GB dát za mesiac.
Vakos_SK
06.01.13,16:54
Tak to máš pecka net :) Na jeho mieste by som neznižoval rýchlosť.