ibiza
06.01.13,18:06
Dobrý deň, účtujem firmu zaoberajúcu sa nákupom ojazdených motorových vozidiel a potrebujem poradiť s niektorými účtovnými prípadmi.. hlavne čo sa týka nákladov. Možno pre niekoho banálne otázky, ale mne nie celkom jasné.. Bola by som Vám vďačná.. Ide o platcu DPH. Zásoby účtujeme spôsobom B.

1. Niekedy sa stane že, firma kúpi auto a konateľ pre toto auto ide vlakom a dovezie sa na ňom do sídla firmy. Môže si tankovanie PHM uplatniť do nákladov? Ako presne to zaúčtovať? na 504 al. 501?
2. Auto je v sídle firmy, príde potenciálny kupujúci chce sa previezť.. Ako zaúčtovať PHM? Môže ísť vôbec do nákladov? Ak áno, 504 alebo 501?
3. Za všetky autá musí platiť povinné zmluvné poistenie.. Účtovať na 504 alebo 548?
4. Ak kúpi poškodené auto, napr. treba vymeniť čelné sklo.. prípadne to sklo praskne kým je auto v sídle, alebo sa jednoducho dokupuje nový späťák.. pneumatiky atď. kde to účtovať?
5. Ako účtovať opravu takéhoto vozidla? Napr. sa na chybu príde až časom pri predvádzaní..
6. Ako postupovať, ak sa firma rozhodne, že niektoré z vozidiel začne prenajímať? Napr. V marci kúpila auto v hodnote 10.000 eur, DPH 2.000. Je záujem o prenájom v júli, chceme ho preradiť do majetku.. Ako to zaúčtovať? napr. k 1.7 vybrať z 504 a zaúčtovať na HIM? A čo v prípade že používame koeficient na prepočet DPH 0,95? V prípade tovaru sa koeficient nepoužíva, ale ak by to bola HIM tak musím použiť.. Upravila by som to DPH interným dokladom v júli? A obstarávacia cena by bola rovnaká ako pri nákupe tohto tovaru?

Ďaaakujem
ibiza
07.01.13,12:12
Posúvam.. Neviete nikto poradiť?
ibiza
08.01.13,07:55
Ľudkovia.. nikto sa mi na to nepozrie? :mee:
kajab
21.04.13,22:22
Dobrý večer. Mňa by tiež zaujímali odpovede na tieto otázky. A ešte jedna. Keď sa ojazdené auto kúpi v zahraničí, na ňom sa ide na Slovensko, musí sa zaplatiť daň z motorových vozidiel? Na Slovensku musí ísť na technickú a emisnú kontrolu, kontrolu originality, keď to zákazník chce, tak aj prihlásiť auto na polícii. PHM si môžem účtovať a DPH odpočítať? Ďakujem
Žabinka
22.04.13,07:28
Dobrý večer. Mňa by tiež zaujímali odpovede na tieto otázky. A ešte jedna. Keď sa ojazdené auto kúpi v zahraničí, na ňom sa ide na Slovensko, musí sa zaplatiť daň z motorových vozidiel? -predpokladám, že je to tovar, tak nie Na Slovensku musí ísť na technickú a emisnú kontrolu, kontrolu originality, keď to zákazník chce, tak aj prihlásiť auto na polícii. PHM si môžem účtovať a DPH odpočítať?- o DPH účtuješ podľa režimu dodania, buď ako intrakomunitárne dodanie, alebo osobitná úprava uplatňovania DPH Ďakujem
v texte
kajab
22.04.13,19:21
Ja som myslela DPH z nákupu PHM na Slovensku. Má sa robiť aj stazka a do výdajov dávať na základe technickej spotreby? Ja som to v zákone o dani z príjmov nenašla. Ďakujem
Žabinka
22.04.13,20:07
Tu je dobre rozoberaná problematika zahraničnej DPH: http://www.porada.sk/t161492-uctovanie-zahr-dph-r-2010-a-2011-a.html