Anik
16.02.13,17:41
asi tak
Zdenka 0705
16.02.13,18:10
Vyšlo mi to v Alfe tak, ako máš Ty. DZ z prenájmu som omylom brala ako hrubý príjem.
Zdenka 0705
16.02.13,18:13
v Alfe to vyňalo, prerátala som
Katrina13
17.02.13,14:56
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, v JÚ z dôvodu straty som prerušila odpisy na auto, mám nastavené DO=ÚO, pracujem v Alfe kde prebehlo všetko ako malo na karte majetku, ale zostatková cena z minulého roka bola 14534 a teraz ked dám cez alfu spraviť výkaz majetku a záväzkov vyhadzuje mi sumu 9689, nemalo by to byť ako milulý rok 14534? aj ked účtovné odpisy som spustila lebo tie sa prerušiť nedajú?
kaja211
17.02.13,15:32
Prajem pekný večer. Chcem sa spýtať ako sa nahrávajú prílohy : ako je rodný list detí a potvrdenie o preddavkoch zo zamestnania,ktoré sú prílohy k daňovému priznaniu ?Cez elektronickú podateľňu sa dá poslať len výkazy. Ďakujem
Tamila
17.02.13,15:46
Prajem pekný večer. Chcem sa spýtať ako sa nahrávajú prílohy : ako je rodný list detí a potvrdenie o preddavkoch zo zamestnania,ktoré sú prílohy k daňovému priznaniu ?Cez elektronickú podateľňu sa dá poslať len výkazy. Ďakujem
Tie musíš odniesť alebo poslať poštou.
Rozalka
17.02.13,16:04
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, v JÚ z dôvodu straty som prerušila odpisy na auto, mám nastavené DO=ÚO, pracujem v Alfe kde prebehlo všetko ako malo na karte majetku, ale zostatková cena z minulého roka bola 14534 a teraz ked dám cez alfu spraviť výkaz majetku a záväzkov vyhadzuje mi sumu 9689, nemalo by to byť ako milulý rok 14534? aj ked účtovné odpisy som spustila lebo tie sa prerušiť nedajú?

Vo výkaze sa uvádza účtovná hodnota.
Ak si prerušila daňové odpisovanie, potom nemôže platiť DO=ÚO.
kaja211
17.02.13,16:24
ďakujem za odpoveď
tompet
17.02.13,16:56
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, v JÚ z dôvodu straty som prerušila odpisy na auto, mám nastavené DO=ÚO, pracujem v Alfe kde prebehlo všetko ako malo na karte majetku, ale zostatková cena z minulého roka bola 14534 a teraz ked dám cez alfu spraviť výkaz majetku a záväzkov vyhadzuje mi sumu 9689, nemalo by to byť ako milulý rok 14534? aj ked účtovné odpisy som spustila lebo tie sa prerušiť nedajú?

V MK-softe sa to dá:D.
Ale na rozdiel od Rozalky ja uvádzam vo Výkaze o MaZ daňovú hodnotu majetku a nie účtovnú.
Jednak JÚ sa volá v preklade aj daňové účtovníctvo, jednak by mi pripadalo nelogické uvádzať hodnotu majetku nula v prípade, že 4 roky prerušíš odpisovanie. Čiže mohlo by sa stať, že by ti majetok klesol a náklady by ani nedosiahli výšku odpisu. Nelogická by bola aj klesajúca hodnota majetku a k tomu trebárs nezodpovedajúce náklady a trebárs v 5-roku odrazu zvýšené náklady a bez majetku. To by daňovákov tá nesúvislosť skôr priviedla k daňovej kontrole.
Ale vravím - tak to robím ja. Je to takto pre mňa v JU logické. A pri žiadnej kontrole mi to doposiaľ nebolo
vytknuté.
Sarlotka
17.02.13,17:31
Vo výkaze sa uvádza účtovná hodnota.
Ak si prerušila daňové odpisovanie, potom nemôže platiť DO=ÚO.

ja suhlasim s rozalkou - uctovne odpisy neprerusujem
Katrina13
17.02.13,17:39
Vo výkaze sa uvádza účtovná hodnota.
Ak si prerušila daňové odpisovanie, potom nemôže platiť DO=ÚO.
Dobrý deň, v prvom roku som mala DO=ÚO a spravila som odpis aj účtovný aj daňový tak nebol problém, len teraz sme vyšli v strate a DO som pozastavila, ÚO spustila lebo to som sa dočítala že sa nesmú prerušiť, len hodnota DHM v 2011 mám 14534 a teraz 9688,50 tak som myslela že tam nechám tú sumu 14,534 práve preto, čo píše tompet, že som čítala že JÚ je daňové účtovníctvo a tiež som sa dozvedela že keď si raz zvolím DO=ÚO nemôžem to meniť, tak teraz si neviem poradiť.
Katrina13
17.02.13,17:40
Môžem pre rok 2012 spraviť DO iné ako ÚO, lebo naozaj som čítala, že raz zvolené odpisovanie nemôžem meniť ( ale zase ja nie som účtovník nemám reálne skúsenosti ) alebo teda spustiť odpis aj daňový a zvýšiť stratu?
Katrina13
17.02.13,17:56
Môžem pre rok 2012 spraviť DO iné ako ÚO, lebo naozaj som čítala, že raz zvolené odpisovanie nemôžem meniť ( ale zase ja nie som účtovník nemám reálne skúsenosti ) alebo teda spustiť odpis aj daňový a zvýšiť stratu?
Prípadne mi prosím poradte že ak teraz uvediem vo výkaze ÚO, ako budem potom riešiť tie DO vo výkazoch, či doodpisujem účtovne a daňové už len na karte majetku? a vo výkaze ich už potom uvádzať nebudem? Lebo je zase pravda že reálne sa majetok opotrebúva a na to slúžia ÚO.
tompet
17.02.13,17:57
Môžem pre rok 2012 spraviť DO iné ako ÚO, lebo naozaj som čítala, že raz zvolené odpisovanie nemôžem meniť ( ale zase ja nie som účtovník nemám reálne skúsenosti ) alebo teda spustiť odpis aj daňový a zvýšiť stratu?

Netráp sa s tým. Na inventárnej karte majetku máš odpisy aj účtovné ako chce Zákon o účtovníctve.
Do výkazu daj hodnotu majetku daňovú.
Zvyšovať stratu kvôli tomu je blbosť. Stratu síce môžeš v budúcich rokoch odpočítať od zisku, ale s odvodmi si stratou nepomôžeš. Tak radšej mať v rezerve odpis ako stratu.
Marína
17.02.13,18:00
dobry den vie mi niekto poradit? podvam DP B ,som szco od septembra 2012 ako opatrovatel.v nemecku,predtym maj 2012.opatrovat.v rakusku.
neviem ci mam DP spravne-prijmy so slovenskej zivnosti a rakukej som uviedla spolu ako sucet do VI.odielu,-4625eur,vydavky pausal 40%1+poistne spolu vydavky-1970,53.
zaklad dane mi vysiel-2654,47.
potom som si uplatnila celu NZč-3644,74,vysiel mi zaklad dane nula.
Cize riadok:80-0
riadok 81-0
riadok 82-0
Riadok 83-uhrn vynatych prijmou zakladou dane(+)a danovych strat(-) uvediem su mu ktoru som zarobila v rakusku???(prijem z rakuska mam 940 eur,cize riadok 83 bude 940,00???? poradte ,lebo ja mam v tom uz zmätok.a neviem ani co za prilohy musim k dp odovzdat,s poucenia som cela pomylena,robim dp prvy krat :-(
Sama správne píšeš, že základov dane. Čo je základ dane? Príjem mínus výdavky. Len ak by si v AT dosiahla príjem a nemala žiadne výdavky, príjem = základ dane.
tompet
17.02.13,18:09
ja suhlasim s rozalkou - uctovne odpisy neprerusujem

Ja som neradil, aby to urobila, len aby sa na ne vykašľala.
Predsa len v JÚ pre mňa účtovná hodnota majetku a účtovné odpisy majetku nemajú žiadnu výpovednú hodnotu.
Marína
17.02.13,18:50
V MK-softe sa to dá:D.
Ale na rozdiel od Rozalky ja uvádzam vo Výkaze o MaZ daňovú hodnotu majetku a nie účtovnú.
Jednak JÚ sa volá v preklade aj daňové účtovníctvo, jednak by mi pripadalo nelogické uvádzať hodnotu majetku nula v prípade, že 4 roky prerušíš odpisovanie. Čiže mohlo by sa stať, že by ti majetok klesol a náklady by ani nedosiahli výšku odpisu. Nelogická by bola aj klesajúca hodnota majetku a k tomu trebárs nezodpovedajúce náklady a trebárs v 5-roku odrazu zvýšené náklady a bez majetku. To by daňovákov tá nesúvislosť skôr priviedla k daňovej kontrole.
Ale vravím - tak to robím ja. Je to takto pre mňa v JU logické. A pri žiadnej kontrole mi to doposiaľ nebolo
vytknuté.

Netráp sa s tým. Na inventárnej karte majetku máš odpisy aj účtovné ako chce Zákon o účtovníctve.
Do výkazu daj hodnotu majetku daňovú.
Zvyšovať stratu kvôli tomu je blbosť. Stratu síce môžeš v budúcich rokoch odpočítať od zisku, ale s odvodmi si stratou nepomôžeš. Tak radšej mať v rezerve odpis ako stratu.
Vo výkaze o majetku a záväzkoch sa má zobrazovať verný obraz majetku daňovníka. Teda nie náklady(výdavky), ktoré si daňovník uplatnil za jeho obstaranie, na to slúži výkaz o príjmoch a výdavkoch.
ÚJ má zostaviť taký odpisový plán, ktorý má reálne zohľadniť skutočné opotrebenie majetku. Môže to byť podľa času, životnosti, môže čerpať z údajov, ktoré v parametroch uvádza výrobca a pod.
Aj keď ÚJ preruší DO, stroj stále používa, opotrebúvava sa, morálne starne, preto účtovne odpisuje naďalej a tým sa DO ≠ UO
Účtovné odpisy by mali byť upravené vnútornou smernicou.

ZoÚ § 28 ods. 4 (http://www.uctovnictvo.sk/index.php/utovnictvo-sk/zakon-o-utovnictve/553-zakon-4312002-zz-o-utovnictve-uplne-znenie-platne-k-112012)
(4) Hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok odpisuje účtovná jednotka počas predpokladanej doby používania zodpovedajúcej spotrebe budúcich ekonomických úžitkov z majetku. ......................
Rozalka
17.02.13,19:27
V MK-softe sa to dá:D.
Ale na rozdiel od Rozalky ja uvádzam vo Výkaze o MaZ daňovú hodnotu majetku a nie účtovnú.
.....

Účtuješ ty alebo tvoj softvér?
... tvoja firma asi veľa nezaváži, ale určite si už počul o "skresľovaní vzhľadu firmy" a následné odsúdenie účtovníka za trestný čin podvodu pre klamlivý obraz o firme.

http://www.finance.sk/spravy/finance/99472-skreslovanie-udajov-hospodarskej-a-obchodnej-evidencie-ako-trestny-cin/
Melnick
17.02.13,19:42
Rozi , nestraš takto na noc, veď ani nezaspíme. :(

PS : Ten link je nefunkčný .
Marína
17.02.13,19:49
Majka, stačí si ho skopírovať.
Aljok
17.02.13,20:18
Nestrašte ma. To už neplatí § 28/3?

§ 28
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka, ak nie je ďalej ustanovené inak, odpisuje hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Ak ide o zmluvu o výpožičke41) počas doby zabezpečenia záväzku prevodom práva42) alebo ak sa vlastnícke právo k veciam nadobúda iným spôsobom ako prevzatím veci, 43) ako aj v ďalších prípadoch ustanovených osobitnými predpismi, o majetku účtuje a odpisuje ho účtovná jednotka, ktorá ho používa.

(2) Pozemky, predmety z drahých kovov a iný majetok vymedzený osobitnými predpismi44) sa neodpisujú.

(3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve. Účtovná jednotka podľa § 9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu, 4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.

4) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Marína
17.02.13,20:37
Alenka, lenže súčasne platí aj, čo som uviedla v prísp. 237
ZoÚ § 28 ods. 4 (http://www.uctovnictvo.sk/index.php/utovnictvo-sk/zakon-o-utovnictve/553-zakon-4312002-zz-o-utovnictve-uplne-znenie-platne-k-112012)
(4) Hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok odpisuje účtovná jednotka počas predpokladanej doby používania zodpovedajúcej spotrebe budúcich ekonomických úžitkov z majetku. ......................

Okrem toho tu preberáme, čo do výkazu o majetku a záväzkoch uvádzať. Určite UO a ak daňovník preruší DO, v žiadno prípade sa DO ≠ UO, t. z., že ak vo výkaze uvedie daňovú zost. cenu, znamená to skreslenie hodnoty majetku.
tompet
17.02.13,20:43
Účtuješ ty alebo tvoj softvér?
... tvoja firma asi veľa nezaváži, ale určite si už počul o "skresľovaní vzhľadu firmy" a následné odsúdenie účtovníka za trestný čin podvodu pre klamlivý obraz o firme.

http://www.finance.sk/spravy/finance/99472-skreslovanie-udajov-hospodarskej-a-obchodnej-evidencie-ako-trestny-cin/


Fíha. Vidím, že som už odsúdený v skrátenom konaní. A to som len napísal, že ja to robím takto a nikoho som vôbec nenapadol a ani nikoho to nenútim tak robiť. A budem to robiť tak aj ďalej.
Lebo pre mňa je ZC majetku toto:
(3) Zostatkovou cenou na účely tohto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a
nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov
[§ 19 ods. 3 písm. a)] okrem zostatkovej ceny podľa § 28 ods. 2 písm. b)
A tomu - tým červeným - sa smejem.
Ale stačilo len napísať, že ON to robí zle - nepočúvaj ho. Alebo TY sa tu nemiešaj medzi účtovné celebrity.
Marína
17.02.13,20:45
Ešte pridám pre ilustráciu príklad. Jednoduchšie sa mi z hlavy počíta podľa predch. znenia zákona, nejde o výsledok ale princíp.
Majetok(v našom prípade napr. textilný stroj(1. odp.sk.) obstaraný 30. 12. v hodnote 12000 €. ÚJ zvážila, že majetok, pri využívaní 5x v týždni 4 hod./deň bude používať max. 5 rokov. DO(lineárne)=3000.
Ak by sa UO = DO, znamenalo by to, že opotrebenie majetku za 2 dni je 25%(3000) z obstarávacej ceny a to sa asi ťažko dá dosiahnuť ho takto zničiť, však?;) Pri využívaní 5 rokov, ako je vyššie spomenuté, by UO v danom roku = 250, to už znie vieryhodnejšie.
Marína
17.02.13,20:51
časť citátu:


Fíha. Vidím, že som už odsúdený v skrátenom konaní.
.
.
A tomu - tým červeným - sa smejem.
Ale stačilo len napísať, že ON to robí zle - nepočúvaj ho. Alebo TY sa tu nemiešaj medzi účtovné celebrity.

To si nemusel. Tiež radiť(diktovať?), kto (ne)má o čom písať.
Bavili sme sa tu na čisto odbornej úrovni, argumentovali §§ a nik k tebe nebol osobný.
Konečne som tu dnes po dlhšom čase "zavoňala" pocit z dávnejších čias, debaty odborné, na úrovni a ........... bum, bác, porúčam sa.
Aljok
18.02.13,06:42
Ešte pridám pre ilustráciu príklad. Jednoduchšie sa mi z hlavy počíta podľa predch. znenia zákona, nejde o výsledok ale princíp.
Majetok(v našom prípade napr. textilný stroj(1. odp.sk.) obstaraný 30. 12. v hodnote 12000 €. ÚJ zvážila, že majetok, pri využívaní 5x v týždni 4 hod./deň bude používať max. 5 rokov. DO(lineárne)=3000.
Ak by sa UO = DO, znamenalo by to, že opotrebenie majetku za 2 dni je 25%(3000) z obstarávacej ceny a to sa asi ťažko dá dosiahnuť ho takto zničiť, však?;) Pri využívaní 5 rokov, ako je vyššie spomenuté, by UO v danom roku = 250, to už znie vieryhodnejšie.

Evka, toto čo uvádzaš v príklade predsa už neplatí. § 27 bol novelizovaný :

§ 27
Rovnomerné odpisovanie hmotného majetku
Na začiatok

2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. ....

Takže ak sa rozhodnem, že ÚO = DO je to tých Tvojich 250. ;)
Marína
18.02.13,07:14
Ešte pridám pre ilustráciu príklad. Jednoduchšie sa mi z hlavy počíta podľa predch. znenia zákona, nejde o výsledok ale princíp.
Alenka, ja to viem, hneď na úvod svojho príspevku som zdôvodnenie uviedla. Nešlo mi dopracovať sa k presnému číslu ale "o logiku".;)
"Dotlačila" si ma vrátiť sa.:D
Aljok
18.02.13,07:27
Asi vidím len čo chcem... :-))) Ani nevieš ako ma teší, že si sa vrátila.
Marína
18.02.13,07:43
:-))) A čo som mala robiť, keď si ma "donútila".:---
monciqamonciqa
18.02.13,07:55
Prosim vas, ako mam zapisat danovy bonus ak mam dve deti ..jedno bolo studentom plnych 12 mesiacov, druhe..len 8..poradte.
Tamila
18.02.13,08:15
Prosim vas, ako mam zapisat danovy bonus ak mam dve deti ..jedno bolo studentom plnych 12 mesiacov, druhe..len 8..poradte.

IV. oddiel - meno, rodné číslo a vyklikáš počet mesiacov a potom vyplníš riadok 96, kde uvedieš presne sumu nároku spolu.
monciqamonciqa
18.02.13,08:34
ano, ale tam sa rozpisuje, aky narok mi vznikol aj kolko pri bolo zamestnavatelom priznane, a su to rozne sumy..cize dam najprv plnu sumu a potom si vypocitam aj rozdiel a ten si odpocitam od vyslednej dane este ?
veronikasad
18.02.13,08:36
ano, ale tam sa rozpisuje, aky narok mi vznikol aj kolko pri bolo zamestnavatelom priznane, a su to rozne sumy..cize dam najprv plnu sumu a potom si vypocitam aj rozdiel a ten si odpocitam od vyslednej dane este ?
Nie, nikde plnú sumu nedávaš, lebo na plnú sumu mu nárok nevznikol.
monciqamonciqa
18.02.13,08:43
cize vyplnam len ten jeden riadok - suma podla potvrdenia od zamestnavatela?
kn-alka
18.02.13,08:48
ano, ale tam sa rozpisuje, aky narok mi vznikol aj kolko pri bolo zamestnavatelom priznane, a su to rozne sumy..cize dam najprv plnu sumu a potom si vypocitam aj rozdiel a ten si odpocitam od vyslednej dane este ?

Na strane dva uvedieš presne mesiace, na ktoré má nárok.
Na r. 55 si vypočítaš presnú sumu DB, na ktorú má nárok. 1.dieťa celý rok + 2. dieťa presne podľa mesiacov, v ktorých má nárok.
Na r.57 napíšeš sumu z potvrdenia, koľko vyplatil DB zamestnávateľ
Ostatné riadky musíš vypočítať podľa návodu.
Katy a R
18.02.13,08:51
postupuj podľa poučenia!
monciqamonciqa
18.02.13,08:55
som aj SZCO, takze to budem mat ine riadky,ale to je jedno...ked som si to spocitala vysla suma ako na potvrdeni..cize napisem do oboch riadkov rovnaku sumu a v dalsom bude rozdiel ..teda 0.. tak ?
kn-alka
18.02.13,08:58
pardon, pozerala som DP-A, v DP-B je to to isté, len na iných riadkoch. ak ti zamestnávateľ DB vyplatil v plnej sume, jasné, že rozdiel bude nula. DB už bol vyplatený.
chudaska
18.02.13,09:41
ahojte, este sa vratim k tym odpisom...danove sa mozu prerusit aj v prvom roku odpisovania? A do vykazu ale davam zostatkovu uctovnu hodnotu? Dobre som to pochopila? :-)
Rozalka
18.02.13,09:49
Fíha. Vidím, že som už odsúdený v skrátenom konaní. A to som len napísal, že ja to robím takto a nikoho som vôbec nenapadol a ani nikoho to nenútim tak robiť. A budem to robiť tak aj ďalej.
Lebo pre mňa je ZC majetku toto:
(3) Zostatkovou cenou na účely tohto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a
nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov
[§ 19 ods. 3 písm. a)] okrem zostatkovej ceny podľa § 28 ods. 2 písm. b)
A tomu - tým červeným - sa smejem.
Ale stačilo len napísať, že ON to robí zle - nepočúvaj ho. Alebo TY sa tu nemiešaj medzi účtovné celebrity.



Fíha .... si to zle pochopil.
Čo sa týka ZC - áno, to je správna interpretácia a presná citácia zákona - Zákona o DP, čiže takto pochopená ZC platí pre odpisovanie.
Pre výkazy však platí Zákon o účtovníctve a Postupy účtovania.
Nechcela som ťa poučovať, ak si to tak pochopil, mi je ľúto.
chudaska
18.02.13,09:53
dakujem Marína a Rozalka za súhlas
tompet
18.02.13,11:29
Fíha .... si to zle pochopil.
Čo sa týka ZC - áno, to je správna interpretácia a presná citácia zákona - Zákona o DP, čiže takto pochopená ZC platí pre odpisovanie.
Pre výkazy však platí Zákon o účtovníctve a Postupy účtovania.
Nechcela som ťa poučovať, ak si to tak pochopil, mi je ľúto.

Ja som v pohode veď na to, táto diskusia slúži. Aby sme sa všetci poučili. A potom si každý vyberie svoju cestu.
Len ZoU 431/2002 v §-28 ods.3 vraví, že UJ účtujúca v JU si môže určiť odpisy. Teda aj DO=UO.
Zak 61/2009 novela ZoU umožnila UJ účtujúcim v JU určiť účtovné odpisy vo výške daňových odpisov dľa Zák. o DzP. A ak sa tak UJ rozhodne odpisový plán sa stanoví podľa ZoDzP.
To je všetko. Toto umožňuje zákon a nechápem prečo by som ho nevyužil keď mne to takto pripadá logicky správne. Verte mi, že podnikateľov nezaujíma účtovný výsledok ale daňový t.j.koľko majú platiť dane. A z hľadiska DHM ich zaujíma koľko ešte odpisov uplatnia v nákladoch a nie že akú majú účtovnú hodnotu.
A ja nerobím na MF, žeby som zle zaúčtoval zopár stoviek milónov pri vrátkach DPH.
Robím to tak, aby to pre toho ktorého klienta bolo čo najoptimálnejšie. A to v rámci zákonov a logiky.
Howgh.
MIŠO T
18.02.13,11:45
Zdravím Vás, včera neskoro v noci som robil DP FO B cez eDANE a dnes som zistil, že som
do r. 80,81,82 na str 8/ zaklad dane, dan /----- nezadal 0, ale som nechal nevyplnený riadok,
a počet príloh r.124 na str. 11 --- som zadal 2 / akože výkazy o MZa PaV /

može to takto ostať, alebo zaslať opravne ?

nebude im tam ta 0 chýbať
Marína
18.02.13,13:28
;-)
Marína
18.02.13,13:34
Neboj, nebude.;) Voľakedy sa v DP nuly ani vypĺňať nemali. Neviem na 100% presne ako je to teraz, či sa má alebo nemá vypĺňať, skener by však prázdne polia mal čítať ako nula. Veď aj do ostatných políčok, ktoré nevypĺňaš, nevpisuješ nulu.
Prílohy si vyplnil správne, veď ich máš skutočne 2.:)
MIŠO T
18.02.13,14:03
Vďaka za povzbudenie.-Aj ja som to takto myslel, no človek/daňovník/ nikdy nevie Len aby im ta O/nula / tam nechýbala
Radinka
18.02.13,14:32
Prosím poraďte mi. Mám príjmy zo živnosti /to mi je jasné/ ale zároveň príležitostný, nepravidelný príjem ako anketár pre finančnú spoločnosť. Do ktorého riadku mám tento príjem uviesť? Ďakujem
monciqamonciqa
18.02.13,16:32
zdravim, poradte mi prosim..nezdanitelna cast na r. 2012 je 3644,74..no v potvrdeni od zamestnavatela mam 3644,64..ktoru sumu mam teraz do DP zadat ? dakujem za rady
kn-alka
18.02.13,16:34
Do DP vždy píšeš 3644,74 € . Aj vtedy, ak by si mala odpracovaný len 1 mesiac.

V potvrdení máš inú sumu kvôli zaokrúhľovaniu.
Danielle369
18.02.13,16:39
3644,74
UFO.ar
18.02.13,16:45
zdravim, poradte mi prosim..nezdanitelna cast na r. 2012 je 3644,74..no v potvrdeni od zamestnavatela mam 3644,64..ktoru sumu mam teraz do DP zadat ? dakujem za rady

V DPFO uvediete sumu 3644,74 €ur. Rozdiel v potvrdení zamestnávateľa vzniká v dôsledku zaokrúhlenia mesačnej nezdaniteľnej čiastky 303,72833 € (1/12 z 3644,74 €) smero nadol, t.j. na 313,72 €.
UFO.ar
18.02.13,16:48
Rýchlejší už zodpovedali, :) ... rovnako správne.
mariana11
18.02.13,17:49
Ja som v pohode veď na to, táto diskusia slúži. Aby sme sa všetci poučili. A potom si každý vyberie svoju cestu.
Len ZoU 431/2002 v §-28 ods.3 vraví, že UJ účtujúca v JU si môže určiť odpisy. Teda aj DO=UO.
Zak 61/2009 novela ZoU umožnila UJ účtujúcim v JU určiť účtovné odpisy vo výške daňových odpisov dľa Zák. o DzP. A ak sa tak UJ rozhodne odpisový plán sa stanoví podľa ZoDzP.
To je všetko. Toto umožňuje zákon a nechápem prečo by som ho nevyužil keď mne to takto pripadá logicky správne. Verte mi, že podnikateľov nezaujíma účtovný výsledok ale daňový t.j.koľko majú platiť dane. A z hľadiska DHM ich zaujíma koľko ešte odpisov uplatnia v nákladoch a nie že akú majú účtovnú hodnotu.
A ja nerobím na MF, žeby som zle zaúčtoval zopár stoviek milónov pri vrátkach DPH.
Robím to tak, aby to pre toho ktorého klienta bolo čo najoptimálnejšie. A to v rámci zákonov a logiky.
Howgh.

DO = UO podľa mňa zmamená len to, že na začiatku sa určí, či sa účtovné odpisy budú rovnať daňovým. Daňové su určené zákonom o dani z príjmu, ale účtovné sa môžu určiť v odpisovom pláne, že budú iné. Napríklad auto . Podľa zákona o dani sa musí odpisovať 4 roky. Ja si ale môžem povedať že ho budem používať napríklad 6 rokov a teda si zvolím účtovné odpisy na 6 rokov. V tomto prípade sa mi DO nerovnajú UO . Či si zvolím, že sa rovnajú alebo nie, už sa to nedá zmeniť. Nemôžem si po roku zmyslieť, že chcem mať účtovné odpisy nie 6 rokov, ale 4.
Preto budem mať aj dve ZC majetku. Jednu daňovú a druhú účtovnú. Daňová mi hovorí koľko si ešte v budúcnosti môžem uplatniť ako daňový odpis. A táto hodnota slúži podnikateľovi, ktorý chce vedieť koľko si ešte uplatní v nákladoch. Účtovná ZC sa premietne do výkazu o majetku.
Ak sa rozhodnem prerušovať odpisy, tak sa teoreticky môže stať, že auto je už účtovne odpísané , to znamená, že vo výkaze už mená žiadnu zostatkovú hodnotu, ale ja ho môžem naďalej daňovo odpísať. Daňové odpisy sa dajú prerušiť na ľubovoľný počet rokov, alebo odpisovať prerušovane, ako sa mi to hodí, až do nulovej ZC - podotýkam daňovej.
monciqamonciqa
18.02.13,17:53
Dobry vecer, pomoze mi prosim niekto s DP , tu su zakladne udaje :
- prijmy zo zamestnania - 15.754, 61e
- prijmy z podnikania (čiastkovy zaklad)- 115,14e
- preddavky na dan - 2300,82
- danovy bonus - 414,36
- nezdan. cast - 3644,74
...stale mi vychadzaju vysoke minusove hodnoty - nedoplatku...no nejak sa mi to nezda :( ..pomozte.
kn-alka
18.02.13,17:59
Mne narýchlo hodené do kalkulačky vychádza, že má preplatok 392,42 €

Prejdi si ešte raz všetky riadky DP, niekde musíš mať chybu.... alebo si zadala chybné údaje.
Vyplňuješ cez e-dane?
monciqamonciqa
18.02.13,18:00
ved to, aj mne hadze taky velky preplatok..:(
Mirkaska
18.02.13,18:06
ako je to teda so zahrnutím preddavkov na ZP platených naviac do daňových výdavkov v DP za r. 2012 (preddavok mal byť nižší kvôli súbehu so záv. činnosťou)? prepl. bol vrátený v r. 2013. do DP dám len preddavky vo výške, koľko mali byť skutočne platené? dakujem
prosím o potvrdenie. dakujem
kn-alka
18.02.13,18:08
Do daňových výdavkov si dávaš SKUTOČNE uhradené poistné. V roku 2013 si vrátené poistné odpočítaš od výdavkov.
querying
18.02.13,18:13
Pekný večer,
odhodlávam sa dať dokopy DP, a mala by som na Vás pár úvodných otázok ak môžem:
základné číslo účtu pre platenie daní ktoré mi bolo pridelené vlani, je naďalej platné?
aj všetky tie ostatné čísla účtov pre jednotlivé druhy daní?, mení sa len variabilný symbol?
a ešte k tomu toľko rozoberanému plateniu odvodov na strane 3 a 12: ak platím odvody pravidelne formou trvalého príkazu k 28. dňu v mesiaci za aktuálny mesiac /28. 11. za 11-2013/
a neboli žiadne preplatky a ni nedoplatky, uvediem na obidve strany rovnaké čísla? /mne to vychádza soc. 1351,92 a zdrav. 570,96/
Mirkaska
18.02.13,18:16
Do daňových výdavkov si dávaš SKUTOČNE uhradené poistné. V roku 2013 si vrátené poistné odpočítaš od výdavkov.
lebo v predchádzajúcich odpovediach mi odpísali, že je to poistné zaplatené bez právneho dôvodu a mám dať do výdavkov iba to, čo malo byť platené. :-)
kn-alka
18.02.13,18:32
A keď prídeš na chybu až po podaní DP? Alebo pri ročnom zúčtovaní ZP v júli?

Doteraz som nemala problém s takýmto účtovaním, len sa nesmie zabudnúť preplatok neskôr zdaniť, t.j. účtovať mínusom vo výdavkoch.
Anik
18.02.13,20:53
za minulý rok prijatý daňový bonus z českej republiky na 1 dieťa okolo 400 eur, ak som správne pochopila tento príjem by mal byť v daňovom priznaní za rok 2012 -DP - B príjem podľa § 8, riadok 12 iné, nakoľko má príjem opäť z ČR tak tento príjem podľa § 5 vyjmem
a nezaplatí sa z toho žiadna daň myslím ani z toho DB - pri zahraničných príjmoch by to malo byť vlastne len technicky lebo na r. 83 sa vyjme toho strašne veľa v podstate odp. položka sa uplatní aj na neaktívne príjmy ako § 6 ods. 3,4 §7 a §8
Mirkaska
18.02.13,21:01
ale platí, nie? :
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.
Marína
18.02.13,21:01
časť citátu:

Nemôžem si po roku zmyslieť, že chcem mať účtovné odpisy nie 6 rokov, ale 4.

Marianka, ja si naopak myslím, že ak sa zmenia podmienky, môže a aj sa má prehodnotiť odpisový plán a to či už smerom ↑ alebo ↓. Napr. pri technickom zhodnotení, pri znížení alebo zvýšení intenzity používania a pod.
Ja si len tak zjednodušene myslím, že UO by v podstate podnikateľovi mali povedať, aká je cca trhová cena jeho majetku. A to už ho bude zaujíma, nie? Súhlasím, že je najjednoduchšie si určiť, že UO = DO, nestojí však za to mať prehľad o skutočnej hodnote majetku?
Preháňam?;)
Marína
18.02.13,21:26
za minulý rok prijatý daňový bonus z českej republiky na 1 dieťa okolo 400 eur, ak som správne pochopila tento príjem by mal byť v daňovom priznaní za rok 2012 -DP - B príjem podľa § 8, riadok 12 iné, nakoľko má príjem opäť z ČR tak tento príjem podľa § 5 vyjmem
a nezaplatí sa z toho žiadna daň myslím ani z toho DB - pri zahraničných príjmoch by to malo byť vlastne len technicky lebo na r. 83 sa vyjme toho strašne veľa v podstate odp. položka sa uplatní aj na neaktívne príjmy ako § 6 ods. 3,4 §7 a §8
Anika, DB nie je jeho príjem, je to určitá forma úľavy na dani, trochu iná ako u nás.
DB nemáš zahrnutý v základe dane, ktorý zo zdanenia vynímaš. Preto by si ho mala priznať, tak ako píšeš, §8/iné.
Anik
18.02.13,21:31
Anika, DB nie je jeho príjem, je to určitá forma úľavy na dani, trochu iná ako u nás.
DB nemáš zahrnutý v základe dane, ktorý zo zdanenia vynímaš. Preto by si ho mala priznať, tak ako píšeš, §8/iné.
Evka ja ho tam napíšem, ale cez e dane keď robím DP tak mi ho v podstate dovolí vyňať a daň z toho nezaplatí, alebo robím niekde chybu?
Katy a R
18.02.13,21:38
Anika, DB nie je jeho príjem, je to určitá forma úľavy na dani, trochu iná ako u nás.
DB nemáš zahrnutý v základe dane, ktorý zo zdanenia vynímaš. Preto by si ho mala priznať, tak ako píšeš, §8/iné.
Myslím, že Anik to píše preto, lebo ak má daňovník vyňaté zahraničné príjmy - tak na e-dane to "uplatňuje" nezdaniteľnú časť aj z pasívnych príjmov. (robí to pri prenájme, a tiež to bude pri príjme z § 8 v tomto prípade) :confused::confused:
Anik
18.02.13,21:42
dievčence urobí to zrejme r. 83 sa vyjme toho strašne veľa v podstate odp. položka sa uplatní aj na neaktívne príjmy ako § 6 ods. 3,4 §7 a §8
Marína
18.02.13,21:42
Aha, už rozumiem.:-/
tompet
18.02.13,21:42
DO = UO podľa mňa zmamená len to, že na začiatku sa určí, či sa účtovné odpisy budú rovnať daňovým. Daňové su určené zákonom o dani z príjmu, ale účtovné sa môžu určiť v odpisovom pláne, že budú iné. Napríklad auto . Podľa zákona o dani sa musí odpisovať 4 roky. Ja si ale môžem povedať že ho budem používať napríklad 6 rokov a teda si zvolím účtovné odpisy na 6 rokov. V tomto prípade sa mi DO nerovnajú UO . Či si zvolím, že sa rovnajú alebo nie, už sa to nedá zmeniť. Nemôžem si po roku zmyslieť, že chcem mať účtovné odpisy nie 6 rokov, ale 4.
Preto budem mať aj dve ZC majetku. Jednu daňovú a druhú účtovnú. Daňová mi hovorí koľko si ešte v budúcnosti môžem uplatniť ako daňový odpis. A táto hodnota slúži podnikateľovi, ktorý chce vedieť koľko si ešte uplatní v nákladoch. Účtovná ZC sa premietne do výkazu o majetku.
Ak sa rozhodnem prerušovať odpisy, tak sa teoreticky môže stať, že auto je už účtovne odpísané , to znamená, že vo výkaze už mená žiadnu zostatkovú hodnotu, ale ja ho môžem naďalej daňovo odpísať. Daňové odpisy sa dajú prerušiť na ľubovoľný počet rokov, alebo odpisovať prerušovane, ako sa mi to hodí, až do nulovej ZC - podotýkam daňovej.

Už som sa nechcel vyjadrovať k tejto téme, ale tento príspevok je bez urážky trocha mimo.
Riešime tu jednu vec a to je DO=UO. Auto a akýkoľvek DHM chcem používať kým sa bude dať. Prečo 6 rokov? Potom ho vyhodím? Ak ho budem používať ďalej tak som asi zle stanovil účtovné odpisy?
Keď dám odpisovať auto na 10 alebo 20 rokov tak nebudem "skresľovať vzhľad firmy" ?
Prečítajte si Usmernenie DR SR k Opatreniu MF SR č. MF/10154/2009-74
a potom súďte. Viem, že ste výborné účtovníčky, ale moderné je daňové nie účtovné. Fakt si dovolím tvrdiť, že účtovné odpisy v JU /okrem Vás a možno 1% podnikateľov/ NIKOHO nezaujímajú. Ak by to bolo ináč, tak potom by sa neprikročilo k už spomínanej novele.
Citujem z usmernenia:
2 Ide o úpravu v nadväznosti na § 28 ods. 3 zákona o účtovníctve, ktorou sa umožňuje účtovným jednotkám účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva použiť pri účtovných odpisoch (v odpisovom pláne) rovnaké zásady, metódy, dobu odpisovania, sadzby ako pri daňových odpisoch, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve (t. j. pri dlhodobom nehmotnom majetku).

Dokonca je tam uvedený príklad keď sa účtovné odpisy kvôli tomuto ustanoveniu účtovným zápisom nastavujú presne na úroveň daňových. Tak ako je to možné keď sa podľa vás nedá s účtovnými odpismi vôbec hýbať?
Veta označená červeno hovorí po slovensky, že pri UO sa použijú rovnaké zásady a metódy ako pri DO a to znamená aj prerušenie odpisovania. Tu je link na Usmernenie DR

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_uct0509.pdf

S úctou. /aj keď so mnou zatiaľ nik nesúhlasí, toto riešenie je cool/
Marína
18.02.13,21:44
Anika, teraz už ti rozumiem, prečo to robí, to nie.
Katy a R
18.02.13,21:47
A moje rada zní ... treba mať aspoň nejaký zahrničný príjem, a ušetríme na daniach, ktoré by sme z pasívneho príjmu inak platili..:)
Anik
18.02.13,21:48
zrejme aj minulého roku to bolo tak pekne
Mirkaska
18.02.13,22:09
dievčence urobí to zrejme r. 83 sa vyjme toho strašne veľa v podstate odp. položka sa uplatní aj na neaktívne príjmy ako § 6 ods. 3,4 §7 a §8
aj ja mám taký prípad, príjmy z UK a z prenájmu v SR. ja sa bojím uplatniť NČ na príjmy z prenájmu. stále platí § 11. (DP neposielam cez e-dane. iba vypíšem a vytlačím.) určite je to možné urobiť?
Anik
18.02.13,22:17
ak chceš zadaj sumy a riadky a odkontrolujeme to, ale ak to robíš cez e dane presne tak ti to urobí
Mirkaska
18.02.13,22:45
ďakujem veľmi pekne za ochotu. dostanem kompletné podklady, pozriem ako to vyzerá, lebo ešte nejakú stratu z r. 2011 by sme mohli mať (ale samozrejme, tá sa dá použiť aj budúci rok). potom dám čísla.
Ivana Skočejová Zacharská
19.02.13,08:32
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, ako vyplniť tlačivo Daňové priznanie FO typu B v takomto prípade .... v roku 2012 sme mali príjem z príjmu nehnuteľnosti 30000, pričom uvedenú nehnuteľnosť sme predtým kúpili za 30000, čiže to boli naše výdavky ... takže daňová povinnosť je 0 eur .. potrebujem pomôcť pri vyplňaní tlačiva, keďže som takéto tlačivo ešte nevyplňala ... ktoré riadky musím vyplniť? nie som žiadny živnostník - ďakujem:confused:
Mirkaska
19.02.13,10:43
ako je to teda so zahrnutím preddavkov na ZP platených naviac do daňových výdavkov v DP za r. 2012 (preddavok mal byť nižší kvôli súbehu so záv. činnosťou)? prepl. bol vrátený v r. 2013. do DP dám len preddavky vo výške, koľko mali byť skutočne platené?

Dostala som odpovede - zahrnúť všetko do daňových výdavkov ale aj že nie, lebo je to platené bez právneho dôvodu.
skúšala som hľadať aj v starších príspevkoch, našla som tému o zaplatených vyšších odvodoch, ako mali byť. odpoved bola, že ide o platenie bez právneho dôvodu, teda VNZD. (ja mám 40% + odvody, ale to je irelevantné)

Tak čo je teda správne? dakujem veľmi pekne. ide o vyše 100 Eur pri príjmoch do 2000 eur, čo je dosť v tomto prípade.
Mila123
19.02.13,10:47
ako je to teda so zahrnutím preddavkov na ZP platených naviac do daňových výdavkov v DP za r. 2012 (preddavok mal byť nižší kvôli súbehu so záv. činnosťou)? prepl. bol vrátený v r. 2013. do DP dám len preddavky vo výške, koľko mali byť skutočne platené?

skúšala som hľadať aj v starších príspevkoch, našla som tému o zaplatených vyšších odvodoch, ako mali byť. odpoved bola, že ide o platenie bez právneho dôvodu, teda VNZD. (ja mám 40% + odvody, ale to je irelevantné)
preplatok vznikol z RZZP? alebo ste požiadali ZP o vrátenie preddavkov, kt. boli zaplatené navyše?
mariana11
19.02.13,11:26
Prečítajte si Usmernenie DR SR k Opatreniu MF SR č. MF/10154/2009-74
a potom súďte. Viem, že ste výborné účtovníčky, ale moderné je daňové nie účtovné. Fakt si dovolím tvrdiť, že účtovné odpisy v JU /okrem Vás a možno 1% podnikateľov/ NIKOHO nezaujímajú. Ak by to bolo ináč, tak potom by sa neprikročilo k už spomínanej novele.
Citujem z usmernenia:
2 Ide o úpravu v nadväznosti na § 28 ods. 3 zákona o účtovníctve, ktorou sa umožňuje účtovným jednotkám účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva použiť pri účtovných odpisoch (v odpisovom pláne) rovnaké zásady, metódy, dobu odpisovania, sadzby ako pri daňových odpisoch, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve (t. j. pri dlhodobom nehmotnom majetku).


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_uct0509.pdf

S úctou. /aj keď so mnou zatiaľ nik nesúhlasí, toto riešenie je cool/

Prečítala som si to tak narýchlo a tuším, budeš mať pravdu... Musím si to poriadne naštudovať. Akurát sa mi nevidí, aby sa účtovné odpisy mohli prerušiť ako daňové. Ale asi to tak bude. Pozrela som si v mojom účtovnom programe a ten mi umožňuje prerušiť len daňové odpisy.
Mirkaska
19.02.13,11:44
podľa akého par. sa posudzuje príjem z príkaznej zmluvy uzavretej s jednou DDS? za celý rok príjem za dve zmluvy 120 eur. viem, že niekedy to mohlo byť ako ostatný príjem, potom začali daňováci riešiť, že to je závislá činnosť, resp. v niektorých zmluvách § 6.... mohla by som to predsa len dať ako ostatný nepravidelný príjem a oslobodiť do 500 eur?

pri výpočte nezdaniteľnej čiastky na manželku to odrátam ako príjem, aj keby bol oslobodený?
Mirkaska
19.02.13,11:46
preplatok vznikol z RZZP? alebo ste požiadali ZP o vrátenie preddavkov, kt. boli zaplatené navyše?
požiadal o vrátenie za rok 2012, vrátené boli v r. 2012. v RZZP za r. 2011 bol vrátený tiež preplatok, ale ten je už zdanený.
Mila123
19.02.13,11:52
požiadal o vrátenie za rok 2012, vrátené boli v r. 2012. v RZZP za r. 2011 bol vrátený tiež preplatok, ale ten je už zdanený.
napíšem ti iba svoj názor.....
zaúčtovať ten preplatok mínusovým znamienkom do príjmu....
ale tu DK môže namietať, že v účtovníctve sa príjem neúčtuje znamienkom mínus.....
a ak si urobíš DP podľa prvej či druhej možnosti vznikne rozdiel (pretože chceš výdavky paušálne)......
napíš si na drsr.sk, e-mail........a potom keď ho budeš mať zaves ho aj tu na Poradu......
kn-alka
19.02.13,12:21
vrátený preplatok sa účtuje do výdavkov minusom, nie? alebo do príjmov plusom
querying
19.02.13,13:16
Pekný večer,
odhodlávam sa dať dokopy DP, a mala by som na Vás pár úvodných otázok ak môžem:
základné číslo účtu pre platenie daní ktoré mi bolo pridelené vlani, je naďalej platné?
aj všetky tie ostatné čísla účtov pre jednotlivé druhy daní?, mení sa len variabilný symbol?
a ešte k tomu toľko rozoberanému plateniu odvodov na strane 3 a 12: ak platím odvody pravidelne formou trvalého príkazu k 28. dňu v mesiaci za aktuálny mesiac /28. 11. za 11-2013/
a neboli žiadne preplatky a ni nedoplatky, uvediem na obidve strany rovnaké čísla? /mne to vychádza soc. 1351,92 a zdrav. 570,96/

nuž a ešte ak by niekto mrkol na moje vypočty prosím:
15326,00 € príjmy z podnikania
- 6130,40 € 40% paušálne výdavky
- 1922,88 € odvody do soc. a zdrav. poist.
-------------
7272,72 € čiastkový základ dane
- 3644,74 € NČZD
-------------
3627,98 € je základ dane, 19 % daň po zaokrúhlení bude 689,31 €

správne? to je celé ?
kn-alka
19.02.13,13:18
správne
Katy a R
19.02.13,13:24
podľa akého par. sa posudzuje príjem z príkaznej zmluvy uzavretej s jednou DDS? za celý rok príjem za dve zmluvy 120 eur. viem, že niekedy to mohlo byť ako ostatný príjem, potom začali daňováci riešiť, že to je závislá činnosť, resp. v niektorých zmluvách § 6.... mohla by som to predsa len dať ako ostatný nepravidelný príjem a oslobodiť do 500 eur?

pri výpočte nezdaniteľnej čiastky na manželku to odrátam ako príjem, aj keby bol oslobodený?
na takúto činnosť by malo byť oprávnenie ! z NBS - a registrácia na DU je povinná. Je SZČO.
Mirkaska
19.02.13,21:53
na takúto činnosť by malo byť oprávnenie ! z NBS - a registrácia na DU je povinná. Je SZČO.
no tak prúser. prečo táto spoločnosť DDS nepožaduje živnosť, ale uzatvára príkazné zmluvy? dokonca oprávnenie z NBS... o jednej DDS viem, že pre nich robia ludia na dohodu.
Katy a R
19.02.13,23:21
Nuž netreba dávať viac!! :)
Katy a R
19.02.13,23:26
Tak netreba nikdy platiť viac! - alebo to aspoň zrovnať do konca roka
vicktor
20.02.13,09:44
Ahojte, podla ktorej verzie Zakona o DzP sa vyplna to priznanie?
Nasiel som x uplnych zneni s ucinnostami od 1.1., 1.3., 30.6., 30.9.2012 - http://www.szk.sk/legislativa/zakon-o-dani-z-prijmov/.
Katy a R
20.02.13,09:47
no tak prúser. prečo táto spoločnosť DDS nepožaduje živnosť, ale uzatvára príkazné zmluvy? dokonca oprávnenie z NBS... o jednej DDS viem, že pre nich robia ludia na dohodu.
prečo by mali požadovať živnosť? Veď takáto činnosť vôbec nie je podľa živnostenského zákona!:eek:
ak robia na dohodu - tak určite neuzatvárajú zmluvy !!:confused:
monciqamonciqa
20.02.13,11:24
prosim vas, do akeho stlpca mam zauctovat pohonne latky? a co napr. notebook, alebo nahradne diely na auto ? dakujem pekne za rady.
Tweety
20.02.13,11:25
prosim vas, do akeho stlpca mam zauctovat pohonne latky? a co napr. notebook, alebo nahradne diely na auto ? dakujem pekne za rady.
Nákup materiálu.
monciqamonciqa
20.02.13,11:32
vsetko ?
Tweety
20.02.13,11:33
vsetko ?
Áno, všetko, od 1.1. to už budú zásoby.
monciqamonciqa
20.02.13,11:34
dakujem pekne, ja som davala pohonne latky do prevazkovej rezie...tam sa dava napr. co ?
Tweety
20.02.13,11:36
dakujem pekne, ja som davala pohonne latky do prevazkovej rezie...tam sa dava napr. co ? Tak si to mala zle. Prev. réžia je napr. telef. poplatok, nájomné.
monciqamonciqa
20.02.13,11:45
Tak si to mala zle. Prev. réžia je napr. telef. poplatok, nájomné.

mozno tam hodit aj napr.bankove poplatky alebo PZP na auto ?
Tweety
20.02.13,11:47
mozno tam hodit aj napr.bankove poplatky alebo PZP na auto ?
Áno, to sú tiež služby, réžia.
monciqamonciqa
20.02.13,11:50
dakujem pekne.
jarkada
20.02.13,13:08
ahojte poradaci,mam taky problem neviem ci mi niekto vie poradit,usmernit ma..
som szco,dodavam sluzby za ktore ja vystavujem faktury,neviem vyplnit nejak DP B ,ked vystavila som fakturu v decembri za moje sluzby,sluzby bola aj dodana do konca decembra,lenze na Fa nemam uvedeny datum dodania. bola mi uhradena za sluzby hotovost vo vyske 250 eurv decembri 2012,a ostatok mi dosiiel na ucet ,ale az v januari 2013,ako toto mam dat do DP.musim tam dat tu zalohu len ,ci cely prijem,,? a nemam ani potuchy ako to zauctovat v evidencii prijmov pohladavok a zasob,kedze si uplatnujem paus.vydavky..cize: mam jednu decebrovu fakturu ,kde na tej fakture je uvedene ze som dostala hotovost v tej a tej vyske a ostok na ucet ,kde ostatok mam na ucte az v Januari 2013..co stym co sa tyka DP 2012,a ako to zauctovat??
kn-alka
20.02.13,13:13
Do DP 2012 započítaš len tú sumu, ktorú si dostala v roku 2012. To bude tvoj príjem.
Ostatné zahrnieš do príjmov až v roku 2013.
Mirkaska
20.02.13,13:32
prečo by mali požadovať živnosť? Veď takáto činnosť vôbec nie je podľa živnostenského zákona!:eek:
ak robia na dohodu - tak určite neuzatvárajú zmluvy !!:confused:

zle som sa vyjadrila, nie živnosť ale oprávnenie. vid tvoj príspevok vyššie. Naozaj - s DDS ST...... sa podpisujú príkazné zmluvy, na základe ktorých ľudia uzatvárajú zmluvy medzi zamestnancom a DDS. a jeden známy má dohodu o vykonaní práce s DDS AL.... a tiež sprostredkúva uzatvorenie zmluvy. Teraz dostal potvrdenie o príjmoch zo záv. činnosti.
tak teraz čo s tou prík. zmluvou? oprávnenie daná osoba nemá. a teraz už vôbec ani nerobí tie zmluvy. pre oprávnenie treba robiť aj nejakú skúšky, však? ...
monciqamonciqa
20.02.13,16:59
Prosim vas, ma prist este nejaka novelizacia najblizsiu dobu, ktora zmeni podobu DP..alebo uz ho mozem dat tlacit ? :)
Mila123
20.02.13,17:01
Prosim vas, ma prist este nejaka novelizacia najblizsiu dobu, ktora zmeni podobu DP..alebo uz ho mozem dat tlacit ? :)
hádam už nie, ja ich už začínam podávať........
aktaK
20.02.13,17:10
ja by som tiez uz rada podala (mám ich uz vytlacené), ale čakám, lebo mám obavy, aby som neposielala dodatočné kvoli 12. strane, čo sa týka tých posledných dvoch riadkov ohladom zaplateného poistného do ZP a SP.
viem, že je tu toho písaného "na mraky", ale tiez sa vyjadrili poniektoré poradáčky, že doporučujú ešte nepodávať, kým nebude všetkým úplne jasno - teraz mám na mysli DU, ZP...
monciqamonciqa
20.02.13,17:15
Áno, to sú tiež služby, réžia.

Vy ste taka mudra, porradite mi este kam uctovat tieto veci : prepis auta - poplatok, dan z motorovych vozidiel, platbu za zdravotne poistenie,.... a z prijmov - najom? prosim
monciqamonciqa
20.02.13,18:15
Pozri túto tému : http://www.porada.sk/t207043-zmena-postupov-uctovania-v-jednoduchom-uctovnictve-od-1-1-2013-a.html
ale to plati az na rok 2013..ja robim este uctovnicvto z roku 2012.
Marína
20.02.13,20:18
ja by som tiez uz rada podala (mám ich uz vytlacené), ale čakám, lebo mám obavy, aby som neposielala dodatočné kvoli 12. strane, čo sa týka tých posledných dvoch riadkov ohladom zaplateného poistného do ZP a SP.
viem, že je tu toho písaného "na mraky", ale tiez sa vyjadrili poniektoré poradáčky, že doporučujú ešte nepodávať, kým nebude všetkým úplne jasno - teraz mám na mysli DU, ZP...
Už je to jasné http://www.porada.sk/t210169-tlaciva-poucenia-informacie-okrem-prijmov-zo-zc-a-fo-and-po-2012-a.html#post2256638
Soňula
21.02.13,06:02
Dobrý deň, aj ja som si včera vyplnila vlastné daňové priznanie, čo má trochu zmiatlo, keď som vypísala potvrdenie o podaní DP, tam chcú hodnotu z riadku 81 / dańového priznania/, čo mne vyšlo 22,4. Vždy tam išla zaklad dane z DP, teraz chcú základ dane znížený o nezdaniteľnú čiastku. Mám to dobré? Proste teraz za rok 2012 sa v tomto potvrdení o podaní DP uvádza iná hodnota, ako predošlé roky?
monciqamonciqa
21.02.13,07:55
V roku 2012 dochádza k zmenám v daňových priznaniach. Vzory boli uverejnené vo FS č. 10/2012. K najvýznamnejším zmenám došlo v tlačive typu B pre fyzické osoby.

Strana 12:

nová strana DP „Údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia“
údaje vypĺňa len daňovník, ktorý:

ktorý si uplatňuje platené poistné v daňových výdavkoch



kedy to plati aj pre SZCO,ktory je zaroven zamestnanec?
veronikasad
21.02.13,07:58
kedy to plati aj pre SZCO,ktory je zaroven zamestnanec?
Odvody za zamestnanca neuvádzaš v poistnom ani na str. 3 ani na str. 12. Tie znižujú príjem zo závislej činnosti (§5)
monciqamonciqa
21.02.13,08:03
Odvody za zamestnanca neuvádzaš v poistnom ani na str. 3 ani na str. 12. Tie znižujú príjem zo závislej činnosti (§5)

takze kedze som aj zamestnanec, posledna strana pre mna neplati?
veronikasad
21.02.13,08:04
takze kedze som aj zamestnanec, posledna strana pre mna neplati?
Platil odvody ako SZČO ?
monciqamonciqa
21.02.13,08:05
Platil odvody ako SZČO ?
nie
veronikasad
21.02.13,08:09
nie
Tak tam nemáš čo uviesť, rovnako ani na str. 3. V obidvoch oddieloch sa uvádza poistné z činnosti SZČO.
monciqamonciqa
21.02.13,08:12
Tak tam nemáš čo uviesť, rovnako ani na str. 3. V obidvoch oddieloch sa uvádza poistné z činnosti SZČO.
ok dakujem pekne..mozem este otazocku z uctovnictva..mam v dlhodobom majetku evidovany traktor na prace v lese(par mesiacov v roku )..ako mam za rok 2012 zauctovat nakup nafty a jej spotrebu ? velmi pekne prosim o radu.
veronikasad
21.02.13,08:15
ok dakujem pekne..mozem este otazocku z uctovnictva..mam v dlhodobom majetku evidovany traktor na prace v lese(par mesiacov v roku )..ako mam za rok 2012 zauctovat nakup nafty a jej spotrebu ? velmi pekne prosim o radu.
Nákup PHM v roku 2012 účtuješ cez peňažný denník ako VOZD v členení materiál.
monciqamonciqa
21.02.13,08:17
Nákup PHM v roku 2012 účtuješ cez peňažný denník ako VOZD v členení materiál.
ano, no nie je D vydavkom len skutocna spotreba ? tu neuctujem nikde ? vediem si poctivo tabulku..
veronikasad
21.02.13,08:20
ano, no nie je D vydavkom len skutocna spotreba ? tu neuctujem nikde ? vediem si poctivo tabulku..
Nerozumiem tvoje otázke. Nadspotrebu účtuješ na konci roka cez interný doklad ako storno VOZD. S konečnou zásobou PHM v JU nič nerobíš.
monciqamonciqa
21.02.13,08:24
Nerozumiem tvoje otázke. Nadspotrebu účtuješ na konci roka cez interný doklad ako storno VOZD. S konečnou zásobou PHM v JU nič nerobíš.
mne robila minuly rok uctovnictvo jedna pani..ona zadala nakup PH do VNZD, nasledne za kazdy mesiac skutocnu spotrebu ako prevadzkovu reziu a hned dalsi doklad - "spotreba PH-zaučt." a cislo v minusovou hodnotou..aby sa to vyrovnalo v pokladni...tak neviem ci to bolo zle alebo len iny sposob :(
Soňula
21.02.13,08:30
Dobrý deň, aj ja som si včera vyplnila vlastné daňové priznanie, čo má trochu zmiatlo, keď som vypísala potvrdenie o podaní DP, tam chcú hodnotu z riadku 81 / dańového priznania/, čo mne vyšlo 22,4. Vždy tam išla zaklad dane z DP, teraz chcú základ dane znížený o nezdaniteľnú čiastku. Mám to dobré? Proste teraz za rok 2012 sa v tomto potvrdení o podaní DP uvádza iná hodnota, ako predošlé roky?

Posúvam, vie mi niekto odpovedať, ďakujem
jarkada
21.02.13,08:35
dakujem ,ale mne ide aj o to ako to zuctovat do evidenicie prijmu,ked mam fakturu kde mam celu fakturovanu sumu napriklad 1000 eur..(priklad)a potom tam uvedene ze kolko som obdrzala v hotovosti.naprikald 250 eur...peniaze mi chodia na ucet s tym ,ze mi nieco stale pre tym ako mi poslu peniaze na ucet zaplatia v hotovosti nejaku mensiu ciastku.ostatok ide na ucet.a to je vsetko v jednej fakture.nie som platca dph...ale neviem ci je to spravne vystavena faktura.cize prosim vas odpovedzte mi mam si do DP davat len tu sumu 250 eur ,ktora mi s faktury bola uhradena este v r.2012 a ostatok ktory mi bol vyplateny v R.2013 uz do DP nedam,to viem.ale co s tou zalohou 250? pozaduje DU aj faktury ako doklad o prijme ci staci evidencia prijmu?? ten ostatok mam dat do evidencie ako pohladavku?? prosim vysvetlite niekto uz som s toho jelen ..
kn-alka
21.02.13,08:36
napíšeš to, čo tam chcú mať napísané, nesnaž sa pochopiť, na čo autor myslel, to podľa mňa nikto nevie :D :D :D
kn-alka
21.02.13,08:37
mimochodom, to potvrdenie o podaní je pre teba, nie pre nich.
misko27
21.02.13,09:17
dobry den ak mam za rok 2012 dve potvrdenia -uhrn prímov musim obydve dat do jedneho danoveho priznania,alebo možem si spravit dve danove priznania, lebo ak som si robyt dve tak mam preplatok dane 580 euro ale ak som to dal do jedneho tak mam nedoplatok 35 euro nechapem tomu
Tweety
21.02.13,09:21
dobry den ak mam za rok 2012 dve potvrdenia -uhrn prímov musim obydve dat do jedneho danoveho priznania,alebo možem si spravit dve danove priznania, lebo ak som si robyt dve tak mam preplatok dane 580 euro ale ak som to dal do jedneho tak mam nedoplatok 35 euro nechapem tomu
Jedno DP a zahrnieš obidva príjmy.
misko27
21.02.13,09:27
dakujem len skoda že sa neda nijako znižit zaklad dane mam tam 7951 euro kedže som bezdetní a ani manželku nemam tak som asi v ...:)
misko27
21.02.13,09:35
a este jednu vec mam na vas :) kolegyna sa ma pýtala že ci je možne ked berie danovy bonus každy mesiac na svoje 2 deti že či si ho može dat aj do danoveho priznania
Tweety
21.02.13,09:36
a este jednu vec mam na vas :) kolegyna sa ma pýtala že ci je možne ked berie danovy bonus každy mesiac na svoje 2 deti že či si ho može dat aj do danoveho priznania
Nerozumiem ako dať do DP. Ak má príjmy a podáva DP, tak samozrejme uvedie aj DB.
Soňula
21.02.13,09:37
Tak to som rada, že to mám takto brať.... ja len, základ dane je len jeden a to nie, aj iný môže byť...
kn-alka
21.02.13,09:42
nie môže, ale MUSÍ
misko27
21.02.13,09:53
no ano ale ona dotava DB každy mesiac vo vyplate na dve deti tusim okolo 40 euro ale ja sa pýtam či si može uplatnit DB aj v danovom priznani
kn-alka
21.02.13,09:56
DB sa nemôže uplatňovať 2x, dokonca ani si ho nemôžu uplatňovať obaja rodičia naraz. Na 1 dieťa je len 1x bonus.
V DP ale musíš uviesť nárok na DB a koľko z tohto nároku vyplatil zamestnávateľ. Ak bol celý bonus vyplatený zamestnávateľom, v DP ti vyjde 0.
Katy a R
21.02.13,09:57
no ano ale ona dotava DB každy mesiac vo vyplate na dve deti tusim okolo 40 euro ale ja sa pýtam či si može uplatnit DB aj v danovom priznani
Však normálne to musí v DP uviesť - ale tam aj uvedie, že bol vyplatený - veď priamo v DP to máš vysvetlené. ;)
A v čom je problém :confused: - hádam si nemyslíš, že ho vyplatia 2x:confused:
Tweety
21.02.13,09:59
Práve že si asi myslím, veď dvakrát je viac ako raz, nie? :---
kn-alka
21.02.13,10:00
špekulanti :) ...... s tým som sa už stretla, že si manželia chceli uplatniť na 1 dieťa každý samostatne bonusm, ale že 1 osoba si che uplatniť na 1 dieťa 2xbonus.... SILA
martinco8
21.02.13,10:22
prosim o pomoc...

zivnostnik, prijem iba zo zvinosti, uplatnuje pausalne vydavky 40%..
DP typ B

r. 34 10.000
r. 35 400
r. 35b 400

tabulka č. 1
prijem zo zivnosti vydavky 40%
10.000 4000

zaskrnute pausalne vydavky percentom podla § 6 ods. 1 a 2 zákona
40% pocitam z prijmu po odpocitani ZP alebo nie?

preukázatelné poistne 400

r. 37 10.000
r. 38 4000
r. 39 6000+


r. 37 a r. 68 mám stále vysvietený..neviem preco?? neuplatnuje sa dan. strata z pred. obdobi

r. 76 6000
r. 77 3644,74
r. 79 3644,74
r. 80 2355,26
r. 81 2355,26
r. 82 447,49
r. 91 447,49
r. 95 447,49
r. 97 447,49
r. 110 447,49

na str. 12 uvediem len zaplatane ZP r. 10 400.

ďakujem pekne
veronikasad
21.02.13,10:24
martinco8, prečítal si si pozorne text v riadku 34 ? odkedy sa tam uvádza príjem zo živnosti ?
kn-alka
21.02.13,10:36
prosim o pomoc...

zivnostnik, prijem iba zo zvinosti, uplatnuje pausalne vydavky 40%..
DP typ B



Ak máš príjmy len zo živnosti, oddiel V (r.34-36) NEVYPLŇUJEŠ - tam ide príjem zo zamestnania.

Ty začínaš vyplňovať DP od oddielu VI, v tabulke č. 1 r. 2 príjmy a výdavky
Musíš vyplniť aj riadok 9 - SPOLU
potom ti nebude svietiť r.37 ani 68
do príjmov píšeš 10.000
do výdavkov 40% + poistné= 4.000 + 400 = 44000
martinco8
21.02.13,11:20
aaa, prepracovanost z DP typ A, omluvam sa sebe aj vam :)
ďakujem


r. 68 stale vysvieteny...kde robim chybu?
veronikasad
21.02.13,11:22
aaa, prepracovanost z DP typ A, omluvam sa sebe aj vam :)
ďakujem


r. 68 stale vysvieteny...kde robim chybu?
ako vysvietený ? aký údaj tam máš ?
Katy a R
21.02.13,11:27
tak tam urob "dvojklik" ! :)
kn-alka
21.02.13,11:31
aaa, prepracovanost z DP typ A, omluvam sa sebe aj vam :)
ďakujem


r. 68 stale vysvieteny...kde robim chybu?

lebo ti svietil r.37, keď opravíš riadok 37, klikni aj na riadok 68 a nebude svietiť.

Musíš mať vyplnený r.37, r.38 a 43. Riadok 43 sa ti prenáša do riadku 68
martinco8
21.02.13,11:33
nemam v tom riadku praveze nic, no je vysvieteny na zlto...ked 2x kliknem, hodi mi tam zaklad dane...potom pokracujem riadkom 70, 71...kde mi tak isto zahrnie zaklad dane..
ked mam tieto riadky vyplnene, oznacuje mi danove priznanie ako spravne vyplnene...no danovu stratu minulych obdobi si neuplatnujem...
martinco8
21.02.13,11:36
lebo ti svietil r.37, keď opravíš riadok 37, klikni aj na riadok 68 a nebude svietiť.

Musíš mať vyplnený r.37, r.38 a 43. Riadok 43 sa ti prenáša do riadku 68

r. 67 je v poriadku...nesvieti...
do 68, 70, 71 sa mi prenasa suma z riadku 43...ako som popisal hore...nerozumiem preco sa mi to prenasa do tabulky kde sa uplatnuje strata minulych rokov aj ked ju neuplatnujem...sice text spominanych riadkov zodpoveda tomu, ze by tam mala byt sume z riadku 43, tak som mimo...
Katy a R
21.02.13,11:37
nemam v tom riadku praveze nic, no je vysvieteny na zlto...ked 2x kliknem, hodi mi tam zaklad dane...potom pokracujem riadkom 70, 71...kde mi tak isto zahrnie zaklad dane..
ked mam tieto riadky vyplnene, oznacuje mi danove priznanie ako spravne vyplnene...no danovu stratu minulych obdobi si neuplatnujem...
vykašli sa na nadpis - a postupuj tak - ako je v jednotlivých riadkoch uvedené. Ono by to chcelo aj poučenie si prečítať!
kn-alka
21.02.13,11:37
ale však čítaj čo je napísané v tých riadkoch !!!! Nemusíš mať stratu min.období, to je len súčtový účet, stále sa ti len prenáša r. 43
martinco8
21.02.13,11:41
citam co je v riadkoch...preto mi to neslo do hlavy.. r. 43 tam musi byt preneseny...len ten nazov "tabulky" ma pomylil...
kn-alka
21.02.13,11:45
a poriadne!! :D :D :D
heluška
21.02.13,13:01
Dobrý deň. môžem sa rýchlo popýtať, nemám čas hľadať v zákone, môžem daňovníkovi odpočiítať v DP za rok 2012 stratu z roku 2008. A ešte jedna otázočka keď vedieme daňovú evidenciu, prikládáte aj výkazy k DP? Ja si myslím, že tie mám dať len keď daňovník vedie JÚ. Ďakujem
kn-alka
21.02.13,13:12
Zákon o dani z príjmov

§ 30
Odpočet daňovej straty


(1) Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov. Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

(3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.


Áno, môžeš odpočítať stratu.
Pri evidencii sa neprikladajú výkaz, tie idú len pri vedení jednoduchého účtovníctva.
veruska
21.02.13,13:14
Dobrý deň. môžem sa rýchlo popýtať, nemám čas hľadať v zákone, môžem daňovníkovi odpočiítať v DP za rok 2012 stratu z roku 2008. A ešte jedna otázočka keď vedieme daňovú evidenciu, prikládáte aj výkazy k DP? Ja si myslím, že tie mám dať len keď daňovník vedie JÚ. Ďakujem

Daňovník, ktorý vedie evidenciu neprikladá k DP výkazy. Túto skutočnosť, že vedieš evidenciu vyznačíš na str.3 daňového priznania.
Stratu z roku 2008 môžeš umoriť - viď §30 zákona o DzP
veruska
21.02.13,13:17
máš rýchlejšie pršteky :))
katkap17
21.02.13,14:58
Ahojte, chcem sa spýtať robím DP SZČO s preukázateľnými výdavkami, môže si dať do výdavkov aj Fa za účtovnícke práce?
Patria medzi daňové výdavky ? Ďakujem
Sarlotka
21.02.13,15:04
Ahojte, chcem sa spýtať robím DP SZČO s preukázateľnými výdavkami, môže si dať do výdavkov aj Fa za účtovnícke práce?
Patria medzi daňové výdavky ? Ďakujem

ano su to danove vydavky
Tweety
21.02.13,15:05
samostatný účtovník, hm
katkap17
21.02.13,15:13
Ďakujem pekne! Ešte sa spýtam účtovníčka musí vystavovať Faktúry za účt. práce alebo stačia iba vypísať PPD a VPD?
Tweety
21.02.13,15:15
Ďakujem pekne! Ešte sa spýtam účtovníčka musí vystavovať Faktúry za účt. práce alebo stačia iba vypísať PPD a VPD?
DOkladom je faktúra, prípadne zmluva. PD je len vyrovnaním záväzku, pohľadávky.
querying
21.02.13,15:41
Pekný večer,
odhodlávam sa dať dokopy DP, a mala by som na Vás pár úvodných otázok ak môžem:
základné číslo účtu pre platenie daní ktoré mi bolo pridelené vlani, je naďalej platné?
aj všetky tie ostatné čísla účtov pre jednotlivé druhy daní?, mení sa len variabilný symbol?
a ešte k tomu toľko rozoberanému plateniu odvodov na strane 3 a 12: ak platím odvody pravidelne formou trvalého príkazu k 28. dňu v mesiaci za aktuálny mesiac /28. 11. za 11-2013/
a neboli žiadne preplatky a ni nedoplatky, uvediem na obidve strany rovnaké čísla? /mne to vychádza soc. 1351,92 a zdrav. 570,96/



a este par "banalit" ak tlacim DP, treba ho tlacit farebne ci staci B&W alebo pripadne grayscale? a bude pri scanovani vadit ak bude na recyklovanom /tmavsom/ papieri?
hadam niekto nenapisal usmernenie co sa toho tyka....:rolleyes:
Sarlotka
21.02.13,16:32
Skusim zhrnut stranu 12 DPFO s niektorymi typmi SZCO, prosimmohol by mi niekto odobrit postup, citala som aj usmernenie MF, aj MZ ... neviem ci este na porade je aj z MPSVaR ale stale som si nie celkom ista

1. szco podnika cely rok
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 31.12.2012 , neuvádza nedopaltky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody zaplatené v čase od 1.1.2012 - 31.12.2012 bez nedoplatkov

2. szco zrusil zivnost napr 30.6.2012 (ci uz si uplatnuje pausalne naklady alebo realne)
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 30.6.2012 , neuvádza nedoplatky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody zaplatené v čase od 1.1.2012 - 30.06.2012 bez nedoplatkov

3. szco plati si dobrovolne poistenie do SP
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 31.12.2012 , neuvádza nedoplatky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody uhrádzane dobrovolne na riadok neuvadza

dakujem pekne
Anik
21.02.13,19:19
Skusim zhrnut stranu 12 DPFO s niektorymi typmi SZCO, prosimmohol by mi niekto odobrit postup, citala som aj usmernenie MF, aj MZ ... neviem ci este na porade je aj z MPSVaR ale stale som si nie celkom ista

1. szco podnika cely rok
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 31.12.2012 , neuvádza nedopaltky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody zaplatené v čase od 1.1.2012 - 31.12.2012 bez nedoplatkov
súhlasím s tebou
2. szco zrusil zivnost napr 30.6.2012 (ci uz si uplatnuje pausalne naklady alebo realne)
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 30.6.2012 , neuvádza nedoplatky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody zaplatené v čase od 1.1.2012 - 30.06.2012 bez nedoplatkov
tu si myslím, že na str. 12 by mali ísť tiež reálne zaplatené odvody aj keď po 30.6 - lebo ich nezapočíta na str.3 napr. odvody zapl. za 6. mesiac v 7 mesiaci na str. 3 ich neuvedie, ale podľa mňa na str. 12 áno

3. szco plati si dobrovolne poistenie do SP
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 31.12.2012 , neuvádza nedoplatky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody uhrádzane dobrovolne na riadok neuvadza
súhlasím
dakujem pekne

v texte
tompet
21.02.13,21:01
mimotemy Ak dovolíte tak tento môj jubilejný príspevok by som dal úplne mimo témy.

Milí Poraďáci /naschvál s veľkým P/ prijmite môj úprimný obdiv a uznanie za vaše rady, čas a neskutočnú trpezlivosť, ktorú máte aj s totálnymi analfabetmi, lebo pravdu povediac ja by som ich už poslal prisám pánu do .... ak nie inde. Niekedy mi tie otázky fakt pripadajú ako keby som sa ja opýtal Sklodowskej aké kladivo mám zobrať na rozbitie atómu. Nemám nič proti nim, ale ak tomu ani za máčny mak nerozumejú, tak nech si dajú urobiť daňové priznanie nám. My sa im tiež nemiešame do ich kšeftov.

A verte mi, že viem o čom hovorím. Neustále a nekonečné študovanie, overovanie, diskutovanie, pochybovanie, budenie sa na to či som to spravil ok atď. A potom neustále telefonáty : ako je toto - tak, ako je tamto - tak, ako sa účtuje ... - tak. A za minútku vyvalím do telefónu všetko čo sa pracne učím roky, alebo naštartujem TeamViewer a urobím to za nich od seba z domu. A ak na niečo neviem odpovedať tak to študujem aj keď mne to netreba. A ešte mám dobrý pocit, že som nikam nemusel ísť a že som poradil a vyriešil problém. No nie som blbec? A vidím , že ste rovnako postihnutí. Bohužiaľ, už som sa taký blb narodil a záručná doba je už v kýbli. Áno, aj vy sa pýtate čo z toho máme? Viem čo nemám -voľný čas. Ak niekomu 9x poradíte a na 10-x poviete, že nemáte čas tak aj tak ostanete oný .....
Veľakrát som sa už presvedčil, že príslovie:"Každé dobro bude potrestané" má niečo do seba. Ale robím to znova a znova.
Tak ešte raz a mimo témy - Veľká vďaka za všetkých tých čo si neuvedomujú čo tu dostávajú. Úctivá poklona milé dámy a páni Poraďáci!

PS:Bodaj by na vás to príslovie nikdy nesadlo. Ale teraz už idem robiť tak ma neoberajte o čas.
heluška
22.02.13,05:56
Ďakujem za potvrdenie, že nemusím prikladať výkazy, zmiatlo ma však to, že v príkladoch na stránkach podnikam. sk je DP a zaškrtnuté pod tabuľkou č. 1 že uplatňuje preukázateľné výdavky § 6 ods. 14 a nakoniec uvádzajú že sa prikladajú výkazy, asi je najlepšie spoľahnúť sa na vlastný rozum. Ešte raz ďakujem za Váš čas.
Melnick
22.02.13,06:02
Tak toto, ak sa to zakladá na pravde, ma pekne vytočilo. My sa tu strachujeme, že zaúčtujeme nesprávne napr. nákup PHM nie do zásob, ale do stĺpca služby - popritom štát na dani neoklameme - a tu sa šafári, len taký buchot.

http://www.topky.sk/cl/10/1341058/Tajny-dokument--Miklos-udajne-poslancom-ponukal-zmazanie-danovych-dlhov-
Melnick
22.02.13,06:05
mimotemy Ak dovolíte tak tento môj jubilejný príspevok by som dal úplne mimo témy.

Milí Poraďáci /naschvál s veľkým P/ prijmite môj úprimný obdiv a uznanie za vaše rady, čas a neskutočnú trpezlivosť, ktorú máte aj s totálnymi analfabetmi, lebo pravdu povediac ja by som ich už poslal prisám pánu do .... ak nie inde. Niekedy mi tie otázky fakt pripadajú ako keby som sa ja opýtal Sklodowskej aké kladivo mám zobrať na rozbitie atómu. Nemám nič proti nim, ale ak tomu ani za máčny mak nerozumejú, tak nech si dajú urobiť daňové priznanie nám. My sa im tiež nemiešame do ich kšeftov.

A verte mi, že viem o čom hovorím. Neustále a nekonečné študovanie, overovanie, diskutovanie, pochybovanie, budenie sa na to či som to spravil ok atď. A potom neustále telefonáty : ako je toto - tak, ako je tamto - tak, ako sa účtuje ... - tak. A za minútku vyvalím do telefónu všetko čo sa pracne učím roky, alebo naštartujem TeamViewer a urobím to za nich od seba z domu. A ak na niečo neviem odpovedať tak to študujem aj keď mne to netreba. A ešte mám dobrý pocit, že som nikam nemusel ísť a že som poradil a vyriešil problém. No nie som blbec? A vidím , že ste rovnako postihnutí. Bohužiaľ, už som sa taký blb narodil a záručná doba je už v kýbli. Áno, aj vy sa pýtate čo z toho máme? Viem čo nemám -voľný čas. Ak niekomu 9x poradíte a na 10-x poviete, že nemáte čas tak aj tak ostanete oný .....
Veľakrát som sa už presvedčil, že príslovie:"Každé dobro bude potrestané" má niečo do seba. Ale robím to znova a znova.
Tak ešte raz a mimo témy - Veľká vďaka za všetkých tých čo si neuvedomujú čo tu dostávajú. Úctivá poklona milé dámy a páni Poraďáci!

PS:Bodaj by na vás to príslovie nikdy nesadlo. Ale teraz už idem robiť tak ma neoberajte o čas.

Prečp píšeš za mňa?:D

Ja som si to chcela sama sem napísať. :):):)
heluška
22.02.13,06:06
Veľmi pekne ďakujem.
heluška
22.02.13,06:07
Daňovník, ktorý vedie evidenciu neprikladá k DP výkazy. Túto skutočnosť, že vedieš evidenciu vyznačíš na str.3 daňového priznania.
Stratu z roku 2008 môžeš umoriť - viď §30 zákona o DzP

Ste super, ešte raz ďakujem.
Mirkaska
22.02.13,07:04
ahojte. oslobodený príjem odrátavam pri výpočte nezdaniteľnej čiastky na manželku? dakujem
kn-alka
22.02.13,07:06
Na strane 2 máš vypísané, čo nepatrí medzi príjem manželky.
Ostatné počítaš: NČZD - príjem manželky
peton
22.02.13,09:16
Keďže si myslím, že stavebných sporiteľov je viac než dosť, pripomínam, že ak si niekto uplatňuje na manžela (-lku) nezdaniteľné minimum a ten má príjem z úrokov na stavebnom sporení, tak toto je tiež jeho vlastný príjem a nezdaniteľná čiastka sa o výšku príjmu (teda prijatých úrokov) znižuje. Nezabudnite na to.

V r. 2011 (za 2010) sa dala ešte odvedená zrážková daň pýtať späť, za rok 2011 to už zatrhli, aby obyčajní ľudia ani náhodou z tých pár drobných nezbohatli a nevyčerpala sa štátna pokladnica a oni si mohli nadeliť viac.
tompet
22.02.13,10:13
Naj prepáčia už budem dobrý
Mirkaska
22.02.13,12:35
ako je to teda so zahrnutím preddavkov na ZP platených naviac do daňových výdavkov v DP za r. 2012 (preddavok mal byť nižší kvôli súbehu so záv. činnosťou)? prepl. bol vrátený v r. 2013. do DP dám len preddavky vo výške, koľko mali byť skutočne platené? dakujem
prikladám odpoveď z DRSR ohladom naviac platených odvodov:


Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková

Váš dopyt:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať nasledovnú vec:
SZČO popri zamestnaní platil za obdobie od 1/2012 - 6/2012 vyššie preddavky na ZP ako mal. Potom vzhľadom na dosť vysoké platby do konca roka už neplatil nič. AJ tak mu vznikol preplatok, o ktorý požiadal zdravotnú poisťovňu. tá mu ho aj vrátila, ale až v 1/2013. Uplatňuje si paušálne výdavky + k tomu odvody.
V DP za r. 2012 sú daňovo uznané preddavky na ZP vo výške, v ktorej ich skutočne uhradil v r. 2012 alebo len tie, ktoré mal platiť ?
V prípade, že môžem uznať skutočne platené preddavky- odvody,
ako sa prejaví preplatok v DP v r. 2013? ponížim mu o to odvody ?

Ďakujem veľmi pekne.
Mirkaska
22.02.13,12:37
Keďže si myslím, že stavebných sporiteľov je viac než dosť, pripomínam, že ak si niekto uplatňuje na manžela (-lku) nezdaniteľné minimum a ten má príjem z úrokov na stavebnom sporení, tak toto je tiež jeho vlastný príjem a nezdaniteľná čiastka sa o výšku príjmu (teda prijatých úrokov) znižuje. Nezabudnite na to.

V r. 2011 (za 2010) sa dala ešte odvedená zrážková daň pýtať späť, za rok 2011 to už zatrhli, aby obyčajní ľudia ani náhodou z tých pár drobných nezbohatli a nevyčerpala sa štátna pokladnica a oni si mohli nadeliť viac.

to fakt? aj úroky z termínovaného účtu? aj štátnu prémiu zo StavSpor? toto by ma nenapadlo. minulý rok som nezarátala
Marína
22.02.13,13:36
Ak vieš, čo sa do vlastného príjmu nezapočítava, je logické, že všetok ostatný príjem sa započíta.;)

Pre účely uplatnenia NČZD na manžela/ku sa do vlastného príjmu nezapočítava:
1/ štátne sociálne dávky:
- rodičovský príspevok
- príspevok pri narodení dieťaťa
- príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa
- príspevok rodičom, ktorým sa narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá
- príspevok na starostlivosť o dieťa
- príspevok na pohreb
- prídavky na dieťa
- príplatok k prídavku na dieťa
- príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa

- vianočný príspevok pre niektorých dôchodcov
- štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie

2/
- zamestnanecká prémia
- daňový bonus
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
peton
22.02.13,14:08
Štátnu prémiu ani ja. Tá ma teda vôbec nenapadla. :confused:
batorek
22.02.13,18:59
Dobrý večer. Ja sa chcem spýtať či sa započítava do odvodov do SP
odvod na poistenie v nezamestnanosti, keď ako SZČO je dobrovoľný plátca.
Vlasnt v DP či sa to pripočítava k odvom poivnným.
ďakujem
Mila123
22.02.13,19:00
Dobrý večer. Ja sa chcem spýtať či sa započítava do odvodov do SP
odvod na poistenie v nezamestnanosti, keď ako SZČO je dobrovoľný plátca.
Vlasnt v DP či sa to pripočítava k odvom poivnným.
ďakujem
áno
Mirkaska
22.02.13,20:24
Štátnu prémiu ani ja. Tá ma teda vôbec nenapadla. :confused: ked máme traja jednu zmluvu, rozdelím úroky na troje? ked sme spolumajitelia TU s manželom, tak tiež úrok deliť na polovicu? :-)
robíte to tak, že odpočítavate tieto príjmy? a aj sa to kontroluje zo strany DU?
Mirkaska
22.02.13,21:04
ahojte. chcem sa ešte opýtať, kamarát mal príjmy za 3 mes. z UK, potom tam bol na úrade práce, vyplatili mu podporu v nezamestnanosti. To tiež vstupuje do DP? pýtam sa možno blbo, ja by som to tam nedala, ale dostal k tomu papier, že to bolo zdanené (was taxable) a také niečo mi aj hovoril. že by to mal dať aj dalšiemu zamestnávateľovi, keby sa tam znovu zamestnal. (a tiež v predch. príspevkoch niekto daval do príjmov podľa § 8 príjmy z ČR - daň. bonus na deti).
tompet
22.02.13,22:46
[QUOTE=Mirkaska;2258543]prikladám odpoveď z DRSR ohladom naviac platených odvodov:


Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková

Tak neviem, myslite si o mne čo chcete, ale aj keď je táto odpoveď z DRSR tak si myslím, že je buď alebo naschvál napísaná tak, aby neposkytla jednoznačnú odpoveď a vrátka boli stále pootvorené.
Pre mňa je dobrovoľné poistenie to - ak som napr. dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba/ale akonáhle sa dobrovoľne poistím tak už musím platiť kým sa neodhlásim z DPO/ - v tom prípade si poistné dávam do nákladov.
Ale, že ja si budem platiť ako a kedy chcem a toto si dám do nákladov - tak prepáčte, ale toto logiku nemá. Opakujem sa, ale ak by toto platilo tak potom zaplatím napr. 10000 eur 31.12. a 1.1. napíšem žiadosť o vrátenie preplatku a daň si tým odložím o rok, alebo si tým poriešim úspešný rok .
Je to podľa vás logické a úplne v poriadku? Áno? Podľa mňa tiež, ale len kým sa bavíme o pár eurách nie o tisícoch eur. A ak niečo platí o 1eure tak platí aj o tisíc eur.
Ak by som bol daňový kontrolór tak by som to skôr zahral na pokus o krátenie dane. A viete, že oni si aj tú svoju odpoveď dokážu vyložiť ako im vyhovuje.

Takže buď odpovedi DRSR nerozumiem/v tom prípade mi to prosím vás vysvetlite/ alebo s tou odpoveďou jednoducho nesúhlasím.
mart.
23.02.13,11:04
Dobrý deň,

v lete som brigádoval tu na Slovensku a nedávno mi účtovníčka z tej firmy poslal potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti.... Možte mi, prosím, poradiť, čo s tým ? Mám tu, že úhrn preddavkov na daň je 16,72€. To znamená, že, keď podám daňové priznanie, tak mi daňový úrad vráti týchto 16,72€ ? Pracoval som na dohodu. Poraďte mi prosím.
veronikasad
23.02.13,11:18
Dobrý deň,

v lete som brigádoval tu na Slovensku a nedávno mi účtovníčka z tej firmy poslal potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti.... Možte mi, prosím, poradiť, čo s tým ? Mám tu, že úhrn preddavkov na daň je 16,72€. To znamená, že, keď podám daňové priznanie, tak mi daňový úrad vráti týchto 16,72€ ? Pracoval som na dohodu. Poraďte mi prosím.
Ano, keď podáš DP typu A, DU ti zrazenú daň vráti. Potvrdenie od zamestnávatela je prílohou DP.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.finance.sk%2Fdane%2Fdanove-formulare%2Fdan-z-primov%2F&ei=PrQoUdWjLsaZtAbCr4CYCg&usg=AFQjCNGpk6G8u9Sse9yAcoU4JYlbjkU10A&sig2=WvmEZxP6Fx6dLlXSDfoy6A&bvm=bv.42768644,d.Yms&cad=rja
mart.
23.02.13,11:36
ďakujem. Ešte by som sa chcel spýtať - možem podať danové priznanie aj elektronicky ? vtedy sa príloha (to potvrdenie) oskenuje ? a v mojom prípade bude prílohou iba to potvrdenie ?
Katy a R
23.02.13,12:11
VŠETKY ostatné príjmy !!
jarkada
23.02.13,12:16
PROSIM VAS O RADU CI MAM DOBRE VYPNENE DP B 2012,NAKOLKO UZ SOM S TOHO JELEN :)
pRIJMY SO SLOVENSKEJ ZIVNOSTI VO VYSKE 2070 PRIJMY S RAKUSKEJ ZIVNOSTI VO VYSKE 940
VSETKY TIETO PRIJMY SOM DALA DO ODIELU 6 NA STRANE 3 PRIJMY SO ZIVNOSTI-3010.
VYDAVKY 40 PERC.+POISTNE VO VYSKE 120,53,UHRADENE AKO SZCO NA SLOVENSKU.

CIZE 37=3010
38=1324,53
39=1685,47
43=1685,47
68=1685,47
70=1685,47
71=1685,47
76=1685,47
77=3644,74
79=1685,47
80=0,00
81=0,00
82=0,00
83=???? SUMA 940 EUR ZAROBENA V RAKUSKU ALEBO TAM NAPISEM NULU NAKOLKO SUMA NA TOMTO RIADKU SA DAVA MAX DO VYSKY ZAKLADU DANE Z R.81??, AKO TEDA TEN PRIJEM VYJMEM??
A JE SPRAVNE ZE SOM POISTNE DALA LEN CO SOM VYPLATILA V ROKU 2012? PREDDAVOK CO SOM ZAPLATILA V JANUARI ZA DECEMBER SOM UZ DO POISTNEHO V dp NEDAVALA.MAM TO SPRAVNE?? A MAM VYPLNIT STRANU 12 PRE SOC,A ZDRAV.POISTOVNU AK ANO AKO? KTORE RIADKY ,KED TAM PISU LEN O DIVID.A OSOBNEJ ASIST.?? PROSIM PORADTE BUDEM VDACNA!
Anik
23.02.13,14:34
jarkada máš to správne až na to, že neviem začo sú tie zaplatené odvody na SVK -120,53 to je zdr., alebo čo údaj o tomto poistnom by mal byť aj na str. 3, aj na str. 12, ale to ti neprezradím lebo neviem presne o aký odvod ide ak to upresníš tak to môžme doplniť
to vyňatie vlastne ani nemáš čo vyňať nakoľko ti tam ostáva 0
V poznámkach oddiel IVX. by som uviedla, že som mala príjem z rakúskej živnosti
jarkada
23.02.13,16:07
tie odvody su do zdravotnej poistovne ktore som platila ako szco,od socialanej som bola 1 rok olobodena a tipujem ze ani teraz mi nevznikne povinnost prihlas.sa do socialnej poistovne...Dakujem pekne za odpoved,cize do uhrnu vynatych prijmov nemam davat tu sumu 940 ,je to suma s rakuskej zivnosti ,a kedze mam aj tu slovensku zivnost s ktorych som mala prijmy tak uviedla som to na 3 strane spolocne prijmy so zivnosti,takze nemam to vynat na riadku 83,bude aj tam nula? co ak si nevsimnu ten IVX odiel ze prijem so rakusk.zivnosti je 940,00???skusala som to robit aj na nete online ,no nepusti ma na r.83 napisat tu sumu 940,lebo ze tam sa ma uvadzat suma max do zakladu dane na r.81...cudneee..a potom na stranu 12 uvedeim len to zdrv.pois.??nic viac?? dakujem !
jarkada
23.02.13,16:15
a este som zabudla ,ake prilohy musim k DP prilozit? ja mam iba faktury ktore som ja vystavovala za moje sluzby,uplatn.si paus.vydavky ,tak zevraj musim viest evidenciu prijmou pohladavok a zavezkov...ja mam iba faktury ktore ja vystavujem za svoje sluzby,to je vsetko,ale mam predsa len jednu fa decembrovu,kde mi bola uhradena zaloha vo vyske 250 eur to som si do prijm dala,lebo zbytok mi bol uhradeny na ucet az v r.2013..ten ostatok na ucte som uz do dp nedavala ,,,len tu zalohu s fa..ako to mam zauctovat,,??alebo,ake prilohy mam prilozit k dp,ked mam len tie vysle fa??,
Mirkaska
23.02.13,17:16
ahojte. chcem sa ešte opýtať, kamarát mal príjmy za 3 mes. z UK, potom tam bol na úrade práce, vyplatili mu podporu v nezamestnanosti. To tiež vstupuje do DP? pýtam sa možno blbo, ja by som to tam nedala, ale dostal k tomu papier, že to bolo zdanené (was taxable) a také niečo mi aj hovoril. že by to mal dať aj dalšiemu zamestnávateľovi, keby sa tam znovu zamestnal. (a tiež v predch. príspevkoch niekto daval do príjmov podľa § 8 príjmy z ČR - daň. bonus na deti).
poradíte?
Anik
23.02.13,17:20
dávka v nezamestnanosti na Slovensku nie je zdaniteľným príjmom u nás - nedala by som to do príjmu
daňový bonus vyplatený z iného štátu nie je oslobodeným príjmom a tým pádom patrí do príjmu podľa § 8
Anik
23.02.13,17:23
jarkada to čo píšeš sú pre mňa trochu zmätočné informácie . Máš aj slov. aj rakúsku živnosť ?
odkedy podnikáš,?
chudaska
23.02.13,17:47
ahojte poradaci...mam tu SZČO, ktora bola od 15.8.-20.10.2012 PN, samozrejme odvody platila normalne v plnej vyske, okrem toho este jej banka omylom vo februari stiahla odvod do SP 2x....samozrejme som to zistila az ja!! Teraz ake odvody zapisat na str. 3 a co na str. 12? Tie odvody,ktore platila pocas PN su neopravnene...napisala som jej ziadost do SP o potvrdenie o poberani nemocenskych davok a vyplatenie odvodov spat, cize v roku 2013 ich bude mat ako prijem...a zaroven ked jej pride potvrdenie zo SP,tak budeme ziadat odvody aj zo ZP...o ten jeden odvod,ktory zaplatila vo februari 2012 do SP viac,teraz zaplatila vo februari menej...ale ako to dat do DP? co priznat do vydavkov a co nie? Je to SZCO,ktora si uplatnuje vydaje pausalom. Dakujem za radu...lebo uz som z toho paf...co dat na str. 3 a co na str. 12?
Mila123
23.02.13,18:03
ahojte poradaci...mam tu SZČO, ktora bola od 15.8.-20.10.2012 PN, samozrejme odvody platila normalne v plnej vyske, okrem toho este jej banka omylom vo februari stiahla odvod do SP 2x....samozrejme som to zistila az ja!! Teraz ake odvody zapisat na str. 3 a co na str. 12? Tie odvody,ktore platila pocas PN su neopravnene...napisala som jej ziadost do SP o potvrdenie o poberani nemocenskych davok a vyplatenie odvodov spat, cize v roku 2013 ich bude mat ako prijem...a zaroven ked jej pride potvrdenie zo SP,tak budeme ziadat odvody aj zo ZP...o ten jeden odvod,ktory zaplatila vo februari 2012 do SP viac,teraz zaplatila vo februari menej...ale ako to dat do DP? co priznat do vydavkov a co nie? Je to SZCO,ktora si uplatnuje vydaje pausalom. Dakujem za radu...lebo uz som z toho paf...co dat na str. 3 a co na str. 12?


Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková
chudaska
23.02.13,18:09
je to velmi salamunsky napisane...pochopit sa to da rozne :-)
Katy a R
23.02.13,18:14
Nuž, asi by bola lepšie urobila, keby to riešila vlani ! :confused::mee:
Lebo takto jej zo ZP výjde v rzzp preplatok, ale pošľú jej ho už zdanený (a v tomto prípade to asi bude zbytočne zaplatená daň).
Zo SP by to možno:confused: šlo .. ale nie som si istá :confused::confused:
chudaska
23.02.13,21:02
tak to mas pravdu....ale neriesila a teraz to mam poriesit ja :-(
Mirkaska
23.02.13,22:29
Nuž, asi by bola lepšie urobila, keby to riešila vlani ! :confused::mee:
Lebo takto jej zo ZP výjde v rzzp preplatok, ale pošľú jej ho už zdanený (a v tomto prípade to asi bude zbytočne zaplatená daň).
Zo SP by to možno:confused: šlo .. ale nie som si istá :confused::confused:

v prípade, ktorý som riešila ja, vrátili preplatok mimo RZZP. nezdanený. ale aj tak v RZZP za r 2011 zabudli dať dve platby, systém im to nespároval, tak to vrátili teraz.
Mirkaska
23.02.13,22:30
dávka v nezamestnanosti na Slovensku nie je zdaniteľným príjmom u nás - nedala by som to do príjmu
daňový bonus vyplatený z iného štátu nie je oslobodeným príjmom a tým pádom patrí do príjmu podľa § 8
aha. dakujem. dúfam že zahraničné prídavky na dieťa sú oslobodené :-))
Lucinka23
24.02.13,10:03
Dobrý deň, poprosím o radu s vyplnením strany 12. Prečítala som všetky príspevky, všetky odpovede na dotazy, no múdra z toho nie som. Mám takýto prípad:
SZČO prerušila živnosť v septembri. Dovtedy zaplatila do ZP odvody v celkovej výške 521,39. Na základe výzvy od ZP zaplatila nedoplatok z predchádzajúceho obdobia vo výške 92,12 (nebolo to RZZP len výzva). Zo všetkého čo som tu prečítala mi vychádza, že na strane 12 by som uviedla sumu 429,27 (odrátala by som ten nedoplatok). No doniesla mi rozpis a použitie platieb kde je uvedené, že ešte jedna platba vo výške 47,58 bol použitá na obdobie roku 2011.

Tak teraz vôbec neviem čo tam mám uviesť.

Ďakujem
veronikasad
24.02.13,10:06
Dobrý deň, poprosím o radu s vyplnením strany 12. Prečítala som všetky príspevky, všetky odpovede na dotazy, no múdra z toho nie som. Mám takýto prípad:
SZČO prerušila živnosť v septembri. Dovtedy zaplatila do ZP odvody v celkovej výške 521,39. Na základe výzvy od ZP zaplatila nedoplatok z predchádzajúceho obdobia vo výške 92,12 (nebolo to RZZP len výzva). Zo všetkého čo som tu prečítala mi vychádza, že na strane 12 by som uviedla sumu 429,27 (odrátala by som ten nedoplatok). No doniesla mi rozpis a použitie platieb kde je uvedené, že ešte jedna platba vo výške 47,58 bol použitá na obdobie roku 2011.

Tak teraz vôbec neviem čo tam mám uviesť.

Ďakujem
Z akého dôvodu nebol nedoplatok "zlikvidovaný" v RZZP za rok 2011 ? Nebola splnená oznamovacia povinnosť ? Ide o nedoplatok, ktorý súvisí s podnikaním ?

Ak nebudeš mať zo ZP výpis platieb, tak sa z neho "nevymotáš"
Lucinka23
24.02.13,10:29
Výpis práveže mám a tam je uvedené ktorú platbu k akému obdobiu priradila. SZČO mi tvrdí, že vždy jej prišlo oznámenie aký má nedoplatok zo živnosti. Ešte som jej kázala nech to pohľadá a uvidím čo tam vlastne bolo napísané. Lebo ten nedoplatok 92,12 platila v máji a predpokladám že ešte nemohla mať vtedy oznámenie od poisťovne aký je výsledok jej RZZP. Môžem zoskenovať výpis čo mi doniesla len neviem ako ho mám priložiť.
jarkada
24.02.13,11:33
Anik,ja mam len slovensku zivnost,(od 9/2012),no pred tym som v r.2012 robila opatrovatelku v rakusku na rak.zivnost,tu rakusku zivnost mam uz davno zrusenu...mam len tu slovesnku,a preto som uviedla ze mam prijem s rakuska,ktory treba vynat,ale kedze mam na riadku 81 nulu,nemozem do uhrnu vynatych prijmov dat sumu zarobenu v rakusku..uvediem to do toho odielu osobitnych zaznamov.Pri najhorsom mi to daju opravit.
neviem ake prilohy mam dat k DP,mam len fa ,ktore ja vystavujem ze svoje sluzby, decembrovu fa mam splatenu az v januari 2013,kde mi s tej fa,bola uhradena zaloha.Tu zalohu som dala do DP...no neviem ako zauctovat tu fa.za pripadnu radu dakujem!
cece
24.02.13,14:21
Daňovník ukončil podnikanie v r.2011. V roku 2012 ešte mal príjem, ktorý súvisel s podnikaním. Výšku tohto príjmu nepoznal v roku 2011 aby si tým zvýšil svoj daňový základ (ide o právne činnosti - súdne trovy). Preto podá daňové priznanie za rok 2012 a tieto príjmy zdaní. Ako DIČ uvediem už jeho rodné číslo , lebo kartičku už odovzdal. A čo s účtom? Na aký účet má zaplatiť daň?
Mila123
24.02.13,14:30
Daňovník ukončil podnikanie v r.2011. V roku 2012 ešte mal príjem, ktorý súvisel s podnikaním. Výšku tohto príjmu nepoznal v roku 2011 aby si tým zvýšil svoj daňový základ (ide o právne činnosti - súdne trovy). Preto podá daňové priznanie za rok 2012 a tieto príjmy zdaní. Ako DIČ uvediem už jeho rodné číslo , lebo kartičku už odovzdal. A čo s účtom? Na aký účet má zaplatiť daň?
podľa môjho názoru musí podať DDP za rok 2011
cece
24.02.13,16:10
Vychádzam z :
Podľa § 32 ods. 12 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP) ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu. Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.
Anik
24.02.13,18:56
Anik,ja mam len slovensku zivnost,(od 9/2012),no pred tym som v r.2012 robila opatrovatelku v rakusku na rak.zivnost,tu rakusku zivnost mam uz davno zrusenu...mam len tu slovesnku,a preto som uviedla ze mam prijem s rakuska,ktory treba vynat,ale kedze mam na riadku 81 nulu,nemozem do uhrnu vynatych prijmov dat sumu zarobenu v rakusku..uvediem to do toho odielu osobitnych zaznamov.Pri najhorsom mi to daju opravit.
neviem ake prilohy mam dat k DP,mam len fa ,ktore ja vystavujem ze svoje sluzby, decembrovu fa mam splatenu az v januari 2013,kde mi s tej fa,bola uhradena zaloha.Tu zalohu som dala do DP...no neviem ako zauctovat tu fa.za pripadnu radu dakujem!
žiadne prílohy k DP nedávaš nakoľko uplatňuješ 40 % výdavky na str. 3 zaškrtneš že uplat. výd. % hneď 1 riadok §6 ods. 1 a 2 zák.
Preukáz. zapl. poist. na ZP tých 120,53 eur a to uvedieš aj do r. 10 na str.12 - 120,53
chudaska
25.02.13,08:11
ahojte poradaci...mam tu SZČO, ktora bola od 15.8.-20.10.2012 PN, samozrejme odvody platila normalne v plnej vyske, okrem toho este jej banka omylom vo februari stiahla odvod do SP 2x....samozrejme som to zistila az ja!! Teraz ake odvody zapisat na str. 3 a co na str. 12? Tie odvody,ktore platila pocas PN su neopravnene...napisala som jej ziadost do SP o potvrdenie o poberani nemocenskych davok a vyplatenie odvodov spat, cize v roku 2013 ich bude mat ako prijem...a zaroven ked jej pride potvrdenie zo SP,tak budeme ziadat odvody aj zo ZP...o ten jeden odvod,ktory zaplatila vo februari 2012 do SP viac,teraz zaplatila vo februari menej...ale ako to dat do DP? co priznat do vydavkov a co nie? Je to SZCO,ktora si uplatnuje vydaje pausalom. Dakujem za radu...lebo uz som z toho paf...co dat na str. 3 a co na str. 12?

ahojte, tak dnes mi priniesla papier a SP jej vratila v januari poistne,ktore bolo zaplatené pocas trvania PN a tiez preplatok,ktory bol vo februari 2012 zaplatený navyse...takze,ja jej to v roku 2012 dam do vydavkov, nakolko v roku 2013 to bude mat v prijmoch...len este neviem,ako to vrati ZP!
jarkada
25.02.13,12:00
Anik,velmi krasne ti Dakujem.Ja som myslela ,ze si musim urobit nejaku tabulku,evidenciu prijmov ,pohladavok,zaväzkov....urcite ani toto neprikladam?takze prilozim k dp len poucenie k dp,a potvrdenie,do okienka prilohy dam 0??podotykam som szco,neplatca dph,a aj napriek tomu neprikladam ziadne prilohy?este raz vdaka.
Mirkaska
25.02.13,12:14
ak chceš zadaj sumy a riadky a odkontrolujeme to, ale ak to robíš cez e dane presne tak ti to urobí
Ahojte. tu sú udaje môjho prípadu:
- príjmy z UK, ČR a z prenájmu v SR. okrem toho nezamestnaný v UK, v SR. pri príjmoch §6-3 uplatňujeme preukázat. výdavky.
Údaje sú v Eur, prepočítala som ročným priem. kurzom:
r. 34: 21184,1
r. 35: 1072,74 (tu nerozpisujem ZP, SP, v DP mám rozdelené)
r. 36: 20 111,36
Prenájom: príjmy 8078,88, po odrátaní 500 e = 7578,88, výdavky: 5915,49, krátené 5549,38
VI. oddiel r.10: príjmy 7578,88, výd: 5549,38
r.45: 7578,88
r.46: 5549,38
r. 47: 2029,5
r.52: 2029,5
r. 67: 20 111,36
r.71: 20 111,36
r. 72, r.74: 2029,5
r. 76: 20 111,36
r.: 77: 3362,65
r.79: 3362,65
r.80: 16748,71
r. 81: 18 778,21
r. 82: 3567,85
r. 83: ak dám 18 778,21 - tak mi to pokryje aj príjmy z prenájmu. podla mna ale správne číslo je 16 748,71 (to je základ dane, ktorý môžem vyňať - z r. 80). na r. 83 chýba obmedzenie na max. výšku sumy podľa r. 80, nie?
- ja som volala na FRSR a ich odpoveď bola, že sa to nemôže. AK to bolo možné v minulom roku ako píšete niektoré (dokonca vám volali z DU), máte niekto k tomu aj niečo na papieri? asi nie. Lebo ja mam tento prípad aj v minulom roku, ale neplatili sme daň, lebo sme umorili stratu z r. 2010. Čiže by som mohla podať DDP a ušetriť stratu.
Ďakujem veľmi pekne za pozretie.
Anik
25.02.13,12:38
Anik,velmi krasne ti Dakujem.Ja som myslela ,ze si musim urobit nejaku tabulku,evidenciu prijmov ,pohladavok,zaväzkov....urcite ani toto neprikladam?takze prilozim k dp len poucenie k dp,a potvrdenie,do okienka prilohy dam 0??podotykam som szco,neplatca dph,a aj napriek tomu neprikladam ziadne prilohy?este raz vdaka.
jarkada tú tabuľku a evidenciu vedieš pre seba v prípade konroly predsa musíš vedieť doložiť, ale naozaj pri paušálnych výdavkoch dáš počet príloh 0 a nedokladáš žiadne poučenie, načo.
Anik
25.02.13,13:25
ani mne to nijak nedá napíšem dopyt na DRSR a dám Ti vedieť, takže ak chceš musíš počkať
Mirkaska
25.02.13,14:33
duplicita - zmazaný príspevok
Mirkaska
25.02.13,14:34
ale inak dobre? ak to minulý rok uznali, dokonca z DU nariadili opravu, tak ja to chcem tiež kamaratovi spätne urobiť. len musím vedieť aspon ktorý DU to robil.
Mirkaska
25.02.13,14:49
[QUOTE=Mirkaska;2258543]prikladám odpoveď z DRSR ohladom naviac platených odvodov:


Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková

Tak neviem, myslite si o mne čo chcete, ale aj keď je táto odpoveď z DRSR tak si myslím, že je buď alebo naschvál napísaná tak, aby neposkytla jednoznačnú odpoveď a vrátka boli stále pootvorené.
Pre mňa je dobrovoľné poistenie to - ak som napr. dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba/ale akonáhle sa dobrovoľne poistím tak už musím platiť kým sa neodhlásim z DPO/ - v tom prípade si poistné dávam do nákladov.
Ale, že ja si budem platiť ako a kedy chcem a toto si dám do nákladov - tak prepáčte, ale toto logiku nemá. Opakujem sa, ale ak by toto platilo tak potom zaplatím napr. 10000 eur 31.12. a 1.1. napíšem žiadosť o vrátenie preplatku a daň si tým odložím o rok, alebo si tým poriešim úspešný rok .
Je to podľa vás logické a úplne v poriadku? Áno? Podľa mňa tiež, ale len kým sa bavíme o pár eurách nie o tisícoch eur. A ak niečo platí o 1eure tak platí aj o tisíc eur.
Ak by som bol daňový kontrolór tak by som to skôr zahral na pokus o krátenie dane. A viete, že oni si aj tú svoju odpoveď dokážu vyložiť ako im vyhovuje.

Takže buď odpovedi DRSR nerozumiem/v tom prípade mi to prosím vás vysvetlite/ alebo s tou odpoveďou jednoducho nesúhlasím.
ja takýto prípad nemám. kamarát platil minimálne odvody ako SZČO na ZP, ale sa zamestnal a mal platiť nižšie podľa skutočného vymeriavacieho základu (súbeh SZČO a ZČ). on o tom nevedel, celý rok sa zo ZP nikto neozval, že platí viac ako 2x viac (ved samozrejme, čo by sme chceli). zistilo sa to až pri RZZP za rok 2011, v lete v r. 2012. odvtedy neplatil preddavky, ale aj tak mu vyšiel preplatok, a nemôže za to že mu ho poisť. vrátila až v r. 2013, a nie v r. 2012. takže ja mu dám do DVýd. to , čo skutočne uhradil.
tompet
25.02.13,16:14
[QUOTE=tompet;2258974]
ja takýto prípad nemám. kamarát platil minimálne odvody ako SZČO na ZP, ale sa zamestnal a mal platiť nižšie podľa skutočného vymeriavacieho základu (súbeh SZČO a ZČ). on o tom nevedel, celý rok sa zo ZP nikto neozval, že platí viac ako 2x viac (ved samozrejme, čo by sme chceli). zistilo sa to až pri RZZP za rok 2011, v lete v r. 2012. odvtedy neplatil preddavky, ale aj tak mu vyšiel preplatok, a nemôže za to že mu ho poisť. vrátila až v r. 2013, a nie v r. 2012. takže ja mu dám do DVýd. to , čo skutočne uhradil.

Ale ja by som to urobil tak isto. Ak vypočítaš preddavky z RZ tak ich platíš v zmysle zákona a nik ti neprikazuje, aby si ich každý mesiac prehodnocoval či nenastali nejaké zmeny. Každý prípad je individuálny a treba ho aj tak riešiť. Zober si, že ZP chceli, aby sme platili stále aj keď bola trebárs 8 mesiacov PN. A tu tiež nemáš platiť. Veď aj teraz to tak chcú a keď nezaplatíš mesiac tak už ti príde výzva a musíš dokladovať potvrdenie zo SP. Ja som to tiež svojim tak platil, ale keď začali strhávať daň a nedala sa odpočítať tak som s tým rýchlo prestal a teraz čakám na výzvu a odnesiem potvrdenie.
Ja som v tom svojom nesúhlase nemal na mysli takéto prípady, ale bezprizorne zaplatené odvody bez akéhokoľvek dôvodu, napr., že máš platiť 50 a ty budeš platiť 500.
Takže máš môj súhlas /neviem síce načo ti bude:D/, ale urobil by som to tiež tak.
Jovana
25.02.13,16:28
Dobrý večer, prosím o radu manžel je SZČO a mal príjem z Nemecka v sume 1 416,77 na živnosť, musí tento príjem zdaniť na Slovensku keď Nemecka firma mu nedala faktúru dokonca ani poriadnu zmluvu nemá, len predzmluvu jediný doklad o príjme má výpis z účtu????. Robil tam asi 3 mesiace dokonca mu firma ešte dlhuje vyše 3 000€. Začali mu aj účtovať z finančného úradu Nemecka preddavkovu daň, ale nakoniec sme to vykomunikovali a poslali mu 0 vyrovnanie dani nakoľko tam už nepracuje, ale z ostaným nám už nevedia pomôcť snažili sme sa aj firmu niekoľko krát kontaktovať na vystavenie zmlúv, ale nekomunikujú s nami.
Anik
25.02.13,16:43
ten príjem z Nemecka musí zdaniť, zdaňuje tu celosvetové príjmy, nie firma mu mala vystaviť faktúru - on mal vystaviť firme faktúru, ktorá mu mala byť následne preplatená.
Ešte doplním k tomu príjmu, neviem ako bude dávať výdavky, ale tento prislúchajúci príjem vyjme v DP to znamená, že z neho nebude platiť daň a zapíše to aj v oddieli IVX. v poznámke
Jovana
25.02.13,17:19
pôjde na paušálne výdavky lebo mal nízky príjem zo Slovenska mal 4 536, 02€ z Nemecka 1 416,77€(záloha 439, 29 €, 360,03 €, 617,45€), ako máme faktúrovať keď to dostal len zálohy a stále sa sľubovalo, že im to doplatí a tým akurát naťahoval čas.
Katy a R
25.02.13,17:24
no ja neviem, či tomuto dobre rozumiem ..:confused::confused:
Ale ak SZČO nevystavil faktúru - tak ako mu má byť zaplatené:confused:;) Ak ani sám tie peniaze nechce (nepošle faktúru) - tak prečo mu má druhá strana platiť ...
Jovana
25.02.13,18:10
mali tam taký divný systém, že faktúry spisovali až na konci roka, takto tam fungovali aj iní Slováci, ktorí tam už robili niekoľko rokov, dostali peniaze aj im síce dlhoval nejakú čiastku ale stále sa im to oplatilo. Ono je to ťažké pochopiť. Ale takto to funguje aj na Slovensku faktúruju napr. 3 mesiace dokopy atď.
marions
25.02.13,18:18
Dobrý večer,
čítam tu rôzne príspevky a neviem, čo je správne.
Na školení nám bolo povedané, že pri minimálnych odvodoch SZČO načas a správne platených sa na strane 3 DPFO sa uvedie suma 1348,33€ a 569,44€ + preplatky - nedoplatky /odvody zaplatené v roku 2012/ a na riadkoch 09 a 10 DPFO sa uvedú sumy 1351,92 a 570,96€/odvody zaplatené za rok 2012 - 12x112,66 a 12x47,58/
Prosím odsúhlaste, je to tak ?
Anča
25.02.13,21:44
Dobrý večer,
môj syn na základe Zmluvy o spolupráci podľa ust. 269 ods. 2 zákona 513/1991 Obchod.zák. a ust. § 62 a nasl. zákona 618/2003 Aut. zákona(takto to má v nadpise zmluvy) získal v auguste 2012 za účasť na výrobe propagačného materiálu ( reklama na propagáciu domácich spotrebičov) produkty z ponuky spoločnosti (matrace) v hodnote 332 EUR. Okrem toho mal príjmy z pracovného pomeru. Kam zaradí v daňovom priznaní príjem za účasť v reklame? Môže to ísť do ostatných príjmov - § 8 odst.1 a) resp. pri výške 332 EUR to nemusí udávať do DP, alebo to musí ísť inde? IČO nemá. Bola to len jednorázovka. Okrem Zmluvy o spolupráci nemá žiaden iný doklad . Neviem si s týmto druhom príjmu vôbec poradiť.
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Jovana
26.02.13,11:33
Dobrý deň,

môžte mi poradiť je možné, aby si manžel (SZČO) uplatnil v daňovom priznaní moju zrazenú preddavkovú daň z príjmu (poslanecká odmena), poberám rodičovský príspevok a za rok 2012 mi bola vyplacaná nemocenská dávka.
Mila123
26.02.13,11:47
Dobrý deň,

môžte mi poradiť je možné, aby si manžel (SZČO) uplatnil v daňovom priznaní moju zrazenú preddavkovú daň z príjmu (poslanecká odmena), poberám rodičovský príspevok a za rok 2012 mi bola vyplacaná nemocenská dávka.

som nepochopila prečo manžel? prečo nie ty?
chudaska
26.02.13,11:54
Preddavkovu dan mozes ziskat spat cez danove priznanie a ak si mala maly prijem,tak este si moze aj manzel uplatnit na teba nejaku sumu 3644,74 - tvoj príjem /prijem poslanca + nemocenska davka/
gardenia
26.02.13,11:56
Prosím vás, kto používate pri DP program od Krosu - ALFA, v riadku pre nezdanit.sumu FO automaticky vyhadzuje nesprávnu sumu 3644,74. Neviete, ako by sa to dalo ručne opraviť, alebo čo s tým?
gardenia
26.02.13,11:57
Všade čítam, že je to 3644,64.
Ivenka
26.02.13,11:59
Nie, správne je 3644,74
chudaska
26.02.13,12:01
to je spravna suma na rok 2012
Tomas Habala
26.02.13,12:10
Alleinverdiener

Dobry den,
mam otazku, ci si mozem podat v Rakusku DP a ziskat negativnu dan pre samozivitelov rodin - Alleinverdiener.

Nasa situacia je takato:
Byvame v Kittsee od septembra 2011, pracujem v BA, manzelka je na rodicovskej. V Rakusku nemame ziadny prijem. Trvaly pobyt mame v Kittsee. Rodinne pridavky poberame zo Slovenska. Minuly rok nam Rakusko doplatilo rozdiel oproti rakuskym pridavkom Familienbeihilfe za rok 2011. V januari sme podali ziadost o doplatenie rozdielu za rok 2012.

Ak mozeme Alleinverdiener ziskat, mohli by ste mi prosim poradit ako vyplnit DP? Dufam, ze v tomto pripade, ked mam len jeden zahranicny prijem, to nebude zlozite. Na Slovensku uz mam DP pripravene na odovzdanie.
marions
26.02.13,12:52
Dobrý večer,
čítam tu rôzne príspevky a neviem, čo je správne.
Na školení nám bolo povedané, že pri minimálnych odvodoch SZČO načas a správne platených sa na strane 3 DPFO sa uvedie suma 1348,33€ a 569,44€ + preplatky - nedoplatky /odvody zaplatené v roku 2012/ a na riadkoch 09 a 10 DPFO sa uvedú sumy 1351,92 a 570,96€/odvody zaplatené za rok 2012 - 12x112,66 a 12x47,58/
Prosím odsúhlaste, je to tak ?
....prosím môže mi to niekto potvrdiť?
gardenia
26.02.13,13:00
Díky za potvrdenie, ja som tu niekde mala napísané 3644,64 a aj na jednom potvrdení to tiež bolo, tak ma to poplietlo. Prepáčte, ešte raz díky za rekcie.
Jovana
26.02.13,14:00
som nepochopila prečo manžel? prečo nie ty?


niekde na nete som citala ze sa to da, neviem kde to treba zauctovat, a chcela som si to overit ci to je mozne, a moja odmena bola 75€ a dan 13,68,
Tweety
26.02.13,14:17
niekde na nete som citala ze sa to da, neviem kde to treba zauctovat, a chcela som si to overit ci to je mozne, a moja odmena bola 75€ a dan 13,68,
Ak podáš DP, preddavok na daň sa ti vráti. ALe povinnosť podania nemáš. Manžel si môže uplatniť na teba rozdiel NČ a tvojím príjmom( aj nemocenské je príjmom, mínus odvody).
Jovana
26.02.13,15:08
Ak podáš DP, preddavok na daň sa ti vráti. ALe povinnosť podania nemáš. Manžel si môže uplatniť na teba rozdiel NČ a tvojím príjmom( aj nemocenské je príjmom, mínus odvody).

toto všetko mi je jasné, ale chcem vedieť čo je na tom pravda, že si manžel v danovom P môže uplatniť moje potvrdenie o príjme a vráteni dane, čiže ju môžu jemu vrátiť, nemozem najst ten prispevok kde sa na to jedna pani pytala a bolo jej povedane ze sta to da ma s tym niekto skusenost?
kn-alka
26.02.13,15:10
NIE, nedá sa !!!
Tweety
26.02.13,15:15
toto všetko mi je jasné, ale chcem vedieť čo je na tom pravda, že si manžel v danovom P môže uplatniť moje potvrdenie o príjme a vráteni dane, čiže ju môžu jemu vrátiť, nemozem najst ten prispevok kde sa na to jedna pani pytala a bolo jej povedane ze sta to da ma s tym niekto skusenost?
Jemu nemôžu vrátiť tvoj preddavok dane. Môžete postupovať jedine tak, ako som aj ja napísala.
veronikasad
26.02.13,15:38
Všade čítam, že je to 3644,64.
3644,64€ je súčet mesačných NČZD - stretávaš sa s ňou v Potvrdeniach o zdanitelnej mzde. V DP alebo RZD uplatňuješ ročnú = 3644,74€ (rozdiel je zo zaokruhlovania)
veronikasad
26.02.13,15:40
toto všetko mi je jasné, ale chcem vedieť čo je na tom pravda, že si manžel v danovom P môže uplatniť moje potvrdenie o príjme a vráteni dane, čiže ju môžu jemu vrátiť, nemozem najst ten prispevok kde sa na to jedna pani pytala a bolo jej povedane ze sta to da ma s tym niekto skusenost?
Prečo chceš aby tvoju daň vracali manželovi (čo samozrejme nie je možné) a nepodáš si DP sama ?
Dá sa iná vec - tiež ti to už poraďáci napísali. Manžel si môže uplatniť na teba ročnú NČZD, zníženú o vlastný príjem manželky.
Jovana
26.02.13,17:23
ten príjem z Nemecka musí zdaniť, zdaňuje tu celosvetové príjmy, nie firma mu mala vystaviť faktúru - on mal vystaviť firme faktúru, ktorá mu mala byť následne preplatená.
Ešte doplním k tomu príjmu, neviem ako bude dávať výdavky, ale tento prislúchajúci príjem vyjme v DP to znamená, že z neho nebude platiť daň a zapíše to aj v oddieli IVX. v poznámke


Anik prosím ťa čo sa týka toho zahraničného príjmu ako to mám vlastne zaúčtovať lebo ja ho nemôžem predsa vynať keď manžel je rezident SR takže si musí priznať príjem zo zahraničia či?
Marína
26.02.13,21:22
Dobrý večer,
čítam tu rôzne príspevky a neviem, čo je správne.
Na školení nám bolo povedané, že pri minimálnych odvodoch SZČO načas a správne platených sa na strane 3 DPFO sa uvedie suma 1348,33€ a 569,44€ + preplatky - nedoplatky /odvody zaplatené v roku 2012/ a na riadkoch 09 a 10 DPFO sa uvedú sumy 1351,92 a 570,96€/odvody zaplatené za rok 2012 - 12x112,66 a 12x47,58/
Prosím odsúhlaste, je to tak ?
Viď poučenie na vyplnenie daňového priznania, v ktorom sa uvádza "v" a nie "za".
Bez ohľadu na skutočnosť, akým spôsobom daňovník uplatňuje svoje výdavky k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, uvedie pod tabuľku č. 1, sumu preukázateľne zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období a to samostatne preukázateľne zaplatenú sumu na sociálne poistenie a preukázateľne zaplatenú sumu na zdravotné poistenie.
Marína
26.02.13,21:26
Anik prosím ťa čo sa týka toho zahraničného príjmu ako to mám vlastne zaúčtovať lebo ja ho nemôžem predsa vynať keď manžel je rezident SR takže si musí priznať príjem zo zahraničia či?
Ty nie že nemôžeš, ale musíš príjem zo zdanenia vyňať, "hovorí" ti to čl. 23 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-nemecko)

Viď prísp. 429
AdaMtiM
27.02.13,05:49
Ty nie že nemôžeš, ale musíš príjem zo zdanenia vyňať, "hovorí" ti to čl. 23 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-nemecko)

Môžem vyňať aj príjem SZČO zo zahraničia - ona píše že SZČO vystavil fa do Nemecka - ten tam ale nebol zdanený ako pri príjme z pracovnej zmluvy... môže či teda nemôže SZČO vyňať fa vystavené do zahraničia z príjmov v SR priznaní? Ak výjme - ten príjem nebude nikde zdanený, tak si myslím, že musí to zdaniť v SR. Ďakujem
kn-alka
27.02.13,05:54
Ak SZČO fakturoval do zahraničia, nemôže si tieto príjmy vyňať.
Sú to normálne príjmy zo živnosti.

Pojem vyňaté príjmy sa týkajú len zárobkovej činnosti - zamestnania, alebo iných preukázateľne zdanených príjmov v tej ktorej krajine.
Marína
27.02.13,06:11
Ospravedlňujem sa, moja chyba, nečítala som všetky príspevky od Jovany, hlavne podstatný, že jej mng je SZČO so slov. živn. oprávnením.
Teraz nemám čas si všetky jej príspevky pozrieť, záleží však aj, či činnosť vykonával v zahraničí, akú dobu a či mu nevzniká stála prevádzkareň a následne ďalšie povinnosti z toho vyplývajúce.

Svoj predchádzajúci príspevok škrtám.
vicktor
27.02.13,08:21
Ahojte, podla ktorej verzie Zakona o DzP sa vyplna to priznanie?
Nasiel som x uplnych zneni s ucinnostami od 1.1., 1.3., 30.6., 30.9.2012 - http://www.szk.sk/legislativa/zakon-o-dani-z-prijmov/.

Nikto nic, ak to este niekoho ineho zaujima, na etrende som nasiel toto: "Pri zdaniteľných príjmoch dosiahnutých v roku 2012 sa teda použijú ustanovenia zákona o nezdaniteľnej časti základu dane platné k 31.12.2012."
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/zmeny-v-zakonoch-a-danove-priznanie.html
veronikasad
27.02.13,08:34
Nikto nic, ak to este niekoho ineho zaujima, na etrende som nasiel toto: "Pri zdaniteľných príjmoch dosiahnutých v roku 2012 sa teda použijú ustanovenia zákona o nezdaniteľnej časti základu dane platné k 31.12.2012."
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/zmeny-v-zakonoch-a-danove-priznanie.html
čo konkrétne riešiš ?
vicktor
27.02.13,09:07
čo konkrétne riešiš ?

Jeden polrok som bol zamestnany, druhy nie. Az zacnem vyplnat formular, chcem mat poruke spravne znenie zakona.
Aj ked si myslim, ze klucove pravidla ostali a menili sa kadejake "specialitky".
Realitu prveho polroka 2012 vykazovat podla novely vydanej az septembri 2012 zavana (smrdi) retroaktivitou.