kn-alka
27.02.13,12:01
Ak si bol len zamestnaný, žiadne zmeny v zákone počas roka sa ťa netýkajú.
Mimochodom riadiš sa zákonom platným do 31.12.2012, keďže DP sa podáva za CELÝ kalendárny rok, nezáleží na tom, v ktorých mesiacoch si dosiahol príjem.
veronikasad
27.02.13,11:10
Jeden polrok som bol zamestnany, druhy nie. Az zacnem vyplnat formular, chcem mat poruke spravne znenie zakona.
Aj ked si myslim, ze klucove pravidla ostali a menili sa kadejake "specialitky".
Realitu prveho polroka 2012 vykazovat podla novely vydanej az septembri 2012 zavana (smrdi) retroaktivitou.
Naozaj neviem na čo sa pýtaš.
Viba
27.02.13,14:30
Dobrý deň,
Potrebujem pomoc. V novembri 2011 uplynuli 2 roky dokedy mal podnikateľ vyčerpať dotáciu z ÚP. Doteraz ju nevrátil. A od 1.3.2012 ma zastavenú živnosť na tri roky.
Čo mám urobiť s tou nevyčerpanou dotáciou, ktorú mám v záväzkoch v DP za rok 2012?
vicktor
27.02.13,14:37
Naozaj neviem na čo sa pýtaš.

Na nic sa nepytam (moj prispevok obsahuje 4 oznamovacie vety).
Pytal som sa pred cca tyzdnom, ze ktore novely zakona o DzP su ucinne pre aktualne DP.
Uz viem.
Ivenka
27.02.13,14:44
Ak si bol len zamestnaný, žiadne zmeny v zákone počas roka sa ťa netýkajú.
Mimochodom riadiš sa zákonom platným do 31.12.2012, keďže DP sa podáva za CELÝ kalendárny rok, nezáleží na tom, v ktorých mesiacoch si dosiahol príjem.

Veď to Ti písala Analka :)
vicktor
27.02.13,15:40
... :)

Opakovanie - matka mudrosti. Tolko dievcat sa mi venuje! Normalne (nenormalne) rastiem. :)
tompet
27.02.13,20:52
Opakovanie - matka mudrosti. Tolko dievcat sa mi venuje! Normalne (nenormalne) rastiem. :)

Slintám!
ErikaDP
28.02.13,17:36
Slintám!

Mínusové výdavky na poistné:

Podnikateľovi socialna a zdravotná poisťovňa vrátili preplatky na poistnom zaplatenom bez právneho dôvodu - nejde o preplatok z RZZP, vratená paltba nebola zdanená, podnikatel platil ppoistné trvalým príkazom a súčasne bol dlhodobo PN. Poistné platil v roku 2011, kedy bolo daňovým výdavkom . Preto pri vrátení poistného v roku by malo znižovať výdavky na poistné. v roku 2012. Ale v roku 2012 skončil podnikanie a suma vráteného preplatku prevýšila poistné plaené v roku 2012. T.j. celkový výdavok na poistné je mínusový.
Úplaňuje paušálne výdavky.
Vznikol problém : do tabuľky Dpriznania - kde sa uvádzaju výdavky na poistné neumožňuje nastavený software uviesť minusovu sumu. Ako to poriešiť ?

Nejede o príjem ( tak ako pri preplatku z RZZP), ak by sa to dalo do príjmov - uplatní si z toho 40% výdavky a to nie je správne.
tompet
28.02.13,18:35
Mínusové výdavky na poistné:

Podnikateľovi socialna a zdravotná poisťovňa vrátili preplatky na poistnom zaplatenom bez právneho dôvodu - nejde o preplatok z RZZP, vratená paltba nebola zdanená, podnikatel platil ppoistné trvalým príkazom a súčasne bol dlhodobo PN. Poistné platil v roku 2011, kedy bolo daňovým výdavkom . Preto pri vrátení poistného v roku by malo znižovať výdavky na poistné. v roku 2012. Ale v roku 2012 skončil podnikanie a suma vráteného preplatku prevýšila poistné plaené v roku 2012. T.j. celkový výdavok na poistné je mínusový.
Úplaňuje paušálne výdavky.
Vznikol problém : do tabuľky Dpriznania - kde sa uvádzaju výdavky na poistné neumožňuje nastavený software uviesť minusovu sumu. Ako to poriešiť ?

Nejede o príjem ( tak ako pri preplatku z RZZP), ak by sa to dalo do príjmov - uplatní si z toho 40% výdavky a to nie je správne.

A čo má moje "slintanie" s tým spoločné?

Ale aby si nepovedala tak ti dám 3 varianty:
1.Ak si uplatnila výdavky v roku 2011 a nemala,tak daj dodatočné DP za rok 2011.

2.Daj to v roku 2012 do r.č.41 DP typu B /položky zvyšujúce ZD/

3. Ak sa nejedná o vysokú sumu tak kašli na to. Hraj sa na schovávačku. Ak nájdu doplatíš, ak nenájdu vyhrala si.

Ale všetko záleží aj na číslach a tie nepoznám, tak nemôžem odporučiť najsprávnejšiu odpoveď.
ErikaDP
28.02.13,18:50
A čo má moje "slintanie" s tým spoločné?

Ale aby si nepovedala tak ti dám 3 varianty:
1.Ak si uplatnila výdavky v roku 2011 a nemala,tak daj dodatočné DP za rok 2011.

2.Daj to v roku 2012 do r.č.41 DP typu B /položky zvyšujúce ZD/

3. Ak sa nejedná o vysokú sumu tak kašli na to. Hraj sa na schovávačku. Ak nájdu doplatíš, ak nenájdu vyhrala si.

Ale všetko záleží aj na číslach a tie nepoznám, tak nemôžem odporučiť najsprávnejšiu odpoveď.


Vďaka za rychlu reakciu

k slintaniu: som sice na Porade už dlho, ale stale som sa nenaučila pridať svoj prispevok do témy inak ako reakciou na predošlý , t.j. technický nedostatok na mojej strane

ad.1: podla mna boli výdavky oprávnené v 2011 ( puaušalisti a jednoduche učto neriešia vsťah časovej súvislosti paltieb k danemu roku, t.j. poistne bolo z pohhladu 2011 zaplatené vopred na buduci rok, t.j. opravnený výdavok.

ad.2:
r.č.41 DP typu B /položky zvyšujúce ZD/ vyplnaju len fyzické odoby účtujuce v podvojnom účtovníctve, kotré tu upravuju hospodarsky výsledok na základ dane, t.j. tetno riadok nemože použit danovník s jednoduchym učtom ani paušalista


ad 3:
presne takto som to chcela urobiť, celkova suma platieb do poistovní v roku 2012 je o 6,70 eur menej ako vratené poistné, t.j. vplyv na základ dane zanedbatelný,
ale chcela som to urobiť tak ,aby to daniarom nevyhodilo nejaké logické chyby za ktoré by ma vyzývali na opravu podaneho priznania
napr: ručne to vypočítať ( výdavky= prijmy mínus 40% paušal PLUS 6,70 stornovýdavok poistné) ale ak daniari maju nejaké automatizované spracovanie tak by to nesedelo , alebo uviest výdavky na poistne minuskou ručne dopisanou to by im tiež nebralo.
Takže zvolim asi variant: uviest NULOVE vydavky na poistne ( kedže minusový rozdiel vo výdavkoch je zanedbatelny)
Anik
28.02.13,20:32
Ospravedlňujem sa, moja chyba, nečítala som všetky príspevky od Jovany, hlavne podstatný, že jej mng je SZČO.
Teraz nemám čas si všetky jej príspevky pozrieť, záleží však aj, či činnosť vykonával v zahraničí, akú dobu a či mu nevzniká stála prevádzkareň a následne ďalšie povinnosti z toho vyplývajúce.

Svoj predchádzajúci príspevok škrtám.

Pri tejto príležitosti prikladám odpoveď z DRSR

Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. f) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov predmetnom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Podmienky vymedzujúce zdaniteľnosť ziskov podniku rezidenta Slovenskej republiky na území SRN sú uvedené v článku 7 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a SRN (publikovaná v Zbierke zákonov pod č. 18/1984). Výraz stála prevádzkareň je definovaný v článku 5 tejto zmluvy a nadväzne vo vnútroštátnych daňových predpisoch SRN.
Ak v konkrétnom prípade príjmy rezidenta Slovenskej republiky z podnikateľskej činnosti môžu byť podľa predmetného ustanovenia zmluvy zdanené na území SRN, sú na území Slovenskej republiky vyňaté zo zdanenia bez ohľadu na ich efektívne zdanenie na území SRN.
Základom dane daňovníka je rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky, na zistenie ktorého sa použijú ustanovenia § 17 až 29.
Na internetovej stránke www.drsr.sk je zverejnené metodické usmernenie
k problematike zdaňovania príjmov daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou z opatrovateľskej činnosti vykonávanej na území Rakúskej republiky
na základe živnostenského oprávnenia, ktoré možno primerane použiť aj vo Vašom prípade.

Ing. Katarína Durajová, odbor podpory a služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Potrebovala by som usmernenie
Opatrovateľka pracuje v Nemecku na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.
1. Musí podať DP v Nemecku- nezdržiavala sa tam viac ako 183 dní/ zdržiavala sa ta viac ako 183 dní ? zaujíma ma riešenie v obidvoch prípadoch
2. Môže v slovenskom DP pri výpočte použiť ako náklad stravné -diety 45 eur za každý odpracovaný deň v Nemecku ?
Za usmernenie ďakujem
Hakika
28.02.13,21:00
Potrebovala by som pomoc. Jedna moja klientka, ktora mala prijmy za r. 2012 zo zavislej cinnosti, pricom pajredala cenne papiere nakupene v rokoch 2003-2008. Islo o zamestnanecke akcie. Podla mojich vedomosti je oslobodeny od dane rozdiel medzi vydavkami a prijmami vo vyske 500 eur. Tejto mojej klientke vsak prilozil zamestnavatel akysi navod na podanie danoveho priznania,kde pise, ze ak boli akcie nadobudnute do 31.12.2010 , tak sa zdanuje iba vynos presahujúci sumu 925,95 eur. Neuvadzaju ziaden paragraf alebo odvolavku na nejaky zakon. Vie sa mi k tomu prosim niekto vyjadrit?
tompet
28.02.13,21:03
[QUOTE=ErikaDP;2264167]Vďaka za rychlu reakciu

Aj ja ti ďakujem lebo ten r. 41 som si automaticky pamätal z nejakej minulosti, keď sa tuším cez položky zvyšujúce základ dane dávali pohľadávky a zásoby pri skončení podnikania. Asi dlho som nič také nepotreboval.
Tak som zasa o niečo múdrejší. Len dokedy mi to vydrží?

Takže správna je odpoveď c, kašli na to a neupozorňuj na seba výpočtami.
Hakika
28.02.13,21:13
http://financie.etrend.sk/osobne-financie/dan-zo-zisku-z-predaja-cennych-papierov.html

uz som si aj nasla odpoved, dakujem :) keby niekto potreboval, prikladam link
ErikaDP
01.03.13,05:29
[QUOTE=ErikaDP;2264167]Vďaka za rychlu reakciu

Aj ja ti ďakujem lebo ten r. 41 som si automaticky pamätal z nejakej minulosti, keď sa tuším cez položky zvyšujúce základ dane dávali pohľadávky a zásoby pri skončení podnikania. Asi dlho som nič také nepotreboval.
Tak som zasa o niečo múdrejší. Len dokedy mi to vydrží?

Takže správna je odpoveď c, kašli na to a neupozorňuj na seba výpočtami.
Ano, dobre si pamätáš, riadok 41 kedysi služil na upravy ZD pri ukončení podnikania , ale potom bola zmana postupov v JU, kde sa stanovilo že všetky úpravy základu dane sa vykonanu vrámci uzavierkových účtovných operácii v peňažnom denniku a do DP sa prenesie už čistý upravený daňový základ.
vicktor
01.03.13,07:18
som sice na Porade už dlho, ale stale som sa nenaučila pridať svoj prispevok do témy inak ako reakciou na predošlý , t.j. technický nedostatok na mojej strane


Ja mam pod poslednym prispevkom nachystane okno na vlozenie samostatneho prispevku - ked som prihlaseny. Ak nie som prihlaseny, pod poslednym prispevkom je napravo "button" na odpoved na temu, nie na konkretny prispevok.

Ak to mas inak nastavene, tak klikni "citovat", a potom citat vymaz.
ErikaDP
01.03.13,07:31
Victor,
vďaka za radu. Dnes som sa prvý krát zasmiala - na sebe - až na zaklade Tvojej rady som zistila, že je tam to prázdne okno na vloženie príspevku, doteraz som pre oči nevidela ...
vicktor
01.03.13,07:41
... az teraz som si vsimla ... :) Senior member od 2007 :) ...

celozivotne vzdelavanie, t.j. ucit sa, ucit sa, ucit sa
ErikaDP
01.03.13,07:49
Ano, Univerzita tretieho veku ...
Hakika
01.03.13,20:20
ako sa uhrádza nedoplatok na dani z príjmov pri FO, ktorá má príjmy zo závislej činnosti a výnosy z predaja cenných papierov.? Dostane pri odovzdani DP nejaké číslo účtu na zaplatenie ?
Anik
01.03.13,20:56
Nie na DP je kolonka - správca dane oznámil, alebo neoznámil č. ú. zaškrtneš neoznámil a čakáš na číslo
aspoň takú skúsenosť mám z minulého roka, lebo 2.4.12 sme dali vygenerovať číslo v posledný deň a neviem či sme tam zaškrtli že nemá číslo.
Napriek poslanej platbe prišlo z DU číslo a potom ešte 2x čo mi bolo podozrivé a keď som sa šla opýtať tak tú platbu pracne hľadali a nakoniec priradili
dnes je 1.3.12 ja by som po skúsenosti určite dala do kolonky nie a čakala na zaslanie č. účtu na ktoré treba peniaze poslať
tompet
01.03.13,21:08
ako sa uhrádza nedoplatok na dani z príjmov pri FO, ktorá má príjmy zo závislej činnosti a výnosy z predaja cenných papierov.? Dostane pri odovzdani DP nejaké číslo účtu na zaplatenie ?

Skús toto: https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
a potom zadáš meno, RČ a systém ti vyhodí tvoje základné číslo účtu.

Ak by ti to nešlo, /lebo predtým na tej ceste chce povoliť nejaké zabezpečenia a certifikáty/
tak napíš. Poriešime.
veronikasad
01.03.13,21:42
Skús toto: https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
a potom zadáš meno, RČ a systém ti vyhodí tvoje základné číslo účtu.

Ak by ti to nešlo, /lebo predtým na tej ceste chce povoliť nejaké zabezpečenia a certifikáty/
tak napíš. Poriešime.
Tebe ten link teraz funguje ?

Mne píše :
Chyba.
Ľutujeme, ale nie je možné pokračovať. Skúste navštíviť stránku neskôr.

---------
Vlani som túto pomôcku nejaký čas využívala ...
tompet
01.03.13,21:49
Tebe ten link teraz funguje ?

Áno, ale neskúšal som teraz zadávať meno a RČ. Ale nabehne to tak ako to poznám.

Tak som to teraz hneď skúsil a povedali mi, že ľutujú a mám skúsiť neskôr.
Skúsim zajtra a napíšem
Anik
01.03.13,22:03
neviem myslím, že chyba je tam už dlhšie nielen teraz.
Melnick
01.03.13,22:18
Ups, ale som sa vyľakala, keď mi tam zobrazilo toto a radšej som rýchlo mazala preč z tej stránky :D:


Toto pripojenie nie je dôveryhodné





Požiadali ste, aby sa Firefox pripojil k stránke pki.drsr.sk
prostredníctvom zabezpečeného pripojenia. Nemôžeme vás však uistiť, že toto pripojenie je naozaj zabezpečené.
Keď sa pripájate pomocou zabezpečeného pripojenia,
stránka zvyčajne poskytne identifikačné údaje na overenie, že sa pripájate k správnej stránke.
Identita tejto stránky však nemohla byť overená.



Čo by som mal urobiť?

Ak sa k tejto stránke zvyčajne pripájate bez problémov,
táto chyba môže naznačovať, že niekto sa snaží napodobniť túto stránku a nemali by ste preto pokračovať.

Však som ani nepokračovala :):)
tompet
01.03.13,22:25
Ups, ale som sa vyľakala, keď mi tam zobrazilo toto a radšej som rýchlo mazala preč z tej stránky :D:



Však som ani nepokračovala :):)

Kto ti to uverí, že ty sa bojíš nejakých hlášok? :eek:
Melnick
01.03.13,23:46
Ty predsa . :):):)
Melnick
01.03.13,23:52
No veď preto !!!! Odpúšťa sa Ti. :)
Mila123
02.03.13,08:12
pripájam niečo z Draka (so súhlasom autora)

Závery z rokovania zástupcov MF SR, MPSVaR SR, MZ SR, Sociálnej poisťovne a VšZP za mojej prítomnosti dňa 1.3.2013 v priestoroch MF SR.

1. Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B sú potrebné na správnu aplikáciu § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov daň sa vyberá zrážkou ak ide o
poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Zdravotná poisťovňa pri vrátení preplatku z ročného zúčtovania získa informáciu, či si v príslušnom zdaňovacom období poistenec, ktorý je SZČO, znížil svoj príjem podľa § 6 o zaplatené poistné, z údajov na strane 12 DP FO typ B.

Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B tak nie sú potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie.

Na riadku 09 - „Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedú sumy poistného zaplateného v danom zdaňovacom období (v DP za rok 2012 teda počas roka 2012), za podmienky, že sa tohto zdaňovacieho obdobia týkajú, t.j. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012, bez prípadných nedoplatkov z predchádzajúcich zdaňovacích období.
Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky nazdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušnézdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma preddavkov (za rok 2012), ktorédaňovník SZČO preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňovépriznanie (teda počas roka 2012), t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovaniazdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcichrokov.

2. Na určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a zdravotné poistenie sú potrebné údaje uvedené v VI. oddieli DP FO typ B pod tabuľkou č. 1:

Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

Sociálna poisťovňa, resp. zdravotné poisťovne pri stanovení vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočítajú poistné uvedené v týchto dvoch riadkoch.

Pozor, v týchto dvoch riadkoch sa však uvádza aj poistné zaplatené v zahraničí, prípadne poistné dobrovoľne poistenej osoby, ak si ich daňovník uplatnil do výdavkov k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona.

V takom prípade sa odporúča, aby daňovník uviedol v XIV. oddiely (miesto pre osobitné záznamy) informáciu o výške poistného zaplateného v zahraničí, resp. poistného dobrovoľne poistenej osoby. Pri stanovení vymeriavacieho základu na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie sa k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočíta len suma povinného poistenia SZČO zaplateného do Sociálnej poisťovne, resp. do zdravotnej poisťovne na Slovensku.

Poznámka a prosba na záver:

Táto téma bude o pár dni vymazaná a nahradená novou - kvôli prehľadnosti a preto, aby informácie pôvodne uvedené v tejto téme nemýlili. Poprosím tých, čo do tejto témy prispeli, o porozumenie.

Zároveň Vás poprosím aby ste tento príspevok šírili ďalej, aby aj tí, čo nemajú prístup do DRAK-a vedeli, ako majú správne vyplniť DP FO typ B, ďakujem.
tompet
02.03.13,09:28
[QUOTE=veronikasad;2265126]Tebe ten link teraz funguje ?

Tak veľmi som vám nepomohol lebo to nefunguje. Dnes mi to šrotilo 10 minút, ale nakoniec ma to aj tak poslalo ..... Krutá slovenská realita - my musíme a oni nám robia láskavosti.
Ale aj tak som im napísal, že slušné je aspoň upozorniť, že to nefunguje.

Ale úmysel som mal dobrý, verte mi. :mee:
Anna1201
02.03.13,17:16
Potrebovala by som poradiť.
Som poberateľkou starobného dôchodku. V roku 2012 som mala príjem zo závislej činnosti 535 €, plynúci na základe dohody, z ktorého mi bola zrazená preddavková daň vo výške 101,65 €. K tomu mám potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti. Okrem toho som mala jednorazový príjem plynúci z príkaznej zmluvy vo výške 120 €, z ktorého som nemala zrazenú daň. Potvrdenie nemám, iba príkaznú zmluvu. Moje otázky:
1. Môže sa mi vrátiť zrazená daň ? Mám podať daňové priznanie na vrátenie zrazenej dane ?
2. Ktorý typ daňového priznania použiť, A, alebo B ?
3. Ak daňové priznanie B, do ktorého oddielu, a riadku uvediem príjem z príkaznej zmluvy ?
4. Aké doklady priložím k daňovému priznaniu ? Ďakujem
Lucinka23
02.03.13,17:17
Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B tak nie sú potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie.

Na riadku 09 - „Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedú sumy poistného zaplateného v danom zdaňovacom období (v DP za rok 2012 teda počas roka 2012), za podmienky, že sa tohto zdaňovacieho obdobia týkajú, t.j. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012, bez prípadných nedoplatkov z predchádzajúcich zdaňovacích období. t.z. poistné zaplatené za december 2011 až november 2012, ak sa platí do 8. dňa nasledujúceho mesiaca?
Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma preddavkov (za rok 2012), ktoré daňovník SZČO preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie (teda počas roka 2012), t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov. t.z. poistné zaplatené za január 2012 až november 2012?

Chápem správne?

Ďakujem
tompet
02.03.13,20:23
Potrebovala by som poradiť.
Som poberateľkou starobného dôchodku. V roku 2012 som mala príjem zo závislej činnosti 535 €, plynúci na základe dohody, z ktorého mi bola zrazená preddavková daň vo výške 101,65 €. K tomu mám potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti. Okrem toho som mala jednorazový príjem plynúci z príkaznej zmluvy vo výške 120 €, z ktorého som nemala zrazenú daň. Potvrdenie nemám, iba príkaznú zmluvu. Moje otázky:
1. Môže sa mi vrátiť zrazená daň ? Mám podať daňové priznanie na vrátenie zrazenej dane ?
2. Ktorý typ daňového priznania použiť, A, alebo B ?
3. Ak daňové priznanie B, do ktorého oddielu, a riadku uvediem príjem z príkaznej zmluvy ?
4. Aké doklady priložím k daňovému priznaniu ? Ďakujem

1. Áno - musíš podať DP
2. typ A
3. NIE - 120 neuvádzať nikde
4. Potvrdenie o prijme atď od zamestnávateľa.
tompet
02.03.13,20:31
Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B tak nie sú potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie.

Na riadku 09 - „Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedú sumy poistného zaplateného v danom zdaňovacom období (v DP za rok 2012 teda počas roka 2012), za podmienky, že sa tohto zdaňovacieho obdobia týkajú, t.j. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012, bez prípadných nedoplatkov z predchádzajúcich zdaňovacích období. t.z. poistné zaplatené za december 2011 až november 2012, ak sa platí do 8. dňa nasledujúceho mesiaca?
Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma preddavkov (za rok 2012), ktoré daňovník SZČO preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie (teda počas roka 2012), t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov. t.z. poistné zaplatené za január 2012 až november 2012?

Chápem správne?

Ďakujem


Uzatvorme to takto a bez toho ak/niekto platí 8-ho, niekto už 31-ho/
Poistné zaplatené v roku 2012 za obdobia 12/2011 až 12/2012.
maja111
03.03.13,07:06
Mám otázku k k strane 3 VI. oddiel DP a to preukázateľne zaplatené poistné na SP - ak som v priebehu roka 2012 dostala preplatok od SP za predch. obdobie mám ponížiť sumu poistného vykázanú v tomto riadku o sumu preplatku?
adriana777
03.03.13,12:22
Dobrý deň, prosím vás v tlačive B na str. 12 vypisuje riadky 1 /príjmy a výdavky/ a r.2 každý živnostník?? a ešte k riadkom 9 a 10.. čítala som predchádzajúce komentáre, no nie som si stále istá... Platbu v 1/2012 - tam neudávam? to bola platba za 12/2011...A ešte zo zdr. poistovne mám platbu za akontáciu - uvádza sa to len v VI oddiely alebo aj v tom riadku 9?? Ďakujem...
Sika3008
03.03.13,12:42
Dobrý deň,
prosím o radu resp. ujasnenie: Pri príjmoch podľa §6, ods.2, písm.b (predaj obrazu) si uplatňujem paušálne výdavky a zaplatené preddavky na zdravotné poistenie dám (prirátam k pauš.výdavkom) v tab.č.1 do riadku 5? V Krose mi to hádže zaplatené predd.do ZP do r.2., aj keď som si v nastaveniach dala príjem z priem.alebo duševného vlastníctva.
Ďakujem.
Mila123
03.03.13,13:39
Dobrý deň,
prosím o radu resp. ujasnenie: Pri príjmoch podľa §6, ods.2, písm.b (predaj obrazu) si uplatňujem paušálne výdavky a zaplatené preddavky na zdravotné poistenie dám (prirátam k pauš.výdavkom) v tab.č.1 do riadku 5? V Krose mi to hádže zaplatené predd.do ZP do r.2., aj keď som si v nastaveniach dala príjem z priem.alebo duševného vlastníctva.
Ďakujem.
konkrétnejšie musíš.....
abel
03.03.13,13:39
Uzatvorme to takto a bez toho ak/niekto platí 8-ho, niekto už 31-ho/
Poistné zaplatené v roku 2012 za obdobia 12/2011 až 12/2012.

Ja som si to uzatvorila, keď som robila daňové priznania ešte vo februári, a držala som sa odpovede z Ministerstva financií zo dňa 11. 2. 2013, kde p. Brnová uvádza:... týkajúcich sa daného kalendárneho roka/zdaňovacieho obdobia bez ohľadu kedy boli zaplatené t.j. aj za december 2012 zaplatené v januári 2013 ...

Jozef Mihál
11.02.13, 16:32
Z reakcie MFSR je teda jasné, že na strane 12 DP FO B sa v riadkoch 09 a 10 uvádza daňovníkom zaplatené povinné poistné na sociálne a zdravotné poistenie za január - december 2012.

Bez ohľadu na to, kedy bolo poistné zaplatené, bez ohľadu na to, akým spôsobom daňovník účtuje.

a 1. 3. 2013 to už jasné teda vôbec nie je - teda aspoň mne nie:
Závery z rokovania zástupcov MF SR, MPSVaR SR, MZ SR, Sociálnej poisťovne a VšZP dňa 1.3.2013 v priestoroch MF SR:
... sa uvedú sumy poistného zaplateného v danom zdaňovacom období (v DP za rok 2012 teda počas roka 2012), za podmienky, že sa tohto zdaňovacieho obdobia týkajú, t.j. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012,

To, že sme mesiac čakali na tlačivá a ďalšie dva mesiace budeme čakať, či sa dohodnú na usmernení, ako ich vyplniť, vypovedá o odbornosti (!!!) kompetentných (???).
Sika3008
03.03.13,13:53
Príjem zo závislej činnosti uvediem v V. oddieli.
Príjem za predaj obrazu: VI.Oddiel-riadok 5-stĺpec 1 bude 500,-
Paušálne výdavky: VI.Oddiel-riadok 5-stĺpec 2 bude 200,-
Mesačne sa platili preddavky do ZP 12x 10,04=120,48 túto sumu pripočítam k 200,-? Lebo v Krose mi to stále hádže do VI.Oddiel-riadok 5-stĺpec 2, ale zdá sa mi to nelogické. S ostatným vyplnením nemám problém. :)
Ďakujem.
Mila123
03.03.13,13:54
Príjem zo závislej činnosti uvediem v V. oddieli.
Príjem za predaj obrazu: VI.Oddiel-riadok 5-stĺpec 1 bude 500,-
Paušálne výdavky: VI.Oddiel-riadok 5-stĺpec 2 bude 200,-
Mesačne sa platili preddavky do ZP 12x 10,04=120,48 túto sumu pripočítam k 200,-? Lebo v Krose mi to stále hádže do VI.Oddiel-riadok 5-stĺpec 2, ale zdá sa mi to nelogické. S ostatným vyplnením nemám problém. :)
Ďakujem.
ten obraz bol tovar? vytvorené dielo? a robíš pre szčo DP?
psps
03.03.13,13:56
Ak SZČO je platiteľom DPH, potom do výdavkov zahŕňam všetky platby, teda sumy s DPH?
Mila123
03.03.13,14:00
Ak SZČO je platiteľom DPH, potom do výdavkov zahŕňam všetky platby, teda sumy s DPH?
teda nechápem ako by si to tú dph tam dávala....
jasne, že sa mýliš, bez DPH dávaš......(iba v tom prípade, že nevzniká nárok na odpočet DPH, v tomto prípade s DPH)
Zita5
03.03.13,14:02
Ak SZČO je platiteľom DPH, potom do výdavkov zahŕňam všetky platby, teda sumy s DPH?

- bez DPH do výdavkov ovplyvňujúcich ZD, na ktoré má nárok na uplatnenie DPH
- včetne DPH na daňové výdavky , ktoré mu zákon o DPH neumožňuje uplatnenie odpočtu DPH
- ak si svojvoľne neuplatní DPH do odpočtu a sú výdavky daňovým výdavkom ,tak do výdavkov OVZD účtuje sumu bez DPH a DPH účtuje do výdavkov neovplyvňujúcich ZD
Rozalka
03.03.13,14:04
Mám jedného "experta", živnosť funguje len od 15.4. do 15.10, inak pozastavená. V čase MIMO podnikania na zmluvu o dielo spravil "fušku", previezol loď z jedného mesta v AT do iného v AT a ďalšiu fušku - loď z AT do DE - tiež na zmluvu o dielo.
Má preukaz lodného kapitána.

Neviem prečo, mám taký blbý pocit, že to ide do § 8 a teda na žiadne stravné v zahraničí nemá nárok.
Aký je váš názor?
Sika3008
03.03.13,14:06
ten obraz bol tovar? vytvorené dielo? a robíš pre szčo DP?

Vytvorené dielo, preto príjem z duševného vlastníctva.
Mila123
03.03.13,14:06
Mám jedného "experta", živnosť funguje len od 15.4. do 15.10, inak pozastavená. V čase MIMO podnikania na zmluvu o dielo spravil "fušku", previezol loď z jedného mesta v AT do iného v AT a ďalšiu fušku - loď z AT do DE - tiež na zmluvu o dielo.
Má preukaz lodného kapitána.

Neviem prečo, mám taký blbý pocit, že to ide do § 8 a teda na žiadne stravné v zahraničí nemá nárok.
Aký je váš názor?
i ja by som to dávala do § 8 a len skutočné výdavky (stravné? pozri sa do zákona o CN, ako je presne definovaný nárok na stravné)
Zita5
03.03.13,14:07
Mám jedného "experta", živnosť funguje len od 15.4. do 15.10, inak pozastavená. V čase MIMO podnikania na zmluvu o dielo spravil "fušku", previezol loď z jedného mesta v AT do iného v AT a ďalšiu fušku - loď z AT do DE - tiež na zmluvu o dielo.
Má preukaz lodného kapitána.

Neviem prečo, mám taký blbý pocit, že to ide do § 8 a teda na žiadne stravné v zahraničí nemá nárok.
Aký je váš názor?

Správne uvažuješ.Zmluva o dielo §8 ....a neviem či jednorazový príjem by aj nebol spochybnený , nakoľko príjem dosahoval nie jednorazovo ale asi viac krát . A ešte aj ZP bude platiť ....z §8.Toto so živnosťou nemá nič spoločné, lebo túto prácu vykonával počas pozastavenia .Toľko môj názor.
Mila123
03.03.13,14:09
Vytvorené dielo, preto príjem z duševného vlastníctva.
tak teda príjem bude patriť do § 6/2/a
výdavky 40% a k nim započítaj zaplatené ZP
Rozalka
03.03.13,14:23
Správne uvažuješ.Zmluva o dielo §8 ....a neviem či jednorazový príjem by aj nebol spochybnený , nakoľko príjem dosahoval nie jednorazovo ale asi viac krát . A ešte aj ZP bude platiť ....z §8.Toto so živnosťou nemá nič spoločné, lebo túto prácu vykonával počas pozastavenia .Toľko môj názor.
Presne tak som aj ja uvažovala. Je to starobný dôchodca, neviem, akú pálku mu napočítajú z RZZP.
Ma inak naštval, lebo si myslí, že môže robiť čo chce - prevod lode trvala v prvom prípade 9 a v druhom 13 dní, možno by sa to dalo kvalifikovať aj ako neoprávnené podnikanie.
Zita5
03.03.13,14:25
Presne tak som aj ja uvažovala. Je to starobný dôchodca, neviem, akú pálku mu napočítajú z RZZP.
Ma inak naštval, lebo si myslí, že môže robiť čo chce - prevod lode trvala v prvom prípade 9 a v druhom 13 dní, možno by sa to dalo kvalifikovať aj ako neoprávnené podnikanie.

Aj ako neoprávnené podnikanie ...ale pre firmu , ktorá ho vyslala by sa to mohlo prekvalifikovať zo strany DU pri kontrole aj za príjem § 5 popri pozastavení živnosti .
Sika3008
03.03.13,14:31
tak teda príjem bude patriť do § 6/2/a
výdavky 40% a k nim započítaj zaplatené ZP

Ďakujem.
Hakika
03.03.13,14:35
Prosim Vás, toto platí aj pre daňovníka s obmdzenou daňovou povinnosťou, však? Ide o Maďara, ktorý pracoval 3 mesiace v SR, nemá tu trvalý pobyt a na potvrdení mu dali 1200,- Eur súhrnné príjmy zo ZČ. Nemusí podávať DP, že?
§ 32
Daňové priznanie
Na začiatok

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
Rozalka
03.03.13,14:53
Aj ako neoprávnené podnikanie ...ale pre firmu , ktorá ho vyslala by sa to mohlo prekvalifikovať zo strany DU pri kontrole aj za príjem § 5 popri pozastavení živnosti .
Veru mohol to mať - truľo - na dohodu, aspoň by ZP neplatil.
zanetth
03.03.13,15:12
Presne tak som aj ja uvažovala. Je to starobný dôchodca, neviem, akú pálku mu napočítajú z RZZP.
Ma inak naštval, lebo si myslí, že môže robiť čo chce - prevod lode trvala v prvom prípade 9 a v druhom 13 dní, možno by sa to dalo kvalifikovať aj ako neoprávnené podnikanie.


Len by ma zaujímalo aké dielo vytvoril? Na tento druh práce sa mi zmluva o dielo vôbec nehodí. Ja to tiež vidím tak, že môže byť rád ak mu to prejde ako príležitostný príjem, čiže žiadne stravné vo výdavkoch. Len či to dotyčný pochopí, lebo mám osobné skúsenosti s lodnými kapitánmi a u nich platí asi toľko - keď si uplatňuje stravné druhý prečo by som si ja nemohol. Takýmto ľuďom sa to ťažko vysvetľuje. Oni sa nezaoberajú otázkou, či robí na živnosť, dohodu, pracovnú alebo inú zmluvu. Skrátka riadia sa tým, že keď si môže "jožo ako lodný kapitán" dať do výdavkov stravné môžem si aj ja. A predpokladám, že tento jeho príležitostný príjem je určite minimálne 3000 Eur.
Zita5
03.03.13,15:24
Len by ma zaujímalo aké dielo vytvoril? Na tento druh práce sa mi zmluva o dielo vôbec nehodí. Ja to tiež vidím tak, že môže byť rád ak mu to prejde ako príležitostný príjem, čiže žiadne stravné vo výdavkoch. Len či to dotyčný pochopí, lebo mám osobné skúsenosti s lodnými kapitánmi a u nich platí asi toľko - keď si uplatňuje stravné druhý prečo by som si ja nemohol. Takýmto ľuďom sa to ťažko vysvetľuje. Oni sa nezaoberajú otázkou, či robí na živnosť, dohodu alebo iný druh zmluvy. Skrátka riadia sa tým, že keď si môže "jožo ako lodný kapitán" dať do výdavkov stravné môžem si aj ja. A predpokladám, že tento jeho príležitostný príjem je určite minimálne 3000 Eur.

To nie je len u lodných kapitánov , to je aj medzi ostatnými živnostníkmi ...prečo druhý môže mať a ja nie .Teraz v tomto týždni sme riešili podobný prípad prečo on a ja nie ..
Rozalka
03.03.13,16:21
Presne ste trafili "hlavičku po klinčeku" ... chcela som to s ním prebrať, no hádajte, kde práve je .... samozrejme zase na lodi a zase živnosť pozastavená (!!) až do času, keď zas nastupuje ako delegát CK v zahraničí.
stravne
03.03.13,16:49
ja tie sumy mam taktiez rovnake
Hakika
03.03.13,17:05
Prosim Vás, toto platí aj pre daňovníka s obmdzenou daňovou povinnosťou, však? Ide o Maďara, ktorý pracoval 3 mesiace v SR, nemá tu trvalý pobyt a na potvrdení mu dali 1200,- Eur súhrnné príjmy zo ZČ. Nemusí podávať DP, že?
§ 32
Daňové priznanie
Na začiatok

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.


Predpokladám, že je to tak, len mi to niekto skúsenejší prosím potvrdťe.
Marína
03.03.13,17:49
Prosim Vás, toto platí aj pre daňovníka s obmdzenou daňovou povinnosťou, však? Ide o Maďara, ktorý pracoval 3 mesiace v SR, nemá tu trvalý pobyt a na potvrdení mu dali 1200,- Eur súhrnné príjmy zo ZČ. Nemusí podávať DP, že?
§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou buď mal požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane alebo podá daňové priznanie len z príjmov dosiahnutých na území SR.
Ak požiadal o ročné zúčtovanie dane, zamestnávateľ ho vykoná a následne pre zamestnanca vyžiada od DÚ potvrdenie o zaplatení dane. To bude slúžiť ako doklad(aj podklad) pre podanie daňového priznania v MR z celosvetových príjmov.
Ak podá daňové priznanie, sám požiada DÚ o potvrdenie o zaplatení dane z príjmu, to mu bude slúžiť ako doklad(a podklad) pre podanie daňového priznania v MR z celosvetových príjmov.
Vyššie uvedené platí v prípade, že je rezidentom(daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) MR. Ak nie je, predmetné podklady mu budú slúžiť pre podanie daňového priznania v štáte, ktorého je rezidentom.

ZDP
§ 2 Základné pojmy
g) predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16),
h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,
......................
§ 16 Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou
(1) Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem
b) zo závislej činnosti vykonávanej na území Slovenskej republiky alebo na palubách lietadiel alebo lodí, ktoré sú prevádzkované daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou,
Hakika
03.03.13,18:14
prenho neplati ten paragraf 32? že musí podať daňové priznanie len ak jeho príjmy presiahnu tych 50 percent?
Mila123
03.03.13,18:17
prenho neplati ten paragraf 32? že musí podať daňové priznanie len ak jeho príjmy presiahnu tych 50 percent?
a neoplatí sa mu podať DP? veď si môže uplatniť celú nčzd , teda by mal mať preplatok......
Hakika
03.03.13,19:05
Podľa mňa si nemôže uplatniť NZČD, aspoň tak som to vyčítala niekde. Mýlim sa ? Idem to pohľadať.
Marína
03.03.13,19:21
prenho neplati ten paragraf 32? že musí podať daňové priznanie len ak jeho príjmy presiahnu tych 50 percent?
Podľa toho, čo ty uvádzaš, by každý zamestnanec(daňovník), bol povinný podávať daňové priznanie. On vlastne aj podáva, prostredníctvom svojho zamestnávateľa, cez ročné zúčtovanie dane, tým svoju daňovú povinnosť voči štátnemu rozpočtu vysporiada.
V predmetnom § 32 ods. 2 je uvedené, v akom prípade je daňovník, poberajúci príjmy zo závislej činnosti(§ 5) povinný daňové priznanie podať.

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak
a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,

Predpokladám, že vy ako zamestnávateľ platiteľom dane ste, že ste daň zo mzdy zrážali a aj odvádzali.
Marína
03.03.13,19:34
Podľa mňa si nemôže uplatniť NZČD, aspoň tak som to vyčítala niekde. Mýlim sa ? Idem to pohľadať.
Nižšie uvedené(ZDP § 11 ods. 3) platí pre uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela/. Viď prísp. 499 a od prísp. 517.

Závisí to od toho, akú časť z celkových príjmov tvoria príjmy dosiahnuté v SR v celom zdaňovacom období a to vie len daňovník. On za to zodpovedá.

§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Hakika
03.03.13,19:41
Závisí to od toho, akú časť z celkových príjmov tvoria príjmy dosiahnuté v SR v celom zdaňovacom období a to vie len daňovník. On za to zodpovedá.

§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

Toto som práve hľadala, keďže jeho príjmy v SR netvoria najmenej 90 percent všetkých príjmov. Týmpádom som to pochopila tak, že nemá nárok na NZČD.
Hakika
03.03.13,19:47
Podľa toho, čo ty uvádzaš, by každý zamestnanec(daňovník), bol povinný podávať daňové priznanie. On vlastne aj podáva, prostredníctvom svojho zamestnávateľa, cez ročné zúčtovanie dane, tým svoju daňovú povinnosť voči štátnemu rozpočtu vysporiada.
V predmetnom § 32 ods. 2 je uvedené, v akom prípade je daňovník, poberajúci príjmy zo závislej činnosti(§ 5) povinný daňové priznanie podať.



(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak
a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,

Predpokladám, že vy ako zamestnávateľ platiteľom dane ste, že ste daň zo mzdy zrážali a aj odvádzali.

Ja nie som jeho zamestnávateľ. Jeho zamestnávateľ mu tvrdí , že oni pre neho nie sú povinní spraviť RZD, skrz výšku jeho príjmov. On sa na mňa obrátil, či mu spravím daňové priznanie. Daň mu zrazená bola, NZČD mu uplatnená nebola a podľa mňa mu ani nemala byť. Mne ide vyslovene o to, či to daňové priznanie treba podať alebo nie, nakoľko jeho príjmy nedosiahli 1882,37 Eur.
Ostané veci sú mi viac menej jasné, tam kde je daňový rezident musí priznať všetky príjmy, atď.
Marína
03.03.13,20:16
Čo má zamestnanec v ruke? Potvrdenie o príjme?
Zamestnávateľ má pravdu, ak platí, že zamestnanec nedosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), viď § 38 ods. 3 (http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#38).
Hakika
03.03.13,20:19
áno, potvrdenie o príjme
Marína
03.03.13,20:33
Oprava(škrtanie); viď prísp. 494 a od 517.

Keďže zamestnávateľ nie je zo zákona povinný mu robiť ročné zúčtovanie dane, daňovník zo zákona tiež nemusí podať DP(v podstate jeho podaním sa nič nezmení, pretože si nevie uplatniť NČZD), tak si podá DP len v krajine, kde má daňový domicil.
Ešte môžeš na DU zistiť, či mu nevydajú potvrdenie o zaplatení dane aj bez podania DP. A možno ani nemusíš, jedine, ak by správca dane v MR ho oň žiadal a nestačilo mu potvrdenie o príjme.
Hakika
03.03.13,20:38
Toto som potrebovala počuť, či "čítať". Keďže som sa doteraz s takýmto prípadom ešte nestretla, tak som sa potrebovala utvrdiť v mojich myšlienkových pochodoch :)
rainman
03.03.13,21:48
dobrý deň, prosím o radu,
SZČO ukončil činnosť koncom decembra 2012. Nezaplatil poistné do ZP za 11 a 12 mesiac. Keď to teraz doplatí, môže si ho uplatniť vo výdavkoch v DP za 2012? Prípadne kde to uviesť, keď v VI. oddieli, tab.1 sa uvádza "preukázateľne zaplatené poistné"? DP B za tento rok už nebude podávať. DAKUJEM
Negoti
03.03.13,21:51
dobrý deň, prosím o radu,
SZČO ukončil činnosť koncom decembra 2012. Nezaplatil poistné do ZP za 11 a 12 mesiac. Keď to teraz doplatí, môže si ho uplatniť vo výdavkoch v DP za 2012? Prípadne kde to uviesť, keď v VI. oddieli, tab.1 sa uvádza "preukázateľne zaplatené poistné"? DP B za tento rok už nebude podávať. DAKUJEM
preštuduj si § 17 ZDP
Zita5
04.03.13,05:19
dobrý deň, prosím o radu,
SZČO ukončil činnosť koncom decembra 2012. Nezaplatil poistné do ZP za 11 a 12 mesiac. Keď to teraz doplatí, môže si ho uplatniť vo výdavkoch v DP za 2012? Prípadne kde to uviesť, keď v VI. oddieli, tab.1 sa uvádza "preukázateľne zaplatené poistné"? DP B za tento rok už nebude podávať. DAKUJEM

Ak vedie JU , tak poistné bude vysporiadané v rámci úpravy základu dane v peňažnom denníku cez uzávierkové operácie .

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
šurka
04.03.13,05:39
Je tu usmernenie k vyplneniu 12. strany DP, ale ja neviem, či ju mám vyplniť. V roku 2012 som popri MD vykonávala osobnú asistentku osobe s ťažkým telesným postihnutím len tri mesiace na základe dohody. Príjmy a výdaje som uviedla v tabuľke 1 DP. Ďalej už túto činnosť nevykonávam, som ďalej na rodičovskom príspevku. Poradíte mi prosím, či mám stranu 12 vyplniť? Ďakujem moc.
šurka
04.03.13,05:51
Som ZSČO a v roku 2010 som z aktívnej činnosti dosiahla stratu, ktorú môžem 7 rokov umorovať. V roku 2012 som dosiahla zisk a ako ČZD mi ho pokryje nezdaniteľná čiastka na daňovníka, ale chcela by som si uplatniť časť straty z roku 2010 na vykrytie zisku z prenájmu (prenajímam byt v osobnom vlastníctve) tak, aby som nemusela platiť daň. Neviem, či to môžem urobiť, nie je mi totižto dosť jasný rozdiel medzi riadkom 69 a 73 DP typ B. Pomôže mi niekto? Ďakujem veľmi pekne.
maedert
04.03.13,06:03
Dobrý den,
kde vyznačím, že uplatňujem preukazatelné výdavky podla §6 ods.11, pri prijmoch podla §6 ods.3

Pod Tab č.1, nie je doplnená tato alternativa.

Dakujem za odpoved
aktaK
04.03.13,06:12
Dobrý den,
kde vyznačím, že uplatňujem preukazatelné výdavky podla §6 ods.11, pri prijmoch podla §6 ods.3

Pod Tab č.1, nie je doplnená tato alternativa.

Dakujem za odpoved

v takomto prípade nevyznačíš nič
adriana777
04.03.13,07:56
Dobrý deň, prosím vás v tlačive B na str. 12 vypisuje riadky 1 /príjmy a výdavky/ a r.2 každý živnostník?? a ešte k riadkom 9 a 10.. čítala som predchádzajúce komentáre, no nie som si stále istá... Platbu v 1/2012 - tam neudávam? to bola platba za 12/2011...A ešte zo zdr. poistovne mám platbu za akontáciu - uvádza sa to len v VI oddiely alebo aj v tom riadku 9?? Ďakujem...
veronikasad
04.03.13,07:57
Dobrý deň, prosím vás v tlačive B na str. 12 vypisuje riadky 1 /príjmy a výdavky/ a r.2 každý živnostník?? a ešte k riadkom 9 a 10.. čítala som predchádzajúce komentáre, no nie som si stále istá... Platbu v 1/2012 - tam neudávam? to bola platba za 12/2011...A ešte zo zdr. poistovne mám platbu za akontáciu - uvádza sa to len v VI oddiely alebo aj v tom riadku 9?? Ďakujem...
čo je to akontácia ?
jutkah
04.03.13,08:48
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, akú výšku uvádzam na r. 77 NČZD. Či sumu 3644,74€, alebo to, čo mám v potvrdení o príjme zo závislej činnosti (zamestnaný 4 mesiace - 1 214,88€), popritom mal aj dohody (v potvrdení nie je žiadne zníženie ZD), mal aj príjem ako autor. Pôvodne som na r. 77 dala celú výšku 3644,74, ale potom ma zmiatlo to potvrdenie na 1 214,88€ a nejako som sa domotala...Ďakujem.
rainman
04.03.13,08:51
Ak vedie JU , tak poistné bude vysporiadané v rámci úpravy základu dane v peňažnom denníku cez uzávierkové operácie .

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
ďakujem,
uplatňuje si paušálne výdavky, čiže nevedie podrobnú daňovú evidenciu.
Ako sa potom v DP str.3 v tabulke uvedú výdavky? 40% z príjmov + preukázateľne zaplatené poistné v r. 2012 + dodatočne zaplatené? kde vlastne uvediem, prečo je tam vyššia suma výdavkov? v nejakých osobitných záznamoch?
alebo aj tie doplatené sa už považujú za preukázateľne zaplatené?(čo sa uvádza aj úplne dole)
díki moc, mám v tom trochu chaos ;)
kn-alka
04.03.13,08:52
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, akú výšku uvádzam na r. 77 NČZD. Či sumu 3644,74€, alebo to, čo mám v potvrdení o príjme zo závislej činnosti (zamestnaný 4 mesiace - 1 214,88€), popritom mal aj dohody (v potvrdení nie je žiadne zníženie ZD), mal aj príjem ako autor. Pôvodne som na r. 77 dala celú výšku 3644,74, ale potom ma zmiatlo to potvrdenie na 1 214,88€ a nejako som sa domotala...Ďakujem.


V DP vždy (pokiaľ nie si dôchodca) uvádzaš CELÚ nezdaniteľnú časť.

DP sa podáva za celý rok, nezávisle od toho, koľko mesiacov si odrobila.
jutkah
04.03.13,09:04
Ďakujem:-)) aj som si to myslela, po minulé roky som to tak dávala,ale čím viac to prerábam, študujem tie potvrdenia, dohody, ...tým viac sa sama mocem..Ďakujem za pomoc:-)
Zita5
04.03.13,11:43
ďakujem,
uplatňuje si paušálne výdavky, čiže nevedie podrobnú daňovú evidenciu.
Ako sa potom v DP str.3 v tabulke uvedú výdavky? 40% z príjmov + preukázateľne zaplatené poistné v r. 2012 + dodatočne zaplatené? kde vlastne uvediem, prečo je tam vyššia suma výdavkov? v nejakých osobitných záznamoch?
alebo aj tie doplatené sa už považujú za preukázateľne zaplatené?(čo sa uvádza aj úplne dole)
díki moc, mám v tom trochu chaos ;)

Takže v prípade ukončenia podnikania a paušálnych výdavkov upravíte ZD podľa § 17 odst.8 písm.c)
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

A zaplatené poistné v roku 2013 (neviem presne dátum ) ale mal by byť do podania DP za rok 2012 uvediete ako uhradené ..a to v súlade s § 32 odst.12, ktorý znie

§ 32
Daňové priznanie

(12) Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu132a). Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.

Na stranu 12 DP riadok 09 a 10 uvediete aj tieto sumy .
rainman
04.03.13,12:40
ďakujem za cennú radu :)
adriana777
04.03.13,18:06
Platil zdr. poistenie v hotovosti a na bloku o platbe má text akontácia... Keď som sa ho spýtala že čo to je tak vraj asi za to že platil neskoro, ale nemá od toho žiadny papier, len ten blok o platbe.....
Rozalka
04.03.13,18:38
Podľa mňa si nemôže uplatniť NZČD, aspoň tak som to vyčítala niekde. Mýlim sa ? Idem to pohľadať.


Závisí to od toho, akú časť z celkových príjmov tvoria príjmy dosiahnuté v SR v celom zdaňovacom období a to vie len daňovník. On za to zodpovedá.

§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.


Toto som práve hľadala, keďže jeho príjmy v SR netvoria najmenej 90 percent všetkých príjmov. Týmpádom som to pochopila tak, že nemá nárok na NZČD.

Ja som bola doteraz presvedčená, že si môže vždy uplatniť NČZD, bez ohľadu na to, koľko % z príjmov má na SK; 90% všetkých príjmov v SR sa vyžaduje na uplatnenie NČZD na manželku - alebo mám neaktuálne znenie zákona?
Mila123
04.03.13,18:54
Ja som bola doteraz presvedčená, že si môže vždy uplatniť NČZD, bez ohľadu na to, koľko % z príjmov má na SK; 90% všetkých príjmov v SR sa vyžaduje na uplatnenie NČZD na manželku - alebo mám neaktuálne znenie zákona?
a ja som mala pocit, že som totálny blb......
Marína
04.03.13,19:46
Ja som bola doteraz presvedčená, že si môže vždy uplatniť NČZD, bez ohľadu na to, koľko % z príjmov má na SK; 90% všetkých príjmov v SR sa vyžaduje na uplatnenie NČZD na manželku - alebo mám neaktuálne znenie zákona?
No jasné, už som zrelá na dôchodok a tak akurát krížovky a sudoku lúskať, keď už zákony neviem čítať.:mee: Veď sama odcitujem §, ktorý sa vzťahuje na ods. 3 a ................. Tak, nedošlo mi, ospravedlňujem sa. Asi ma pomýlilo, že v ČR pre daňovníka(nerezidenta) na uplatnenie si úľav na dani, tiež NČZD platí táto 90% hranica. Zrejme potrebujem prestávku.
Škoda, Milka, že si ma hneď nestopla, hádam sa tu Hakika ešte zastaví, idem ju upozorniť cez ss, aj do svojich predch. príspevkov dať upozornenia.
Mila123
04.03.13,19:54
No jasné, už som zrelá na dôchodok a tak akurát krížovky a sudoku lúskať, keď už zákony neviem čítať.:mee: Veď sama odcitujem §, ktorý sa vzťahuje na ods. 3 a ................. Tak, nedošlo mi, ospravedlňujem sa.
Škoda, Milka, že si ma hneď nestopla, hádam sa tu Hakika ešte zastaví, idem ju upozorniť cez ss, aj do svojich predch. príspevkov upozornenie.
oki, beriem.....dnes som sa pustila do samého "šéfa" J. M....som zvedavá na výsledok "sporu"....
včera som bola unavená a priznávam, nemáme žiadneho cudzinca, kt. zdaňujeme.....
šurka
05.03.13,04:43
Dobrý deň, pomôže mi prosím niekto s #504 a #505? Vopred ďakujem.
SilMar Group
05.03.13,11:04
Ahojte dievčatá, prosím Vás - aké prílohy treba priložiť k DP B - jedná sa o FO - rezident SR, má príjmy zo závislej činnosti zo SR a z prenájmu nehnuteľnosti v ČR. V ČR si podal DP len za príjem z prenájmu, ale podľa ich zákonov vyšla 0 daň. V SR bude podávať DP z celosvetových príjmov. Zo SK - viem aké prílohy. Ale aké dať z toho prenájmu, keď mal 0 daň?
Má mať nejaké potvrdenie z českého DU?
Má s tým niekto skúsenosti?
Ďakujem
Hakika
05.03.13,18:52
No jasné, už som zrelá na dôchodok a tak akurát krížovky a sudoku lúskať, keď už zákony neviem čítať.:mee: Veď sama odcitujem §, ktorý sa vzťahuje na ods. 3 a ................. Tak, nedošlo mi, ospravedlňujem sa. Asi ma pomýlilo, že v ČR pre daňovníka(nerezidenta) na uplatnenie si úľav na dani, tiež NČZD platí táto 90% hranica. Zrejme potrebujem prestávku.
Škoda, Milka, že si ma hneď nestopla, hádam sa tu Hakika ešte zastaví, idem ju upozorniť cez ss, aj do svojich predch. príspevkov dať upozornenia.
Ďakujem za upozornenie dievčatá, ale neviem, či je to tým, že som z južného Slovenska :D , ale ja to tam nevidím, že sa to vzťahuje na manželku.Podľa mňa je § 11 ods. 7 vyslovene o daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou a nie o jeho manželke.
Hakika
05.03.13,18:56
oki, beriem.....dnes som sa pustila do samého "šéfa" J. M....som zvedavá na výsledok "sporu"....
včera som bola unavená a priznávam, nemáme žiadneho cudzinca, kt. zdaňujeme.....
daj vedieť, ako si dopadla :D
Hakika
05.03.13,18:58
Ahojte dievčatá, prosím Vás - aké prílohy treba priložiť k DP B - jedná sa o FO - rezident SR, má príjmy zo závislej činnosti zo SR a z prenájmu nehnuteľnosti v ČR. V ČR si podal DP len za príjem z prenájmu, ale podľa ich zákonov vyšla 0 daň. V SR bude podávať DP z celosvetových príjmov. Zo SK - viem aké prílohy. Ale aké dať z toho prenájmu, keď mal 0 daň?
Má mať nejaké potvrdenie z českého DU?
Má s tým niekto skúsenosti?
Ďakujem

Treba si vypýtať potvrdenie z DÚ v Čechách
veruska
05.03.13,19:09
Ďakujem za upozornenie dievčatá, ale neviem, či je to tým, že som z južného Slovenska :D , ale ja to tam nevidím, že sa to vzťahuje na manželku.Podľa mňa je § 11 ods. 7 vyslovene o daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou a nie o jeho manželke.
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.


.....odsek 3 sa vzťahuje na manželku, o nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka sa hovorí v odseku 2
minkos
06.03.13,05:24
Ahoj'poradaci,. Chcel by som sa spytat k danovemu priznaniu. V minulom roku som poberal davku v hmotnej nudzi a prispevok na byvanie 3x240€ a ked som zacal podnikat,tak som dostaval podporu podnikania 6x63 €. Rata sa to primov?
tompet
06.03.13,05:55
Osobné čísla účtov: Tak sme sa dozvedeli čo sme už vedeli, ale o tom prečo to nefunguje a prečo to na portáli vôbec je ani ťuk. Ako ináč, veď sme kde sme.

Otázka:Prosím vás pomôcka na získanie čísla účtu https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
bude ešte niekedy fungovať alebo nebude. Ak nie tak by bolo seriózne to tam uviesť.


Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné: Zistenie tzv. základného (osobného) čísla účtu daňovníka, táto pomôcka nie je na portáli finančnej správy dostupná a preto na zistenie základného čísla účtu je potrebné kontaktovať miestne príslušného správcu dane, ktorý týmto údajom disponuje.
mirka134
06.03.13,06:36
Ahojte poraďáci chcela by som Vás poprosiť:
1 .SZČO mal v roku 2011 paušálne výdavky a aj v roku 2011 si pozastavil živnosť
v roku 2012 mu prišiel papier zo sociálnej poisťovne zaplatiť dlh a penále za predchádzajúce roky, ktoré nemal zaplatené a tie zaplatil do 9 mesiaca 2012. v 11/2012 si otvoril živnosť nanovo a za toto obdobie ide preukázateľnými výdavkami lebo si zobral dotáciu. Ide mu toto zaplatené poistné do výdavkov v roku 2012?


2. prípad: SZČO ukončil živnosť 3.1.2013 no poistné za rok 2012 na sociálnu zaplatil 2.1.2013 - môže si uplatniť toto zaplatené poistné v roku 2012 alebo musí ísť do roku 2013?
a ešte ako sa mu bude vypočítavať poistné na soc.p. a všzp počíta sa za celý mesiac alebo aj začatý?
ďakujem veľmi pekne
beatam
06.03.13,07:49
Ahojte poraďáci chcela by som Vás poprosiť:
1 .SZČO mal v roku 2011 paušálne výdavky a aj v roku 2011 si pozastavil živnosť
v roku 2012 mu prišiel papier zo sociálnej poisťovne zaplatiť dlh a penále za predchádzajúce roky, ktoré nemal zaplatené a tie zaplatil do 9 mesiaca 2012. v 11/2012 si otvoril živnosť nanovo a za toto obdobie ide preukázateľnými výdavkami lebo si zobral dotáciu. Ide mu toto zaplatené poistné do výdavkov v roku 2012?
2. prípad: SZČO ukončil živnosť 3.1.2013 no poistné za rok 2012 na sociálnu zaplatil 2.1.2013 - môže si uplatniť toto zaplatené poistné v roku 2012 alebo musí ísť do roku 2013?
a ešte ako sa mu bude vypočítavať poistné na soc.p. a všzp počíta sa za celý mesiac alebo aj začatý?
ďakujem veľmi pekne

1/
§32 ZDP
(12) Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu132a). Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.

2/ ukončil živnosť v 2013, tak to bude riešiť v tomto roku
3/ SP aj ZP sa prepočíta podľa počtu dní (ak nebol celý mesiac)
mirka134
06.03.13,08:07
§32 ZDP
(12) Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu132a). Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.

dakujem velmi pekne
ale ten v prvom prípade v roku 2011 mal paušálne výdavky a za rok 2012 ide normálnymi môžem mu to dať do roku 2012?

2. on mal ešte v roku 2013 živnosť a ide paušálnymi môžem mu to dať do roku 2012?

ak áno robím to cez uzávierkove operácie?
dakujem
veronikasad
06.03.13,08:19
Ahojte poraďáci chcela by som Vás poprosiť:
1 .SZČO mal v roku 2011 paušálne výdavky a aj v roku 2011 si pozastavil živnosť
v roku 2012 mu prišiel papier zo sociálnej poisťovne zaplatiť dlh a penále za predchádzajúce roky, ktoré nemal zaplatené a tie zaplatil do 9 mesiaca 2012. v 11/2012 si otvoril živnosť nanovo a za toto obdobie ide preukázateľnými výdavkami lebo si zobral dotáciu. Ide mu toto zaplatené poistné do výdavkov v roku 2012?


2. prípad: SZČO ukončil živnosť 3.1.2013 no poistné za rok 2012 na sociálnu zaplatil 2.1.2013 - môže si uplatniť toto zaplatené poistné v roku 2012 alebo musí ísť do roku 2013?
a ešte ako sa mu bude vypočítavať poistné na soc.p. a všzp počíta sa za celý mesiac alebo aj začatý?
ďakujem veľmi pekne
1. dlžne poistné ano, penále nie sú VOZD - úhradu treba v peň.denníku rozdeliť.
2. nie - zaplatené poistné je VOZD roku 2013.
kolett
06.03.13,08:36
Pekný deň

Mám otázku na DP typ:B a to.....

Okrem príjmov zo závislej činnosti mám aj príjem podľa § 8 zákona aj som zapísala do tabuľky č.3 , riadok 2.

Výdavky nemám. Kde to mám zapísať ďalej, poučenie mi nepomohlo.

Ďakujem
veronikasad
06.03.13,08:36
Pekný deň

Mám otázku na DP typ:B a to.....

Okrem príjmov zo závislej činnosti mám aj príjem podľa § 8 zákona aj som zapísala do tabuľky č.3 , riadok 2.

Výdavky nemám. Kde to mám zapísať ďalej, poučenie mi nepomohlo.

Ďakujem
Robíš DP ručne ?
kolett
06.03.13,08:46
Ahoj Veronika , robím ručne na tlačivo
veronikasad
06.03.13,08:55
Ahoj Veronika , robím ručne na tlačivo
skús si stiahnuť z KROS-u bezplatný SW na vyplňanie DP. Pri príjmoch z § 8 je problém aj so správnym vyplnením NČZD.
kolett
06.03.13,09:02
Veronika ..

jedná sa len o príjem 500 EUR, výdavky O, takže strana 7 ZD/ riadok 58/ 500 EUR ....a ďalej kde to mám zapísať a pripočítať k príjmu zo záv. činnosti
veronikasad
06.03.13,09:06
Veronika ..

jedná sa len o príjem 500 EUR, výdavky O, takže strana 7 ZD/ riadok 58/ 500 EUR ....a ďalej kde to mám zapísať a pripočítať k príjmu zo záv. činnosti
do r.72, súčtového riadku 74, ten sa ti prenesie do r. 76. Problém budeš mať s NČZD. Ovela jednoduchšie to vyplníš v Krose.
SilMar Group
06.03.13,09:22
Treba si vypýtať potvrdenie z DÚ v Čechách

Ďakujem za info. A treba to potvrdenie, aj keď v ČR neplatil žiadnu daň, takže nebudem mať čo započítať a tu odvediem celú daň?
kolett
06.03.13,09:27
Veronika
ďakujem za príspevok, takže som zapísala na riadok 71 : 500 EUR a na riadok 74 : 500 EUR
ďalej som pripočítala k príjmu zo závislej činnosti riadok 76.

NČZD je 3644,74 EUR.




Ten KROS-ky program saˇmi nepodarilo stiahnúť!
Laguna13
06.03.13,10:27
Ja sa chcem opýtať, že ak je firma v strate (SZČO), či treba ešte aj znižovať základ dane o nezdaniteľnú časť ZD na daňovníka. Z minulosti som sa stretla s tým, že sa doporučovalo znižovať. Mne sa to zdá zbytočné. V diskusiách som o tom nič nenašla.
chudaska
06.03.13,17:40
podla mna je to jedno, danovy zaklad bude aj tak 0,00 a dan 0
kolett
07.03.13,08:53
Pekný deň

Včera sme nedokončili Veronika


Ako mám ďalej postupovať ?
kolett
07.03.13,09:40
Pomôže mi niekto:confused:
kubex
07.03.13,09:40
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, keď vediem ju,tak v odd. VI, pod tabuľkou nezaškrtávam nič?
kn-alka
07.03.13,09:46
nič nezaškrtávaš, políčka necháš prázdne
kn-alka
07.03.13,09:47
Kolett, stiahni si zo stránky www.drsr.sk aplikáciu e-dane, tam ti tlačivo pekne vyplní a vypočíta.
mirka134
07.03.13,16:34
Ahojte chcela by som vás poprosiť
SZČO si v apríli 2011 zrušil živnosť a odvtedy bol samoplatiteľom platil v roku 2012/1,2,3 mesiaci odvody do VŠZP a od 1.4.2012 si otvoril živnosť a chcem mu urobiť daňové priznanie paušálom - môžem mu do poistného dať toto poistné aj ked vtedy nebol živnostníkom?
veľmi ďakujem
veronikasad
07.03.13,17:24
Ahojte chcela by som vás poprosiť
SZČO si v apríli 2011 zrušil živnosť a odvtedy bol samoplatiteľom platil v roku 2012/1,2,3 mesiaci odvody do VŠZP a od 1.4.2012 si otvoril živnosť a chcem mu urobiť daňové priznanie paušálom - môžem mu do poistného dať toto poistné aj ked vtedy nebol živnostníkom?
veľmi ďakujem
nie, poistenie samoplatitela počas prerušenej živnosti nie je VOZD.
skromny
08.03.13,10:11
Dobry den prajem,

som sa snazil si to tu preluskat cele dozadu a nasiel som tu dve protichodne verzie riesenia mojho problemu, preto sa skusim spytat "aj ja"

situacia:
prenajom bytu na SK + praca v UK

otazka:
treba sa spoliehat na eDane ktore sa mi snazia odratat nzcd alebo to robit podla "rozumu" a si ju neodpocitat?

konkretne cisla:
r.34 8543.34 (prijem v UK)
r.36 8543.34
r.45 2620 (prijem prenajmu 3120-500)
r.46 1048 (40% z 3120 * 2620/3120)
r.47 1572
r.52 1572
r.67 8543.34
r.71 8543.34
r.72 1572.00
r.74 1572.00
r.76 8543.34
r.77 3644.74 --> cislo ktore mi tam dohadzuje eDane
r.79 3644.74
r.80 4898.60
r.81 6470.60
r.82 1229.41
r.83 8543.34
r.84 0
r.85 0
r.91 0
r.95 0
r.97 0

popripade, ak budem ignorovat chybu ktoru mi hlasia eDane tak koniec vyzera nasledovne:
r.77 0 --> natvrdo dosadena nula
r.79 0
r.80 8543.34
r.81 10115.34
r.82 1921.91
r.83 8543.34
r.84 1572.00
r.85 298.68
r.91 298.68
r.95 298.68
r.97 298.68

ktora varianta (v pripade teda ze mam aspon vypocty a ostatne dosadzovania spravne) je teda platna, aktualna a spravna?

za odpoved vopred dakujem
zlatka.b
08.03.13,10:32
lúskam staršie príspevky ale nevidím odpoveď na moje otázky. Prosím o pomoc.
FO daňové priznanie 2011 typ B - závislá činnosť, príjem a výdavky živnosť 0,-, príjem podľa § 8 - predaj cenných papierov.

09/2012 - doplatok zdravotného poistenia za príjem podľa §8 2200,- eur

DP FO B za rok 2012
závislá činnosť
SZČO - živnosť príjem 0,-, výdavky na preddavky na ZP podľa príjmu z roku 2010 = strata zo živnosti
iný príjem nie je.
Ako si môže FO uplatniť zaplatené zdravotné poistenie z ročného zúčtovania ZP za rok 2011 v sume 2200,- eur ?
tompet
08.03.13,11:45
lúskam staršie príspevky ale nevidím odpoveď na moje otázky. Prosím o pomoc.
FO daňové priznanie 2011 typ B - závislá činnosť, príjem a výdavky živnosť 0,-, príjem podľa § 8 - predaj cenných papierov.

09/2012 - doplatok zdravotného poistenia za príjem podľa §8 2200,- eur

DP FO B za rok 2012
závislá činnosť
SZČO - živnosť príjem 0,-, výdavky na preddavky na ZP podľa príjmu z roku 2010 = strata zo živnosti
iný príjem nie je.
Ako si môže FO uplatniť zaplatené zdravotné poistenie z ročného zúčtovania ZP za rok 2011 v sume 2200,- eur ?

Podaním dodatočného DP za rok 2011. Zaplatené ZP uvedieš ako výdavok k danému príjmu.
Vyjde ti nižší ZD a tým preplatok na dani, ktorú ti vrátia. Následne ZP zisti na základe DDP, že si mala iný základ dane a budeš mať preplatok aj tam.
Toto už nepatrí len tebe ale všetkým na zamyslenie a pobavenie:
Od tejto chvíle už s DDP nepokračuj lebo v tejto chvíli sa začína slovenské Perpetuum mobile :
Keďže budeš mať preplatok na ZP tak by si mala vlastne dať ďalšie DDP pretože si naozaj nezaplatila toľko ZP koľko si uviedla v DP. Potom by sa ti zvýšil ZD a mala by si doplatiť daň. Ale ZP zisti, že si znova mala vyšší ZD a budeš mať nedoplatok ... a tak by to malo pokračovať až kým sa nedopracuješ blízko k nule. ??
Ale opakujem ty dáš iba to prvé DDP a končíš, lebo to je pre teba najvýhodnejšie.
tibor1000
08.03.13,11:53
Zdravím,môzem sa prosím uzistiť-na 3.strane DP píšem skutočne zaplatené odvody od 1.1. do 31.12.2012,aj ked su to nedoplatky za stare roky
a na 12 str.písem iba odvody za rok 2012-ale len tie ktore som zaplatil do 31.12.2012,ci az do terminu na podanie DP?
dakujem vopred moc
vicktor
08.03.13,12:26
čo konkrétne riešiš ?

Teraz riesim toto: http://www.porada.sk/t211811-zahranicny-prijem-nezdaneny.html (prispevok 7)

Kto vie, nech prosim odpovie.
zlatka.b
08.03.13,12:48
Podaním dodatočného DP za rok 2011. Zaplatené ZP uvedieš ako výdavok k danému príjmu.
Vyjde ti nižší ZD a tým preplatok na dani, ktorú ti vrátia. Následne ZP zisti na základe DDP, že si mala iný základ dane a budeš mať preplatok aj tam.
Toto už nepatrí len tebe ale všetkým na zamyslenie a pobavenie:
Od tejto chvíle už s DDP nepokračuj lebo v tejto chvíli sa začína slovenské Perpetuum mobile :
Keďže budeš mať preplatok na ZP tak by si mala vlastne dať ďalšie DDP pretože si naozaj nezaplatila toľko ZP koľko si uviedla v DP. Potom by sa ti zvýšil ZD a mala by si doplatiť daň. Ale ZP zisti, že si znova mala vyšší ZD a budeš mať nedoplatok ... a tak by to malo pokračovať až kým sa nedopracuješ blízko k nule. ??
Ale opakujem ty dáš iba to prvé DDP a končíš, lebo to je pre teba najvýhodnejšie.

Napadla ma aj táto možnosť asi ako jediná správna, len mi je proti srsti podávať DDP za rok 2011, keď mám relatívne veľké príjmy zo závislej činnosti a v zásade je to jedna daň. Skôr by som predpokladala nejaký riadok v daňovom priznaní, v ktorom by sa od celkového základu dane odpočítali nedoplatky na ZP. Ale no to "múdre hlavy" neprišli. Lebo v zásade výsledok z ročného zúčtovania ZP pri súbehu viacerých zdrojov príjmov sa ani nedá rozpočítať, ku ktorému príjmu sa aká suma vzťahuje. Napr. v mojom konkrétnom prípade doplácal na ZP za §8 sumu ZP cca 2600 eur, ale zároveň mal preplatok na závislej činnosti a výsledok bol 2200,-. Po prepočte max.koeficientu mal aj zamestnávateľ preplatok.
tibor1000
08.03.13,13:14
Prosím Vás o pomoc-ked má občan príjmy z prenájmu podla §6 odst.3 a platí zdravotné a sociálne odvody,tieto uvádza pod tabuľku 1 na str. 3 DP typ B? lebo tu je uvedené ze iba odvody podla §6 odst. 1 a 2
a na str.12 ich má tiez uviest?
dakujem pekne
Negoti
08.03.13,13:17
Prosím Vás o pomoc-ked má občan príjmy z prenájmu podla §6 odst.3 a platí zdravotné a sociálne odvody,tieto uvádza pod tabuľku 1 na str. 3 DP typ B? lebo tu je uvedené ze iba odvody podla §6 odst. 1 a 2
a na str.12 ich má tiez uviest?
dakujem pekne
nevzniká mu povinnosť i keby chcel- neplatí, t.j. nevypĺňa ani tbl. na str. 3 a ani na str. 12
maad
08.03.13,13:23
Poprosím o radu chcem vyplniť DP FO typ B, účtujem v podvojnom účtovníctve jedná sa o podnikateľa ktorý má maličký obchod s potravinami. A chcem sa spýta v DP r. 41 a r. 42 mám tieto riadky nechať prázdne ak nemám nič čo by zvyšovalo alebo znižovalo základ dane?? Má len pripísané úroky v banke za vedenie účtu. Nič iné tam nemá... mám zapísať len túto položku???
Negoti
08.03.13,13:25
Poprosím o radu chcem vyplniť DP FO typ B, účtujem v podvojnom účtovníctve jedná sa o podnikateľa ktorý má maličký obchod s potravinami. A chcem sa spýta v DP r. 41 a r. 42 mám tieto riadky nechať prázdne ak nemám nič čo by zvyšovalo alebo znižovalo základ dane?? Má len pripísané úroky v banke za vedenie účtu. Nič iné tam nemá... mám zapísať len túto položku???

kde začínaš pri vyplňaní DP typ B ?
maad
08.03.13,13:27
Má len príjmy z podnikania nič iné.
ingak
08.03.13,13:46
v danovom priznani typ B sa uz neuvadza pocet mesiacov podnikania? nenasla som to.
maad
08.03.13,13:50
Poprosím o radu chcem vyplniť DP FO typ B, účtujem v podvojnom účtovníctve jedná sa o podnikateľa ktorý má maličký obchod s potravinami. A chcem sa spýtať v DP r. 41 a r. 42 mám tieto riadky nechať prázdne ak nemám nič čo by zvyšovalo alebo znižovalo základ dane?? Má len pripísané úroky v banke za vedenie účtu. Nič iné tam nemá... mám zapísať len túto položku??? Nemá žiadne iné príjmy iba príjmy zo živnosti. Nie som si istá tak preto sa pýtam, keď nemám žiadnu položku ktorá by zvýšila či znížila ZD opakujem má len pripísané úroky v banke za vedenie účtu.
Aljok
08.03.13,15:15
Zo stránky Finančnej správy :

08.03.2013
Informácia k správnemu vypĺňaniu údajov na účely sociálneho a zdravotného poistenia Údaje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia uvedené na strane 12 daňového priznania k dani z príjmov typu B za zdaňovacie obdobie 2012 vypĺňa každý daňovník, ktorý v roku 2012 dosiahol

- príjmy z osobnej asistencie na základe uzatvorenej zmluvy o jej výkone v súlade s § 20 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003 vyplatené v roku 2012,
- príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje ako daňový výdavok povinne platené poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

Riadok 09:
Na riadku 09 na strane 12 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, o ktoré si znížil základ dane v danom roku, t.j. platby poistného za 12 kalendárnych mesiacov uhradené od januára do decembra 2012 bez zaplatených nedoplatkov za predchádzajúce obdobia a bez zaplateného zahraničného poistenia. To znamená, že do celkovej sumy poistného sa zahrňuje aj platba poistného za december 2011 uhradená v januári 2012.
Upozornenie: Platba poistného za december 2012 zaplatená v januári 2013 sa do úhrnu poistného nezahrnie.

Riadok 10:
Na riadku 10 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza iba preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby preddavkov uhradené v januári 2012 až decembri 2012, o ktoré si znížil základ dane v danom roku, a to bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poistenia z predchádzajúcich rokov a zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadku sa uvedie aj platba preddavku na zdravotné poistenie za december 2011 uhradená v januári 2012.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2012 uhradená v januári roku 2013 sa do tohto riadku nezahrnie.
Marína
08.03.13,16:31
Je 8. marec, to takto "po lopate" nebolo toho, kto by to aj bez individuálnych dopytov zverejnil? Hlavná vec, že sa tým celé týždne zaoberá pomaly pol Slovenska. Ešte mali uviesť čo s prípadnými uhradenými preplatkami z RZZP a bolo by to dokonalé, aj keď majú mínus 50% bodov za termín, kedy to uverejnili.
tompet
08.03.13,20:37
Konečne sa to vyriešilo, ale poviem vám mňa to vôbec netrápilo. Dokonca ma to už nebavilo, že sa to tu donekonečna rieši. To bola pre mňa absolútne nepodstatná vec na daňovom priznaní.
Urobil som Béčok doteraz viac ako 25. Myslíte, že mám čas čakať na nejaké vyhlásenia nejakých kvázi analytikov? A tak je to so všetkým. My potrebujeme robiť a vyriešiť veci hneď, alebo aspoň na počkanie. Ja si nemôžem dovoliť doklady odložiť a čakať kým sa niekto vyjadrí.
Nič svetoborné si o sebe nemyslím, som iba taký malý provinčný ekonómček, ale to neznamená, že všetci ktorí robia na úradoch a či je to v Bystrici alebo Blave sú zákonite múdrejší. A všetko čo povedia je písmo sväté. Tak sa nepodceňujte ani vy. Nie sú o nič múdrejší ako vy.
Takže stále platí - získam dostupné informácie,naštudujem, prekonzultujem a rozhodnem sa. Sám. A v reálnom čase. A nepotrebujem na to povolenie od niekoho zhora.
Ináč ako riešim str.12 som písal zhruba pred mesiacom.
ingak
08.03.13,21:07
pri vypocte preddavkov predsa potrebuju vediet kolko mesiacov sa podnika. Nikde do danoveho sa to neuvadza?


v danovom priznani typ B sa uz neuvadza pocet mesiacov podnikania? nenasla som to.
beroun
09.03.13,11:00
Počet mesiacov podnikania si dokáže hocikto zistiť aj z Internetu - www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk). Okrem toho sa tiež začiatok podnikania oznamuje ZP aj iným spôsobom.
Tweety
09.03.13,11:01
pri vypocte preddavkov predsa potrebuju vediet kolko mesiacov sa podnika. Nikde do danoveho sa to neuvadza?
NIe, neuvádza.
slnenko
09.03.13,12:01
Milí poraďaci,
vyplnila som výkaz o príjmoch a výdavkoch v celých eurách.vyplnujem danové priznanie B a tu mám uviesť príjmy a výdavky v celých eurách alebo z penažného denníka /aj v eurocentoch/ ????
Ďakujem za info.
Mila123
09.03.13,12:05
Milí poraďaci,
vyplnila som výkaz o príjmoch a výdavkoch v celých eurách.vyplnujem danové priznanie B a tu mám uviesť príjmy a výdavky v celých eurách alebo z penažného denníka /aj v eurocentoch/ ????
Ďakujem za info.

aj tie drobáky do DP
Tweety
09.03.13,12:06
Číselné údaje, vyjadrujúce peňažné sumy, sa v priznaní typu B uvádzajú v eurách, s presnosťou na eurocenty, so zaokrúhlením
podľa § 47 zákona.
slnenko
09.03.13,12:25
Číselné údaje, vyjadrujúce peňažné sumy, sa v priznaní typu B uvádzajú v eurách, s presnosťou na eurocenty, so zaokrúhlením
podľa § 47 zákona.

takže napr. príjmy v peň.denníku = 10.300,07 € takže takto to uvediem aj do DP???
Tweety
09.03.13,13:17
takže napr. príjmy v peň.denníku = 10.300,07 € takže takto to uvediem aj do DP???
ÁNo, tak.
nikituska
10.03.13,10:53
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Podnikateľ SZČO, nieje poberateľom starobného dôchodku, má manželku ktorá je poberateľkou starobného dôchodku od začiatku roka. Mohol by si svoje výdavky povýšiť tak, že by dal manželke Zmluvu o dielo na účtovnícke práce za rok 2012, suma by bola do 1/2 NČD, daň by nemala zrážanú žiadnu, aby si ona nemusela podávať daňové priznanie ? Okrem toho má ešte vyplácané dividendy z kupónovej privatizácie, takže o tie by sme jej dali nižší príjem zo Zmluvy o dielo, aby sme sa vmestili do 1/2 NČD. Poprosím oradu, či je to možné takto spraviť alebo je tam niečo nesprávne v mojom uvažovaní. Ďakujem
Antonia Jendrišáková
13.03.13,12:22
od januára 2012
Antonia Jendrišáková
13.03.13,12:54
čo keby si si to dala urobiť účtovníčke a neriešila jednotlivé položky tu
Antonia Jendrišáková
13.03.13,13:01
tak toto sa mi páči
Antonia Jendrišáková
13.03.13,13:04
zaujímava otázka
Antonia Jendrišáková
13.03.13,13:06
Na akom základe vykonávaš tieto práce pre SZČO ?
Antonia Jendrišáková
13.03.13,13:33
Ty podáš DP a požiadaš o vrátenie preplatku-uvedieš len odmenu, manžel na manželku uplatní 3644,74-Tvoja odmena a Tvoja PN
Prima73
14.03.13,07:06
aky je rozdiel medzi platenim odvodov pri nizkom prijme zo zivnosti, napr 4000 eur za rok (prvy rok podnikania) ked je iba SZCO a ak ma subeh SZCO a zamestnania ? V praci mu odvadzaju zdravotne odvody zo mzdy a z podnikania ma povinnost platit minimalne tych 55,02 eura (rok 2013 mam na mysli). Ak nebude platit preddavky, tak mu potom pride velky nedoplatok. Alebo ma subeh podnikania a zamestnania nejaku vyhodu, ulavu, nizsi odvod ZP?
kn-alka
14.03.13,07:12
Pri podnikaní popri zamestnaní nie sú žiadne úľavy. Zdrav.poistenie sa platí podľa skutočného príjmu. Nie je povinnosť platiť minimálne odvody, živnostník si MôŽE určiť sám výšku odvodov podľa vlastného uváženia. Ak nechce naraz platiť vysoké odvody, nech si určí nejakú čiastku, ktorú bude odvádzať mesačne, do zdrav.poi. však musí oznámiť na ich predvolenom tlačive.
Prípadný preplatok po vyúčtovaní zdravotná poisťovňa vráti, POZOR!! však vracia znížené o 19% zrážkovú daň, ktorú si nemôže živnostník od DÚ žiadať späť (t.j. zostane štátu).
tompet
14.03.13,10:59
Súhlasím s vyššie uvedeným príspevkom. Len dodávam, že ako "súbežník" nemusí platiť ako SZČO aj NIČ.
A tým pádom je to na individuálne posúdenie a bez predpokladaných čísel sa to nedá.
Ale ja osobne som alergický na štátnu daň vymeranú za to, že si platil skôr a viac ako si mal, takže radšej by som si odkladal peniaze do šuflíka/ak sa už bojím/ a zaplatil až pri RZ.
Katy a R
14.03.13,11:01
tak veru - načo by sme úverovali nejakú inštitúciu ...
eva.ch
14.03.13,19:57
Prosím Vás poraďte. Jedna moja klientka podnika v obore poradenskej cinnosti zdrav. zivotneho stylu. V ramci toho ma prijem z nejakych konzultacii a podobne. na to ma normalne zivnost. Zaroven pracuje pre firmu Herbalife a bola jej vyplatena provizia cca 50,-za to, ze niekto kto pracuje v herbalife pod nou, nieco sprostredkoval. Teraz chceme tento prijem zdanit ale akosi neviem zaradit, o aky prijem ide. Je tam len nejaka distribucna zmluva, kde v podstate nie je nic konkretne okrem osobnych udajov uvedene. Vie niekto poradit? Dakujem
kn-alka
15.03.13,05:07
DB typ B, VI oddiel, príjmy podľa §6, riadok 6 - z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním.... a môže si uplatniť aj 40% výdavky :)
šurka
15.03.13,07:02
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Objednal som si cez internet školenie, zaplatil som z účtu ako zálohu 199,00 EUR a školenie som absolvoval. Zálohovú faktúru mi nevystavili, ale dostal som faktúru, z ktorej bola odrátaná záloha a faktúra bola na 0,00 EUR. V JÚ by som mal nahodiť do záväzkov aj zálohovú aj vyúčtovaciu faktúru, ale tú prvú nemám. Poradíte mi prosím, ako to mám zaúčtovať? Ďakujem moc za vašu pomoc!!!
Tweety
15.03.13,07:03
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Objednal som si cez internet školenie, zaplatil som z účtu ako zálohu 199,00 EUR a školenie som absolvoval. Zálohovú faktúru mi nevystavili, ale dostal som faktúru, z ktorej bola odrátaná záloha a faktúra bola na 0,00 EUR. V JÚ by som mal nahodiť do záväzkov aj zálohovú aj vyúčtovaciu faktúru, ale tú prvú nemám. Poradíte mi prosím, ako to mám zaúčtovať? Ďakujem moc za vašu pomoc!!!
Prečo dupľuješ otázku?
šurka
15.03.13,07:17
Už sa to nestane, ospravedlňujem sa. Tweety, veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, ani som nedúfal, že tak rýchlo zareaguješ. Si super!!! Ešte raz vďaka.
šurka
15.03.13,07:30
Už sa to nestane, ospravedlňujem sa. Tweety, veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, ani som nedúfal, že tak rýchlo zareaguješ. Urobil som to tak, ale keď nahodím nulovú faktúru a vyrovnám ju zaplatenou zálohou z účtu, tak mi vyhodí mínusové záväzky. To je v poriadku? Ja si myslím, že nie je.
lejka
16.03.13,08:53
Nezahŕňajú sa tam slovenské štátne sociálne dávky, alebo aj tie zahraničné? Napríklad rodičovský príspevok poberaný z Čiech? Ten sa tam tiež neráta?
v.klcova
16.03.13,18:26
Zdravím vás pekne.
Spracovávam DP lekára-zamestnanca. Poradíte mi so zaradením príjmov do jednotlivých §?
Má nasledovné príjmy:
- príjem zo závislej činnosti - potvrdenie od zamestnávateľa (HPP) aj potvrdenie z DoVP - § 5
- príjem z DOHODY O VYKONANÍ PREDNÁŠKY - § 6 odst. 2. písm. a) ? - tu môžem uplatniť aj paušálne výdavky?
- príjem zo ZMLUVY o SPOLUPRÁCI - § 8 odst. 1 písm a) - môžem uplatniť oslobodenie do 500,- eur?
- príjem nepeňažný - potvrdenie od farma-firmy o úhrade ubytovania na seminári - § 8 odst. 1 písm. l) ?
- príjem zo ZMLUVY o PODPORE VZDELÁVANIA - farma firma uhradila registr.poplatok a ubytovanie - § 8 odst. 1 písm l)?
Zdravotné poistenie bude platiť z §6 aj §8?
Ďakujem za pomoc.
kajanakaja
17.03.13,16:00
Prosím Vás, SZČO má príjmy do 1822 EUR, ale je platcom DPH, je povinná podať DPB?
Ďakujem pekne
Tweety
17.03.13,16:10
Prosím Vás, SZČO má príjmy do 1822 EUR, ale je platcom DPH, je povinná podať DPB?
Ďakujem pekne
Platiteľ. neplatiteľ, pri DP k dani z príjmov nie je podstatné. Podstatné je to, či nemal v tomto prípade pri takom nízkom príjme stratu. Ak mal, má povinnosť podania.
veronikasad
17.03.13,16:11
Prosím Vás, SZČO má príjmy do 1822 EUR, ale je platcom DPH, je povinná podať DPB?
Ďakujem pekne
pre istotu - suma 1822€ je základ dane, alebo príjmy=tržby ?
monikago
17.03.13,16:35
prepáčte, toto je asi mimo témy ...

ďakujem veľmi pekne za vytvorenie tejto témy, moc mi pomohla pri vyplňaní tlačiva, v poznámkach som sa trochu stratila, ale tuto je to perfektne vysvetlené

ale som zhrozená z toho, ako zase živnostníci dopadli, keď už si ani stratu z podnikania nemôžu odpočítať od prenájmu nehnuteľnosti, z tohto mi jednoznačne vyplýva, že či je občan živnostník, dôchodca, mamička na materskej, tak či tak musí platiť aj za to málo, čo si môže privyrobiť prenájmom, chudák zostane vždy chudákom :(... som znechutená, som zvedavá čo si ešte vymyslia tento rok, aby nás zase riadne ošklbali
Mila123
17.03.13,16:43
prepáčte, toto je asi mimo témy ...

ďakujem veľmi pekne za vytvorenie tejto témy, moc mi pomohla pri vyplňaní tlačiva, v poznámkach som sa trochu stratila, ale tuto je to perfektne vysvetlené

ale som zhrozená z toho, ako zase živnostníci dopadli, keď už si ani stratu z podnikania nemôžu odpočítať od prenájmu nehnuteľnosti, z tohto mi jednoznačne vyplýva, že či je občan živnostník, dôchodca, mamička na materskej, tak či tak musí platiť aj za to málo, čo si môže privyrobiť prenájmom, chudák zostane vždy chudákom :(... som znechutená, som zvedavá čo si ešte vymyslia tento rok, aby nás zase riadne ošklbali
ja to zase až tak tragicky neberiem, chudák je ten, kto má viac nehnuteľností , kt. prenajíma???
nemyslím
kajanakaja
17.03.13,17:21
Veronika, sú to príjmy. Sú nízke, lebo podnikal len časť roka. Ďakujem
kajanakaja
17.03.13,17:26
Tweety, len teda celkom nerozumiem tomuto: Daňové priznanie má povinnosť podať aj daňovník, ktorý vykazuje stratu. Daňové priznanie je povinný podať každý, komu táto povinnosť vyplýva z osobitných predpisov (napr. zákon o dani z príjmov, zákon o DPH), alebo ten, koho na to správca dane vyzve


tu je link, odkiaľ som to skopírovala

http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/dan-prijmu/hranica-prijmov-ktorej-musi-podavat-danove-priznanie-2012/26543
Marína
17.03.13,17:52
Čítaj ZDP § 32 Daňové priznanie (http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#32)
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
kajanakaja
17.03.13,18:01
Čítala som, len ma pletie tá veta o platcovi DPH v článku, ktorý som pripojila. Prosím Vás, myslíte si, že by bolo vhodné poslať na DÚ nejaké oznámenie, že SZČO nevznikla povinnosť podať DP?
Marína
17.03.13,18:24
Rozhodujúci je zákon. Tiež v prísp. 585 ti to Majka(Tweety) uviedla a ďalší s ňou súhlasili. Ale ak chceš z článku, aj tam to máš uvedené. Citujem:
Daňové priznanie nie je povinný podať aj daňovník, ak má


okrem príjmov zo závislej činnosti len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, sú od dane oslobodené, alebo sa daň vyberá zrážkou a daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7,
len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (napr. prijaté pôžičky, úvery), zdaniteľné príjmy zahŕňané do základu dane v celkovej výške nepresahujúcej 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia a nevykazuje daňovú stratu.
kajanakaja
17.03.13,18:30
ok, ďakujem.
katinka0000
18.03.13,15:41
dobry den! ta posledna strana v danovom priznani "udaje na ucely soc. a zdrav. poistenia". manzel ma stavebnu firmu (klasicky zivnostnik). treba aby som mu tam vypisala, kolko zaplatil soc. a zdrav. poistovni? ved to sa pise v VI. oddiely.
veronikasad
18.03.13,15:43
dobry den! ta posledna strana v danovom priznani "udaje na ucely soc. a zdrav. poistenia". manzel ma stavebnu firmu (klasicky zivnostnik). treba aby som mu tam vypisala, kolko zaplatil soc. a zdrav. poistovni? ved to sa pise v VI. oddiely.
Treba - zo srandy tú stranu v DP nepridali.
katinka0000
18.03.13,15:45
nerozumiem, preco sa to vypisuje 2-krat.
katinka0000
18.03.13,15:47
je to vlastne poistne zaplatene este za december 2011 a konci to novembrom 2012, ktory platim v decembri 2012? pri zdravotnom aj socialnom myslim.
veronikasad
18.03.13,15:50
je to vlastne poistne zaplatene este za december 2011 a konci to novembrom 2012, ktory platim v decembri 2012? pri zdravotnom aj socialnom myslim.
Na str. 12 uvádzaš zaplatené poistné od 1.1.-31.12. kal.roka, za ktorý podávaš DP (bez nedoplatkov z RZZP). Keďže na str.3 uvádzaš aj nedoplatky z RZZP, tieto údaje nemusia byť zhodné.
Katy a R
18.03.13,15:54
nerozumiem, preco sa to vypisuje 2-krat.
- hore máš nadpis - že načo to je!;)
A poučenie na vyplnenie daňového priznania - str 6 ..
saoldase
18.03.13,17:28
Mozte mi poradit? V X. oddieli r. 76 mi vychadza suma 320 eur. Aku sumu mam vypisat v riadku 77 a 79 ? Dakujem
beatam
18.03.13,17:34
Mozte mi poradit? V X. oddieli r. 76 mi vychadza suma 320 eur. Aku sumu mam vypisat v riadku 77 a 79 ? Dakujem

77 - 3644,74
79 - 320,00 (maximálne do výšky základu dane na r. 76
saoldase
18.03.13,17:48
vdaka
katinka0000
18.03.13,17:57
takze pre pochopenie, aby som to zle nevypisala. na str. 3 uvadzam sumu, ktoru som skutocne v roku 2012 zaplatila na poistnom (soc.+zdr.), cize december 2011 az november 2012. a na str. 12 uvadzam to iste? poistne ma manzel zaplatene vzdy do 8. nasledujuceho kalen. mesiaca. este sa nestalo, ze by to nemal uhradene. ja som dala na str. 3 a aj na str. 12 tu istu sumu. plati min. odovody, cize zdr. vysla 569,44 a soc. 1348,33, pretoze za december 2011 mal uhradene poistne az v 01/2012 a za december 2012 ma uhradene poistne az v r. 2013
Leora
18.03.13,18:47
Dobrý deň,
riešim takýto problem a potrebovala by som poradiť. Daňovník má príjmy z poľnohospodárskej výroby- je SHR. Od júna si rozšíril živnosť o sprostredkovateľskú činnosť v oblasti služieb. Môžem činnosť s SHR zdaniť +dokladované výdavky, a sprostrekovateľskú činnosť + percentuálne výdavky, alebo to musím dať spolu? Vykaz PaV bude len z prijmu SHR?Vďaka za ochotu.
Mila123
18.03.13,18:49
Dobrý deň,
riešim takýto problem a potrebovala by som poradiť. Daňovník má príjmy z poľnohospodárskej výroby- je SHR. Od júna si rozšíril živnosť o sprostredkovateľskú činnosť v oblasti služieb. Môžem činnosť s SHR zdaniť +dokladované výdavky, a sprostrekovateľskú činnosť + percentuálne výdavky, alebo to musím dať spolu? Vykaz PaV bude len z prijmu SHR?Vďaka za ochotu.
takáto kombinácia už pár rokov nie je možná.....
už nie je možnosť
alohamercy
19.03.13,16:34
pripájam niečo z Draka (so súhlasom autora)

Závery z rokovania zástupcov MF SR, MPSVaR SR, MZ SR, Sociálnej poisťovne a VšZP za mojej prítomnosti dňa 1.3.2013 v priestoroch MF SR.

1. Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B sú potrebné na správnu aplikáciu § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov daň sa vyberá zrážkou ak ide o
poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Zdravotná poisťovňa pri vrátení preplatku z ročného zúčtovania získa informáciu, či si v príslušnom zdaňovacom období poistenec, ktorý je SZČO, znížil svoj príjem podľa § 6 o zaplatené poistné, z údajov na strane 12 DP FO typ B.

Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B tak nie sú potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie.

Na riadku 09 - „Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedú sumy poistného zaplateného v danom zdaňovacom období (v DP za rok 2012 teda počas roka 2012), za podmienky, že sa tohto zdaňovacieho obdobia týkajú, t.j. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012, bez prípadných nedoplatkov z predchádzajúcich zdaňovacích období.
Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky nazdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušnézdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma preddavkov (za rok 2012), ktorédaňovník SZČO preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňovépriznanie (teda počas roka 2012), t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovaniazdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcichrokov.

2. Na určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a zdravotné poistenie sú potrebné údaje uvedené v VI. oddieli DP FO typ B pod tabuľkou č. 1:

Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

Sociálna poisťovňa, resp. zdravotné poisťovne pri stanovení vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočítajú poistné uvedené v týchto dvoch riadkoch.

Pozor, v týchto dvoch riadkoch sa však uvádza aj poistné zaplatené v zahraničí, prípadne poistné dobrovoľne poistenej osoby, ak si ich daňovník uplatnil do výdavkov k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona.

V takom prípade sa odporúča, aby daňovník uviedol v XIV. oddiely (miesto pre osobitné záznamy) informáciu o výške poistného zaplateného v zahraničí, resp. poistného dobrovoľne poistenej osoby. Pri stanovení vymeriavacieho základu na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie sa k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočíta len suma povinného poistenia SZČO zaplateného do Sociálnej poisťovne, resp. do zdravotnej poisťovne na Slovensku.

Poznámka a prosba na záver:

Táto téma bude o pár dni vymazaná a nahradená novou - kvôli prehľadnosti a preto, aby informácie pôvodne uvedené v tejto téme nemýlili. Poprosím tých, čo do tejto témy prispeli, o porozumenie.

Zároveň Vás poprosím aby ste tento príspevok šírili ďalej, aby aj tí, čo nemajú prístup do DRAK-a vedeli, ako majú správne vyplniť DP FO typ B, ďakujem.

ak si v PV uplatním aj poistné, akú sumu potom uvediem na r. preukazateľne zaplatené poistné, keď v Rakúsku sa to platí spolu?
Z.E.Ú.S.
20.03.13,20:06
ahojte, chcem si overiť nasledujúcu situáciu: robím daňové priznanie - živnosť Rakúsko, príjmy zo závislej činnosti Slovensko (za rok 2012) živnosť len v Rakúsku. Vyplním teda do tabuľky príjmy zo živnosti v Rakúsku ( uplatním aj tak 40 % výdavky) + príjem zo zamestnania do príslušného riadku a následne dám tie príjmy z Rakúska "vonku" metódou vyňatia príjmu zo zahraničia a hotovo ? teda jednoducho povedané :) a ešte odvody zaplatené len v Rakúsku zahrniem do výdavkom a napíšem pod tabuľku ? ale už asi nie na poslednú stranu DP B kedze tam sa píšu len keby boli zaplatené zo živnosti na SK... je to správne ? ďakujem
zanetth
20.03.13,21:18
ahojte, chcem si overiť nasledujúcu situáciu: robím daňové priznanie - živnosť Rakúsko, príjmy zo závislej činnosti Slovensko (za rok 2012) živnosť len v Rakúsku. Vyplním teda do tabuľky príjmy zo živnosti v Rakúsku ( uplatním aj tak 40 % výdavky) + príjem zo zamestnania do príslušného riadku a následne dám tie príjmy z Rakúska "vonku" metódou vyňatia príjmu zo zahraničia a hotovo ? teda jednoducho povedané :) a ešte odvody zaplatené len v Rakúsku zahrniem do výdavkom a napíšem pod tabuľku ? ale už asi nie na poslednú stranu DP B kedze tam sa píšu len keby boli zaplatené zo živnosti na SK... je to správne ? ďakujem

Odvody zaplatené v Rakúsku do výdavkov nedávaj ani ich neuvádzaj pod tabuľkou, ani na poslednej strane, zbytočne to skomplikuješ. Uplatni len 40% paušálne výdavky pri príjmoch z rakúskej živnosti a potom tieto príjmy vyjmi v príslušnom riadku DP. V osobitných záznamoch uveď výšku zahraničných príjmov a to že boli dosiahnuté z rakúskej živnosti.
Z.E.Ú.S.
20.03.13,22:08
Odvody zaplatené v Rakúsku do výdavkov nedávaj ani ich neuvádzaj pod tabuľkou, ani na poslednej strane, zbytočne to skomplikuješ. Uplatni len 40% paušálne výdavky pri príjmoch z rakúskej živnosti a potom tieto príjmy vyjmi v príslušnom riadku DP. V osobitných záznamoch uveď výšku zahraničných príjmov a to že boli dosiahnuté z rakúskej živnosti.

ďakujem, a treba uviesť v tomto prípade SK NACE na DP ? kedže živnosť je len v rakúsku...
zanetth
21.03.13,07:20
ďakujem, a treba uviesť v tomto prípade SK NACE na DP ? kedže živnosť je len v rakúsku...

Áno, ja dávam 96.09.0
Zvalik
21.03.13,10:27
Ahoj Poraďáci. Chcem poprosiť o radu. Jedná sa o stranu 12 v DP a o zdravotné poistenie. SZČO zaplatil za rok 2012 poistné cca.600,- €, ale bol mu vrátený preplatok za rok 2011 v sume cca. 200,-€. Do riadku 10 mám dať teda sumu, ktorú zaplatil v roku 2012 alebo ten rozdiel čiže tých 400,-€ ? Ďakujem moc za radu. Mimi
ingak
21.03.13,21:32
DU:
Na riadku 10 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza iba preukázateľnezaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnejzárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby preddavkovuhradené v januári 2012 až decembri 2012, o ktoré si znížil základ dane v danomroku, a to bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poisteniaz predchádzajúcich rokov a zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadkusa uvedie aj platba preddavku na zdravotné poistenie za december 2011 uhradená v januári2012.

Upozornenie

:

Platba preddavku za december 2012 uhradená v januári roku 2013 sa do tohto
riadku nezahrnie.

Uviedla by som len platby za r. 2012, cize bez preplatku zo starsieho obdobia.
lipanek
22.03.13,04:19
Plati aj tento rok, ze dan do vysky 3,32 eur sa platit nemusi? Na riadku 110, "dan na uhradu" sa potom uvadza nula?
chudaska
22.03.13,08:20
ahojte, mam tu taku jednu SZCO, ktora ma cajovnu, ale v novembri a decembri prevadzkovala 2 cajovne, tu jednu dokoncila do konca roka, potom ju previedla na druheho majitela a tu jednu si nechala...na kazdej ma samozrejme svoju reg. pokladnu...mam na kazdu prevadzku osve urobit uctovnictvo? alebo to mozem naratat vsetko spolu v jednom JU? podnika pod jednym ICO a DIC samozrejme,tak si myslim,ze to mozem pocitat vsetko spolu, kazda prevadzka ale ma urobenu svoju inventuru !
veronikasad
22.03.13,08:22
ahojte, mam tu taku jednu SZCO, ktora ma cajovnu, ale v novembri a decembri prevadzkovala 2 cajovne, tu jednu dokoncila do konca roka, potom ju previedla na druheho majitela a tu jednu si nechala...na kazdej ma samozrejme svoju reg. pokladnu...mam na kazdu prevadzku osve urobit uctovnictvo? alebo to mozem naratat vsetko spolu v jednom JU? podnika pod jednym ICO a DIC samozrejme,tak si myslim,ze to mozem pocitat vsetko spolu, kazda prevadzka ale ma urobenu svoju inventuru !
Robíš len jedno účtovníctvo a jedno DP. Ak chce mať SZČo prehľad o činnosti jednotlivých prevádzok, použi účtovanie cez strediská
chudaska
22.03.13,08:42
dakujem za radu...a da sa to aj v Alfe, este som taku SZCO nemala
Replasťačka
22.03.13,08:43
Prosím Vás o radu. SZČO mi dala na zaúčtovanie krátkodobý hmotný majetok (je do 1700,00 Eur, zariadenie prevádzky - regály, montovaný sklad z dreva a plastu a pod. ) , viem, že ho zaúčtujem do spotreby a vediem OE. Ten majetok kúpila na základe kúpno-predajnej zmluvy od súkromných osôb , teda tie zmluvy sú tri a každá na sumu cca 1450 Eur.
Je takýto výdavok v poriadku ? Dá sa takýto nákup odôvodniť tým, že ho kúpil lacnejšie, než by ho kúpil na daňový doklad ?
Replasťačka
22.03.13,08:52
Prosím, odpovie mi niekto? Dosť ma to súri, potrebujem ich doúčtovať do r. 2012. Veľmi ďakujem za každý názor.
zanetth
22.03.13,11:39
Prosím Vás o radu. SZČO mi dala na zaúčtovanie krátkodobý hmotný majetok (je do 1700,00 Eur, zariadenie prevádzky - regály, montovaný sklad z dreva a plastu a pod. ) , viem, že ho zaúčtujem do spotreby a vediem OE. Ten majetok kúpila na základe kúpno-predajnej zmluvy od súkromných osôb , teda tie zmluvy sú tri a každá na sumu cca 1450 Eur.
Je takýto výdavok v poriadku ? Dá sa takýto nákup odôvodniť tým, že ho kúpil lacnejšie, než by ho kúpil na daňový doklad ?

Ak má kúpno-predajnú zmluvu je to ok. Ak to platil v hotovosti treba vystaviť k tomu výdavkový pokladničný doklad podpísaný aj príjemcom.
Replasťačka
22.03.13,11:44
Ak má kúpno-predajnú zmluvu je to ok. Ak to platil v hotovosti treba vystaviť k tomu výdavkový pokladničný doklad podpísaný aj príjemcom.

Ďakujem.
Replasťačka
22.03.13,12:58
je to ten druhý prípad.
estotebened
22.03.13,16:14
Dobry den,

prosim o radu, neviem si sam rady. V roku 2012 som predal byt. Kde to mam v DP uviest?
dakujem
Mila123
22.03.13,16:20
Dobry den,

prosim o radu, neviem si sam rady. V roku 2012 som predal byt. Kde to mam v DP uviest?
dakujem
§ 8/1/b ZDP, riadok 2 na str. 6, oddielu VIII
estotebened
22.03.13,16:31
Dakujem Vam krasne.Nuz a to mam teda napisat do PRIJMY cenu za ktoru som ho predal a do VYDAVKY cenu za ktoru som ho kupil? a co ked som ho kupoval este v Slov. korunach? mam to prepocitat na eura? A priratat k tomu vydavky na opravy?

dakuem
Mila123
22.03.13,16:35
Dakujem Vam krasne.Nuz a to mam teda napisat do PRIJMY cenu za ktoru som ho predal a do VYDAVKY cenu za ktoru som ho kupil? a co ked som ho kupoval este v Slov. korunach? mam to prepocitat na eura? A priratat k tomu vydavky na opravy?

dakujem

áno, musíš ho zdaňovať? kedy si ho kúpil, ? a predal ?
Mila123
22.03.13,16:35
DP typ B zabudla som napísať....
estotebened
22.03.13,16:39
Kupil som ho v decembri 2008 a predal v januari 2012. A trvaly pobyt som ta nemal. A ake potom prilohy k tomu DP treba dat?
Mila123
22.03.13,16:44
Kupil som ho v decembri 2008 a predal v januari 2012. A trvaly pobyt som ta nemal. A ake potom prilohy k tomu DP treba dat?

si aj zamestnaný? ak áno, tak príjem zo zamestnania...
DB je? ak cez zamestnanie, tak nič neprikladáš....
estotebened
22.03.13,17:33
nuz a to mam len napisat ze za 54 OOO som predal byt a vdavky boli 54 000 ( cena za ktoru som kupil plus investicie prerabania ) a nic im k tomu nedavat a len to napisat a dom v sufliku setko uschovavat?
alohamercy
22.03.13,17:46
pri príjmoch z Rakúska na r. 83 uvediem príjem, ktorý je na uvedený ako príjem zo živnosti v oddieli VI resp. na r. 37 (11 758,52) alebo ho znížim o zaplatené poistné (11758,52-925,36 = 10833,16)?
Hutnik
23.03.13,10:56
Potrebujem radu - rezident SR, ktorý má živnosť v Anglicku, na slovensku nemá žiadny príjem. Pri podaní DP za rok 2012 použije metódu zápočtu alebo vyňatia? A má nárok na daňový bonus? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď - začala som čítať ti odpovede ale strácam sa v nich. Ešte raz vďaka.
ego.mc
23.03.13,11:07
Podľa zmluvy č. 89/1992 o zamedzení dvojitého zdanenia by ste mali použiť metódu zápočtu. vyňatia.
Má nárok na daňový bonus.
zanetth
23.03.13,11:20
Podľa zmluvy č. 89/1992 o zamedzení dvojitého zdanenia by ste mali použiť metódu zápočtu.
Má nárok na daňový bonus.

Prečo? Veď s Anglickom máme uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou vyňatia príjmov viď http://www.finance.sk/dane/informacie/prijmy-zo-zahranicia/zamedzenie-dvojiteho-zdanenia/ - Veľká Británia. Ale zmluvu som nečítala takže preto sa pýtam.
Roman2908
23.03.13,12:03
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako mám zaznačiť Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné k zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie a takisto Preukázateľne zaplatené preddavky na
sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné k zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie keď je utvorené združenie s percentuálnym podielom dvoch fyzických osôb. Ďakujem za pomoc
zanetth
23.03.13,12:22
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako mám zaznačiť Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné k zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie a takisto Preukázateľne zaplatené preddavky na
sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné k zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie keď je utvorené združenie s percentuálnym podielom dvoch fyzických osôb. Ďakujem za pomoc


To akože chcete podávať jedno spoločné DP za združenie fyzických osôb? Lebo inak som nepochopila otázku.

Združenie vznikne uzavretím zmluvy o združení, pričom toto združenie nemá právnu subjektivitu, čo v konečnom dôsledku znamená, že združenie sa nikde neregistruje, nemôže byť zamestnávateľom, nie je účtovnou jednotkou (nevedie účtovníctvo),nie je daňovníkom (neplatí dane). Tento status a povinnosti majú jednotliví účastníci združenia.
Z hľadiska daňového a účtovného sa takéto spoločné podnikanie posudzuje rovnako ako individuálne podnikanie jednotlivých fyzických osôb. Výnimky sa uplatňujú hlavne pri dani z pridanej hodnoty v súvislosti s registráciou účastníkov združenia za
platiteľov dane.

Z uvedeného vyplýva, že obidvaja účastníci združenia podávajú DP za seba ako dve samostatné fyzické osoby.
Roman2908
23.03.13,12:31
Ďakujem za odpoveď podávam dve daňové priznania ako dve fyzické osoby, delia sa percetuálne 60 a 40% a to je ten problém ako rozdeliť socialne a zdravotné predavky aby mi sedel aj výkaz o príjmoch a výdajoch aj daňové
Roman2908
23.03.13,12:32
Ďakujem za odpoveď podávam dve daňové priznania ako dve fyzické osoby, delia sa percetuálne 60 a 40% a to je ten problém ako rozdeliť socialne a zdravotné predavky aby mi sedel aj výkaz o príjmoch a výdajoch aj daňové
zanetth
23.03.13,12:42
Poistné na zdravotné poistenie a poistné do Sociálnej poisťovne za účastníkov združenia sú výlučne výdavkami jednotlivých účastníkov. Preto najjednoduchšie sa javí taký postup, že platby do poisťovní si bude vykonávať samostatne každý účastník sám a každý osobitne si ich bude účtovať vo svojom peňažnom denníku. To znamená, že v peňažnom denníku určenom pre združenie sa o týchto výdavkoch neúčtuje.
Roman2908
23.03.13,12:49
A keď tieto výdavky sú už zahrnuté v peňažnom denníku pre združenie?
zanetth
23.03.13,12:54
A keď tieto výdavky sú už zahrnuté v peňažnom denníku pre združenie?

A preddavky do SP a ZP boli platené zo spoločného účtu združenia (ak teda taký máte)?
Roman2908
23.03.13,13:03
Ano boli platené zo spoločného účtu
zanetth
23.03.13,13:24
Ano boli platené zo spoločného účtu

Zákon o účtovníctve a ani postupy účtovania neupravujú spôsob účtovania pri spoločnom podnikaní formou združenia. V praxi sa preto väčšinou používa taký spôsob, že za združenie sa vedie osobitné účtovníctvo (akoby združenie bolo účtovnou jednotkou) a na konci roka sa všetky sumárne údaje z peňažného denníka (prípadne z ostatných účtovných kníh) rozdelia medzi účastníkov združenia podľa príslušného pomeru. Každý účastník združenia si príslušný podiel zahŕňa do svojho účtovníctva.

Čiže k DP sa nebudú prikladať výkazy urobené na základe účtovníctva združenia, ale výkazy vyplnené na základe účtovníctva jednotlivých účastníkov. (z účt. združenia sa v príslušnom pomere na konci účt. obdobia preúčtujú jednotlivé príjmy a výdavky, v tomto prípade budú preúčtované aj odvody ale nie v pomere ale v skutočne zaplatenej výške za jednotlivých účastníkov združenia).

Preštuduj si komplexný príklad priložený v prílohe.
Hutnik
23.03.13,17:33
Tak teraz som jasná. :-) Započet? Vyňatie? Prosím poradiť!!!!
Sylvinka08
23.03.13,17:41
DU:
Na riadku 10 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza iba preukázateľnezaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnejzárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby preddavkovuhradené v januári 2012 až decembri 2012, o ktoré si znížil základ dane v danomroku, a to bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poisteniaz predchádzajúcich rokov a zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadkusa uvedie aj platba preddavku na zdravotné poistenie za december 2011 uhradená v januári2012.

Upozornenie

:

Platba preddavku za december 2012 uhradená v januári roku 2013 sa do tohto
riadku nezahrnie.

Uviedla by som len platby za r. 2012, cize bez preplatku zo starsieho obdobia.


čo v prípade, keď platbu za december 2012 uhradil už v decembri.
monikago
23.03.13,17:47
Chcem sa spýtať, aký máte názor na Čestné prehlásenie na DÚ, o tom, že daňovník nepresiahol svoje príjmy nad hranicu 1822 Eur. napísať, či nenapísať. ďakujem za odpovede.
Mila123
23.03.13,17:48
Chcem sa spýtať, aký máte názor na Čestné prehlásenie na DÚ, o tom, že daňovník nepresiahol svoje príjmy nad hranicu 1822 Eur. napísať, či nenapísať. ďakujem za odpovede.
u nás na našom DU ti ani také prehlásenie neprevezmú.....
monikago
23.03.13,17:55
pýtam sa len preto, lebo sused má hlavu v smútku, že čo bude, keď teda nemusí DP podávať, a je z toho nervózny, tak som mu navrhla, aby mal pokoj v duši, nech si napíše čestné prehlásenie a priloží k nemu tabuľku z príjmami a výdavkami, ale Mila123, keď píšeš, že u Vás ich ani nepreberajú, tak je to asi zbytočné ...
ego.mc
24.03.13,18:42
Vyňatie
roderio
24.03.13,18:50
Dobrý deň, chcem sa spýtať je potrebné dokladať výkazy o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku k DP v prípade paušálnych výdavkoch.ďakujem
zanetth
24.03.13,18:52
Dobrý deň, chcem sa spýtať je potrebné dokladať výkazy o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku k DP v prípade paušálnych výdavkoch.ďakujem

Nie
Mila123
24.03.13,18:52
Dobrý deň, chcem sa spýtať je potrebné dokladať výkazy o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku k DP v prípade paušálnych výdavkoch.ďakujem
nie, neprekladáš,
Katy a R
24.03.13,18:55
u nás na našom DU ti ani také prehlásenie neprevezmú.....
a toto by ma veru zaujímalo, že prečo? A či si to aj môžu dovoliť:confused:
- teda mám na mysli skôr "Oznámenie" (nie čestné prehlásenie).
Mila123
24.03.13,18:56
a toto by ma veru zaujímalo, že prečo? A či si to aj môžu dovoliť:confused:
- teda mám na mysli skôr "Oznámenie" (nie čestné prehlásenie).
vraj zbytočný papier.....
ktorý musia označiť, skladovať.....
Hutnik
25.03.13,09:30
ďakujem veľmi pekne
maad
25.03.13,11:01
Prosím o radu. Vyplňujem DP typu B. Účtovala som v sústave podvojného účtovníctva.Podnikateľ mal príjmy len zo živnosti, žiadne iné príjmy nemá. Hospodársky výsledok mi vyšla strata, aj min r. bola vykázaná strata. A teraz nie som si istá ktoré riadky v DP vypíšem??? Začnem vypisovať v tab. č. 1 preukázateľne zaplatené výdavky na poistné SP a ZP. r. 41 a r.42 tieto riadky budem mať prázdne pretože nemám náklady a výnosy nepodliehajúce dani.Potom r. 49.(tu napíšem stratu). Len tieto riadky sa vypíšu??? PROSÍM PORAĎTE!!!

Prosím mám len tieto riady vyplniť??? Keďže sa účtuje v sústave PÚ v poučení sa píše že tabuľka 1 sa nevyplňuje aj sa účtuje v PÚ. Ale potom v DP nie je nič iba hosp. výsledok. Môže to tak byť?????????Potrebujem to čo najskôr ukončiť prosíííím???
maad
25.03.13,11:40
Prosím o radu. Vyplňujem DP typu B. Účtovala som v sústave podvojného účtovníctva.Podnikateľ mal príjmy len zo živnosti, žiadne iné príjmy nemá. Hospodársky výsledok mi vyšla strata, aj min r. bola vykázaná strata. A teraz nie som si istá ktoré riadky v DP vypíšem??? Začnem vypisovať v tab. č. 1 preukázateľne zaplatené výdavky na poistné SP a ZP. r. 41 a r.42 tieto riadky budem mať prázdne pretože nemám náklady a výnosy nepodliehajúce dani.Potom r. 49.(tu napíšem stratu). Len tieto riadky sa vypíšu??? PROSÍM PORAĎTE!!!

Prosím mám len tieto riady vyplniť??? Keďže sa účtuje v sústave PÚ v poučení sa píše že tabuľka 1 sa nevyplňuje aj sa účtuje v PÚ. Ale potom v DP nie je nič iba hosp. výsledok. Môže to tak byť?????????Potrebujem to čo najskôr ukončiť prosíííím???

Naozaj mi nik neporadí????
ErikaDP
25.03.13,14:23
Prosím o radu. Vyplňujem DP typu B. Účtovala som v sústave podvojného účtovníctva.Podnikateľ mal príjmy len zo živnosti, žiadne iné príjmy nemá. Hospodársky výsledok mi vyšla strata, aj min r. bola vykázaná strata. A teraz nie som si istá ktoré riadky v DP vypíšem??? Začnem vypisovať v tab. č. 1 preukázateľne zaplatené výdavky na poistné SP a ZP. r. 41 a r.42 tieto riadky budem mať prázdne pretože nemám náklady a výnosy nepodliehajúce dani.Potom r. 49.(tu napíšem stratu). Len tieto riadky sa vypíšu??? PROSÍM PORAĎTE!!!

Prosím mám len tieto riady vyplniť??? Keďže sa účtuje v sústave PÚ v poučení sa píše že tabuľka 1 sa nevyplňuje aj sa účtuje v PÚ. Ale potom v DP nie je nič iba hosp. výsledok. Môže to tak byť?????????Potrebujem to čo najskôr ukončiť prosíííím???

Postupuj podla poučenia k DP,
osoba s podvojnym učtom začína s vyplnaniím až na riadku 39 (40 ak je strata) kde prenesie UCTOVNY hosp.vysledok z podvojneho učta, a riadky 41 a 42 použije na upravavu zakladu dane z účtovneho hosp. vysledku na danový zaklad, t.j. do r. 41 a 42 das položky zvyšujuce a znizujuce zaklad dane ( napriklad výnosy z bankových urovko uvedieš na r. 42, do osobitných zaznamov v da priznani pisomne uved že nevyplnas tab.1 lebo mas podvojne, a uved popis položiek na r.41 a 42, aby bolo jasne z čoho sa skladajum, ako bol učtovný výsledok trasvormovany na zaklad dane.
Co sa týka vyplnenia udajov o poistnom pod tabulkou č. 1, nemam skusenost ( moj danovnik s podvojnym uctom ma príjmy z najmu, poistne neplati ...) ale asi by som ich tam uviedla pod tab. 1 aj ked ju nevyplnam ( poozr pri automatizovanom spracopvani D priznania cez sofft, ak ti podom automaticky natiahne tie vysdavky na poistné do r.2, tak vymaž ...)
estotebened
25.03.13,18:29
Dobry den, prosim o radu:

Zivnoostnik 20.1.2012 pozastavil zivnost az do 8.5.12.
Nasledne mu bola k 9.ť. zrusena. A teraz sa pytam, ako vyplnit danove. Dvadsat dni mal aktivnu zivnost, prijem ziadny, zdravotnu poistovnu si platil cely rok sam. Socialka na rok 2012 platit nemusel. Ale terazco mam napsiat dokolonky na str. 3 Preukazatelne zaplatene poistne na ZP? Cely rok? Len januar? Alebo mesacna platba deleno pocet dni krat tych 20?
Dakujem za rady
abcd.kates
25.03.13,18:50
1. do ktorého riadku DO FO "B" mám napísať sumu vyplatených preddavkov na daň z príjmov - štvrťročných (samozrejme z príjmov zo živnosti)?
2. kde v DP FO "B" uvediem, že vediem daňovú evidenciu?
ďakujem
Mila123
25.03.13,18:53
1. do ktorého riadku DO FO "B" mám napísať sumu vyplatených preddavkov na daň z príjmov - štvrťročných (samozrejme z príjmov zo živnosti)?
2. kde v DP FO "B" uvediem, že vediem daňovú evidenciu?
ďakujem
1/ riadok 107 DP
2/ DE sa uvedie krížikom na str. 3 podľa § 6 ods. 14 ZDP, na ľavo , na str. 3 (pod tabl. s § 6)
riska007
25.03.13,19:07
Prosím o pomoc, už sa mi to všetko motá. Zaplatené odvody do zdravotnej poisťovne uvádzam: VI. oddiel - skutočne zaplatené odvody v r. 2012 (preplatok nedávam, lebo bol už zdanený) a 12. str. preukazateľné preddavky na zdrav. poisťovni - tam uvediem zaplatené odvody za 1-12/2012 (čiže aj odvod zaplatený za december v januári)
2. Zaplatené odvody do sociálnej poisťovni: VI oddiel - skutočne zaplatené odvody (čo však s preplatkom, ktorý poslali na účet)? a 12 str. preukazateľné poistné za 1-12/2012(čiže aj odvod za december zaplatený v januári). Chápem to dobre? A čo s tým preplatkom zo Soc. poisť? Ďakujem
abcd.kates
25.03.13,19:19
1/ riadok 107 DP
2/ DE sa uvedie krížikom na str. 3 podľa § 6 ods. 14 ZDP, na ľavo , na str. 3 (pod tabl. s § 6)

ďakujem Mila ,-)
megyzah
25.03.13,19:39
Zamestnanec si urobil daňové priznanie typ B, keďže mal aj príjem z predaja obchodného podielu. Správca dane mu nepridelil číslo účtu ( keďze nebol nikdy podnikateľom a prvý krát podáva DP) teraz neviem, má si ísť o toto číslo požiadať na daňový úrad? Alebo na aký účet bude daň hradiť? Ďakujem
veronikasad
25.03.13,19:42
Zamestnanec si urobil daňové priznanie typ B, keďže mal aj príjem z predaja obchodného podielu. Správca dane mu nepridelil číslo účtu ( keďze nebol nikdy podnikateľom a prvý krát podáva DP) teraz neviem, má si ísť o toto číslo požiadať na daňový úrad? Alebo na aký účet bude daň hradiť? Ďakujem

kuk sem
http://www.porada.sk/71873-danove-priznanie-typu-a-post2286524.html#post2286524
riska007
25.03.13,19:46
Prosím o pomoc ...
veronikasad
25.03.13,19:49
Prosím o pomoc, už sa mi to všetko motá. Zaplatené odvody do zdravotnej poisťovne uvádzam: VI. oddiel - skutočne zaplatené odvody v r. 2012 (preplatok nedávam, lebo bol už zdanený) a 12. str. preukazateľné preddavky na zdrav. poisťovni - tam uvediem zaplatené odvody za 1-12/2012 (čiže aj odvod zaplatený za december v januári)
2. Zaplatené odvody do sociálnej poisťovni: VI oddiel - skutočne zaplatené odvody (čo však s preplatkom, ktorý poslali na účet)? a 12 str. preukazateľné poistné za 1-12/2012(čiže aj odvod za december zaplatený v januári). Chápem to dobre? A čo s tým preplatkom zo Soc. poisť? Ďakujem
http://www.kros.sk/39928
riska007
25.03.13,19:53
Ďakujem za pomoc, už je to zrozumiteľnejšie, len stále neviem čo s tým preplatkom zo Soc. poisťovni?
veronikasad
25.03.13,19:58
Ďakujem za pomoc, už je to zrozumiteľnejšie, len stále neviem čo s tým preplatkom zo Soc. poisťovni?
Preplatok zahrnieš do príjmov ako ostatný zdanitelný príjem (také je usmernenie FR SR - pohľadaj si na Porade, alebo na stránke drsr). Neuvádzaš ho na str. 3 ani str.12.