jbjarka
07.01.13,07:40
Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Tweety
07.01.13,06:41
Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveďZa rok 2012 si NČZD na manželku môže uplatniť.
jbjarka
07.01.13,06:51
Chcem sa ešte opýtať, aké potvrdenie potrebujem k tomu priložiť - či zo sociálne poisťovni, prípadne zo zamestnanie, že som nepoberala žiadny príjem len rodičovský príspevok. ďakujem
Tweety
07.01.13,06:51
Chcem sa ešte opýtať, aké potvrdenie potrebujem k tomu priložiť - či zo sociálne poisťovni, prípadne zo zamestnanie, že som nepoberala žiadny príjem len rodičovský príspevok. ďakujem
Nepotrebuješ žiadne potvrdenie. Napísala som to priamo do odkazov.
zuzana909
09.01.13,12:02
Nepotrebuješ žiadne potvrdenie. Napísala som to priamo do odkazov.

táto podmienka platí aj pre ročné zúčtovanie za rok 2012 alebo sa to týka až ročného zúčtovania za rok 2013

mám zamestnanca a jeho manželka je evidovaná na úrade práce, môžem mu ešte uplatniť odpočítateľnú položku alebo už nie?
Mila123
09.01.13,12:03
táto podmienka platí aj pre ročné zúčtovanie za rok 2012 alebo sa to týka až ročného zúčtovania za rok 2013

mám zamestnanca a jeho manželka je evidovaná na úrade práce, môžem mu ešte uplatniť odpočítateľnú položku alebo už nie?
za rok 2013? teraz?
zuzana909
09.01.13,12:07
za rok 2013? teraz?

ročné zúčtovanie za rok 2012, budem robiť vo výplatách asi 02/2013 a manželka bola nezamestnaná celý rok 2012
môžem uplatniť alebo už nie?
Melnick
09.01.13,12:08
táto podmienka platí aj pre ročné zúčtovanie za rok 2012 alebo sa to týka až ročného zúčtovania za rok 2013

mám zamestnanca a jeho manželka je evidovaná na úrade práce, môžem mu ešte uplatniť odpočítateľnú položku alebo už nie?

zuzana909, teraz riešime priznania za rok 2012 a platia zákony platné do 31.12.2012:)
Melnick
09.01.13,12:09
ročné zúčtovanie za rok 2012, budem robiť vo výplatách asi 02/2013 a manželka bola nezamestnaná celý rok 2012
môžem uplatniť alebo už nie?

Môžeš . To,že zúčtovanie budeš robiť vo výplatách 2/2013, nič nemení na skutočnosti, že je to zúčtovanie za rok 2012.:cool:
Mila123
09.01.13,12:13
Môžeš . To,že zúčtovanie budeš robiť vo výplatách 2/2013, nič nemení na skutočnosti, že je to zúčtovanie za rok 2012.:cool:
súhlasím.....
ale vysporiadaj preplatok so štát. rozpočtom spoločne s ostatnými zamestnancami......
zuzana909
09.01.13,12:22
ročné zúčtovanie za rok 2012, budem robiť vo výplatách asi 02/2013 a manželka bola nezamestnaná celý rok 2012
môžem uplatniť alebo už nie?

už som si to našla:
Nezdaniteľná časť na manželku/manžela


sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela
túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť manžel/manželka žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti, v prípade:

ak sa stará o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa, a to do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo
ak poberá príspevok na opatrovanie alebo
ak je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie



teda ak je evidovaná na úrade práce tak môže ale ak je dobrovoľne nezamestnaná tak nemôže :o
Mila123
09.01.13,12:33
už som si to našla:
Nezdaniteľná časť na manželku/manžela


sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela
túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť manžel/manželka žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti, v prípade:

ak sa stará o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa, a to do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo
ak poberá príspevok na opatrovanie alebo
ak je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie


teda ak je evidovaná na úrade práce tak môže ale ak je dobrovoľne nezamestnaná tak nemôže :o
asi tak nejako sa to vysvetľuje....ale toto ťa zaujíma až v r 2014 pri RZD za rok 2013:D
zuzana909
09.01.13,12:46
asi tak nejako sa to vysvetľuje....ale toto ťa zaujíma až v r 2014 pri RZD za rok 2013:D

ďakujem, ešte jedna otázka:
- zamestnanec je ženatý, žije s manželkou v spoločnej domácnosti, manželka má dieťa z predchádzajúceho manželstva
- môže si jej súčasný manžel uplatniť daňovú bonus na dieťa pri ročnom zúčtovaní, manželka nemohla bola nezamestnaná
Tweety
09.01.13,12:48
ďakujem, ešte jedna otázka:
- zamestnanec je ženatý, žije s manželkou v spoločnej domácnosti, manželka má dieťa z predchádzajúceho manželstva
- môže si jej súčasný manžel uplatniť daňovú bonus na dieťa pri ročnom zúčtovaní, manželka nemohla bola nezamestnaná
Áno, môže.
Mila123
09.01.13,12:48
ďakujem, ešte jedna otázka:
- zamestnanec je ženatý, žije s manželkou v spoločnej domácnosti, manželka má dieťa z predchádzajúceho manželstva
- môže si jej súčasný manžel uplatniť daňovú bonus na dieťa pri ročnom zúčtovaní, manželka nemohla bola nezamestnaná
môže si uplatniť aj DB na dieťa manželky......ale pozor iba na to, aby za rok 2012 boli už sobášení.......inak ok....
zuzana909
09.01.13,12:56
ďakujem, sobáš mali ešte v roku 2011
monika.m.b
10.01.13,18:48
ahojte.potrebujeme radu.min. rok som bola do 26.10.2012 na RD a nemala som žiadny príjem(predpokladám,že rodičovský príspevok sa neráta za príjem),potom som sa zaevidovala na úpsvar,dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc.poisťovne o tom,že nám nárok na podporu od toho dátumu,ale zatiaľ mi nič nebolo vyplatené.zarátava sa toto do príjmu,alebo nie.a ešte jedna vec.od nástupu na úpsvar som si našla aj brigádu.ako príjem sa zarátava to,čo som dostala min. rok,alebo aj výplata za december,ktorá prišla samozrejme teraz v januári?potrebujeme na manželove daňové,nech vieme,akú sumu má uviesť na odpočítateľnú položku.dúfam,že som to napísala zrozumiteľne
Tweety
10.01.13,19:15
ahojte.potrebujeme radu.min. rok som bola do 26.10.2012 na RD a nemala som žiadny príjem(predpokladám,že rodičovský príspevok sa neráta za príjem),potom som sa zaevidovala na úpsvar,dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc.poisťovne o tom,že nám nárok na podporu od toho dátumu,ale zatiaľ mi nič nebolo vyplatené.zarátava sa toto do príjmu,alebo nie.a ešte jedna vec.od nástupu na úpsvar som si našla aj brigádu.ako príjem sa zarátava to,čo som dostala min. rok,alebo aj výplata za december,ktorá prišla samozrejme teraz v januári?potrebujeme na manželove daňové,nech vieme,akú sumu má uviesť na odpočítateľnú položku.dúfam,že som to napísala zrozumiteľne
Tak ako, mala si alebo nemala žiaden príjem? Takže upresni. ALe asi mala. Manžel si uplatní len rozdiel medzi príjmom zo ZČ, teda aj z dohody, ponížený o zaplatené odvody).
Mila123
10.01.13,19:16
Tak ako, mala si alebo nemala žiaden príjem? Takže upresni.
ak sa nemýlim, tu ide o to, že mala dávku v nezamestnanosti priznanú ešte v r. 2012, ale výplata bola v roku 2013, a teraz má dilemu, kam má vyplatená dávka patriť....
Tweety
10.01.13,19:19
ak sa nemýlim, tu ide o to, že mala dávku v nezamestnanosti priznanú ešte v r. 2012, ale výplata bola v roku 2013, a teraz má dilemu, kam má vyplatená dávka patriť....
Ešte ju asi nemala vyplatenú, ale píše, že mala brigády, aj výplatu, ale píše aj to, že nemala príjem, tak nech to upresní.
Mila123
10.01.13,19:21
Majka máš pravdu.......kombinácie kombinácií by tu bolo neúrekom.....
Tweety
10.01.13,19:24
potom dáš odpoveď a nebude sa pozdávať,
monika.m.b
10.01.13,19:35
na upresnenie.do 25.10.2012 som nemala žiadny príjem,bola som na RD(to sa asi nezapočítava do príjmu),od 26.10.2012 som sa zaevidovala na úpsvar.dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc. poisťovne o priznaní podpory,ale nič som ešte nemala vyplatené.a od 1.11.2012 mám dohodu o brigáde.je mi jasné,že toto je príjem,len neviem,či zarátať aj výplatu za december,kedže prišla až v januári.a teraz mi napadla ešte jedna vec.z predchádzajúcej práce mi majú preplatiť zostatkovú dovolenku,ale ešte stále vyplatená nebola,či aj to zarátať,alebo nie
Tweety
10.01.13,19:55
na upresnenie.do 25.10.2012 som nemala žiadny príjem,bola som na RD(to sa asi nezapočítava do príjmu),od 26.10.2012 som sa zaevidovala na úpsvar.dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc. poisťovne o priznaní podpory,ale nič som ešte nemala vyplatené.a od 1.11.2012 mám dohodu o brigáde.je mi jasné,že toto je príjem,len neviem,či zarátať aj výplatu za december,kedže prišla až v januári.a teraz mi napadla ešte jedna vec.z predchádzajúcej práce mi majú preplatiť zostatkovú dovolenku,ale ešte stále vyplatená nebola,či aj to zarátať,alebo nie
Áno, príjem z dohody, aj príjem z dec. výplaty, preplatenú dovolenku,( budeš mať potvrdenie o príjmoch zo ZČ) ak budú vyplatené do 31.1.2013. NČ bude teda len rozdiel medzi ňou a tvojími hrubými príjmami zo ZČ,(poníž. o zaplatené odvody.
romy16
18.01.13,16:16
Dobrý deň,
v roku 2012 som bola 6 mesiacov nezamestnaná a nemala žiadne príjmy, potom som pracovala a uplatňovala si NČZD u svojho zamestnávateľa. Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť celú NČZD za rok 2012 pri RZD u svojho zamestnávateľa a zároveň či si môže za mňa uplatniť celú NČZD aj môj manžel u svojho zamestnávateľa (samozrejme po odpočítaní môjho príjmu).
Tweety
18.01.13,16:31
Dobrý deň,
v roku 2012 som bola 6 mesiacov nezamestnaná a nemala žiadne príjmy, potom som pracovala a uplatňovala si NČZD u svojho zamestnávateľa. Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť celú NČZD za rok 2012 pri RZD u svojho zamestnávateľa a zároveň či si môže za mňa uplatniť celú NČZD aj môj manžel u svojho zamestnávateľa (samozrejme po odpočítaní môjho príjmu).
Áno, odpoveď na obidve otázky je áno.
romy16
18.01.13,17:23
ďakujem
nikula
23.01.13,10:51
už som si to našla:
Nezdaniteľná časť na manželku/manžela


sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela
túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť manžel/manželka žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti, v prípade:

ak sa stará o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa, a to do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo
ak poberá príspevok na opatrovanie alebo
ak je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie




teda ak je evidovaná na úrade práce tak môže ale ak je dobrovoľne nezamestnaná tak nemôže :o

Taká otázočka, ak bude manželka počas roka čo i len jeden mesiac zamestnaná (predpoklad marec-apríl), ale koncom roka bude v evidencii UPSVaR, tak ako to bude s odpočítateľnou položkou?
Ak bude len na dohodu popri evidencii, tak to asi vadiť nebude?
valéria smejová
24.01.13,08:11
Prosím o radu. Manželka evidovaná na úrade práce poberá podporu v nezamestnanosti.Pri uplatnení Nčzd na manželku sa to považuje za jej príjme? Aké potvrdenie musí donieť aby bol tento príjem preukázaný?
veronikasad
24.01.13,08:13
Prosím o radu. Manželka evidovaná na úrade práce poberá podporu v nezamestnanosti.Pri uplatnení Nčzd na manželku sa to považuje za jej príjme? Aké potvrdenie musí donieť aby bol tento príjem preukázaný?
Dávka v nezamestnanosti sa zahrňa do vlastného príjmu manželky. Potvrdenie o výške vyplatenej dávky jej vydá sociálna poisťovňa.
Katy a R
24.01.13,08:20
Aké potvrdenie musí donieť aby bol tento príjem preukázaný?
ak sa pýtaš ako mzdárka - tak len mažel uvedie príjem manželky do žiadosti o RZD a podpíše. Ak si bude robiť DP sám - tak tam takisto tento príjem uvedie a podpíše.
To potvrdenie zo SP si môže vypýtať - a nech si to doma pekne odloží pre prípad kontroly!
Soňula
24.01.13,11:16
už som si to našla:
Nezdaniteľná časť na manželku/manžela


sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela
túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť manžel/manželka žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti, v prípade:

ak sa stará o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa, a to do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo
ak poberá príspevok na opatrovanie alebo
ak je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie


teda ak je evidovaná na úrade práce tak môže ale ak je dobrovoľne nezamestnaná tak nemôže :o

Prosím Vás, toto platí až v tomto roku 2013? Ak mala manželka SZČO príjem za rok 2012: 3325 -/poistné a príspevky 445/ = 2880,-Eur. Môže si SZČO uplatníť na manželku zvyšok nezdaniteľnej časti za rok 2012 / t.j.764,74/, aj keď celý rok pracovala, nestarala so o dieťa?
Moc ďakujem za odpoveď.
veronikasad
24.01.13,11:18
Prosím Vás, toto platí až v tomto roku 2013? Ak mala manželka SZČO príjem za rok 2012: 3325 -/poistné a príspevky 445/ = 2880,-Eur. Môže si SZČO uplatníť na manželku zvyšok nezdaniteľnej časti za rok 2012 / t.j.764,74/, aj keď celý rok pracovala, nestarala so o dieťa?
Moc ďakujem za odpoveď.
Platí prvýkrát pri RZD alebo DP za rok 2013 - teda v roku 2014
aglv
24.01.13,12:02
Prosím Vás o usmernenie.
Môžem si u svojho zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela ak mal nízky príjem aj napriek tomu, že mu budem robiť daňové priznanie a výjde mu zamestnanecká prémia? Nevylučuje sa to nejako?
Vopred ďakujem.
Tweety
24.01.13,12:02
Prosím Vás o usmernenie.
Môžem si u svojho zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela ak mal nízky príjem aj napriek tomu, že mu budem robiť daňové priznanie a výjde mu zamestnanecká prémia? Nevylučuje sa to nejako?
Vopred ďakujem.
ÁNo, môžeš. NČ bude rozdiel medzi jeho príjmom, zníženým o odvody a celkovou NČ za rok.
Ester plus
24.01.13,12:03
Manžel, ktorý si chce uplatniť odpočet na manželku a tej bola vyplatená nemocenská dávka za 12/2012 16.01.2013 by nemala ísť do príjmu manželky roku 2012. Uvažujem správne?
ewita888
24.01.13,12:04
Prosím Vás o usmernenie.
Môžem si u svojho zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela ak mal nízky príjem aj napriek tomu, že mu budem robiť daňové priznanie a výjde mu zamestnanecká prémia? Nevylučuje sa to nejako?
Vopred ďakujem.
môžeš si uplatniť pri splnení ostatných podmienok, zam. prémia to nevylučuje, dokonca sa neráta ani do jeho príjmu, ak si budeš aj na bud.rok uplatnovať na neho nčzd
Tweety
24.01.13,12:04
Manžel, ktorý si chce uplatniť odpočet na manželku a tej bola vyplatená nemocenská dávka za 12/2012 16.01.2013 by nemala ísť do príjmu manželky roku 2012. Uvažujem správne?
ÁNo, správne.
Ester plus
24.01.13,12:14
Ďakujem a ak tento manžel donesie aj potvrdenie o príjme maželky zo zamestnania, ktorá tam pracovala v mesiaci 9,10,11,12/2012 tak potom príjem zo závislej činnosti tejto maželky vyplatený do 31.01.2013 je jej príjmom posudzovaným pre výšku príjmu za rok 2012?
ewita888
24.01.13,12:20
Ďakujem a ak tento manžel donesie aj potvrdenie o príjme maželky zo zamestnania, ktorá tam pracovala v mesiaci 9,10,11,12/2012 tak potom príjem zo závislej činnosti tejto maželky vyplatený do 31.01.2013 je jej príjmom posudzovaným pre výšku príjmu za rok 2012?
áno, tento príjem sa zarátava do tvojho príjmu pre rok 2012
kika70
26.01.13,16:37
Aky navyssi prijem,moze za rok mat manzel,ak si chce tuto odpoc.polozku upltnit na manzelku, kt. je evid.na UP?dakujem
lepetka
26.01.13,19:16
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ohľadom odpočítateľnej položky na manželku za rok 2012...manželovi dali v práci tlačivo, ktoré si má vypísať, ale máme otázky... manželia sme od 28. apríla 2012, takže odpočítať si to môže až od tohto dátumu? ďalšia otázky, ja som predchádzajúci rok len brigádovala - dohoda o práci študenta (od januára 2012 - augusta 2012) - dokopy som zarobila asi 550 eur v čistom.... je potrebné v takom prípade dokladovať tento príjem účtovníčke manželovi do práce? pretože mne by z tej danej firmy kde som brigádovala mal prísť len papier ohľadom sťahovania daní, tak či to bude stačiť. a ďalšia otázka - je potrebné napísať počet mesiacov spolužitia v jednej domácnosti, my spolu žijeme už vyše 5 rokov u našich...manžel má však aj po svadbe v občianskom preukaze iné trvalé bydlisko ako ja...u našich má však prechodné vybavené..bude to tak postačovať? teda, či nebude problém v tom, ak v tlačive budeme mať rôzne adresy trvalého bydliska, či tam radšej dopísať, že on má aj prechodné a to je totožné s tým mojím trvalým...a ten počet mesiacov spoločného bývania tam asi treba písať od vtedy ako sme manželia však? dúfam, že ste pochopili moje nejasnosti a budete mi vedieť odpovedať, vopred vám ďakujem...
Mila123
26.01.13,19:21
1/ od 5/2012, manželia ste iba od toho dátumu a žitie pred sobášom vo forme druh a družka náš zákon o DzP nepozná.....a nezáleží na trvalom bydlisku....ak tvoríte spoločnú domácnosť vtedy vzniká zákonom stanovená podmienka.....

2/ stačí vyhlásenie koľko si zarobila, zákon nestanovuje potonnosť predložiť doklad a pod., nemusí byť potvrdenie, ale nenájdeš ani jednu mzdárku/ účtovníčku , ktorá by pre istotu nechcela potvrdenie, ,,,,,,
príjem sa uvádza v čiastkovom základe dane...t.j. HM- poistneé......čistá mzda nie....
veronikasad
26.01.13,19:47
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ohľadom odpočítateľnej položky na manželku za rok 2012...manželovi dali v práci tlačivo, ktoré si má vypísať, ale máme otázky... manželia sme od 28. apríla 2012, takže odpočítať si to môže až od tohto dátumu? ďalšia otázky, ja som predchádzajúci rok len brigádovala - dohoda o práci študenta (od januára 2012 - augusta 2012) - dokopy som zarobila asi 550 eur v čistom.... je potrebné v takom prípade dokladovať tento príjem účtovníčke manželovi do práce? pretože mne by z tej danej firmy kde som brigádovala mal prísť len papier ohľadom sťahovania daní, tak či to bude stačiť. a ďalšia otázka - je potrebné napísať počet mesiacov spolužitia v jednej domácnosti, my spolu žijeme už vyše 5 rokov u našich...manžel má však aj po svadbe v občianskom preukaze iné trvalé bydlisko ako ja...u našich má však prechodné vybavené..bude to tak postačovať? teda, či nebude problém v tom, ak v tlačive budeme mať rôzne adresy trvalého bydliska, či tam radšej dopísať, že on má aj prechodné a to je totožné s tým mojím trvalým...a ten počet mesiacov spoločného bývania tam asi treba písať od vtedy ako sme manželia však? dúfam, že ste pochopili moje nejasnosti a budete mi vedieť odpovedať, vopred vám ďakujem...
Aká bola tvoja hrubá mzda ? (z dohody sa poistné nestrháva, o daň sa príjem neznižuje).

Do vlastného príjmu manželky sa započítava príjem za celý rok. Ako NČZD si môže uplatniť len pomernú časť rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky (za počet celých mesiacov, kedy boli manželmi, v tvojom prípade 8)
ivana2703
27.01.13,08:07
Ja sa chcem opýtať, SZČO si môže uplatniť odp. položku na manželku, ktorá celý rok dostávala opatrovateľský príspevok?
Katy a R
27.01.13,08:24
Ja sa chcem opýtať, SZČO si môže uplatniť odp. položku na manželku, ktorá celý rok dostávala opatrovateľský príspevok?

nuž - ak by mu nejaká vyšla:confused:, tak si môže uplatniť. Ale NČZD na manželku bude v tomto prípade len rozdiel medzi NČZD (základnou) a príjmom manželky (príspevok na opatrovanie plus ostatné príjmy - ak mala - napr výhra, prenájom ..a mínus odvody - ak nejaké platila)
ivana2703
27.01.13,08:45
Chcela som sa v tom len utvrdiť, manželka mala podľa potvrdenia za celý rok 2012 príjem 1958,45 eur, takže mu to pomôže, aj keď len rozdiel. Vrelá vďaka
lepetka
27.01.13,13:03
hrubá mzda za min rok bola okolo 680 eur...bola to príležitostná brigáda, pár hodín do mesiaca, tak preto tá suma....sťahovali mi každý mesiac 19% daň...takže potrebujem vyhlásenie o príjme z danej firmy a to musí manžel doložiť k tým papierom? ďakujem veľmi pekne za odpovede :)
veronikasad
27.01.13,13:07
hrubá mzda za min rok bola okolo 680 eur...bola to príležitostná brigáda, pár hodín do mesiaca, tak preto tá suma....sťahovali mi každý mesiac 19% daň...takže potrebujem vyhlásenie o príjme z danej firmy a to musí manžel doložiť k tým papierom? ďakujem veľmi pekne za odpovede :)
Do vlastného príjmu manželky sa zahrňu hrubá mzda. Manžel si na teba uplatní NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a tvojou hrubou mzdou.

Zrazenú daň si vysporiadaš sama - podaním DP typu A, alebo žiadosťou o vykonanie ročného zúčtovania dane u zamestnávatela. Nemá žiadny vplyv na uplatnenie NČZD na manželku (u tvojho manžela).
Krakonoš
28.01.13,08:10
Manželka sa celý rok 2012 starala o dieťa staršie ako 3 roky (dieťa je zdravé, rodičovský príspevok nepoberá, ani za opatrovanie, ani nie je uchádzač o zamestnanie), namala žiaden príjem.
Môže si na ňu manžel za rok 2012 uplatniť NČZD ?
Za rok 2013 už to nebude možné, ala za rok 2012 nemám istotu.
Ďakujem
veronikasad
28.01.13,08:30
Manželka sa celý rok 2012 starala o dieťa staršie ako 3 roky (dieťa je zdravé, rodičovský príspevok nepoberá, ani za opatrovanie, ani nie je uchádzač o zamestnanie), namala žiaden príjem.
Môže si na ňu manžel za rok 2012 uplatniť NČZD ?
Za rok 2013 už to nebude možné, ala za rok 2012 nemám istotu.
Ďakujem
za rok 2012 ano
Krakonoš
28.01.13,08:41
za rok 2012 ano

Ďakujem
valéria smejová
28.01.13,12:25
prosím o radu pri uplatnení Nčzd na manželku nemocenské v 12/2012 vyplatené v januári sa nezaratáva do príjme a ako je to s materskou za december
zaratáva sa do príjmu manželkjy alebo nie
valéria smejová
28.01.13,12:27
a ešte dávka v nezamestnanosti za december zaratáva sa do príjmu za rok 2012?
Tweety
28.01.13,12:27
prosím o radu pri uplatnení Nčzd na manželku nemocenské v 12/2012 vyplatené v januári sa nezaratáva do príjme a ako je to s materskou za december
zaratáva sa do príjmu manželkjy alebo nie
Nemocenské, ktoré od SP dostala až v januári nie je príjmom roka 2012, a materské, ak ho dostala ešte v dec., tak je príjmom 2012. Rovnako aj dávka v nezamestnanosti zaplatená v dec. je počítaná do vlastného príjmu na uplatnenie NČ.
klauda
30.01.13,13:48
Dobrý deň, akosi som to nepochopila:( chcem sa spýtať či mi niekto pomôže ohladne aj mojej situácie...v roku 2012 som bola zamestnaná do 15.2.2012 - dostala som z práce potvrdenie o príjme FO za daný rok, potom som bola vedená do 31.7.2012 na UPSVaR, poberala som dávku v nezamestnanosti, a od 1.8.2012 som prešla na predlžený rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov dieťata do 6 rokov. V manželovej práci sú akési veľmi "múdre" účtovničky, neporadia mi aj ked som sa pýtala slušne...vraj si mám narátať či mi suma mojich príjmov neresahuje výšku 3664,74€...ale ja sa cchem spýtať čo mám rátať do tej sumy????prepáčte možno pre niekoho hlupa otázka ale ja si neviem rady...patrí tam z potvrdenia o príjmoch FO z práce čiastočný základ dane? riadok 4? a predpokladám že tam patrí aj dávka v nezamestnanosti...a čo ten rodičovský príspevok? niekte sa píše že áno, a niekte že nie...mám v tom chaos...poprosím o radu??? veľmi dakujem:)
veronikasad
30.01.13,13:54
Dobrý deň, akosi som to nepochopila:( chcem sa spýtať či mi niekto pomôže ohladne aj mojej situácie...v roku 2012 som bola zamestnaná do 15.2.2012 - dostala som z práce potvrdenie o príjme FO za daný rok, potom som bola vedená do 31.7.2012 na UPSVaR, poberala som dávku v nezamestnanosti, a od 1.8.2012 som prešla na predlžený rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov dieťata do 6 rokov. V manželovej práci sú akési veľmi "múdre" účtovničky, neporadia mi aj ked som sa pýtala slušne...vraj si mám narátať či mi suma mojich príjmov neresahuje výšku 3664,74€...ale ja sa cchem spýtať čo mám rátať do tej sumy????prepáčte možno pre niekoho hlupa otázka ale ja si neviem rady...patrí tam z potvrdenia o príjmoch FO z práce čiastočný základ dane? riadok 4? a predpokladám že tam patrí aj dávka v nezamestnanosti...a čo ten rodičovský príspevok? niekte sa píše že áno, a niekte že nie...mám v tom chaos...poprosím o radu??? veľmi dakujem:)
Do vlastného príjmu manželky zahrnieš hrubú mzdu (zníženú o poistné) zo zamestnania + dávku v nezamestnanosti (potvrdenie ti vystaví SP)
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky.

Akú mzdu si mala vyplatenú od zamestnávatela ?
klauda
30.01.13,14:37
ja si nepamätám, ale...ked už predsa som pozrela do účtov, tak čistý príjem na mesiac 01/2012 a 2/2012 + odstupné, som dostala na účet cca 3228€....alebo nájdem na potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti za rok 2012 ten údaj presnejšie? hm...nieje to čiastkový základ dane? tam mám napísané 3059€....vdaka za pomoc:)
veronikasad
30.01.13,14:43
ja si nepamätám, ale...ked už predsa som pozrela do účtov, tak čistý príjem na mesiac 01/2012 a 2/2012 + odstupné, som dostala na účet cca 3228€....alebo nájdem na potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti za rok 2012 ten údaj presnejšie? hm...nieje to čiastkový základ dane? tam mám napísané 3059€....vdaka za pomoc:)
Nájdeš na potvrdení - je to hrubá mzda znížená o zaplatené poistné. Čistú mzdu máš po odpočítaní dane.

Už z tohto príjmu vyplýva, že si vlastný príjem manželky prekročila zo zamestnania, keď k tomu ešte pripočítaš dávku v nezamestnanosti, manžel si žiadnu NČZD uplatniť na teba nemôže.
klauda
30.01.13,14:49
ahá už to chápem...dakujem za odpoved, už som spokojnejšia...hoc NCZD uplatniť si manžel nemôže...pomohli ste mi veľmi:)
nikula
04.02.13,19:56
ale isto vám bola zrazená daň zo zamestnania za tie dva mesiace, tak môžete požiadať o jej vrátenie.
klauda
04.02.13,20:03
waw...a koho mám požiadať o vrátenie dane? viete mi to vysvetliť???dakujem:)
mizu24
04.02.13,20:12
Nemocenské, ktoré od SP dostala až v januári nie je príjmom roka 2012, a materské, ak ho dostala ešte v dec., tak je príjmom 2012. Rovnako aj dávka v nezamestnanosti zaplatená v dec. je počítaná do vlastného príjmu na uplatnenie NČ.

a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
kukučka
04.02.13,20:13
waw...a koho mám požiadať o vrátenie dane? viete mi to vysvetliť???dakujem:)

podať vlastné daňové priznanie
Negoti
04.02.13,20:15
a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
inak podotýkam, sú dve stanoviska z DRSR.sk
v jednom stanovisku sa uvádza, že príjem zo SP sa berie vtedy keď je vyplatený a v druhom stanovisku sa berie obdobne ako mzdy, (ak sú vyplatené do 31 01 patria do roka predchádzajúcehoˇ)
vikula
06.02.13,04:50
prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
Katy a R
06.02.13,05:26
môžes sem prilepiť?
Katy a R
06.02.13,05:33
prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
A je súčet týchto jeho príjmov (všetko patrí do príjmu manžela) menší, ako 3644 ? ... Ak áno - uveď tento príjem manžela do svojej žiadosti o RZD . Ak nie - nemá význam.
Ak manžel nepoberal žiadne zdaniteľné príjmy - nemá povinnosť robiť DP (do zdaniteľných príjmov dávky zo SP nepatria)
Katy a R
06.02.13,05:40
a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
To potvrdenie je pre manžela (doma dobre odložiť) - k žiadosti o RZD ho netreba prikladať:).
veronikasad
06.02.13,06:15
prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
Uveď výšku tých dávok. Do vlastného príjmu manžela sa zahrňa nemocenské, dávka v nezamestnanosti aj inv.dôchodok.
Manžel nepodáva DP, lebo ani jedna z tých dávok nie je zdanitelný príjem.
martatak
06.02.13,09:03
Dobrý deň! Potrebovala by som poradiť. Môj príjem za rok 2012 bol 235,- Euro. Teda manžel by mohol odrátať NČ -235,- Euro. Ďalší príjem som mala z predaja nehnutelnosti, zisk z predaja bola 0 (nakolko kupna cena bola vyššia ako predajná) Moja otázka je. Má manžel aj tak nárok na NČ na manželku? Ďakujem
martatak
06.02.13,09:50
Takže mám nárok? Aj keď predajná suma bola 25.000,- Eur?
veronikasad
06.02.13,09:55
Takže mám nárok? Aj keď predajná suma bola 25.000,- Eur?
Podľa môjho názoru nie, lebo pri vlastnom príjme manželky (napr. u SZČO) sa berie do uvahy príjem, nie základ dane.
martatak
06.02.13,09:58
Ďakujem
vama
06.02.13,11:14
Nedočítala som sa tu, či možno uplatniť odpočítateľnú položku na manžela, ktorý zomrel v apríli. Zobrala by som jeho príjem za rok 2012 a uplatnila rozdiel medzi 4/12 ročnej odpoč. čiastky. Bude to tak správne?
Katy a R
18.02.13,20:30
Nedočítala som sa tu, či možno uplatniť odpočítateľnú položku na manžela, ktorý zomrel v apríli. Zobrala by som jeho príjem za rok 2012 a uplatnila rozdiel medzi 4/12 ročnej odpoč. čiastky. Bude to tak správne?
No ja by som povedala , že NČZD na manžela sa vypočíta ako rozdiel jednej tretiny zákl NČZD a jednej tretiny jeho príjmu.
hádam je to takto aj v prípade úmrtia:confused:
erika1970
26.03.13,11:48
Bude mať SZČO v roku 2014 /daňové priznanie za rok 2013/ nárok na opočitateľnú položku na manželku starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku na základe posudku od lekára, alebo len do veku 3 rokov?
VÍNO NITRA
26.03.13,12:41
Manželka nepoberal podporu v nezamestnanosti, bola celý rok 2012 bez akéhokoľvek príjmu?
janatok
04.04.13,10:08
Dobry den, chcela by som sa informovat na to, ako je to s odpočitateľnou položkou na manželku ak ide o invalidny dochodok. Ja som momentalne na rodicovskom prispevku, ale v novembri 2012 som podala žiadosť o schvaleni invalidneho dôchodku, ktory mi schvalili spatne od 23.10.2011 a taktiež mi ho aj spatne vyplatili ale samozrejme až v tomto roku 2013 a nadalej mi budu vyplacat mesacne danu mesacnu sumu, chcem sa preto opytat, ci bude mat narok manzel si v roku 2014 v roč.zučt. za rok 2013 uplatnit na mna odpocit.položku na manželku, ci sa tam bude zaratavat cela vyplatena suma invalidneho dôchodku aj za predosle roky, kedze mi to bolo vyplatene až v roku 2013 alebo sa tam bude uvadzat len invalidny dôchodok za obdobie od 1/2013 do 12/2013 bez toho spatneho vypltenia. Chcem sa tiez opytat,ci je potrebne potvrdenie o vyplatenych vyskach inval.dôchodku žiadat pre jeho mzdarku na soc. poistovni, alebo jej staci cestne vyhlasenie o vyske. Dakujem.
erika1970
04.04.13,10:37
áno, nepoberala podporu v nezamestnanosti, bola celý rok 2012 bez akéhokoľvek príjmu.
Anik
04.04.13,10:40
Súčinnosťou od 1.1.2013 sa upravili podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela (manželku) daňovníka. Nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť daňovník uplatniť len v prípade, že sa stará o dieťa do zániku nároku na rodičovský príspevok alebo manželka (manžel) poberala peňažný príspevok na opatrovanie či manželka (manžel) bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie. maximálna výška nezdaniteľnej časti základu dane na rok 2013 je ​3 735,94 eur.
Anik
04.04.13,10:43
Bude mať SZČO v roku 2014 /daňové priznanie za rok 2013/ nárok na opočitateľnú položku na manželku starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku na základe posudku od lekára, alebo len do veku 3 rokov?
pokiaľ poberá RP do 6 rokov tak potom do 6 rokov
erika1970
04.04.13,10:50
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
Misela77
22.04.13,01:17
Dobrý deň,
má nárok za rok 2012 na odpočítateľnú položku na manželku zamestnanec, ak spolu žijú v jednej domácnosti a majú spoločné deti? Nie sú zobratí. Ďakujem
kn-alka
22.04.13,04:34
Ak manželka spĺňa podmienky,ktoré máš uvedené v príspevku 77, tak má nárok. Ak manželka nie je evidovaná na úrade práce, nestará sa o dieťa, alebo nepoberá opatrovateľský príspevok, tak na odpočet nárok nemá.


Ak nie sú zobratí, tak NIE SÚ manželia, je to jeho priateľka - družka, nie manželka.
V tomto prípade nie je nárok na odpočet.
veronikasad
22.04.13,05:32
Dobrý deň,
má nárok za rok 2012 na odpočítateľnú položku na manželku zamestnanec, ak spolu žijú v jednej domácnosti a majú spoločné deti? Nie sú zobratí. Ďakujem
Ako môže mať odpočítatelnú položku na manželku, keď nie sú manželia ? (aj keď ostatné podmienky splňajú). Nemá nárok.
kn-alka
22.04.13,05:49
volá ju manželka, neregistrovala som poslednú vetu, že nie sú zobratí.
Misela77
22.04.13,11:45
ja viem, že je to na manželku, ale zmiatla ma informácia, ktorú som sa dočítala a tak som zostala prekvapená a overovala si, či mi niečo neušlo, nejaká zmena. Ďakujem veľmi pekne.
Mija33
20.10.13,17:46
Manžel podnikateľ má prijmy do 10/2013 - 5000,- EUR, platil si odvody. Od 11/2013 bohužial ide na úrad práce. Môže si jeho manželka odpočítať v práci odpočitateľnú položku na manžela v roku 2014?
tictac7
20.10.13,17:48
Manžel podnikateľ má prijmy do 10/2013 - 5000,- EUR, platil si odvody. Od 11/2013 bohužial ide na úrad práce. Môže si jeho manželka odpočítať v práci odpočitateľnú položku na manžela v roku 2014?

Manžel podnikateľ má prijmy do 10/2013 - 5000,- EUR, platil si odvody. Od 11/2013 bohužial ide na úrad práce. Môže si jeho manželka odpočítať v práci odpočitateľnú položku na manžela v roku 2014?

polož samostatnú otázku
veronikasad
20.10.13,18:35
Manžel podnikateľ má prijmy do 10/2013 - 5000,- EUR, platil si odvody. Od 11/2013 bohužial ide na úrad práce. Môže si jeho manželka odpočítať v práci odpočitateľnú položku na manžela v roku 2014?
Nemôže, jeho príjmy sú vyššie ako ročná NČZD za rok 2013 (ak sa pýtaš na DP za rok 2013)
Mija33
21.10.13,04:19
Môže zarobiť iba 3735,94,- EUR? Dakujem
Mija33
21.10.13,11:05
5000,- má čistý príjem za rok 2013 minus odvody tak to nezarobil tolko.....
Mija33
23.10.13,09:01
Poradte...
Tweety
23.10.13,09:06
Čo chceš poradi? Ak o NČ, odpovedala Ti už Veronikasad.
kn-alka
23.10.13,09:07
Však Veronikasad ti už odpovedala: NEMôŽE si na manžela uplatniť nezdaniteľnú čast. Manžel mal vysoké príjmy !!!

Nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela)
· 3 735,94 eura, ak manželka (manžel) žijúca s ním v domácnosti nemala žiadny
vlastný príjem
· rozdiel medzi sumou 3 735,94 a vlastným príjmom manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, ak manželka (manžel) mala vlastný príjem nepresahujúci sumu 3 735,94 eura
· nula, ak manželka (manžel) žijúca s ním v domácnosti mala vlastný príjem presahujúci sumu 3 735,94 eura
Mija33
23.10.13,09:13
To je s odvodami alebo bez?
Katy a R
23.10.13,09:16
Mija - o príjme hovorí zákon! (znížený o zaplatené poistné) ...ALE! - do príjmu manžela sa rátajú dokonca aj nemocenská dávka aj dávka v nezamestnanosti ... a iné (viď zák o DzP)
Ale v tomto prípade podľa mňa je hranica príjmu manžela len 2/12 z tých 3735 eur! (odst 5 § 11)
kn-alka
23.10.13,09:18
a čo tak googliť trochu?:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/2013_dzmv_ciselne_udaje.pdf

Do príjmov musíš započítať jeho príjmy z podnikania - odvody a príjmy za obdobie 11-12/13 - aj podporu v nezamestnanosti, prípadne práceneschopnosť

V linku máš vymenované príjmy, ktoré NEPATRIA medzi príjmy, ostatné ÁNO.
Mija33
23.10.13,09:33
Neviem či sme sa pochopili , SZČO pracuje od 1-10/2013, nie je platca DPH, platí odvody, zarobil v čistom 5000,- /tržba z predaja tovaru. Od 11/2013 ide na urad práce a nedostane nič. Ako v tomto príprade postupovať. Zarobil teda cca 5000,- minus odvody cca 2000,- to sa rovná 3000,- EUR. To je 300,- Eur na mesiac, ved to nie je ani min. mzda. Môže si teda požiadať o odpočitateľnu položku u manželky na seba? Prosím o vysvetlenie...akosi unikám...
kn-alka
23.10.13,09:38
Čo nechápeš na vete: · rozdiel medzi sumou 3 735,94 a vlastným príjmom manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, ak manželka (manžel) mala vlastný príjem nepresahujúci sumu 3 735,94 eura

5000 - 2000 = 3000
3.735,94 - 3000 = 735,94

Manželka si môže na manžela odpočítať nezdaniteľnú časť v sume 735,94, ak boli manželia celý rok a žili v spoločnej domácnosti.

Tých 5000 musí byť PRÍJEM !!! nie po odpočítaní výdavkov !!!
Tweety
23.10.13,09:40
Súhlasím, samozrejme, ak nemal iné príjmy, ktoré sa pri uplatnení NČ považujú za vlastné príjmy manžela, tak ako už tu bolo popísané..
Katy a R
23.10.13,09:41
Pozri si presne § 11 - tam to máš definované (neviem, načo sem dávaš čistý príjem??)
- a len alikvotna časť prichádza do úvahy ... A ak by aj vyšlo (čo nepredpokladám) - riešiť to môže aj tak len v DP (resp RZD) - vo februári 2014
kn-alka
23.10.13,09:42
Katy - aká alikvotna časť? ... ak boli manželia celý rok, berie sa do úvahy celý rok
Katy a R
23.10.13,09:43
nezamestnaný je len 2 mesiace ... ako si vysvetľuješ splnenie podmienok podľa odstavca 5?
kn-alka
23.10.13,09:44
Nemusí byť NEZAMESTNANÝ !!!! nesmie mať príjem vyšší ako tých 3.735,94
Môže byť zamestnaný aj celý rok, no ak nemá príjem, tak si na neho môže uplatniť nezd.časť.
Príklad:
manžel je zamestnaný na PP na polovičný úväzok za minimálnu mzdu.
Manželka si na neho môže uplatniť nezdanit.mzdu vo výške priližne polovice.
Katy a R
23.10.13,09:48
Nemusí byť NEZAMESTNANÝ !!!! nesmie mať príjem vyšší ako tých 3.735,94
Môže byť zamestnaný aj celý rok, no ak nemá príjem, tak si na neho môže uplatniť nezd.časť.
Príklad:
manžel je zamestnaný na PP na polovičný úväzok za minimálnu mzdu.
Manželka si na neho môže uplatniť nezdanit.mzdu vo výške priližne polovice.
.. naozaj ? ... a čo § 11 odst 4 ...
Mija33
23.10.13,09:54
Prepáčte nechcela som vás všetkých zamotať ani rozrušiť, mi už dopredu riešime daňové. Dakujem za rady Prijemný den
kn-alka
23.10.13,09:58
áno, Katy, máš pravdu, od roku 2013 sa môže na manžela(ku) uplatňovať len vtedy, ak je na rodičovskej, alebo nezamestnaný. DRSR už vydalo informácie, ja som si to nevšimla:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/2013_06_25_nezdanitelne_casti_zd_2013.pdf

Takže Mija33

Nezd.časť na manžela bude:

735 / 12 x 2 = 122,50
Katy a R
23.10.13,09:59
však dobre je dopredu si ujasniť ... zmeny sú od tohto roku - tak je to novinka. Možno sa nájde časom aj usmernenie FR k tomuto (ja som ešte nehľadala;))
kn-alka
23.10.13,09:59
však to - aj ja ešte rozmýšľam po starom.
linko1
14.01.14,07:51
môže si danovník uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku ak manželka v roku 2013 celý rok poberala rodičovský príspevok a zároveň bola na PN cca 11 miesiacov z dobrovolného poistenia a jej príjmy z PN presiahli sumu 3 735,94 ....? dakujem za odpoveď
veronikasad
14.01.14,08:20
môže si danovník uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku ak manželka v roku 2013 celý rok poberala rodičovský príspevok a zároveň bola na PN cca 11 miesiacov z dobrovolného poistenia a jej príjmy z PN presiahli sumu 3 735,94 ....? dakujem za odpoveď
Nemocenské sa zahrňa do vlastného príjmu manželky, vyplatená suma je vyššia ako ročná NČZD, nemá si čo na manželku uplatniť
linko1
14.01.14,09:17
veronikasad Ďakujem, myslela som si, len som si nebola istá...
cinky16
24.01.14,19:07
Prosim Vas a ked som bola na RD do 16.12.2013 a od 17.12.2013 evidovana na UP a popri RP som mala cely rok dohodu, prijem z etejto dohody bol 360 eur za rok, moze si manzel uplatnit na mna NCZD, pretoze citam, ze moze len vtedy, ak sa rodic stara o dieta do veku 3 rokov, ale ako je to s tou dohodou? ked som mala svoj prijem ale len 360 eur?
Mila123
24.01.14,19:10
Prosim Vas a ked som bola na RD do 16.12.2013 a od 17.12.2013 evidovana na UP a popri RP som mala cely rok dohodu, prijem z etejto dohody bol 360 eur za rok, moze si manzel uplatnit na mna NCZD, pretoze citam, ze moze len vtedy, ak sa rodic stara o dieta do veku 3 rokov, ale ako je to s tou dohodou? ked som mala svoj prijem ale len 360 eur?
áno, môže , tvoj príjem bude 360 € - zaplatené povinné poistenie
cinky16
24.01.14,19:17
a este mam jednu otazku, manzel bol zamestnany od januara do novembra 2013, v decembri bol na PN tri tyzdne a potom evidovany na UP, pripocitava sa mu ku prijmu nemocenska davka, ktoru este nemal za december vyplatenu do roku 2013? a tak isto si poziadal o davku v nezamestnanosti, est mu neprislo ani rozhodnutie, ale vieme, ze ma narok bude sa aj tato davka zapocitavat do prijmu v roku 2013 ked mu bude vyplatena az v 2014?
Mila123
24.01.14,19:26
a este mam jednu otazku, manzel bol zamestnany od januara do novembra 2013, v decembri bol na PN tri tyzdne a potom evidovany na UP, pripocitava sa mu ku prijmu nemocenska davka, ktoru este nemal za december vyplatenu do roku 2013? a tak isto si poziadal o davku v nezamestnanosti, est mu neprislo ani rozhodnutie, ale vieme, ze ma narok bude sa aj tato davka zapocitavat do prijmu v roku 2013 ked mu bude vyplatena az v 2014?
nie, či dávka nemocenská alebo dávka v nezamestnanosti nie sú zdaniteľným príjmom... u manžela sa nezdaňujú
belenkaja
28.01.14,18:54
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - manžel bol celý minulý rok zamestnaný. Ja som bola v januári a vo februári na absolventskej praxi z ktorej som mala príjem cca 200 eur/mesiac. Bola som evidovaná na úrade práce a od 5.marca som na materskej dovolenke, pričom od tohto dátumu poberám rodičovský príspevok (pred pôrodom som nikde nebola zamestnaná, tak mi nevznikol nárok na materskú). Okrem toho som celý rok dostávala príspevok z úradu práce soc. vecí a rodiny - príspevok na hygienu opotrebovanosti čo je asi cca 20 eur /mesiac. akým spôsobom vypočítam sumu, o ktorú manžel môže žiadať pri uplatnení nčzd na mňa. vďaka
avalik
28.01.14,19:02
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - manžel bol celý minulý rok zamestnaný. Ja som bola v januári a vo februári na absolventskej praxi z ktorej som mala príjem cca 200 eur/mesiac. Bola som evidovaná na úrade práce a od 5.marca som na materskej dovolenke, pričom od tohto dátumu poberám rodičovský príspevok (pred pôrodom som nikde nebola zamestnaná, tak mi nevznikol nárok na materskú). Okrem toho som celý rok dostávala príspevok z úradu práce soc. vecí a rodiny - príspevok na hygienu opotrebovanosti čo je asi cca 20 eur /mesiac. akým spôsobom vypočítam sumu, o ktorú manžel môže žiadať pri uplatnení nčzd na mňa. vďaka

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov#NezdanitelnaCastNaManzelku

dieta sa kedy narodilo?
belenkaja
29.01.14,13:56
malý sa narodil 5.3.2013
Katy a R
29.01.14,14:01
spočítaš všetky svoje príjmy za celý rok (pozri ten link čo avalik priložila - RP sa neráta) a manžel tento príjem zapíše do žiadosti o RZD a tiež počet mesiacov na uplatnenie - to bude 9 mesiacov
belenkaja
29.01.14,14:11
aha, takže tých mesiacov 9, to čo som bola na rodičovskom za minulý rok, nehrá úlohu to, že som január február bola evidovaná na úrade práce? lebo som myslela, že budeme zadávať 12 mesiacov, veľká vďaka za radu :)
Katy a R
29.01.14,14:14
jáj - zle som prečítala! - píšeš 12 mesiacov, ak si bola v evidencii UPSVaR !
belenkaja
29.01.14,14:19
oukej :) vďaka :)
cinky16
30.01.14,12:57
ak manzel bol zamestnany od januara 2013 do novembra 2013
/t.j. 11 mesiacov/ potom 3 tyzdne PN a evidencia na UP ma narok na celu nezdanitelnu ciastku? alebo len za tych 11 mesiacov?
Tweety
30.01.14,12:57
NČ je za celý rok, tu sa neprihliada na mesiace zamestnania.
cinky16
30.01.14,12:59
dakujem Tweety za pohotovu reakciu :)
Mila123
30.01.14,13:36
ak manzel bol zamestnany od januara 2013 do novembra 2013
/t.j. 11 mesiacov/ potom 3 tyzdne PN a evidencia na UP ma narok na celu nezdanitelnu ciastku? alebo len za tych 11 mesiacov?

nárok má stále na celú, či pracuje a či nie, týka sa to odpočtu na seba.....
pretože si zaradila svoju otázku do nesprávnej témy

iné by to bolo keby si si ty ako manželka chcela uplatniť odpočet na manžela, v tom prípade pravdepodobne nevznikne nárok, neviem výšku príjmu, výšku ND a od kedy bol registrovaný na uP (pravdepodobne od 01 12 2013 to nebolo).....
cinky16
31.01.14,08:02
vyska prijmu za rok 2013 bola cca 12800 eur od januara do novembra v hrubom, NCZD si chce uplatnit na manzelku, pretoze ta splnila podmienky, manzelia po cely rok + poberatelka rodicov. prispevku, akurat odpocitame prijmy z dohody
toria
10.02.14,10:30
Prosím Vás žena je SZČO, manžel bol v 2013 3 mesiace PN a potom nezamestnaný. Môžem si na neho uplatniť celú odpočítateľnú položku, alebo odrátam PNku. raz sa v debatách píše, že PN je jeho príjem, raz nie... ako postupovať?
avalik
10.02.14,10:33
Prosím Vás žena je SZČO, manžel bol v 2013 3 mesiace PN a potom nezamestnaný. Môžem si na neho uplatniť celú odpočítateľnú položku, alebo odrátam PNku. raz sa v debatách píše, že PN je jeho príjem, raz nie... ako postupovať?

zadaj samostatnu otazku

Etiketa porady:
Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje.
ewita888
10.02.14,10:33
bol evidovaný na úrade práce?
nemocenské aj podpora sa rátajú do jeho príjmu..
Katy a R
10.02.14,10:40
..... raz sa v debatách píše, že PN je jeho príjem, raz nie... ako postupovať?
nemyslím si, že na porade sa píše raz tak, raz tak ...teda ak sa bavíme o príjme manžela/ky.
Aj v tejto debate je to veľmi jasne napísané niekoľko-krát. :)
Tweety
10.02.14,10:44
Prosím Vás žena je SZČO, manžel bol v 2013 3 mesiace PN a potom nezamestnaný. Môžem si na neho uplatniť celú odpočítateľnú položku, alebo odrátam PNku. raz sa v debatách píše, že PN je jeho príjem, raz nie... ako postupovať?
Raz tak raz onak, treba čítať, kedy tak a kedy onak Treba rozlíšovať súvislosti medzi tým. Nemocenské nie je zdaniteľným príjmom daňovníka ale do vlastného príjmu na uplatnenie NČ na manžela(ku) sa počíta.