ini
07.01.13,09:07
Dobrý deň, neviem, či tu táto téma už je, ale dnes som volala na infolinky do Dôvery a VŠZP. Dohodári na základe dohody o pracovnej činnosti pracujú každý deň okrem víkendov a sviatkov. Podľa výkladu VŠZP rešpektujú Zákonník práce, takže dohodárov netreba na tieto dni odhlasovať. Dôvera sa však opiera o usmernenie (ktoré má nižšiu váhu ako zákon) a podľa nich treba dohodárov na tieto dni vždy odhlásiť, keďže nepracujú. Ak sú evidovaní na ÚP, vraj potrebujú potvrdenie o tom, že sú evidovaní a tým pádom sa nemusia prihlasovať ako samoplatcovia. Vyžiadala som si aj písomné stanovisko, ale aj tak to musím nejako vyriešiť, veď nie je možné, aby to každá poisťovňa vysvetlovala inak. Aký je Váš názor?
zlata44
08.01.13,09:12
ja som v poisťovni Dôvera dostala tú istú informáciu, že dohodára, ktorý nepracuje v sobotu a v nedeľu treba na tieto dni odhlásiť.
z môjho pohľadu je to hlúposť, nakoľko takýto dohodár môže byť aj nepriamo diskriminovaný, lebo komu sa chce 2x do týždňa posielať prihlášku a odhlášku???
Tweety
08.01.13,09:15
ja som v poisťovni Dôvera dostala tú istú informáciu, že dohodára, ktorý nepracuje v sobotu a v nedeľu treba na tieto dni odhlásiť.
z môjho pohľadu je to hlúposť, nakoľko takýto dohodár môže byť aj nepriamo diskriminovaný, lebo komu sa chce 2x do týždňa posielať prihlášku a odhlášku???
Je to tak, treba to odhlásiť, Zákon je zákon, aj keď somársky.
zlata44
08.01.13,10:25
beriem, ale prečo v Dôvere treba odhlasovať a vo VŠZP netreba na sobotu, nedeľu odhlasovať? :o
ini
08.01.13,21:12
práve som čítala príspevok od p. Motyčkovej ohľadom prihlasovania do ZP, ale aj tak z toho nie som múdrejšia, lebo mi to nerieši moju situáciu. Neviem ako to urobím, či odhlásim a znova prihlásim alebo nie. Tuším ani tak dobre, ani tak.
zuzana909
09.01.13,09:18
práve som čítala príspevok od p. Motyčkovej ohľadom prihlasovania do ZP, ale aj tak z toho nie som múdrejšia, lebo mi to nerieši moju situáciu. Neviem ako to urobím, či odhlásim a znova prihlásim alebo nie. Tuším ani tak dobre, ani tak.

Dnes mi prišlo vyjadrenie z poisťovne Dôvera:
Dobrý deň.
Pokiaľ pracuje celý týždeň okrem víkendu počas celého mesiaca, nie je potrebné poistenca odhlasovať.

S pozdravom

Čalkovská Martina
Referent predpisu poistného

Dotaz som posielala cca 2 týždne do zadu a dnes prišla takáto odpoveď.
Mila123
09.01.13,09:21
Dnes mi prišlo vyjadrenie z poisťovne Dôvera:
Dobrý deň.
Pokiaľ pracuje celý týždeň okrem víkendu počas celého mesiaca, nie je potrebné poistenca odhlasovať.

S pozdravom

Čalkovská Martina
Referent predpisu poistného

Dotaz som posielala cca 2 týždne do zadu a dnes prišla takáto odpoveď.
stanovisko si odlož, pretože J. Mihál na Drakovi odpisoval na jeden dotaz, a bol presne opačného názoru......týkalo sa to konkr. Dôvery....
Mila123
09.01.13,09:34
Teraz ma napadlo, včera som čítala kopírovaný príspevok od dr. J. Motyčkovej, konkrétne o dobe prihlasovania dohodárov na ZP......

napr. dohoda je platná k 15 01 2013 , dohodár začína prácu vykonávať 17 01 2013 a pracuje 17 01 a 18 01 2013, dohoda je na dobu neurčitú.....
a teraz som bola presvedčená , že ho hlásim do ZP k 17 01 2013 s kódom 2D a odhlasujem 18 01 2013 s termínom do 28 02 2013.....

ale tam (ak som správne pochopila) upozorňovala na situáciu, že ten dohodár sa musí prihlásiť k 15 01 2013 (s kódom ? nepamätám si) - termín 8 dní od začiatku a tých 8 dní je určený aj pre začiatok i pre koniec trvania dohody.....

a teraz moja dilema......má sa aj dohodár prihlasovať do ZP v prípade, že má platnú dohodu ale ešte nezačal pracovať????? som z toho paf.....je pravda 15 01 2013 idem s dr. Motyčkovou na školenie, ale predsa by som si to upresnila......ďakujem.....
zuzana909
09.01.13,10:56
stanovisko si odlož, pretože J. Mihál na Drakovi odpisoval na jeden dotaz, a bol presne opačného názoru......týkalo sa to konkr. Dôvery....

neviem čo si čítala, ale ja som čítala diskusiu medzi Mihál - Motyčková a v nej pán Mihál tvrdil, že na soboty a nedele netreba odhlasovať a naopak pani Motyčková tvrdila, že na sobotu a nedeľu treba odhlasovať.

my sme našej dohodárke dali pracovnú zmluvu na 1/2 úväzok a mám to bez odhlášok a prihlášok. existuje aj 1/4 pracovný úväzok, ktorým sa dá dohoda nahradiť pokiaľ pracuje každý deň a je to bez problémov.
zuzana909
09.01.13,11:03
Teraz ma napadlo, včera som čítala kopírovaný príspevok od dr. J. Motyčkovej, konkrétne o dobe prihlasovania dohodárov na ZP......

napr. dohoda je platná k 15 01 2013 , dohodár začína prácu vykonávať 17 01 2013 a pracuje 17 01 a 18 01 2013, dohoda je na dobu neurčitú.....
a teraz som bola presvedčená , že ho hlásim do ZP k 17 01 2013 s kódom 2D a odhlasujem 18 01 2013 s termínom do 28 02 2013.....

ale tam (ak som správne pochopila) upozorňovala na situáciu, že ten dohodár sa musí prihlásiť k 15 01 2013 (s kódom ? nepamätám si) - termín 8 dní od začiatku a tých 8 dní je určený aj pre začiatok i pre koniec trvania dohody.....

a teraz moja dilema......má sa aj dohodár prihlasovať do ZP v prípade, že má platnú dohodu ale ešte nezačal pracovať????? som z toho paf.....je pravda 15 01 2013 idem s dr. Motyčkovou na školenie, ale predsa by som si to upresnila......ďakujem.....

podľa príkladu je potrebné dohodára:
- prihlásiť kódom 2D - vznik poistenia 17.1.2013 do 8 pracovných dní
- odhlásiť kódom 2D - zánik poistenia 18.1.2013 do 8 pracovných dní
neviem na základe čoho písala, že uvedené zmeny stačí spraviť do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, mne v poisťovni povedali, že je tam taký istý limit 8 dní
ale ako sa všetko utriasa tak aj toto sa ešte vykryštalizuje a upresní ako to je s tými termínami

pokiaľ dohodár nemá iného platiteľa poistného (iný zamestnávateľ, štát) tak je povinný sa na zvyšné dni prihlásiť sám kódom 2D a tiež preňho platí limit 8 pracovných dní, aj keď má dohodu na dobu neurčitú. inak toto si neviem predstaviť koľko ľudí bude na pobočke a budú sa prihlasovať a odhlasovať, zamestnávateľ môže cez internet a čo chudák dohodár, dva dni odpracuje a deň strávi v ZP.
marika1
09.01.13,11:56
Dôvera má na internete : Ako nahlásiť zamestnanca (dohodára)
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca len na dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem).

Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
zuzana909
09.01.13,13:06
Dôvera má na internete : Ako nahlásiť zamestnanca (dohodára)
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca len na dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem).

Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.

toto majú napísané všetky poisťovne na svojej stránke :o teda aspoň včera mali, lebo ich názory sa rôznia z hodiny na hodinu
Centrum
10.01.13,13:11
KOMPETENTNÍ !!! Dočkáme sa teda ako to má byť naozaj ?
ini
11.01.13,07:58
ja som bola na školení u p. Mihála, kde hovoril, že by sa dohodári pracujúci každý deň nemali odhlasovať, nakoľko Zákonník práce je nadriadený usmerneniu. Toto isté tvrdí VŠZP a Dôvera opak. Teraz je zaujímavé, že z Dôvery poslali písomné vyjadrenie, že sa odhlasovať na víkendy a sviatky nemusí. Akoby to ani neboli vyjadrenia jednej poisťovne. Počkám si na písomné vyjadrenie z Dôvery aj ja a uvidím. Vo VŠZP mi odporučili poslať dotaz na ÚDZS s priloženým vyjadrením, pokiaľ bude obsahovať skutočnosť, že treba prihlasovať a odhlasovať. Odtiaľ by som mala dostať jednoznačnú odpoveď. Práve som tam poslala písomný dopyt, po odpovedi pošlem ich reakciu.
tompet
11.01.13,08:11
Keďže je to môj prvý príspevok tak začnem seriózne a otázkou. Viete aké bude najlukratívnejšie povolanie na Slovensku? Ak ste odpovedali psychiater odpovedali ste správne.

Citát ZP: Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
Je neviem určiť kedy aj keby som vedel, takže prihlasujem a odhlasujem na posledný deň.
ALE: /prilejem trocha benzínu do ohňa/
Urobím výplaty za 01 aj s dohodármi, pošlem výkaz na ZP za 01 aj s dohodármi a môj zamestnávateľ resp. klient pre kt.spracovávam mzdy im uhradí výplatu až 01.03. Takže v zmysle citovaného by som mal dohodárov do ZP prihlásiť a odhlásiť "kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil" teda 28.02. Ale vo výkaze za 01 sa tým pádom nachádzajú zamestnanci kt. v danom mesiaci neexistujú. Čo ďalej?
A takýchto a podobných sprostostí bude oveľa viac a prídeme na ne o chvíľu až začneme robiť nový rok naplno.
Ináč dnes som stretol "zdravý rozum" a "logiku" ako s batohmi na chrbte tíško opúšťali Slovensko.
ini
11.01.13,08:31
len pri dohodároch treba dávať pozor ešte na jednu vec. Pokiaľ nemajú iný pracovný pomer a pracujú iba na dohodu (napr. sú dobrovoľne nezamestnaní) a vy ich prihlásite iba na posledný deň v mesiaci, tak za všetky ostatné dni sa stanú samoplatcovia a budú musieť doplatiť ZP v ročnom zúčtovaní ZP za rok 2013. No a to nie je zrovna malá suma.
ini
11.01.13,16:26
ešte by som rada dodala, že v Dôvere mi pani povedala, že treba prihlásiť a odhlásiť do 8 pracovných dní a nie raz za mesiac v hromadnom oznámení.
Jana Motyčková
11.01.13,17:42
ešte by som rada dodala, že v Dôvere mi pani povedala, že treba prihlásiť a odhlásiť do 8 pracovných dní a nie raz za mesiac v hromadnom oznámení.
Informácia od niekohoi z Dôvery, ani keby to bol sám riaditeľ nie je nadriadená zákonu. V tomto prípade ide o prihlasovanie /odhlasovanie vzniku zániku zamestnania podľa druhej vety §11 ods. 3 a to sa podľa §24 pism. c) oznamuje do konca nalsedujúceho mesiaca.

ad: "Je neviem určiť kedy aj keby som vedel, takže prihlasujem a odhlasujem na posledný deň. " Ak dodržiavate Zákonník práce nie je možné nevedieť určiť, lebo zametnávateľ má povinnosť evidovať pracovný čas, resp vykonanú prácu po dňoch.

ad:"napr. dohoda je platná k 15 01 2013 , dohodár začína prácu vykonávať 17 01 2013 a pracuje 17 01 a 18 01 2013, dohoda je na dobu neurčitú.....
a teraz som bola presvedčená , že ho hlásim do ZP k 17 01 2013 s kódom 2D a odhlasujem 18 01 2013 s termínom do 28 02 2013.....

ale tam (ak som správne pochopila) upozorňovala na situáciu, že ten dohodár sa musí prihlásiť k 15 01 2013 (s kódom ? nepamätám si) - termín 8 dní od začiatku a tých 8 dní je určený aj pre začiatok i pre koniec trvania dohody....."

Písala som to takto (v príncípe, dátumy boli iné) : ak je dohoda uzatvorená od 15.1., tak
prípad a) : ak robí 15.1., 17.1.,...., tak 2D Z 15.1. oznámi do 8 pracovných dní; 2D K 15.1., 2D Z 17.1., .... oznámi do konca nasledujúceho mesiaca (28.2.)
prípad b) ak robí prvýkrát 17.1., ...., tak 2D Z 17.1.,... oznámi do 28.2.
Rozdiel v termínoch je preto, lebo 15.1. je vznik poistenia podľa prvej vety §11 ods.3, zánik poistenia 15.1. a vznik poistenia 17.1. atď je podľa druhej vety §11 ods.3. plus náväznoť na §24 písm. c)
ini
11.01.13,21:10
každopádne ja som prihlásila dohodárky k 1.1.2013 do ZP, napriek tomu, že v tento deň nepracovali, keďže pracujú každý deň okrem víkendov a sviatkov. Takto mi to bolo povedané vo VŠZP s tým, že ich na víkendy a sviatky nemám ani neodhlasovať (volala som tam dvakrát vždy s inou pracovníčkou). Do Dôvery som sa dovolala až po prihlásení. Chcela som si to len pre zaujímavosť overiť, keďže som predpokladala, že zákon musí platiť pre obe poisťovne rovnako. Ako som už písala vyššie, tak tam mi bolo povedané niečo úplne iné. Jediné, čo mi ostáva je potom v hromadnom do konca ďalšieho mesiaca dať na 1.1.2013 aj kód 2D K a tým si to snáď zruším (aj keď neviem, či áno, či nie). Možno sa to do toho času nejako utrasie.
tompet
12.01.13,08:19
len pri dohodároch treba dávať pozor ešte na jednu vec. Pokiaľ nemajú iný pracovný pomer a pracujú iba na dohodu (napr. sú dobrovoľne nezamestnaní) a vy ich prihlásite iba na posledný deň v mesiaci, tak za všetky ostatné dni sa stanú samoplatcovia a budú musieť doplatiť ZP v ročnom zúčtovaní ZP za rok 2013. No a to nie je zrovna malá suma.

Samoplatitelia aj bez dohody musia svoje zaplatiť a ja keď im urobím dohodu "vlastne na ten 1 deň" tak odvody do ZP/4+10/ zaplatí predsa zamestnávateľ a oni si zaplatia za daný mesiac o deň menej. Ale to svoje platili aj doteraz. Takže oni sa samoplatcovia z titulu mojej dohody nestanú oni už ten štatút majú.
tompet
12.01.13,08:31
ad: "Je neviem určiť kedy aj keby som vedel, takže prihlasujem a odhlasujem na posledný deň. " Ak dodržiavate Zákonník práce nie je možné nevedieť určiť, lebo zametnávateľ má povinnosť evidovať pracovný čas, resp vykonanú prácu po dňoch.
Nemyslel som to doslova tak ako som to napísal. DoPČ trvá a je na dobu neurčitú a na 10 hodín týždenne. Ak by tvorcovia zákonov nepochádzali z inkubátorov tak by sa kopíroval postup zo SP. To znamená prihlásim pri začiatku pomeru a odhlásim pri skončení pomeru. Ale pre ZP to neplatí. Chcel som to urobiť tak, že každého prvého prihlásim a každého posledného odhlásim, ale info z VšZP mi to nedovolí. Takže to čo som napísal mi pripadá ako najjednoduchšie riešenie v tomto marazme. Ale poteším sa ak vymyslíme spolu niečo jednoduchšie. /Viem:odhlásiť dohodárov a skúsiť to na "sivo". A povedzme si rovno, že týmto absurdistanom k tomu spejeme./
Melnick
12.01.13,09:07
Ináč dnes som stretol "zdravý rozum" a "logiku" ako s batohmi na chrbte tíško opúšťali Slovensko.

tomped a prečo si im nezahatal cestu, veď teraz sa za nimi poberú aj poctivosť, šťastie a blhobyt. Už vidím chudobu a bezprávie ako sa rehocú, že sa tu môžu rozťahovať. :mee:

mimotemy: nejdeme aj my zbaliť batohy ? Byť pripravený, je dobrá vec. :o
Melnick
12.01.13,09:13
Keď čítam príspevky k dohodám, tak mi to vychádza, že všetci zamestnávatelia "dohodárov " prihlásia, potom vyčkajú či bude kontrola a ak kontrola v danom mesiaci nebola, tak podľa príspevkov, vlastne dohodári vôbec v danom mesiaci nepracovali. Budú iba podľa zákona prihlásení a VZ sa bude rovnať nule.
Mám iba ja zlé tušenie, že z dohôd príde do štátnej pokladnice menej €ur ako doteraz ???
ini
12.01.13,10:05
Samoplatitelia aj bez dohody musia svoje zaplatiť a ja keď im urobím dohodu "vlastne na ten 1 deň" tak odvody do ZP/4+10/ zaplatí predsa zamestnávateľ a oni si zaplatia za daný mesiac o deň menej. Ale to svoje platili aj doteraz. Takže oni sa samoplatcovia z titulu mojej dohody nestanú oni už ten štatút majú.

áno, ale ak robia viac dní ako iba ten jeden, tak je to pre nich nevýhodné, lebo si musia zaplatiť poistné aj za dni, keď pracovali. Ak pracujú každý deň (napr. 2 hodiny), tak v podstate samoplatitelia ani byť nemusia, keďže za nich každý deň odvádza zamestnávateľ a im sa zráža za nich. Teda až na tie otázne víkendy a sviatky. V prípade, ak sú títo dohodári evidovaní na ÚP, tak sa ani hlásiť ako samoplatitelia nemusia (ak neprekročia limit). Vraj Dôvera potrebuje potvrdenie z ÚP, že sú evidovaní a VŠZP nič, keďže podľa nich sa odhlasovať nemusia. Naozaj som zvedavá, ako to všetko vypáli.
ini
12.01.13,10:06
Keď čítam príspevky k dohodám, tak mi to vychádza, že všetci zamestnávatelia "dohodárov " prihlásia, potom vyčkajú či bude kontrola a ak kontrola v danom mesiaci nebola, tak podľa príspevkov, vlastne dohodári vôbec v danom mesiaci nepracovali. Budú iba podľa zákona prihlásení a VZ sa bude rovnať nule.
Mám iba ja zlé tušenie, že z dohôd príde do štátnej pokladnice menej €ur ako doteraz ???

len dohodárov by sa do ZP malo prihlasovať iba na dni, kedy pracujú. Ak pracujú každý deň, tak potom by mali zostať prihlásení stále. A tie víkendy a sviatky, tak to je zatiaľ bez jasného záveru. Počkám, čo mi napíšu z ÚDZS.
Melnick
12.01.13,10:39
S tým, čo píšem to nemá moc spoločného. Píšem o obchádzaní odvodov.
Sarlotka
12.01.13,12:03
a mozem sa spytat samoplatitel - dohodar pracuje 5 dni v tyzdni , vikendy nie

ked ho na vikendy budem prihlasovat a odhlasovat tak ZP bude vediet, ze vtedy nepracuje a za tie dni si bude platit ZP ako samoplatitel
v pripade, na zaklade pokynov VSZP by sme ho neprihlasovali a neodhlasovali tak v tomto pripade ako samoplatitel za soboty a nedele nebude musiet doplatit ZP ?
Mila123
12.01.13,12:19
áno, je to tak, nemal by nedoplatok.....
Sarlotka
12.01.13,13:00
no sranda...:D
tompet
12.01.13,15:02
Jasná páka.
Melnick
13.01.13,11:45
a mozem sa spytat samoplatitel - dohodar pracuje 5 dni v tyzdni , vikendy nie

ked ho na vikendy budem prihlasovat a odhlasovat tak ZP bude vediet, ze vtedy nepracuje a za tie dni si bude platit ZP ako samoplatitel
v pripade, na zaklade pokynov VSZP by sme ho neprihlasovali a neodhlasovali tak v tomto pripade ako samoplatitel za soboty a nedele nebude musiet doplatit ZP ?

Tento typ dohody " dohodár- samoplatiteľ ", je vari jediný, pri ktorom si dohodár - samoplatiteľ ustriehne, či mu zamestnávateľ vyplatil všetky dni dohody za predpokladu, že v zmluve má 5 x 2 hodiny denne.
Ináč by bol sám proti sebe.
Ostatným poistencom,je to v podstate jedno, ako im budú písať odpracované hodiny a ako ich budú prihlasovať- odhlasovať, hlavne, že dostanú éčka z rúčky do rúčky.
Sarlotka
13.01.13,11:58
Tento typ dohody " dohodár- samoplatiteľ ", je vari jediný, pri ktorom si dohodár - samoplatiteľ ustriehne, či mu zamestnávateľ vyplatil všetky dni dohody za predpokladu, že v zmluve má 5 x 2 hodiny denne.
Ináč by bol sám proti sebe.
Ostatným poistencom,je to v podstate jedno, ako im budú písať odpracované hodiny a ako ich budú prihlasovať- odhlasovať, hlavne, že dostanú éčka z rúčky do rúčky.

hej hej, len ja som este narazala na to,ci v pripade ak bude platit, ze na vikendy ho zamestnavatel nebude odhlasovat samoplatitel si za tieto dni nebude doplacat zdravotne ako samoplatitel a v pripade, ze ho bude odhlasovat za soboty, nedele bude doplacat zdravotne ako samoplatitel...??

no a kedze jedna zdravotna poistovna vyzaduje prihlasovanie a odhlasovanie na vikendy a druha nie, jedny poistenci by boli vo vyhode - poistenci VSZP..
Melnick
13.01.13,12:10
Máš pravdu Sarlotka, naozaj si budeme musieť počkať na oficiálne usmernenie, ktoré bude platiť pre všetky poisťovne rovnako a hlavne tie poisťovne si ho rovnako vysvetlia :cool:, lebo teraz je to úplný holubník a my veru za ten holubník nemôžeme. :):):)
inges
13.01.13,12:25
my sa v tom len snažíme vyznať.:)
Melnick
13.01.13,12:35
tak,tak, Inge
Sarlotka
13.01.13,12:48
hej hej musi to byt predsa vsade rovnako :)
Stašek
13.01.13,15:19
ja som bola na školení u p. Mihála, kde hovoril, že by sa dohodári pracujúci každý deň nemali odhlasovať, nakoľko Zákonník práce je nadriadený usmerneniu. Toto isté tvrdí VŠZP a Dôvera opak. Teraz je zaujímavé, že z Dôvery poslali písomné vyjadrenie, že sa odhlasovať na víkendy a sviatky nemusí. Akoby to ani neboli vyjadrenia jednej poisťovne. Počkám si na písomné vyjadrenie z Dôvery aj ja a uvidím. Vo VŠZP mi odporučili poslať dotaz na ÚDZS s priloženým vyjadrením, pokiaľ bude obsahovať skutočnosť, že treba prihlasovať a odhlasovať. Odtiaľ by som mala dostať jednoznačnú odpoveď. Práve som tam poslala písomný dopyt, po odpovedi pošlem ich reakciu.

ini Ak uvedieš reakciu ÚDZS bude to super - hlavne ak ich naozaj netreba na soboty a nedele odhlasovať - majú pravidelný príjem a pracujú každý deň, okrem so, ne a sviatkov. (upratovačky a pod.) To by znamenalo, že sa prihlásia na začiatku dohody o prac. činnosti a odhlásia až keď dohoda skončí (mesiac, rok...)
tompet
14.01.13,09:17
hej hej, len ja som este narazala na to,ci v pripade ak bude platit, ze na vikendy ho zamestnavatel nebude odhlasovat samoplatitel si za tieto dni nebude doplacat zdravotne ako samoplatitel a v pripade, ze ho bude odhlasovat za soboty, nedele bude doplacat zdravotne ako samoplatitel...??

no a kedze jedna zdravotna poistovna vyzaduje prihlasovanie a odhlasovanie na vikendy a druha nie, jedny poistenci by boli vo vyhode - poistenci VSZP..

Ak to bude s tými víkendami tak, že bude treba prihlasovať a odhlasovať, tak by som to v tvojom prípade riešil PZ na skrátený úväzok 10hod týždenne. Odvody aj tak vyjdú rovnako a ty sa zbavíš byrokracie a on ako samoplatiteľ ti kúpi "bukrétu" lebo aj jemu to pomôže.
Ináč ako samoplatiteľ musí zaplatiť 55, ale ak je zamestnaný na ten skrátený úväzok a dostane po 2 Eura na hod tak je to mesačne zhruba 22D*2H*2€=88. Z toho je odvod do ZP necelých 13 €čiek. Logika jak hovädo. Čiže všetkým samoplatcom odporúčam sa zamestnať aj keby len papierovo a aj keby mali si platiť odvody sami, lebo aj v prípade, žeby zamestnávateľovi zaplatili aj odvod do SP tak ich to vyjde lacnejšie /spolu 43/ ako platiť tých 55. Nehovorím o tom, že budú aspoň ako tak dôchodkovo aj nemocensky poistení. Teda všetko v prípade, že to "hápem" správne
zuzana909
14.01.13,09:40
samoplatiteľ by bol len za tie dni, za ktoré nebude zaňho platiť zamestnávateľ, pokiaľ má iného platiteľa napr. štát alebo iný zamestnávateľ tak nie je potrebné aby sa prihlasoval.
ak nemá iného platiteľa a bol by naozaj samoplatiteľ tak do ročného zárobku 2918,- mu nevznikne za tie dni zaplatiť zdravotné poistenie.
ini
22.01.13,19:46
dobrý deň, nemám síce ešte písomné vyjadrenie z ÚDZS, ale volala som tam a tí mi povedali zasa niečo iné. Vraj dohodárov je potrebné na víkendy a sviatky odhlasovať a to aj v prípade, ak pracujú celý týždeň. Vraj ak nastúpia, treba ich nahlásiť VŽDY do 8 pracovných dní, ale odhlásiť ich možno v hromadnom výkaze vždy do konca ďalšieho kalendárneho mesiaca za mesiac predchádzajúci. No každopádne si to neviem v reálnosti predstaviť, ale musela som to sem napísať.

dostala som tento link: http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs//Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf (http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs/Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf)

ešte mám jedno pdf, ale neviem ho sem vložiť.
zuzana909
23.01.13,08:01
to metodické usmernenie je z roku 2009, ako už by sa mohli dohodnúť a dať jasné usmernenie, či je to potrebné alebo nie je
evina
01.02.13,17:04
Miroslav Zubák
03.02.13,08:05
....... dostala som tento link: http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs//Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf (http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs/Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf)

ešte mám jedno pdf, ale neviem ho sem vložiť.[/QUOTE]

Takze v tomto nepodarenom usmerneni sa pise v Článok 2 odst5 posledna veta:
"......Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na
tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má právo na príjem zo závislej činnosti)."

Tato veta je podla mojho chapania sporna pretoze: "právo na príjem" vznika podpisom zmluvy a pravo na prijem mozem mat aj ked realne nepracujem (cojaviem PN, alebo vznikli ine prekazky v praci), teda pravo na prijem nic nehovori o tom ci prijem aj bude alebo, ci dokonca budem realne pracovat

A na zaklade coho niekto vymyslel tu podmienku "dni, ktoré reálne odpracuje" pretoze v zakone o zdr. poi nie je o tom ani zmienka, podla par. 11 odst 3 plati pre dohodara to iste ako na ineho bezneho zamestnanca.
Navrhujem, aby sme sa vykaslali na MU a drzali sa postupu ako u nych zamestnancov, kde nikto nespekukluje ci soboty a nedele (alebo aj ine dni odpocinku) sedi doma a neodhlasujeme nikoho na tieto dni.

To ze zdr. poi moze dostat nizsie poistne ako neake minimum, ak dohodar zarobi malo, nech si poistovna vyriesi vramci RZZP .....
Melnick
24.02.13,21:35
Kompetentní sú v Karibiku, nemakajú na DP a mzdách ako debili.
IvetaH
01.03.13,10:24
No téééda, odhlasujete tých dohodárov na víkend, či neodhlasujete?
Ja som ich 1.1.2013 prihlásila a sú tam dodnes.