Jana Acsová
07.01.13,12:39
Vzor daňového priznania nájdeme vo Finančnom spravodajcovi č. 10/2012 (zatiaľ neaktualizované na stránke finančného riaditeľstva a v systéme e-dane).

Poznámky k strane 1:


bezo zmeny položiek oproti roku 2011 (okrem označenia vzoru tlačiva, ktorým je MF/22371/2012-721)
SK NACE – uvádzame štatistické zatriedenie hlavnej, prevažujúcej činnosti t.j. činnosti, ktorú živnostník prevažne vykonáva a nie zatriedenie prvej živnosti v poradí. Východiskovou je činnosť z najvyšším príjmom v danom zdaňovacom období. Ak živnostník nepodniká a nemá príjmy zo živnosti SK NACE neuvádza aj keď podáva daňové priznanie typu B z dôvodu poberania zdaniteľných príjmov (predaj garáže, výhra ...). Uvádza sa iba v prípade poberania príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 tzv. aktívnych príjmov. Neuvádza sa pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti, ktorý nie je živnosťou (§ 6 ods. 3), ani pri príjmoch z použitia diela – poskytnutie licencie (§ 6 ods. 4). Uvádza sa pri príjmoch z tuzemska aj zo zahraničia, pokiaľ sa týkajú uvedených aktívnych príjmov.
oznámenie/neoznámenie účtu daňovníka má vplyv na zaplatenie dane. Daňové priznanie podáva daňovník v riadnom alebo predĺženom termíne, daň zaplatí až do ôsmich dní od oznámenia čísla účtu (lehota sa počíta odo dňa, ktorý nasleduje po dni doručenia oznámenia – list z DÚ s doručenkou)


Poznámky k strane 2:


bezo zmeny položiek oproti roku 2011
číslo účtu daňovníka, má sa na mysli číslo bežného účtu. Registračné povinnosti daňovníka sa však týkajú „čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti“. FO používajúca osobný účet na účely podnikania by uvedené mala uviesť v osobitných záznamoch oddiel. XIV


Poznámky k strane 3:


V. oddiel § 5 bezo zmeny
VI. oddiel § 6 zmena v názve oddielu, z dôvodu zmeny štruktúry aktívnych a pasívnych príjmov a zavedenia pasívneho príjmu z použitia diela a umeleckého výkonu do § 6 ZoDP a doplnenie riadku 11 do tabuľky č. 1 s uvedením príjmov podľa § 6 ods. 4
samostatné uvádzanie aktívnych prímov na riadkoch 1-8 tabuľky, sčítací riadok 9 (bezo zmeny oproti minulému obdobiu ďalej aj MO)
samostatné uvádzanie pasívnych príjmov na riadkoch 10-11 tabuľky, sčítací riadok 12
pod tabuľkou č. 1 bola doplnené/zrušené/presunuté:

doplnená možnosť zaškrtnutia daňovej evidencie (§ 6/14) pri príjmoch z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 a rovnako bola doplnená u týchto príjmov možnosť vyznačenia uplatnenia percentuálnych výdavkov (§ 6/10)
zrušené uvedenie preukázateľne zaplatených preddavkov na ZP z príjmov podľa § 6/3 za obdobie január – apríl 2011 (špecifikum roka 2011)
odvolávka č. 11 sa dostáva na stranu 4




Poznámky k strane 4:


odvolávka/poznámka 11 doplnená o text: „Ak sú preukázateľné výdavky spojené s príjmom z prenájmu vyššie ako tieto príjmy, na rozdiel sa neprihliada a výdavky sa uvedú len do výšky príjmov.“ Uvedené spôsobuje aj zmenu vo vyplnení daňového priznania oproti MO a súvisí so zánikom možnosti umorovať daňovú stratu z príjmov z prenájmu podľa § 6/3
doplnená odvolávka 12 týkajúca sa príjmov z použitia diela, u ktorých sa výdavky uvádzajú len do výšky príjmov
sprecizovaný bol text poznámky o uvádzaní údajov o príjmoch zo zdrojov v zahraničí v XIV. oddiele
upravený text pod poznámkami 11 a 12 v súvislosti s uvádzaním preukázateľných výdavkov na riadkoch 10 (prenájom) a 11 (použitie diela) maximálne do výšky príjmov. Pri uplatnení percentuálnych výdavkov k týmto príjmom sa výdavky uvedú úhrnom na riadku 12 (nerozpisujú sa podľa jednotlivých príjmov)
riadky 37-44 týkajúce sa aktívnych príjmov sú bezo zmeny s tým, že sa dopĺňa poznámka č. 13. Podľa tejto poznámky sa riadky 41 a 42 (položky zvyšujúce/znižujúce základ dane) vypĺňajú iba v prípade podvojného účtovníctva a konkretizujú sa v XIV. oddiele, pričom táto účtovná jednotka nevyplní tabuľku č. 1 a začína s uvádzaním údajov od riadku 39 daňového priznania
riadky 45-52 so zmenou obsahu, ktorá vychádza z údajov tabuľky č. 1 po zohľadnení príjmov za použitie diela, pričom v sústave PÚ sa vypĺňa DP od riadku 48. Rozdeľuje sa vykázanie zisku a straty na samostatných riadkoch (MO bol na to jeden riadok). Eliminuje sa možnosť uvádzania daňovej straty pri pasívnych druhoch príjmov (možné je vyčísliť iba základ dane) na riadku 52 a tak dochádza k pridaniu jedného a ubraniu druhého riadku, čím je počet riadkov analyzovaných pasívnych príjmov zachovaný v porovnaní s MO


Poznámky k strane 5:


štruktúra tabuľky č. 2 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 53-55 k vyčísleniu základu dane podľa § 7 ZoDP
zmena poradia odvolávok a zároveň doplnenie odvolávky 14 v súvislosti s platením odvodov na zdravotné poistenie z titulu poberania príjmov z kapitálového majetku:

o ktoré si daňovník znižuje tieto príjmy
ktoré daňovník zahrnie do výdavkov



(musí sa jednať o preukázateľne zaplatené odvody na zdravotné poistenie)


pôvodná odvolávka 12 uvedená pod číslom 14a
sprecizovaný text poznámky pod odvolávkou 14a o uvádzaní údajov o príjmoch z kapitálového majetku zo zdrojov v zahraničí v XIV. oddiele


Poznámky k strane 6:


štruktúra tabuľky č. 3 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 56-58, pričom riadok 58 sa presúva na stranu 7
prečíslované poznámky, doplnenie poznámky 15 (MO 13) o zaplatené odvody na zdravotné poistenie, ktoré bol daňovník povinný z týchto príjmov platiť a uvedie ich ako súčasť výdavkov
doplnenie poznámky 16 (MO 13a) k riadku 11 tabuľky č. 3 o zníženie príjmov z titulu nepeňažného plnenia lekárov a lekárnikov o povinné odvody, ktoré sú povinní z týchto príjmov platiť
doplnenie poznámky 17 (MO 14) k riadku 13 tabuľky č. 3 o zníženie príjmov uznaných na vklad spoločníka o preukázateľne zaplatené zdravotné poistenie


Poznámky k strane 7:


vypustený riadok 67, kde sa minulý rok uvádzala daňová strata z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6/3 vyčíslená v bežnom období a následne prečíslovanie riadkov
zmena označenia z bývalého výpočtu základu dane na „Uplatnenie daňovej straty z predchádzajúcich období“ na riadkoch 67-75 a zmena štruktúry údajov tu uvádzaných
úprava riadkov na možnosť umorenia daňovej straty z aktívnych príjmov a bez možnosti umorenia daňovej straty vykázanej po 31. 12. 2012 z pasívnych príjmov (významná zmena štruktúry riadkov oproti MO)
doplnenie poznámky 19 o presné uvedenie sumy, o ktorú sa zvýši základ dane z dôvodu porušenia podmienok ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, zrušenia životného a obdobného poistenia do 31. 12. 2010 uplatneného v nezdaniteľnej časti základu dane v oddiele XIV
vypustenie pôvodnej poznámky poznámok 16
redukcia poznámky 17 MO na poznámku 19 v roku 2012 z dôvodu zmeny štruktúry riadkov DP
na strane 7 dole nového tlačiva sa začína výpočet dane obsiahnutý v X. oddiele; vlani to bolo na strane 8 a zároveň začíname riadkom 76; vlani to bol riadok 80
riadok 76 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov, ktorými rozumieme príjmy podľa § 5 a príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 pred znížením o nezdaniteľnú časť základu dane

Poznámky k strane 8 a 9:


obsahuje riadky 80-110 s tým, že riadok 80 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov znížený o nezdaniteľnú časť
riadok 81 predstavuje základ dane po zohľadnení pasívnych príjmov
štruktúra a obsah riadkov 82-107 ostávajú rovnaké ako v MO, zmena spočíva len v prečíslovaní riadkov; vlani to boli riadky 86-111
doplnený riadok 107a o samostatné vyčíslenie preddavku na daň z príjmov FO, ktorá si platí preddavky sama z dôvodu, že jej zamestnávateľ nie je platiteľom dane v SR (vlani sa rozpisovali v oddiele XIV)
štruktúra a obsah ostávajúcich riadkov 108-110 sú s výnimkou prečíslovania bezo zmeny
dochádza k posunu riadkov na stranách 8 a 9


Poznámky k strane 9:


poznámky 20-29 (vlani 18-27) obsahujúce čísla riadkov sú aktualizované podľa štruktúry nového daňového priznania a sú menším písmom, čo vyvoláva pocit optickým zmien textu, ku ktorým nedošlo s výnimkou:

poznámky 25, kde je doplnenie prílohy k daňovému priznaniu pri transformácii zrážkovej dane na preddavok
nová poznámka 28 (vypustená vlaňajšia poznámka 26 z dôvodu doplnenia riadku 107a DP) k preddavkom:

zaplateným aj po skončení ZO na toto obdobie
z preplatku použitého na úhradu preddavkov




XI. Oddiel – rozdiely z dodatočného DP na riadkoch 111-116 vrátane poznámky 30 bezo zmeny s výnimkou prečíslovania riadkov, poznámok a odvolávok na nové riadky DP


Poznámky k strane 10:


nový riadok 120 na uvedenie počtu stálych prevádzkarní umiestnených na území SR a tomu zodpovedajúca poznámka 32 odvolávajúca sa aj na XIV. oddiel, kde sa uvádzajú adresy umiestnenia stálych prevádzkarní daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou
XIII. oddiel doplnenie zaškrtnutia splnenia podmienok na poukázanie 3 % dane a s tým súvisiace doplnenie poznámky 33 týkajúce sa fyzickej osoby, ktorá vykonávala dobrovoľnícku činnosť
XIV. oddiel v texte doplnené „ak ide o spoločne dosiahnuté príjmy“ uvádzajú sa predpísané identifikačné údaje (sprecizovaný text bezo zmeny významu)


Poznámky k strane 11:


bezo zmeny s výnimkou odvolávok na aktualizované riadky daňového priznania


Povinné prílohy k daňovému priznaniu:


doklady preukazujúce nárok na daňový bonus – kópia rodného listu, potvrdenie školy alebo potvrdenie príslušného úradu o poberaní prídavku na dieťa a pod. Výnimkou sú prípady, kedy doklady predložil zamestnávateľovi a uplatňoval daňový bonus v plnej výške. Ak u zamestnávateľa uplatňoval daňový bonus pomernou časťou, doklady preukazujúce nárok na daňový bonus sú prílohou DP
kópie potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti zo SR aj zo zahraničia
kópia zmluvy o združení účastníkov združenia
kópie potvrdení o prijatom peňažnom a nepeňažnom plnení poskytnutom lekárovi alebo lekárnikovi od okruhu osôb taxatívne vymenovaného ZoDP (vlani to nebola povinná príloha DP)
kópie potvrdení týkajúce sa zrazenej dane z príjmov, ktorá sa transformuje na preddavok podľa § 43/6 ZoDP k riadku 103 DP
kópia potvrdenia pri vyplatení/vrátení podielového listu obstaraného do 31. decembra 2003 a sume preddavku vybraného pri vyplatení k riadku 104 DP
písomné potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti počas najmenej 40 hodín, ak daňovník poukazuje zvýšený podiel zaplatenej dane vo výške 3 %
karcoolka1
11.02.13,12:29
Dobrý deň. Každá strana v daňovom priznaní je tu spomenutá a porovnaná oproti predchádzajúcemu roku no stranu 12 tu nevidím. Je to niečo nové. A práve s touto stranou mám menší problém. Treba ju vyplniť aj v prípade ak mám len príjmy zo živnosti § 6 odst. 1 písm. b ? Veľmi pekne ďakujem za radu :)
Jozef Mihál
11.02.13,15:20
Na strane 12 riadky 01 až 07 vypĺňa len daňovník, ktorý mal príjmy ako osobný asistent.

Riadok 08 vyplní ten, kto mal príjem z podielov na zisku za roky 2003 a staršie.

Riadky 09 a 10 vyplní ten, kto bol v roku 2012 povinný platiť poistné do SP alebo do ZP ako SZČO.
karcoolka1
12.02.13,07:09
Veľmi pekne Ďakujem za odpoveď :)
Darina Ptačinová
13.02.13,12:34
Dobrý deň, prosím Vás o radu.
Žena na rodičovskej dovolenke má príjem na základe Zmluvy o vytvorení a použití diela vo výške 2500 Eur.Okrem toho má príjem z tantiem vo výške 814,57 Eur.
Táto osoba nie je zaregistrovaná na Daňovom úrade.
Chcem sa spýtať:
Má byť zaregistrovaná na DÚ? ( Ak áno, dá sa zaregistrovať spätne?)
Môže si uplatniť v Daňovom priznaní odpočítateľnú položku na daňovníka?
Môže si uplatniť daňový bonus na dieťa?
Môže si uplatniť paušálne výdavky?
Vznikne jej povinnosť platiť preddavky do ZP a SP, keď ide o ženu na RD?

Ďakujem
Jozef Mihál
13.02.13,12:48
Pri poberaní príjmov zdanených výlučne zrážkovou daňou nemusí byť registrovaná na DÚ.

Vo Vašej otázke však ide o príjmy podľa § 6 ods. 4, prípadne podľa § 6 ods. 2 a v takom prípade je povinnosť registrácie na DÚ.

Registrovať sa má povinnosť najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci, v ktorom začala vykonávať činnosť.

Viď § 49a ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov:

"Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať správcu dane o registráciu"

K ďalším otázkam:

Môže si uplatniť v Daňovom priznaní odpočítateľnú položku na daňovníka?

Áno.

Môže si uplatniť daňový bonus na dieťa?

Za rok 2012 áno, ak jej príjem podľa § 5 alebo § 6 bol vyšší ako 1963,20 eura. Za rok 2013 sa bude posudzovať len príjem podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2.

Môže si uplatniť paušálne výdavky?

Áno.

Vznikne jej povinnosť platiť preddavky do ZP a SP, keď ide o ženu na RD?

Áno. Ale nebude mať povinnosť platiť tzv. minimálne preddavky
DanielaSL
13.02.13,12:53
1. Ak dokladá k DP aj Potvrdenie o príjme.... a v ňom má priznaný a vyplatený daňový bonus na deti za 11 mesiacov... pričom mal nárok na 12 mesiacov, je potrebné doložiť ako prílohu rodné listy detí? Omylom si neuplatnil od januára.
2. A treba zdokladovať v prílohách príjem manželky, keď si žiada na ňu nezdaniteľnú časť, pretože poberala materské, ktoré bolo nižšie ako 3644,64? Alebo svojim podpisom zodpovedá za pravdivý údaj?
Jozef Mihál
13.02.13,13:09
1. Áno, prikladá aj rodné listy detí.
2. Nie, tzv. vlastný príjem manželky sa nedokladuje prílohami ani pri žiadosti o RZD ani pri podávaní DP.
DanielaSL
13.02.13,17:48
Ďakujem Jozef.
uctoeva
14.02.13,05:50
Dobrý deň, chcem sa opýtať ,fyzická osoba má príjem len prenájmu. V daňovom piznaní na r.80 vyšla 0,r.81 základ základ dane ,r.82 daň, r.91 sa prniesla táto daň , ale na riadku 95 sa mi táto daň už nepreniesla.Takže by mi nevyšla dňová povinnosť ?
Vyplňujem daňové tlačivo na e-dane.Neviem či tam nerobím chybu vo vyplňovaní.
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
14.02.13,06:26
V riadku 95 je nula, ak daňovník neuplatňuje daňový bonus a výsledná suma dane nepresiahne 16,60 eura alebo ak jeho celkové zdaniteľné príjmy (v danom prípade príjem z prenájmu) nepresiahnu 1822,37 eura.
Darina Ptačinová
14.02.13,10:30
Ďakujem za odpoveď p. Mihál

Prosím Vás ešte o radu a pomoc - ako mám správne urobiť DP, keď osoba nie je zaregistrovaná na DÚ.
Ako to mám vyriešiť?
Je možnosť zaregistrovať sa spätne?
Ak áno - vznikajú nejaké penále z omeškania?
Jozef Mihál
14.02.13,19:01
Je potrebné okamžite situáciu riešiť (zaregistrovať sa) na DÚ.

Pokuty stanovuje zákon 563/2009 Z. z. daňový poriadok.

Podľa § 154 ods. 1 písm. b) správneho deliktu sa dopustí ten, kto nesplní registračnú povinnosť v ustanovenej lehote.

Podľa § 155 ods. 1 písm. c) správca dane uloží pokutu od 60 eur do 20 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. b).

Správca dane pri určovaní výšky pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu.
Dašena O.
15.02.13,04:21
odvody do SP a ZP živnostník, ktorý má preukaz.výdavky, iné prídmy nemá, uvádza aj na str. 3 aj na str. 12? /Ide o tú istú sumu?/
Jozef Mihál
15.02.13,07:38
Ide o problém, ktorý zaujíma mnohých, preto zakladám novú tému:

http://www.porada.sk/t210035-danove-priznanie-typu-b-za-rok-2012-vyplnenie-strany-12-a.html
invest
15.02.13,10:15
Dobrý deň, pri zrušení živnosti FO neuhradené pohľadávky musí pripočítať v celkovej výške, alebo si na ne môže uplatniť 40 % výdavky? Ďakujem
Jozef Mihál
15.02.13,13:01
40% paušálne výdavky sa uplatnia v takomto prípade aj na neuhradené pohľadávky.

Viď vysvetlivky 13) v tlačive DP FO B.
invest
15.02.13,13:08
Ďakujem, som to tak urobila. len ma zmiatli komentáre z min. rokov.
PRIMAT
19.02.13,18:08
Dobrý deň, ak vypĺňam DP B len príjmy z opatrovateľskej činnosti v Rakúsku, do r. 83 dávam príjmy, alebo príjmy mínus výdavky, čiže základ daňový.
Príjmy zo živnosti v Rakúsku,
výdavky príjmy mínus 40% paušál, mínus odvody do SP.


Ďakujem
Jozef Mihál
19.02.13,19:25
V riadku 83 sa uvádza základ dane.
15Mária
20.02.13,08:17
Dobrý deň, ná nárok na nezdaniteľnú čiastku SZČO, ktorej v júli 2010 priznali predčasný dôchodok, vo februári 2011 pozastavili - vzdal sa dôchodku pre podnikanie a od júla 2012 mu poukazujú ako riadny starobný dôchodok. 1.1.2012 bol dôchodcom? Mýli ma že nemá nový výmer na starobný dôchodok.
Ďakujem
Jozef Mihál
20.02.13,09:39
Podľa Vášho zadania sa za január 2012 predčasný dôchodok vyplatil. Teda - SZČO k 1.1.2012 predčasný starobný dôchodok poberal.

Ak je to tak, potom nemá nárok na uplatnenie plnej sumy nezdaniteľnej časti na daňovníka. V DP si uplatní sumu danú ako 3644,74 mínus suma vyplateného dôchodku v roku 2012 (január, júl - december).
karcoolka1
15.03.13,11:32
dobrý deň. chcem sa spýtať, že keď mám príjem z dohody a okrem toho som v roku 2012 mala príjem z prenájmu nehnuteľností vo výške 500 Eur(do 500 Eur je to myslím oslobodené...), tak ten príjem z prenájmu aj napriek oslobodeniu dávam do Daňového priznania B do riadku 10 v tabuľke č. 1 ? čo potom zo základom dane?
Viera7
15.03.13,12:39
Nie, do daňového priznania sa oslobodený príjem neuvádza.
evire
15.03.13,16:35
pekný deň,
preplatky z ročného zúčtovania ZP a preplatok zo SP a tantiémy
-- kde sa uvádzaju v DP ?
Jozef Mihál
15.03.13,18:08
Preplatky z RZZP sa v DP neuvádzajú, ak boli zdanené zrážkovou daňou.

Preplatky z RZZP sa v DP započítavajú do príjmu, ak neboli zdanené zrážkovou daňou.

Preplatky zo SP sa v DP započítavajú do príjmu.

Tantiémy vyplatené na základe zmluvy podľa § 40 Autorského zákona sú príjem podľa 6 ods. 4.
marek32
18.03.13,19:05
Posudkový lekár je registrovaný na daň. úrade (nemá IČO ani DIČ) má uzatvorené zmluvy o poskytnutí služieb - vykonávanie posudkovej činnosti v rozsahu ust. § 49 a 50 zák. č. 448/2008 Z.z. Tieto činnosti vykonáva na základe licencie.

Do ktorého riadku daňového priznania zaradiť tento druh príjmu ?
Jozef Mihál
19.03.13,07:39
Posudkový lekár je registrovaný na daň. úrade (nemá IČO ani DIČ) má uzatvorené zmluvy o poskytnutí služieb - vykonávanie posudkovej činnosti v rozsahu ust. § 49 a 50 zák. č. 448/2008 Z.z. Tieto činnosti vykonáva na základe licencie.

Do ktorého riadku daňového priznania zaradiť tento druh príjmu ?
§ 6 ods. 1 písm. c).
Jana Motyčková
19.03.13,07:40
Zrejme DIČ má (a mal by mať), keď je registrovaný na DÚ.
Je to príjem podľa §6 ods1. písm. c) a uvádza sa do VI.oddielu r.3.
ivanam
19.03.13,18:41
Prosím o radu. V roku 2012 som pracovala iba na dohody. + prenajímala som byt, mala som pridelené DIČ a platila som preddavky do ZP každý mesiac vo výške 47,07. Teraz idem podať DP. Z príjmov z prenájmu si odpočítam 500 EUR oslobodené a pomernou časťou si skrátim aj výdavky spojené s prenájmom bytu. Neviem kde mám zahrnúť platby do ZP. Mám ich pripočítať k výdavkom spojeným s prenájmom bytu ? a mám ich aj krátiť pomernou časťou ako som krátila príjem ? Alebo ich mám zahrnúť ako platby do poisťovní, kde uvádzam príjem z dohôd podľa § 5 ? Ďakujem za odpoveď.
witch
20.03.13,05:56
Prosím o radu. V roku 2012 som zaplatila nedoplatok na poistnom ZP vyčíslený za príjem z kapitálového majetku z DP za 2011. Túto sumu niekde uvádzam v DP FO typ B?
ekofin
20.03.13,06:13
Chcem sa uistiť, že keď mám príjem z prenájmu po odpočítaní oslobodenej čiastky 500 eur nižší ako 1822,37 nemusím podávať daňové priznanie? Žiaden iný príjem nemám. Pretože keď som išla vyplnila daňové, tak mi na r. 95 vyšla 0. Už som to tu na začiatku čítala, že vyjde 0, pretože príjem je nižší ako 1822,37, alebo aj keď daň vyjde nižšia ako 16,60 tak na tomto riadku je nula. Len chcem vedieť, či to daňové podať, alebo nie? Alebo oznámiť daňovému úradu, že daňové priznanie nepodávam z dôvodu nedosiahnutia zdaniteľných príjmov? Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
20.03.13,08:08
Prosím o radu. V roku 2012 som zaplatila nedoplatok na poistnom ZP vyčíslený za príjem z kapitálového majetku z DP za 2011. Túto sumu niekde uvádzam v DP FO typ B?
Viď :
http://www.porada.sk/t206904-danove-priznanie-typu-b-a-zaplatene-odvody-na-zp-a-7-a-8-a.html
Jana Motyčková
20.03.13,08:10
Chcem sa uistiť, že keď mám príjem z prenájmu po odpočítaní oslobodenej čiastky 500 eur nižší ako 1822,37 nemusím podávať daňové priznanie? Žiaden iný príjem nemám. Pretože keď som išla vyplnila daňové, tak mi na r. 95 vyšla 0. Už som to tu na začiatku čítala, že vyjde 0, pretože príjem je nižší ako 1822,37, alebo aj keď daň vyjde nižšia ako 16,60 tak na tomto riadku je nula. Len chcem vedieť, či to daňové podať, alebo nie? Alebo oznámiť daňovému úradu, že daňové priznanie nepodávam z dôvodu nedosiahnutia zdaniteľných príjmov? Ďakujem veľmi pekne.
DP sa podávať nemusí, oznamovať sa tiež nič nemusí.
witch
20.03.13,09:05
ekofin
20.03.13,10:20
DP sa podávať nemusí, oznamovať sa tiež nič nemusí.
Ďakujem veľmi pekne.
ivanam
20.03.13,10:49




Prosím o radu. V roku 2012 som pracovala iba na dohody. + prenajímala som byt, mala som pridelené DIČ a platila som preddavky do ZP každý mesiac vo výške 47,07. Teraz idem podať DP. Z príjmov z prenájmu si odpočítam 500 EUR oslobodené a pomernou časťou si skrátim aj výdavky spojené s prenájmom bytu. Neviem kde mám zahrnúť platby do ZP. Mám ich pripočítať k výdavkom spojeným s prenájmom bytu ? a mám ich aj krátiť pomernou časťou ako som krátila príjem ? Alebo ich mám zahrnúť ako platby do poisťovní, kde uvádzam príjem z dohôd podľa § 5 ? Ďakujem za odpoveď.






ivanam
20.03.13,10:52

Komentár od ivanam (http://www.porada.sk/member.php?u=12188) Včera 20:41
#29 (http://www.porada.sk/2281310-post28.html)



Prosím o radu. V roku 2012 som pracovala iba na dohody. + prenajímala som byt, mala som pridelené DIČ a platila som preddavky do ZP každý mesiac vo výške 47,07. Teraz idem podať DP. Z príjmov z prenájmu si odpočítam 500 EUR oslobodené a pomernou časťou si skrátim aj výdavky spojené s prenájmom bytu. Neviem kde mám zahrnúť platby do ZP. Mám ich pripočítať k výdavkom spojeným s prenájmom bytu ? a mám ich aj krátiť pomernou časťou ako som krátila príjem ? Alebo ich mám zahrnúť ako platby do poisťovní, kde uvádzam príjem z dohôd podľa § 5 ? Ďakujem za odpoveď.






ivanam
20.03.13,10:59
Prepáčte, omylom som dala príspevok 36 a 37, neviem ho vymazať, potrebovala by som odpoveď na príspevok 29. Veľmi pekne ďakujem.
Janula1
20.03.13,12:10
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, príjem za prenájom MV, kde ho uvediem v DP typ B. A môžem si tam uplatniť aj 40%paušálne výdavky?
Ďakujem
ekofin
20.03.13,13:26
Dobrý deň, písala som už kde sa dalo, no nikto mi neodpovedá, tak chcem poprosiť tu. Živnostník zamestnal manželku na zmluvu o dielo. Manželka je dobrovoľne nezamestnaná. Neplatí si ani dobrovoľné sociálne poistenie. Spracováva mu doklady a pripravuje ich pre externú firmu, ktorá spracováva účtovníctvo. Kvartálne jej vyplatil 1000 eur, takže za celý rok má 4000 eur. Mohol ju takto zamestnať? Ona si teraz musí podať DP aj napriek tomu, že nemá DIČ?Uplatní si 40 % výdavky? Príjem uvedie do DP B pod § 6 ods. 2 písm. c? Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
20.03.13,19:29
Dobrý deň, písala som už kde sa dalo, no nikto mi neodpovedá, tak chcem poprosiť tu. Živnostník zamestnal manželku na zmluvu o dielo. Manželka je dobrovoľne nezamestnaná. Neplatí si ani dobrovoľné sociálne poistenie. Spracováva mu doklady a pripravuje ich pre externú firmu, ktorá spracováva účtovníctvo. Kvartálne jej vyplatil 1000 eur, takže za celý rok má 4000 eur. Mohol ju takto zamestnať? Ona si teraz musí podať DP aj napriek tomu, že nemá DIČ?Uplatní si 40 % výdavky? Príjem uvedie do DP B pod § 6 ods. 2 písm. c? Ďakujem veľmi pekne.
Do DRAK-a túto otázku píšete až tu a teraz, a tu je odpoveď: Mohol ju takto "zamestnať" ak nešlo vo svojej podstate o závislú prácu podľa Zákonníka práce. Ak teda nejde o závislú prácu, a nejde ani o závislú činnosť podľa § 5, ide o samostatnú zárobkovú činnosť, zdanenie podľa § 6 ods. 2 písm. b). S tým, že si môže uplatniť 40% paušálne výdavky. Ale je to "na hrane".
Jozef Mihál
20.03.13,19:31
Prosím o radu. V roku 2012 som pracovala iba na dohody. + prenajímala som byt, mala som pridelené DIČ a platila som preddavky do ZP každý mesiac vo výške 47,07. Teraz idem podať DP. Z príjmov z prenájmu si odpočítam 500 EUR oslobodené a pomernou časťou si skrátim aj výdavky spojené s prenájmom bytu. Neviem kde mám zahrnúť platby do ZP. Mám ich pripočítať k výdavkom spojeným s prenájmom bytu ? a mám ich aj krátiť pomernou časťou ako som krátila príjem ? Alebo ich mám zahrnúť ako platby do poisťovní, kde uvádzam príjem z dohôd podľa § 5 ? Ďakujem za odpoveď.
Preddavky do ZP ste platili ako samoplatiteľ. Môžete si ich uviesť ako poistné k príjmom z dohôd, teda k príjmom podľa § 5.
Jozef Mihál
20.03.13,19:37
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, príjem za prenájom MV, kde ho uvediem v DP typ B. A môžem si tam uplatniť aj 40%paušálne výdavky?
Ďakujem
§ 8 ods. 1 písm. a), len skutočné výdavky, do 500 eur oslobodené od dane.
ekofin
20.03.13,19:49
Môže to dať do príjmu zo živnosti, § 6 ods. 1, písm.b aj keď nemá pridelené DIČ?
ekofin
20.03.13,19:53
Do DRAK-a túto otázku píšete až tu a teraz, a tu je odpoveď: Mohol ju takto "zamestnať" ak nešlo vo svojej podstate o závislú prácu podľa Zákonníka práce. Ak teda nejde o závislú prácu, a nejde ani o závislú činnosť podľa § 5, ide o samostatnú zárobkovú činnosť, zdanenie podľa § 6 ods. 2 písm. b). S tým, že si môže uplatniť 40% paušálne výdavky. Ale je to "na hrane".
Ďakujem veľmi pekne, ale môže si dať príjem zo živnosti, aj keď nemá pridelené DIČ? Ďakujem.
Jozef Mihál
20.03.13,19:54
Teoreticky áno. BUde mať ale problém, prečo to nehlásila vopred na DÚ - prečo nežiadala o DIČ.
ekofin
20.03.13,20:00
Teoreticky áno. BUde mať ale problém, prečo to nehlásila vopred na DÚ - prečo nežiadala o DIČ.
Čiže, keď uzatvorím s niekým zmluvu o dielo a viem konkrétnu výšku odmeny, musím sa zaregistrovať na DÚ?
Janula1
21.03.13,05:24
ďakujem pekne za odpoveď
Jozef Mihál
21.03.13,06:10
Čiže, keď uzatvorím s niekým zmluvu o dielo a viem konkrétnu výšku odmeny, musím sa zaregistrovať na DÚ?Keď viem, že budem mať príjmy podľa § 6, musím sa zaregistrovať na DU ako poberateľ takýchto príjmov. V prípade, že fyzická osoba uzavrie zmluvu o dielo, ktorej obsahom nie je závislá činnosť ale ide o dlhodobú činnosť - nie o príležitostný, jednorazový príjem - mala by sa registrovať na DU.
Janula1
21.03.13,08:11
Pán Mihál,
ja som sa včera informovala ohľadom toho prenájmu MV - prísp. 43. Mám ho uviesť v DP v § 8, vtedy by tiež mal byť registrovaný na DÚ? Lebo on za ten nájom MV dostával každý mesiac nejakú dohodnutú sumu. On je zamestnanec a svoje auto prenajal svojmu zamestnávateľovi. Dostával klasickú mzdu + zvlášť každý mesiac za nájom.
Ďakujem
ivanam
21.03.13,08:36
Môže živnostník, ktorý zamestnával dohodára v roku 2012 viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 ?
Jana Motyčková
21.03.13,11:25
Pán Mihál,
ja som sa včera informovala ohľadom toho prenájmu MV - prísp. 43. Mám ho uviesť v DP v § 8, vtedy by tiež mal byť registrovaný na DÚ? Lebo on za ten nájom MV dostával každý mesiac nejakú dohodnutú sumu. On je zamestnanec a svoje auto prenajal svojmu zamestnávateľovi. Dostával klasickú mzdu + zvlášť každý mesiac za nájom.
Ďakujem
Poberateľ príjmov poďla §8 sa na DÚ neregistruje.
Jana Motyčková
21.03.13,11:29
Môže živnostník, ktorý zamestnával dohodára v roku 2012 viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 ?
Nemôže, jednou z podmienok je, že vykonáva činnosť bez zamestnancov. Podľa zákona o dani z príjmov zamestnancom je každý, kto od neho poberá príjmy podľa §5.
Definícia zamestnanca pre daňové účely je v §5 ods.2.
Janula1
21.03.13,11:40
ďakujem pekne za informáciu
ekofin
21.03.13,13:22
Keď viem, že budem mať príjmy podľa § 6, musím sa zaregistrovať na DU ako poberateľ takýchto príjmov. V prípade, že fyzická osoba uzavrie zmluvu o dielo, ktorej obsahom nie je závislá činnosť ale ide o dlhodobú činnosť - nie o príležitostný, jednorazový príjem - mala by sa registrovať na DU.
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi ste mi pomohli. Ešte jedna otázka, ak mám príjmy podľa § 5 zo závislej činnosti a tiež jednorázový príjem- príležitostný podľa § 8 ods.1 písm a (nejedná sa o poľnohospodárstvo) na tento príležitostný príjem si nemôžem uplatniť 25 % výdavky, len oslobodenie do výšky 500,- eur. Odpočítateľnú položku na daňovníka si môžem uplatniť. Príjem z § 8 nebude príjmom pre zdravotné odvody? Vrelá vďaka.
Jozef Mihál
21.03.13,13:36
Mám problém s editorom, takže hrubým písmom sú vyznačené odpovede: ... ak mám príjmy podľa § 5 zo závislej činnosti a tiež jednorázový príjem- príležitostný podľa § 8 ods.1 písm a (nejedná sa o poľnohospodárstvo) na tento príležitostný príjem si nemôžem uplatniť 25 % výdavky, len oslobodenie do výšky 500,- eur. .... Presne tak. Odpočítateľnú položku na daňovníka si môžem uplatniť. Presne tak. Príjem z § 8 nebude príjmom pre zdravotné odvody? Príjem podľa § 8 uvedený v DP bude príjmom pre zdravotné odvody.
ekofin
21.03.13,16:25
Mám problém s editorom, takže hrubým písmom sú vyznačené odpovede: ... ak mám príjmy podľa § 5 zo závislej činnosti a tiež jednorázový príjem- príležitostný podľa § 8 ods.1 písm a (nejedná sa o poľnohospodárstvo) na tento príležitostný príjem si nemôžem uplatniť 25 % výdavky, len oslobodenie do výšky 500,- eur. .... Presne tak. Odpočítateľnú položku na daňovníka si môžem uplatniť. Presne tak. Príjem z § 8 nebude príjmom pre zdravotné odvody? Príjem podľa § 8 uvedený v DP bude príjmom pre zdravotné odvody.
Takže už teraz aj z príjmov podľa § 8 sa platia odvody? Lebo v téme na porade: Z akých príjmov (mimo zamestnania) sa neplatia odvody, som sa dočítala, že z príjmov podľa § 8 sa odvody neplatia. Ale to bolo asi v roku 2009, keď som to dočítala poriadne dokonca. Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
Jozef Mihál
21.03.13,20:31
Od roku 2011 sa odvody na zdravotné poistenie platia aj z príjmov podľa § 8.
ekofin
22.03.13,08:42
Od roku 2011 sa odvody na zdravotné poistenie platia aj z príjmov podľa § 8.
Ďakujem veľmi pekne. Tie odvody do ZP od 1.7.2013 budem musieť platiť mesačne, alebo si môžem stanoviť VZ 0,-, keďže som aj zamestnaná a pri RZZP za rok 2012 sa mi to zúčtuje?
Jana Motyčková
22.03.13,10:37
Nie. DÚ základ dane z §8 podľa daňového priznania oznámi ZP, ZP to zahrnie do ročného zúčtovania zdravotného poistenia, vykonané rzzp Vám ZP pošle cca niekedy v septembri, tam to bude vyčíslené. Vyčíslený nedoplatok uvedený v rzzp zaplatíte do ZP.
Preddavky ani nič podobné neplatíte, ani nič do ZP neoznamujete.
ekofin
23.03.13,07:23
Nie. DÚ základ dane z §8 podľa daňového priznania oznámi ZP, ZP to zahrnie do ročného zúčtovania zdravotného poistenia, vykonané rzzp Vám ZP pošle cca niekedy v septembri, tam to bude vyčíslené. Vyčíslený nedoplatok uvedený v rzzp zaplatíte do ZP.
Preddavky ani nič podobné neplatíte, ani nič do ZP neoznamujete.
Ďakujem všetkým za odpovede. Veľmi ste mi pomohli. Mám v tom už teraz jasno.
Jozef Mihál
23.03.13,09:58
Priliepam sem upravenú odpoveď na podobnú otázku z inej témy:
Podľa § 10b ods. 1 písm. d) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, zárobková činnosť je aj dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Podľa § 13 ods 7 zákona o zdravotnom poistení zamestnanec, SZČO, samoplatiteľ, poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. d), má povinnosť platiť poistné aj z týchto príjmov. Vymeriavací základ pre odvod poistného z týchto príjmov je vo výške základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu dosiahnutý v rozhodujúcom období.

Z uvedeného vyplýva, že zamestnanci, SZČO, samoplatitelia alebo poistenci štátu, sú povinní platiť poistné aj z príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Vymeriavací základ je základ dane z týchto príjmov. Finančná správa SR nahlasuje základ dane podľa § 8 zdravotnej poisťovni, tá v RZZP vypočíta poistné.

Sadzba poistného je 14 %, ak je poistenec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu.
kattka.c
23.03.13,19:22
Dobry den, potrebovala by som poradit:
fyzicka osoba – nepodnikatel, neregistrovany na DU (pred niekolkymi rokmi bol szco ale ukoncil podnikanie a v sucastnosti je zamestnany) ma prijem podla §6 ods. 4 – z pouzitia diela (ked bol szco napisal knihu a teraz predal pravo na jej publikovanie v inom jazyku). Chcela by som si overit, ci som spravne urcila ze je to prijem podla §6 ods. 4 a ci v tomto pripade mal povinnost sa registrovat na DU.
Dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
23.03.13,22:16
Podľa môjho názoru pri týchto príjmoch nie je povinnosť registrovať sa na DÚ.
Ide o príjem podľa §6 ods.4.
olga84
24.03.13,18:36
Dobrý večer. Robím daňové priznanie typ B. Živnosť bola pozastavená od 20.7.2012. Od 1.8.2012 je zamestnaný. Platba za faktúru za 7/2012 bola pripísaná na účet až 3.9.2012. V daňovom priznaní túto platbu počitam medzi príjem zo živnosti, aj keď bola uhradená až v septembri, správne? Zdravotné poistenie 47,58 € /jednou sumou/ za 7/2012 bolo zaplatené 15.8.2012, ale keďže bola živnosť len do 19.7.2012 tak poistné ZP od 20.7.2012 je ako samoplatiteľ. Problém mám v tom, že neviem, kde platbu poistného samoplatiteľa mám zapísať v daňovom priznaní a či to mám nejako doložiť, alebo uviesť v poznámkach? Ďakujem.
olga84
24.03.13,18:40
A ešte sa chcem opýtať, keď je živnosť naďalej prerušená, nevyplýva z toho žiadna povinnosť? A čo v prípade, ak zruší túto živnosť? Doteraz si uplatňoval paušálne výdavky.
Jozef Mihál
25.03.13,06:43
Dobrý večer. Robím daňové priznanie typ B. Živnosť bola pozastavená od 20.7.2012. Od 1.8.2012 je zamestnaný. Platba za faktúru za 7/2012 bola pripísaná na účet až 3.9.2012. V daňovom priznaní túto platbu počitam medzi príjem zo živnosti, aj keď bola uhradená až v septembri, správne? Zdravotné poistenie 47,58 € /jednou sumou/ za 7/2012 bolo zaplatené 15.8.2012, ale keďže bola živnosť len do 19.7.2012 tak poistné ZP od 20.7.2012 je ako samoplatiteľ. Problém mám v tom, že neviem, kde platbu poistného samoplatiteľa mám zapísať v daňovom priznaní a či to mám nejako doložiť, alebo uviesť v poznámkach? Ďakujem.V DP uvediete aj platbu prijatú po prerušení živnosti. Do výdavkov k sam. zárobkovej činnosti uvediete len sumu poistného na zdravotné poistenie zaplatené samostatne zárobkovo činnou osobou, nezapočítate poistné samoplatiteľa. Na záver poprosím - DRAK sa zaoberá témami týkajúcimi sa mzdového účtovníctva.
Danielle369
25.03.13,07:46
Szco-prijem na slovensku zivnost v cechach, robil tam na stavbe 2 mesiace....prijem prepocitam na eura a v ktorom riadku uvediem este prijem...dakujem. Faktury ma vystavene bez DPH CESKYCH. ....dakujem velmi pekne
ivanam
25.03.13,07:56
SZČO je aj SHR. V živnosti podniká na základe zmluvy o združení a vedie JU kedze je platitelom dph štvrťročne. On sám dostal ešte dotáciu ako SHR z PPA-jednotnú platbu na plochu a doplnkovú platbu na plochu v 12/2012 na účet /poskytnutá podpora pre rozvoj vidieka/ do ktorého § táto dotácia spadá a aké výdavky si k nej moze uplatnit?
Pete
25.03.13,08:31
Fyzickej osobe (nepodnikateľovi), ktorá má povinnosť podať daňové priznanie typu B za r. 2012 vyplatila zdrav. poisťovňa preplatok z ročného zúčtovania zdrav. poistenia za r. 2011 nezdanený zrážkovou daňou. Do ktorého riadku daňového priznania sa má tento preplatok uviesť, aby ho fyzická osoba dodanila?
olga84
25.03.13,08:50
V DP uvediete aj platbu prijatú po prerušení živnosti. Do výdavkov k sam. zárobkovej činnosti uvediete len sumu poistného na zdravotné poistenie zaplatené samostatne zárobkovo činnou osobou, nezapočítate poistné samoplatiteľa. Na záver poprosím - DRAK sa zaoberá témami týkajúcimi sa mzdového účtovníctva.

Ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa a prosím pekne ešte, kde môžem dať poistné samoplatiteľa v daňovom priznaní typu B? Prirátať to k poistnému zo závislej činnosti a doložiť prefotenou poštovou poukážkou za júl 2012?
Lubkka
25.03.13,11:06
Dobry den, prosim vas zena ktora pracovala v rakusku ako opatrovatelka otehotnela. V roku 2012 nemala ziadne prijmy pretoze bola na rizikovom tehotenstve a z rakuska dostavala nejaku socialnu davku ako keby predcasnu matersku. Mozeme to povazovat sa prijmy oslobodene od dane podla § 9 ods 2 a nepodat na slovensku danove priznanie za rok 2012 ? Dakujem
Jozef Mihál
25.03.13,18:12
Szco-prijem na slovensku zivnost v cechach, robil tam na stavbe 2 mesiace....prijem prepocitam na eura a v ktorom riadku uvediem este prijem...dakujem. Faktury ma vystavene bez DPH CESKYCH. ....dakujem velmi pekneJe to príjem SZČO, v ČR - zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia metódou zápočtu dane.
V DP typ B vypĺňa o.i. riadky 86 až 90.
Jozef Mihál
25.03.13,18:14
SZČO je aj SHR. V živnosti podniká na základe zmluvy o združení a vedie JU kedze je platitelom dph štvrťročne. On sám dostal ešte dotáciu ako SHR z PPA-jednotnú platbu na plochu a doplnkovú platbu na plochu v 12/2012 na účet /poskytnutá podpora pre rozvoj vidieka/ do ktorého § táto dotácia spadá a aké výdavky si k nej moze uplatnit?Prepáčte, opakovane uvádzam, že DRAK je zameraný na mzdové účtovníctvo a otázky napríklad na účtovanie SZČO sú nad tento rámec. Na špecifické a menej časté otázky z tejto oblasti si netrúfam odpovedať.
Jozef Mihál
25.03.13,18:18
Fyzickej osobe (nepodnikateľovi), ktorá má povinnosť podať daňové priznanie typu B za r. 2012 vyplatila zdrav. poisťovňa preplatok z ročného zúčtovania zdrav. poistenia za r. 2011 nezdanený zrážkovou daňou. Do ktorého riadku daňového priznania sa má tento preplatok uviesť, aby ho fyzická osoba dodanila?Ak ide o preplatok z RZZP z príjmov zamestnanca, tak preplatok treba pripočítať k príjmom zo závislej činnosti.

Ak ide o preplatok z RZZP z príjmov SZČO, preplatok sa uvedie ako príjem podľa § 6.
Jozef Mihál
25.03.13,18:20
Ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa a prosím pekne ešte, kde môžem dať poistné samoplatiteľa v daňovom priznaní typu B? Prirátať to k poistnému zo závislej činnosti a doložiť prefotenou poštovou poukážkou za júl 2012?Poistné na zdravotné poistenie samoplatiteľa je možné pripočítať k poistnému z príjmov zo závislej činnosti.
Jozef Mihál
25.03.13,18:21
Dobry den, prosim vas zena ktora pracovala v rakusku ako opatrovatelka otehotnela. V roku 2012 nemala ziadne prijmy pretoze bola na rizikovom tehotenstve a z rakuska dostavala nejaku socialnu davku ako keby predcasnu matersku. Mozeme to povazovat sa prijmy oslobodene od dane podla § 9 ods 2 a nepodat na slovensku danove priznanie za rok 2012 ? Dakujem
Áno.
nela07
29.03.13,12:19
Dobrý deň, prosím o radu. DNP platené 1-10/12, potvrdenie zo SP. Podávam DP B, 1-6/12 príjmy z DoPČ, 7-12/12 SZČO (JU), 12/12 TPP. Môžem si dané DNP uplatiť pri príjmoch zo ZČ v r.35 a r.35a, s priložením daného potvrdenia do príloh DP. Ďakujem.
Jozef Mihál
30.03.13,09:22
Áno, DNP môžete pripočítať k poistnému z príjmov zo závislej činnosti, potvrdenie o zaplatenom DNP bude prílohou k DP.
nela07
31.03.13,08:43
Áno, DNP môžete pripočítať k poistnému z príjmov zo závislej činnosti, potvrdenie o zaplatenom DNP bude prílohou k DP.
Ďakujem veľmi pekne.
Mila123
26.04.13,06:15
Dobrý deň,

je súčasťou DP aj potvrdenie o príjme manželky ak si ju uplatňuje manžela ako vyživovanú osobu? pretože náš DU (PO) nevyžaduje takéto potvrdenie a teraz mi už dvoch klientov (DU KE) telefonovali správkyne, ktoré takého potvrdenia vyžadujú (pýtala som sa na to, a odpoveď bola, že pani vedúca kázala, to, že túto skutočnosť nevyžaduje ani zákon a ani v poučení na SP to nie je uvedené, moje argumenty zlyhali).....
Ďakujem
Jozef Mihál
27.04.13,08:24
Výška vlastného príjmu manželky sa nepreukazuje pri podaní DP. Inými slovami, daňovník,. ktorý si uplatní nezdaniteľnú časť na manželku, nie je povinný priložiť k DP doklady, ktorými by preukázal výšku vlastného príjmu manželky.

Na druhej strane, DU má pri kontrole právo požadovať od daňovníka doklady, ktorými preukáže svoje nároky. Je to šalamúnske, ale ak DU si bude vyžadovať od daňovníka doklady o vlastnom príjme manželky už k DP, z tohto pohľadu bude v práve.

Na záver však musím dodať, že proces daňovej kontroly má svoje pravidlá a nemôže si ich nikto, ani pracovníci na DÚ, len tak lámať cez koleno, predošlú vetu preto berte "neformálne".