Emika
28.02.06,10:00
Drahý poraďáci, pretože moja pôvodná téma ostala po doplnení informácií bez odozvy skúšam to ešte raz.

Ahojte,
mám doklad "zúčtovanie tržieb za obdobie 26.12.2005 - 1.1.2006"
je to príjem do roku 2006??
A ešte jedna otázočka skôr technická. Na základe tohoto dokladu účtujem:
1 x príjem neovplvňujúci daň
1 x príjem za služby
1 x vznik záväzku.
Mám ten doklad odfotiť a založiť aj ku knihe záväzkov a aj k pohybom pokladne? Je to to taký dlhý slíž cca 1m, tak si to neviem dosť dobre predstaviť.

Nie je to klasický doklad z pokladne. Je to výstup z terminála TIPOS, takže tam sa nedá ovplyvniť uzatvorenie pokladne. Je to naprogramované po týždňoch. Tak toľko k tomu obdobiu. Tržby nie sú môj zdaniteľný príjem pretože ide iba o zúčtovanie tržieb, mojím príjmom je odmena mandatára podľa mandátnej zmluvy. Už som tu raz mala na túto tému diskusiu. Na zúčtovaní mám prijaté vklady - výhry, moju odmenu a to čo mám odviesť TIPOSu. Takže aby sedala pokladňa zaúčtujem prijaté vklady ako príjem neovplyvňujúci daň, moju odmenu ako príjem ovpyvňujúci daň a to čo mám na úhradu voči TIPOSu ako záväzok do knihy záväzkov. ten sa uhradí v termíne splatnosti cez banku. Je to trochu pomotané ja viem.
__________________
Možno otravujem ale mám v tom chaos. ALe ďakujem Lidke, Manual-u a Libe2 za odpovede aj keď nepomohli.
Zita5
28.02.06,09:12
Drahý poraďáci, pretože moja pôvodná téma ostala po doplnení informácií bez odozvy skúšam to ešte raz.

Ahojte,
mám doklad "zúčtovanie tržieb za obdobie 26.12.2005 - 1.1.2006"
je to príjem do roku 2006?

Ak sa jedná o jednoducé účtovníctvo a doklad je s dátumom 1.1.2006
tak je to príjem OVZ roku 2006.
Ak by bol dátum 31.12.2005 tak je to príjem OVZD 2005.
A ešte jedna otázočka skôr technická. Na základe tohoto dokladu účtujem:
1 x príjem neovplvňujúci daň
1 x príjem za služby
1 x vznik záväzku.

Pokiaľ ide o účtovanie len Vašej marže tak to máš v poriadku .

Mám ten doklad odfotiť a založiť aj ku knihe záväzkov a aj k pohybom pokladne? Je to to taký dlhý slíž cca 1m, tak si to neviem dosť dobre predstaviť.

Na základe dokladu Ti vzniká niekomu niečo zaplatiť , čiže rozdiel príjem celkom - marža = záväzok , tento zapíšeš do evidencie záväzkov . Pri platbe tejto sumy účtuj výdavok NZD - odpis zo záväzku .

Nie je to klasický doklad z pokladne. Je to výstup z terminála TIPOS, takže tam sa nedá ovplyvniť uzatvorenie pokladne. Je to naprogramované po týždňoch. Tak toľko k tomu obdobiu. Tržby nie sú môj zdaniteľný príjem pretože ide iba o zúčtovanie tržieb, mojím príjmom je odmena mandatára podľa mandátnej zmluvy. Už som tu raz mala na túto tému diskusiu. Na zúčtovaní mám prijaté vklady - výhry, moju odmenu a to čo mám odviesť TIPOSu. Takže aby sedala pokladňa zaúčtujem prijaté vklady ako príjem neovplyvňujúci daň, moju odmenu ako príjem ovpyvňujúci daň a to čo mám na úhradu voči TIPOSu ako záväzok do knihy záväzkov. ten sa uhradí v termíne splatnosti cez banku. Je to trochu pomotané ja viem.
__________________
Možno otravujem ale mám v tom chaos. ALe ďakujem Lidke, Manual-u a Libe2 za odpovede aj keď nepomohli.


Pokladňu vedieš normálne , musia tržby prejsť cez pokladňu s tým že ju rozúčtuješ na daňové a nedaňové príjmy .

Na základe čoho platíš TIPOSU tržbu .?
Odpoveď zvýraznená tučným písmom .
Zita5
28.02.06,09:15
Ja by som inak nevidela problém celé tržby zahrnúť do príjmu OVZD bez rozčlenenia , čo je moje a čo TIPOSU , a odvod TIPOSU celý do výdavkov OVZD.

Lenže potom pozor na odvody , čo sa týka výšky príjmu , v prípade dobrovoľného platenia . Tu by to skreslilo .
Emika
28.02.06,09:47
Zitka5 tak ako vraviš, zvýšilo by to hrubý príjem a to nechcem. Takže to robím prácne ale dobre. No a Tiposu ovádzam tržby na základe toho zúčtovacieho dokladu je tam všetko rozpísané a na záver je napísané na úhradu........., termín splatnosti......... v podstate je to taká zvláštana faktúrka je tam IČO, sídlo asi všetko akrem podpisu a pečiatky. Tieto údaje dám do knihy záväzkov a na základe bankového výpisu potom uhradím záväzok ako Výd. neovpl. základ dane.
Zita5
28.02.06,09:50
Zitka5 tak ako vraviš, zvýšilo by to hrubý príjem a to nechcem. Takže to robím prácne ale dobre. No a Tiposu ovádzam tržby na základe toho zúčtovacieho dokladu je tam všetko rozpísané a na záver je napísané na úhradu........., termín splatnosti......... v podstate je to taká zvláštana faktúrka je tam IČO, sídlo asi všetko akrem podpisu a pečiatky. Tieto údaje dám do knihy záväzkov a na základe bankového výpisu potom uhradím záväzok ako Výd. neovpl. základ dane.

Však vidím , že si v tom dobrá .:)

Áno, postup so záväzkami a ich úhradou je správny .
Jankaaa
13.03.06,11:22
Čiže pochopila som to správne? Fa mi príde napr.10.1. za obdobie od 26.12.2005 - 1.1.2006. Vystavená 1.1.2006. Do príjmu roku 2005 ju nedať, ale do záväzkov áno? Prečo? Ja si ju dávam do príjmu aj do záväzkov. Odmena mi predsa nechodí zvlášť, ale je odrátaná už na tej zúčt.faktúre, čiže o toľko menej som odviedla Tiposu.
Jankaaa
13.03.06,12:02
Čiže pochopila som to správne? Fa mi príde napr.10.1. za obdobie od 26.12.2005 - 1.1.2006. Vystavená 1.1.2006. Do príjmu roku 2005 ju nedať, ale do záväzkov áno? Prečo? Ja si ju dávam do príjmu aj do záväzkov. Odmena mi predsa nechodí zvlášť, ale je odrátaná už na tej zúčt.faktúre, čiže o toľko menej som odviedla Tiposu.
Zabudla som napísať, že niesom platcom DPH a účtujem v JÚ. Zita 5 neporadíš mi, prosím.
Jankaaa
13.03.06,12:27
Takže prelúskala som sa poradou a vyšlo mi to takto: Keďže mám JU tak záväzok mi vzniká vtedy, kedy som fa dostala a t.j. dátum splatnosti. Do príjmu mi to pôjde, nakoľko peniaze mám už v pokladni /v tomto prípade-Tipos/ako vklady /PNDZ/. Je to správne? Prosím všetkých o názor.