Magda36
05.01.13,17:38
Pozdravujem Vás poraďáci,

potrebovala by som prosím Vás RÝCHLU RADU. V stredu som si z pošty prevzala zásielku z PZ na ktorú mám možnosť podať odvolanie do 3 dní.

Viete mi niekto poradiť kedy je koniec LEHOTY , keď tretí deň lehoty mi vyšiel teraz na sobotu , čiže na víkend ?

Stačí mi to poslať v pondelok, alebo je už na ODVOLANIE NESKORO ?:(


Dakujem za rady vopred.
wagner
05.01.13,16:49
Pozdravujem Vás poraďáci,

potrebovala by som prosím Vás RÝCHLU RADU. V stredu som si z pošty prevzala zásielku z PZ na ktorú mám možnosť podať odvolanie do 3 dní.

Viete mi niekto poradiť kedy je koniec LEHOTY , keď tretí deň lehoty mi vyšiel teraz na sobotu , čiže na víkend ?

Stačí mi to poslať v pondelok, alebo je už na ODVOLANIE NESKORO ?:(


Dakujem za rady vopred.
Ja si myslím, že deň doručenia sa do lehoty nepočíta. Tak by to stačilo dať na prepravu v pondelok, alebo osobne zaniesť(ak to nie je ďaleko)
Magda36
05.01.13,17:00
v závere je napísané :

Sťažnosť možno podať u vyšetrovateľa do 3 dní od oznámenia.
Magda36
05.01.13,17:02
Aj ked to vychádza na víkend ? Ako sa to ráta prosím Vás ?
hnedoočka
05.01.13,17:07
Ja som od právnika počul, že lehota začína plynúť nasledujúci deň po udalosti =
- v stredu si prevzala
- vo štvrtok začala plynúť
- v piatok si sa flákala
- v sobotu o polnoci uplynie (ak tam neboli napísané pracovné dni )

PS
V Blave na hlavnej stanici bývala pošta otvorená do polnoci

počítajú sa pracovné dni....veď čo by si počala, keby zásielku prevzala pred sviatkami?
Magda36
05.01.13,17:12
Prosím Vás, poradíte mi niekto ???
Rátajú sa aj dni počas víkendu ??? Alebo ako teraz ???

NEROZUMIEM, a pošta v KE-okolie nie je. A fax tiež nemám.... :(
wagner
05.01.13,17:16
v závere je napísané :

Sťažnosť možno podať u vyšetrovateľa do 3 dní od oznámenia.

akého zákona Ti určili termín podania sťažnosti? Je tam uvedený zákon zákon 71/67 o správnom konaní? Lebo ten hovorí toto:
Lehoty
§ 27
(1) Ak je to potrebné, správny orgán určí na vykonanie úkonu v konaní primeranú lehotu, pokiaľ ju neustanovuje tento zákon alebo osobitný zákon.

(2) Do lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa končia uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak taký deň v mesiaci nie je, končí sa lehota posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo na deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty najbližší budúci pracovný deň.

(3) Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty podanie podá na správnom orgáne uvedenom v § 19 ods. 4 alebo ak sa podanie odovzdá na poštovú prepravu.

(4) V pochybnostiach sa považuje lehota za zachovanú, pokiaľ sa nepreukáže opak.
Magda36
05.01.13,18:09
akého zákona Ti určili termín podania sťažnosti? Je tam uvedený zákon zákon 71/67 o správnom konaní? Lebo ten hovorí toto:
Lehoty
§ 27


(1) Ak je to potrebné, správny orgán určí na vykonanie úkonu v konaní primeranú lehotu, pokiaľ ju neustanovuje tento zákon alebo osobitný zákon.

(2) Do lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa končia uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak taký deň v mesiaci nie je, končí sa lehota posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo na deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty najbližší budúci pracovný deň.

(3) Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty podanie podá na správnom orgáne uvedenom v § 19 ods. 4 alebo ak sa podanie odovzdá na poštovú prepravu.

(4) V pochybnostiach sa považuje lehota za zachovanú, pokiaľ sa nepreukáže opak.

DAKUJEM, No v tomto prípade som písala o PZ. čiže ja mám 3 dni lehotu na podanie sťažnosti u policajta. Nejedná sa o správne konanie... ale dík. :(
Magda36
05.01.13,19:47
Tak pre istotu (dnes do polnoci) mu to odnes domov.



Teda tvoju radu si s prepáčením strč za kalap ! Potrebovala som radu a nie provokatéra - ako ten čo sedí na PZ.... pozdravujem ťa majstro ...
hubatá
05.01.13,20:04
Na podanie sťažnosti máš 3 dni, t.j. aj vrátane soboty, ak je v mieste bydliska otvorená pošta aj v sobotu. Ak ešte nemáš jasne sformulovanú sťažnosť, tak pre každý prípad by som napísala e-mail tohto znenia:
V zákonom stanovenej lehote 3 dní podávam sťažnosť. Zároveň žiadam o predĺženie lehoty o ďalšie 3 dni z dôvodu podrobného zdôvodnenia sťažnosti.
Samozrejme že list podáš doporučene, môžeš aj I. triedou.
Peter S.
05.01.13,20:31
DAKUJEM, No v tomto prípade som písala o PZ. čiže ja mám 3 dni lehotu na podanie sťažnosti u policajta. Nejedná sa o správne konanie... ale dík. :(

Ide o procesnú lehotu, teda je potrebné uplatniť svoje právo v pondelok, aby ste to stihli v rámci lehoty.
Magda36
05.01.13,22:04
Na podanie sťažnosti máš 3 dni, t.j. aj vrátane soboty, ak je v mieste bydliska otvorená pošta aj v sobotu. Ak ešte nemáš jasne sformulovanú sťažnosť, tak pre každý prípad by som napísala e-mail tohto znenia:
V zákonom stanovenej lehote 3 dní podávam sťažnosť. Zároveň žiadam o predĺženie lehoty o ďalšie 3 dni z dôvodu podrobného zdôvodnenia sťažnosti.
Samozrejme že list podáš doporučene, môžeš aj I. triedou.


ďakujem, poslala som to takto e-mailom od susedy. Inak aj tak v tom celkom jasno nemám, ako to s tou lehotou vlastne je. Ak tretí deň pripadne na víkend ...vôbec nerozumiem ako sa to ráta.
Magda36
05.01.13,22:10
Ide o procesnú lehotu, teda je potrebné uplatniť svoje právo v pondelok, aby ste to stihli v rámci lehoty.

Peter S, ahoj,
- nie som advokát, ale absolútne som teraz nerozumela odpovedi. Teda podľa toho čo píšeš je to tak, že počas víkendov sa dni nerátajú ???

Aj tak Vás prosím, pokúste sa mi to hodiť po lopate ...

V závere mám z PZ napísané toto :
POUČENIE: Proti tomuto uzneseniu je prípustná sťažnosť, ktorú je možné podať u vyšetrovateľa PZ do 3 dní od oznámenia uznesenia, sťažnosť nemá odkladný účinok.

Ps: ja som podávala tr.oznámenie - bolo odmietnuté,sťažnosť som písala dva dni, len s lehotou mám problém :(
hubatá
06.01.13,09:29
Lehoty sa počítajú:
a/ kalendárne dni, t.j. vrátane sobôt a nediel a bývajú dlhšie napr. 15 dní, 30 dní na odvolanie od prevzatia na pošte
b/ do 3 dní, t.j. pracovné dni a počíta sa dátum podania na pošte (teda ak je v mieste bydliska pošta otvorená v sobotu tak sa počíta aj sobota)
c/ termín je presne určený deň s uvedením dátumu napr. pri termíne pojednávania alebo dostavenia sa na termín.

Na teba sa vzťahuje podľa poučenia písm. b/, takže preto som ti radila podať najprv e-mailom sťažnosť aby si dodržala slovíčko "nemá odkladný účinok" v uznesení. Samozrejme že tú sťažnosť aj s odôvodnením musíš podať v pondelok najlepšie I. triedou a prilož aj e-mail že lehota 3 dní bola dodržaná, len si mala objektívne prekážky - pošta v sobotu nie je u vás otvorená.
Tým si dodržala zákonné podmienky na podanie sťažnosti.
Magda36
06.01.13,19:33
Chcem sa Vám všetkým veľmi pekne poďakovať za rady,

ešte raz dík. M.