Miloš_Malejčík
06.01.13,18:33
z vyradeného staršieho firemeného PC som vymontoval 2 rovnaké HDD a to Seagate Baracuda 7200.7 (80GB) s cieľom získať externý zálohovací priestor. Na spojenie s PC som si kúpil dokovaciu stanicu Evolve StrongDock. Všetko som pozapájal a spojazdnil.

Problém: prvý disk mi PC normálne rozpozná, už je aj naformátovaný a funguje bez problémov.
druhý disk mi PC vôbec nerozpozná a to ani po reštarte a zapnutej dokovacej stanici. Druhý disk v dokovacej stanici sa normálne točí, kontakty vyzerajú čisté a nepoškodené (presne ako na tom HDD čo funguje).

Budem rád, ak mi niekto poradí čo by sa s tým druhým HDD dalo spraviť (teda okrem finálneho riešenia:)).

Miloš
mecky
06.01.13,17:37
jedine co sa da skusit je pripojit ho priamo do pc, ak nenabehne ani tak, je zrely do kosa
Stefan2005
06.01.13,17:42
... mám otázku - ak pripojím cez USB-box HDD - musí mať založený jumper na - master, slave, ... alebo nemusí ?
misoft
06.01.13,18:26
Pri USB to ide cez USB radič, nie cez dátove radiče diskov. Zbytočné - každé zariadenie cez USB má svoje "číslo" - podľa toho ho OS pozná.
mecky
06.01.13,18:34
Pri USB to ide cez USB radič, nie cez dátove radiče diskov. Zbytočné - každé zariadenie cez USB má svoje "číslo" - podľa toho ho OS pozná.
tu ide skor o to ako sa s tym vysporiada IDE to USB radic
ja osobne som sa nikdy s problemom nestretol, na nete sa ale daju najst pripady kde radic vyzadoval konkretne nastavenie
Miloš_Malejčík
06.01.13,18:34
Pri USB to ide cez USB radič, nie cez dátove radiče diskov. Zbytočné - každé zariadenie cez USB má svoje "číslo" - podľa toho ho OS pozná.

čiže pre nepojazdný disk definitíva?
Viper
06.01.13,18:50
Skontroluj este jumper na tom druhom disku.Niekedy tie usb redukcie rozpoznaju disk len ak je nastaveny cable select...
Stefan2005
06.01.13,19:18
... skúsil som rozbehnúť jeden starší PC, skončilo to hláškou "verifying dmi pool data" a "Press any key to restart"; vložil som ho od USB chasi, ale tiež nič nečítalo, neponúkalo ho ani v správe diskov.... až keď som už všetky súčiastky odpratal, som zbadal, že HDD nemá jumper... teda aj to mohlo byť, prečo PC ho nerozpoznalo - teda v prípade jedného HDD musí byť nastavený ako master...
Zaujímavé, pritom identifikáciu disku (hlavy, cylindre BIOS odčítal správne) - je možné, že ešte disk je funkčný ?
Vlado40
06.01.13,19:30
Niekedy bios síce načíta elektroniku HDD ale mechanický môže byť chybný.
Miloš_Malejčík
07.01.13,05:16
Takže som aj ten chybný disk po 3 hodinách štýlom "DIY" rozfachal.

Jumper som opticky nenašiel - žiadne kolíčky tam neboli - sú tam iba také výstupky ako na USB - tak reku bude to asi niečo v "softvérové".

Keďže som v domácnosti aj polovičný Ubunťák, na ubuntu forku som našiel program http://gparted.sourceforge.net/ (vraj funguje aj pod Winom). A čuduj sa svete ten program GPARTED mi pripojený "zlý HDD" našiel. Postláčal som pár gombíkov (intuitívne) a povodne zlý chlapec už fachčí aj pod Winom, aj na Ubuntu.

Viem 80G nie je v dnešnej dobe nič extra, ale čo už keď som taký ekológ ...