ajacik
28.02.06,09:34
1. S.r.o. so sídlom v Žiline chce kúpiť byt v bratislave.
Je to nejako obmedzené? Stačí, ak by v tom byte bola uvedená prevádzka (ide o poskytovanie služieb), alebo stačí, ak bude vedená ako kancelária?
Majiteľ s.r.o. je Nemec a byt by využíval aj svoje pre ubytovanie.
Je možné si dať takto využívaný byt do nákladov?

2. Byt patrí do 4. odpisovej skupiny?

3. ak by bol kupujúci v čase kúpy bytu platca DPH, tak si môže uplatniť dph na vstupe?

veľmi pekne dakujem za každú odpoved
MariaH...
28.02.06,08:52
Neviem o tom veľa, iba to, že byt by nemal byť používaný ako prevádzka alebo kancelária. Ale treba si podať žiadosť o zmenu používania bytu na príslušnom stavebnom úrade, treba ho vyňať z bytového fondu a previesť na nebytové priestory. Potom by bolo možné viesť ho ako kanceláriu a dávať si náklady s tým spojené do nákladov.

Viac info sa dá vyhľadať na Google - zmena účelu stavby
ajacik
28.02.06,09:17
Neviem o tom veľa, iba to, že byt by nemal byť používaný ako prevádzka alebo kancelária.

dakujem ti.
a na aký účel by mal byť používaný, ked nie ako prevádzka alebo kancelária?
MariaH...
28.02.06,09:49
Opakujem, že nie som v tom doma. Ale ak má byt v kolaudačnom rozhodnutí účel stavby bývanie, potom má byť využitý na súkromné bývanie. Pokiaľ ho vlastní nejaká firma, môže ho prenajímať na súkromné bývanie, resp. môže tam ubytovať svojich zamestnancov a poskytnúť im bývanie za nejakú úhradu. Prosto malo by sa v ňom bývať. Pokiaľ ho budete využívať ako kanceláriu (bez zmeny účelu stavby na nebytový priestor), mohla by teoreticky daňová kontrola namietať, že nebol dodržaný stavebný zákon a neuzná vám náklady na kanceláriu. Neviem. Nech sa ozve niekto, kto s tým má skúsenosť.
ajacik
28.02.06,09:52
dakujem ti za ochotu.

počkáme aj na názor dalších.
Peterka
28.02.06,10:46
mohla by teoreticky daňová kontrola namietať, že nebol dodržaný stavebný zákon a neuzná vám náklady na kanceláriu. Neviem. Nech sa ozve niekto, kto s tým má skúsenosť.[/quote]
Daňová kontrola nemôže namietať lebo nekontroluje dodržiavanie Stavebného zákona ale môžu namietať susedia a túto"námietku" oznámia Stavebnému úradu a ten dá pokutu za nedodržiavanie Stavebného zákona (zmena užívania stavby )-osobná skúsenosť
Milan Benka
28.02.06,11:01
Ak firma preukáže, že prítomnosť jej pracovníkov v Blave je potrebná k zabezpečeniu a udržaniu príjmov a že kúpa bytu je z tohto hľadiska výhodnejšia ako platenie ubytovania na hoteli (neporovnávať s Carltonom), tak sa bude jednať o daňovo uznaný náklad ( myslím odpis IM).
montecristo
28.02.06,11:23
Daňová kontrola nemôže namietať lebo nekontroluje dodržiavanie Stavebného zákona ....

Daňová kontrola môže namietať stále, ak si daňový subjekt s kúpou uvedeného bytu upravil základ dane, resp. žiadal o vrátenie dane z pridanej hodnoty. Daňová kontrola sa neriadi len predpismi o správe daní a o samotných daňových zákonov, ale prihliada aj na ostatné platné právne predpisy. Byt je určený podľa platných predpisov na bývanie a subjekt nemôže v takýchto priestoroch prevádzkovať výrobu, resp. zriadiť si tam kanceláriu. A z tohoto dôvodu ani výdavky nemôžu byť daňovo uznateľné, resp. dph odpočítaná.
Peterka
28.02.06,11:30
Daňová kontrola môže namietať stále, ak si daňový subjekt s kúpou uvedeného bytu upravil základ dane, resp. žiadal o vrátenie dane z pridanej hodnoty. Daňová kontrola sa neriadi len predpismi o správe daní a o samotných daňových zákonov, ale prihliada aj na ostatné platné právne predpisy. Byt je určený podľa platných predpisov na bývanie a subjekt nemôže v takýchto priestoroch prevádzkovať výrobu, resp. zriadiť si tam kanceláriu. A z tohoto dôvodu ani výdavky nemôžu byť daňovo uznateľné, resp. dph odpočítaná.


Nesúhlasím, mám osobnú skúsenosť-klient sa odvolal voči DU bol úspešný (preukázal že náklady súvisia s tržbami) ale udal ho asi sused a dostal pokutu od Stavebného úradu.
Milan Benka
28.02.06,11:35
Všetko je o argumentoch.
Anife
28.02.06,11:48
Stavebný úrad podľa Zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) §82 - kolaudačným rozhodnutím povolil užívanie stavby na určený účel a to na bývanie. Byt je zaradený do bytového fondu. Ak sa stavba na ktorú bolo vydané kolaudačné rozhodnutie t.j. byt nemá užívať na účel bývania je nutné podľa § 85 stavebného zákona požiadať príslušný stavebný úrad o zmenu v užívaní stavby.
ajacik
28.02.06,11:52
Dakujem za všetky odpovede.

tak by som to zhrnula:
1. požiadať stavebný úrad o vyňanie bytu z bytového fondu, resp. požiadať príslušný stavebný úrad o zmenu v užívaní stavby.

2. ak s.r.o. dokáže vysvetliť, že potrebuje kanceláriu (byt) aj v Bratislave, tak si môže dať byt do nákladov (prosím o potvrdenie, či byt patrí do 4. odpis. skupiny)

3. DPH na vstupe si môže uplatniť, ak add.2

Dobre som to pochopila?
dana9
28.02.06,11:56
Dúfam, že som pochopila problém správne - ide o spôsob užívania nehnuteľnosti (časti stavby), podľa mňa ak sú priestory v LV označené ako bytové, je možné ich užívať iba určeným spôsobom. Ak chce s.r.o tieto používať ako adinistratívne priestory, je potrebné požiadať príslušná okresný úrad o povolenie zmeny charakteru užívania nehnutešnosti na nebytové pristory. Po vydaní rozhodnutie ja túto zmenu potrebné zapísať do LV.:cool:
Johanka
28.02.06,15:45
Dakujem za všetky odpovede.

tak by som to zhrnula:
1. požiadať stavebný úrad o vyňanie bytu z bytového fondu, resp. požiadať príslušný stavebný úrad o zmenu v užívaní stavby.

2. ak s.r.o. dokáže vysvetliť, že potrebuje kanceláriu (byt) aj v Bratislave, tak si môže dať byt do nákladov (prosím o potvrdenie, či byt patrí do 4. odpis. skupiny)

3. DPH na vstupe si môže uplatniť, ak add.2

Dobre som to pochopila?
Dobré je už vyššie navrhované riešenie - byt prenajať (fiktívne). Byt patrí do 4.odpis.skupiny.