Emika
28.02.06,10:08
No a ešte jedna otázka na takúto tému. Mám manko, nakúpila som tovar v hodnote pred.cien cca 12 tis, cez ERP mám predaj cca 9 tis. Logicky 3 tis niekde lieta.Ide o predaj tlače, takže asi prenášať to ako zásoby nemé význam lebo by tie noviny a časopisy boli neaktuálne a okrem toho fyzicky nie sú. Stav vznikol predajom mimo kasy. Klasika. Teraz neviem čo s tým chcem to upratať. Niekde som našla, že tlač, ceniny, tel.karty sa nemusia predávať cez ERP. Vidím tam dve riešenia.
1. Buď si naúčtujem tržby 3 tis. ale neviem na základe akého dokladu
2. alebo ponížim sklad, teda ho vynulujem a znížim výdavky ovpl. základ dane, ale to tiež neviem akým dokladom. 31.12. uzávierkovou operáciou, alebo ako

Účtujem v JÚ - Alfa.
ďakujem vopred za odpovede, myslím, že s termínom podania DP sa to tu pekne zhusťuje.
Zita5
28.02.06,09:28
No a ešte jedna otázka na takúto tému. Mám manko, nakúpila som tovar v hodnote pred.cien cca 12 tis, cez ERP mám predaj cca 9 tis. Logicky 3 tis niekde lieta.Ide o predaj tlače, takže asi prenášať to ako zásoby nemé význam lebo by tie noviny a časopisy boli neaktálne a okrem toho fyzicky nie sú. Stav vznikol predajom mimo kasy. Klasika. Teraz neviem čo s tým chcem to upratať. Niekde som našla, že tlač, ceniny, tel.karty sa nemusia predávať cez ERP. Vidím tam dve riešenia.
1. Buď si naúčtujem tržby 3 tis. ale neviem na základe akého dokladu
2. alebo ponížim sklad, teda ho vynulujem a znížim výdavky ovpl. základ dane, ale to tiež neviem akým dokladom. 31.12. uzávierkovou operáciou, alebo ako

Účtujem v JÚ - Alfa.
ďakujem vopred za odpovede, myslím, že s termínom podania DP sa to tu pekne zhusťuje.


Lenže netreba zabudnúť aj na remitendu , aby sa to netúľalo niekde tam .
Emika
28.02.06,09:52
Zitka, čo je remitenda? To že som vrátila tlač keď už je nové číslo? To je urobené tam mám dobropisy z tejto strany to je vyrovnané. Je to chyba predaj mimo kasy.
Zita5
28.02.06,09:58
Zika, čo je remitenda? To že som vrátila tlač keď už je nové číslo? To je urobené tam mám dobropisy z tejto strany to je vyrovnané. Je to chyba predaj mimo kasy.

Emika , remitenda je vlastne vrátenie nepredaných časopisov a novín a na základe toho Ti dodávateľ vystaví dobropis , ktorý Ti môže odpočítať z najchádzajúcej fa . Nuž potom aj je predaj mimo kasy ak si o tom 100% presvedčená , tak ich treba dať do príjmu . Lebo v konečnom dôsledku by sa zistilo , že si časopisy a noviny nevrátila v remitende .Dá sa to skontrolovať aj spätne .
Emika
28.02.06,10:34
Zitka a ako ich mám dať do príjmu? iba nahodiť zdaniteľný príjem cca 3 tis 31.12.05, ale na základe čoho aký doklad predložím potom kontrole?
Zita5
28.02.06,11:25
Zitka a ako ich mám dať do príjmu? iba nahodiť zdaniteľný príjem cca 3 tis 31.12.05, ale na základe čoho aký doklad predložím potom kontrole?


Nuž však to ...,.....čo predložíš kontrole , zistila si pri inventariácii , že máš rozdiel a tým si navýšiš vlastne DZ .Inak to nespravíš , pretože dozadu už nemôžeš nahadzovať do pokladne .

Vieš nie som si istá , že sa nemusí nahadzovať do kasy , viem že to bolo voľakedy .

Ja som mala zaužívaný ale veľmi pracný postup :
vyhotovila som si tlačivá - pre moju potrebu a ak by niečo bolo , tak to bolo schodné aj pre daniarov a to nasledovne :
každý deň na základe preberania dodávky časopisov a dodacieho listu som si zapísala príjem a hodnotu za tovar čas.a noviny v daný deň . Ak sa končil večer predaj , tak som trvala na tom , aby každý večer sa opočítali tieto noviny a časopisy a zostatok sa zapísal do toho môjho tlačiva . Rozdiel musel jednoznančne byť nahodený v RP . Inak by som bola neschopná to po zamestnancovi skontrolovať . A takto som bola na čistom , že všetok príjem mám OK .
Je to veľmi neprehľadná vec a o to horšia , ak Ti niekto predáva tento tovar - napr. zamestnanec, zlatá baňa .;)
Emika
28.02.06,11:37
Presne ako hovoríš, je to dosť prácne a neprehľadné.
Tak ja tam nahodím ako uzávierkový doklad + 3tis Sk, nech neukrátim náš štát o dane. Uvidím ako to dopadne. Chvala bohu, že už tlač v tomto roku nepredáva.
Zita5
28.02.06,11:43
Emika , predpokladám z Tvojej zadanej témy , že nie si platcom DPH , lebo to by už nebolo také jednoznančné .;)
Emika
28.02.06,11:54
Nie som platca dph. Loteriové činnosti sú naštastie mimo dph a táto tlač to bol len viac menej doplnok aby sa tam nenudili.
a ozaj našla som posledné znenie vyhlášky k ERP a to:

Vyhláška 55/1994 Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 22. februára 1994
o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou

Zmena: 59/1995 Z.z.
Zmena: 353/1996 Z.z.
Zmena: 735/2004 Z.z.
Zmena: 735/2004 Z.z.

Ministerstvo financií Slovenskej republiky pod¾a § 97 ods. 2 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finanèných orgánov v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 165/1993 Z.Z. ustanovuje: .....

§ 2
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie:
..... predajom tovaru predaj, ktorý sa vykonáva na základe oprávnenia na podnikateľskú činnosť 5) s výnimkou predaja
1. cenín, lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej a periodickej tlače,2. .........

Tak a myslím, že môžem pokojne spávať, nahodím to bez nejakého dokladu a bude.