Ema1
05.01.13,16:02
Môžem uviesť v DP za rok 2012 zaplatené zdravotné poistné mesačné preddavky navýšené
o sumu - odvod do zdravotnej, vypočítaný z odstupného, teda všetky odvody do zdravotnej poisťovne za rok 2012?
veronikasad
05.01.13,15:49
Do DP uvádzaš zaplatené poistné uvedené v potvrdení o zdanitelnej mzde, ktoré ti vydá zamestnávatel.
Ema1
05.01.13,18:12
Jedná sa o SZČO, preto neviem či k preddavkom môžem pripočítať aj odvod z odstupného.
veronikasad
05.01.13,18:17
Jedná sa o SZČO, preto neviem či k preddavkom môžem pripočítať aj odvod z odstupného.
Nerozumiem ti, bol súčasne aj zamestnancom ? Či o akom odstupnom píšeš.
Katy a R
05.01.13,18:19
Jedná sa o SZČO, preto neviem či k preddavkom môžem pripočítať aj odvod z odstupného.
K DP predsa prikladáš ako povinnú prílohu potvrdenie od zamestnávateľa - tak (ako veronika píše) uvedieš iba to - čo tam je. Však ak mal odstupné - tak mal aj príjem zo závislej činnosti .. či ? inak v DP je na to kolonka pri tomto príjeme.
Ema1
05.01.13,18:37
Jedná sa o SZČO popri zamestnaní. Z uvedeného zamestnania ho prepustili, dostal odstupné. Počas tohto roka mu doučtovali odvod do zdravotnej z jednorázového príjmu. A práve táto suma ma zaujíma, či ju môže pripočítať k mesačným preddavkom.
veronikasad
05.01.13,18:38
Jedná sa o SZČO popri zamestnaní. Z uvedeného zamestnania ho prepustili, dostal odstupné. Počas tohto roka mu doučtovali odvod do zdravotnej z jednorázového príjmu. A práve táto suma ma zaujíma, či ju môže pripočítať k mesačným preddavkom.
Kto mu doúčtoval odvod ? ZP pri vypracovaní RZZP za rok 2011 ?
Ema1
05.01.13,19:13
áno, ZP
Ema1
06.01.13,13:16
Teda jedná sa o SZČO, ktorý je zároveň aj zamestnancom. Počas roka 2011 dostane výpoveď. On však do ZP odvádza len dohodnuté preddavky, ktoré boli vypočítané na situáciu kedy je aj zamestnancom aj SZČO. Keďže tieto preddavky už mali byť vyššie vznikol mu nedoplatok, na ktorý ho upozornila ZP v januári 2012, a v ročnom zučtovaní ZP za 2011 vznikol tiež nedoplatok. A teraz ma zaujíma, či môžem uvedené nedoplatky spolu s preddavkami uviesť v DP 2012 ako odvody do zdravotnej poisťovne? Nedoplatky boli uhradené v roku 2012.
veronikasad
06.01.13,13:19
Teda jedná sa o SZČO, ktorý je zároveň aj zamestnancom. Počas roka 2011 dostane výpoveď. On však do ZP odvádza len dohodnuté preddavky, ktoré boli vypočítané na situáciu kedy je aj zamestnancom aj SZČO. Keďže tieto preddavky už mali byť vyššie vznikol mu nedoplatok, na ktorý ho upozornila ZP v januári 2012, a v ročnom zučtovaní ZP za 2011 vznikol tiež nedoplatok. A teraz ma zaujíma, či môžem uvedené nedoplatky spolu s preddavkami uviesť v DP 2012 ako odvody do zdravotnej poisťovne? Nedoplatky boli uhradené v roku 2012.
Nie, treba podať dodatočné DP za rok 2011 (ak sa nedoplatok z RZZP za rok 2011 týka len závislej činnosti=odstupného)
Kvaka
06.01.13,13:24
Ak už daňovník nepoberá v roku 2012 príjem, ku ktorému sa nedoplatok z ročného zúčtovania viaže, uplatní si ho znížením základu dane v dodatočnom daňovom priznaní za rok 2011.
Anik
06.01.13,13:49
na základe RZZP z výkazu nedoplatkov by si mala vedieť aká suma sa mu vzťahuje k príjmom SZČO a to by si mu mohla v DP roku 2012 uplatniť. Predpokladám, že zo živnosti platil nízke preddavky napr. aj 0, alebo inú sumu a potom od neho žiadali min. 46,06 e za mesiac toto si podľa mňa môže uplatniť v DP
Ema1
06.01.13,14:54
RZZP 2011 sa netýka len závislej činnosti, v r. 2011 bol tiež súbeh SZČO a zamestnanec. Nedoplatok z RZZP sa môže pripočítať k mesačným preddavkom? A suma doplatená v januári 2012 za 3 mesiace v roku 2011, kedy nebol súbeh SZČO a zamestnanec z dôvodu výpovede, tá sa už nemôže pripočítať? V ktorom § možno naštudovať možnosť odpočítania odvodov do poisťovní aj s nejakým podrobným pokecom?
liduska
06.01.13,15:17
Zamestnancovi prišiel nedoplatok zo ZP 130 eur za rok 2011. Bol zamestnaný do augusta 2011. Potom bol na ÚP. Za rok 2011 si podával DP. Od septembra 2012 sa znova zamestnal. Má si podať za rok 2011 dodatočné DP a zohľadniť v ňom zaplatený nedoplatok za rok 2011 zaplatený v roku 2012, alebo podať DP za rok 2012 a v ňom zohľadniť zaplatený nedoplatok .
veronikasad
06.01.13,15:50
RZZP 2011 sa netýka len závislej činnosti, v r. 2011 bol tiež súbeh SZČO a zamestnanec. Nedoplatok z RZZP sa môže pripočítať k mesačným preddavkom? A suma doplatená v januári 2012 za 3 mesiace v roku 2011, kedy nebol súbeh SZČO a zamestnanec z dôvodu výpovede, tá sa už nemôže pripočítať? V ktorom § možno naštudovať možnosť odpočítania odvodov do poisťovní aj s nejakým podrobným pokecom?
Aký základ dane mal z podnikania a kolko zaplatil preddavky za rok 2011 ?

Kolko bol nedoplatok z RZZP ?

Ak živnosť trvá v roku 2012, suma zaplatená v januári 2012 (za rok 2011) je VOZD roku 2012.
Ema1
06.01.13,16:09
Presné sumy by som musela pozrieť v DP. Ale v skratke: preddavky boli nižšie z dôvodu, že sa zrušil súbeh, teda mali byť vyššie. A ešte sa navýšil nedoplatok z dôvodu vyplatenia odstupného a to je jednorázový vyšší príjem a zdravotná si z toho tiež ukrojí. Všetky nedoplatky boli uhradené v roku 2012, živnosť nebola prerušená len tam bola zaevidovaná strata zamestnania. Teda môžem si tieto nedoplatky pripočítať k poistnému pod paušálne výdavky?
veronikasad
06.01.13,16:15
Presné sumy by som musela pozrieť v DP. Ale v skratke: preddavky boli nižšie z dôvodu, že sa zrušil súbeh, teda mali byť vyššie. A ešte sa navýšil nedoplatok z dôvodu vyplatenia odstupného a to je jednorázový vyšší príjem a zdravotná si z toho tiež ukrojí. Všetky nedoplatky boli uhradené v roku 2012, živnosť nebola prerušená len tam bola zaevidovaná strata zamestnania. Teda môžem si tieto nedoplatky pripočítať k poistnému pod paušálne výdavky?
Ema, na takto zadanú otázku sa nedá odpovedať. Musíš uviesť presné sumy. ZP zahrňa do zaplatených preddavkov sumu až do vykonania RZZP, iná suma sa zahrňa do VOZD v účtovníctve. Z prílohy RZZP (na zadnej strane) presne zistíš čoho sa nedoplatok RZZP týka. Ak odstupného (závislej činnosti), musíš podať dodatočné DP za rok 2011, ak je to nedoplatok zo živnosti, ten môžeš zahrnúť do poistného zo živnosti roku 2012.

Inak, napísala som musíš podať - ale žiadna povinnosť podať DDP nie je, teda ak nechceš, aby ti DU vrátil daň zo zaplateného nedoplatku zdr.poistného z príjmov zo závislej činnosti.
Ema1
06.01.13,16:18
Nedoplatok z RZZP za rok 2011 sa týka aj závislej činnosti aj SZČO. Ten sa môže pripočítať?
A nedoplatok z dôvodu menších preddavkov a vyplatenia odstupného ma vyzvala ZP zaplatiť 17.1.2012 ešte pred RZZP. Tak táto položka už nemôže byť pripočítaná k poistnému? Chápem to dobre?
veronikasad
06.01.13,16:21
Nedoplatok z RZZP za rok 2011 sa týka aj závislej činnosti aj SZČO. Ten sa môže pripočítať?
A nedoplatok z dôvodu menších preddavkov a vyplatenia odstupného ma vyzvala ZP zaplatiť 17.1.2012 ešte pred RZZP. Tak táto položka už nemôže byť pripočítaná k poistnému? Chápem to dobre?
Ema, prepáč, ale si Maďar, alebo nečítaš čo ti píšem.
Nedoplatok SZČO, zaplatený v roku 2012, je výdavkom roku 2012.
K nedoplatku z odstupného už máš niekolko odpovedí.
Katy a R
06.01.13,16:30
Presné sumy by som musela pozrieť v DP. Ale v skratke: preddavky boli nižšie z dôvodu, že sa zrušil súbeh, teda mali byť vyššie. A ešte sa navýšil nedoplatok z dôvodu vyplatenia odstupného a to je jednorázový vyšší príjem a zdravotná si z toho tiež ukrojí. Všetky nedoplatky boli uhradené v roku 2012, živnosť nebola prerušená len tam bola zaevidovaná strata zamestnania. Teda môžem si tieto nedoplatky pripočítať k poistnému pod paušálne výdavky?

ja by som to nekomplikovala ... a normálne by som to pripočítala k zaplatenému poistnému. Samozrejme len zaplatené poistné v roku 2012. (obidva príjmy sú aktívne)
Trošku iný prípad je príjem podľa §8 ... aj sa to tu už riešilo (aj to DDP je tam spomenuté).
Nepozerala som teraz usmernenia - možno by sa našlo na stránke FR už niečo :confused:. Ja verím, že ak ešte nie je - tak bude :Dpodľa mňa by si ľudia aj toto zaplatené poistné mohli uplatniť - tí šikovnejší to robia DDP.;)
mrkla som na nové vzory DP ... tak len tak mi napadlo, že čo by sa stalo - ak sa takéto zaplatené poistné napíše ku § 5 ... bude tam mínusová položka. však teoreticky by to šlo ?? či??;)
veronikasad
06.01.13,16:32
ja by som to nekomplikovala ... a normálne by som to pripočítala k zaplatenému poistnému. Samozrejme len zaplatené poistné v roku 2012. (obidva príjmy sú aktívne)
Trošku iný prípad je príjem podľa §8 ... aj sa to tu už riešilo (aj to DDP je tam spomenuté).
Nepozerala som teraz usmernenia - možno by sa našlo na stránke FR už niečo :confused:. Ja verím, že ak ešte nie je - tak bude :Dpodľa mňa by si ľudia aj toto zaplatené poistné mohli uplatniť - tí šikovnejší to robia DDP.;)
mrkla som na nové vzory DP ... tak len tak mi napadlo, že čo by sa stalo - ak sa takéto zaplatené poistné napíše ku § 5 ... bude tam mínusová položka. však teoreticky by to šlo ?? či??;)
Katy, v roku 2012 už nebol zamestnancom.
Ema1
06.01.13,16:48
Som Slovák, len... zakiaľ som sa druhýkrát pýtala, nezobrazilo mi predošlú odpoveď.
Ema1
06.01.13,16:54
Veronika, prosím ešte jednu otázku:
Výpoveď bola daná v auguste 2011, to znamená, že august, september, október nepracoval v závislej činnosti ale iba ako SZČO, potom v novembri znovu začína pracovať v súbehu zamestnanec a SZČO a pretrvalo to až do dnes, teda november 2011, december 2011 a celý rok 2012. Zmení sa niečo pri uplatnení nedoplatku preddavkov za rok 2011 zaplatených v roku 2012?
veronikasad
06.01.13,16:56
Veronika, prosím ešte jednu otázku:
Výpoveď bola daná v auguste 2011, to znamená, že august, september, október nepracoval v závislej činnosti ale iba ako SZČO, potom v novembri znovu začína pracovať v súbehu zamestnanec a SZČO a pretrvalo to až do dnes, teda november 2011, december 2011 a celý rok 2012. Zmení sa niečo pri uplatnení nedoplatku preddavkov za rok 2011 zaplatených v roku 2012?
Prečo si to nenapísala hneď na začiatku ? Zmení, pretože nedoplatok z RZZP rozdelíš - to čo sa týka § 5 (závislá činnosť), pripočítaš k odvodom zo zamestnania, nedoplatok z podnikania pripočítaš k výdavkom na poistné z § 6. Žiadne dodatočné DP za rok 2011 podávať nemusíš.

Kopiu RZZP priložíš k DP.
Katy a R
06.01.13,17:02
Katy, v roku 2012 už nebol zamestnancom.
veď tak som to aj myslela - že čo keby mal mínusový príjem z § 5;):confused: (teoretizujem)
Nuž ale po doplnení zadávateľky zisťujeme - že žiadny problém vlastne nie je :D
Ema1
06.01.13,17:03
Ďakujem moc, pekný večer
veronikasad
06.01.13,17:03
Ako by ti ten mínusový príjem pomohol k vráteniu dane z § 5 ?
Katy a R
06.01.13,17:05
ale veď ona nepotrebuje vrátiť daň z § 5 len si znižuje celkový ZD
veronikasad
06.01.13,17:13
S mínusovým ZD v § 5 a celkovým započítaním s § 6 som sa ešte nestretla.
Kvaka
06.01.13,18:37
Zamestnancovi prišiel nedoplatok zo ZP 130 eur za rok 2011. Bol zamestnaný do augusta 2011. Potom bol na ÚP. Za rok 2011 si podával DP. Od septembra 2012 sa znova zamestnal. Má si podať za rok 2011 dodatočné DP a zohľadniť v ňom zaplatený nedoplatok za rok 2011 zaplatený v roku 2012, alebo podať DP za rok 2012 a v ňom zohľadniť zaplatený nedoplatok .Ak mal v roku 2012 príjem zo zamestnania, uplatní si zaplatený nedoplatok ZP v daňovom priznaní za rok 2012.
Ema1
03.03.13,13:52
Téma: Zaplatené zdravotné poistné:Výpoveď bola daná v auguste 2011, to znamená, že august, september, október nepracoval v závislej činnosti ale iba ako SZČO, potom v novembri znovu začína pracovať v súbehu zamestnanec a SZČO a pretrvalo to až do dnes, teda november 2011, december 2011 a celý rok 2012. Za obdobie kde bol nezamestnaný vznikol nedoplatok do zdravotnej poisťovne, ktorý budem uvádzať v DP 2012
Túto tému sme vyriešili, len som sa zabudla opýtať, či na Daňový úrad pri odovzdaní DP predkladám, ukončenie prac. pomeru alebo výzvu na doplatenie zdravotného poistenia?
luciadr
12.03.13,16:06
Dobry den. Ja mam podobny pripad,lenze nejde o subeh prac. pomeru a szco ale po cely rok 2012 bola dana osoba uz len szco a nedoplatok z rzzp z roku 2011 (tiez kvoli odstupnemu) uhradila v roku 2012. Treba teda podat dodatocne priznanie za rok 2011??
Kvaka
12.03.13,19:26
Dobry den. Ja mam podobny pripad,lenze nejde o subeh prac. pomeru a szco ale po cely rok 2012 bola dana osoba uz len szco a nedoplatok z rzzp z roku 2011 (tiez kvoli odstupnemu) uhradila v roku 2012. Treba teda podat dodatocne priznanie za rok 2011??Ak nedoplatok RZZP vznikol z príjmu zo zamestnania, ktorý v roku 2012 už táto osoba nemala, môže si uhradený nedoplatok uplatniť len podaním dodatočného daňového priznania za rok 2011.
veronikasad
12.03.13,19:30
Túto tému sme vyriešili, len som sa zabudla opýtať, či na Daňový úrad pri odovzdaní DP predkladám, ukončenie prac. pomeru alebo výzvu na doplatenie zdravotného poistenia?
Prikladáš doklad o zaplatí nedoplatku z RZZP+Oznámenie o výsledku RZZP.