riska007
25.03.13,21:00
Ďakujem veľmi pekne, idem popozerať... :-D
kacenna
25.03.13,20:01
A v tabulke 1. uvadzam tiez uhradene preddavky 1-12/2012 ( 12/2011-12/2012) alebo tam spocitam skutocne uhradene za cely rok 2012 preddavky ako sa to pocitalo doteraz 1-12/2012 ( 02/2012-01/2013)?
veronikasad
25.03.13,20:04
A v tabulke 1. uvadzam tiez uhradene preddavky 1-12/2012 ( 12/2011-12/2012) alebo tam spocitam skutocne uhradene za cely rok 2012 preddavky ako sa to pocitalo doteraz 1-12/2012 ( 02/2012-01/2013)?

http://www.porada.sk/t206886-danove-priznanie-typu-b-2012-fyzicke-osoby.html#post2286644
kacenna
25.03.13,20:14
Tu som si precitala celu. Len predsa doteraz sa uvadzali preddavky napriklad za rok 2011 1-12/2011 ( 02/2011-01/2012). tym padom si 2x uplatnim vydavkoch sumu 1/2012. lebo som si ju uplatnila aj v danovom priznani za minuly rok.
veronikasad
25.03.13,20:19
Tu som si precitala celu. Len predsa doteraz sa uvadzali preddavky napriklad za rok 2011 1-12/2011 ( 02/2011-01/2012). tym padom si 2x uplatnim vydavkoch sumu 1/2012. lebo som si ju uplatnila aj v danovom priznani za minuly rok.
nerieš minulý rok (2011), postupuj podľa usmernenia DR SR
kacenna
25.03.13,20:23
Diky, to som potrebovala pocut, lebo mi to neslo nejak do hlavy :)
estotebened
25.03.13,20:27
Prosim Vas kde napisem do DP typu B uhrn preddavkou na dan zrazene zamestnavatelom?
Dakujem
Mila123
25.03.13,20:31
Prosim Vas kde napisem do DP typu B uhrn preddavkou na dan zrazene zamestnavatelom?
Dakujem
sú platené podľa § 35 ZDP, riadok na DP typu B si nájdeš......
estotebened
25.03.13,20:32
No prave ze citam dookola a dookola bud som slepy abo ho nevidim. Nikde ho nemozem najst
estotebened
25.03.13,20:36
Myslim, zemam, :
str. 9 zrazeny preddavok na dan r.105
Je to spravne? I ked je to t TPP?

;) Dikes Mila123
estotebened
25.03.13,20:38
No a snad posledna otazka... Ked mi dan vychadza 0,02centy tak satouvadzaci napisat nulu?
Roman2908
26.03.13,08:08
Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o radu. Keď fyzická osoba si uplatňuje výdavky percentom príjmov zo živnosti, môže prísť do straty po pripočítaní odvodov do zdravotnej poisťovní? Ďakujem za radu
kacenna
26.03.13,19:38
Este ,a ma napadla jedna vec. Nezalezi na tom v akom uctovnictve uctujem? Lebo ja robim danove priznanie s pausalnymi vydavkami.
Ľaľa
27.03.13,07:49
Dobrý deň, prosím poradiť, som zamestnanec, za rok 2012 som mala príjmy z pracovného pomeru. Dňa 4.1.2013 mi boli vyplatené výnosy z cenných papierov Komerční banka a.s. Praha za rok 2010 (dátum zahájenia výplaty bol 15.5.2011) v sume hrubý výnos 1650 CZK, daň 247,50, čiastka k výplate 1402,50 CZK a tiež výnosy za rok 2011 (dátum zahájenia výplaty 28.5.2012) v sume hrubý výnos 960 CZK, daň 144 CZK, čiastka k výplate 816 CZK. (Pre výnosy si chodím osobne do banky v ČR raz za čas). Kedy som povinná podať daňové priznanie typ B za rok 2012, alebo za rok 2013, keďže výnosy som fyzicky prevzala až 4.1.2013. Ďakujem.
kačena1
27.03.13,10:52
Dobry den. Len taku malu informaciu ohladom vyhlasenia ktore vydalo financne riaditelstvo sr tykajuce sa riadkov 9 a 10 v danovom priznani. riadim sa podla ich nariadenia bez ohladu na to ci uctujem v JU alebo si uplatnujem pausalne vydavky? dakujem.
Kvaka
27.03.13,11:00
Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o radu. Keď fyzická osoba si uplatňuje výdavky percentom príjmov zo živnosti, môže prísť do straty po pripočítaní odvodov do zdravotnej poisťovní? Ďakujem za raduMôže jej vyjsť strata, býva to pri vysokých úhradách nedoplatkov.
kacenna
27.03.13,16:50
Teraz som prisla este na jeden problem. ked mam v jednom mesiaci uhradene zdravotne poistenie len v ciastocnej sume, lebo mi povedali ze tam mam preplatok a mam uhradit o to nizsiu sumu. mam to brat ako ze som ju uhradila celu? a uvadzat v oddieli VI a aj na strane 12 ze som ju uhradila v plnej vyske? lebo vlastne preplatok vznikol ze som niekedy nieco zaplatila navyse.
Kvaka
27.03.13,16:53
Teraz som prisla este na jeden problem. ked mam v jednom mesiaci uhradene zdravotne poistenie len v ciastocnej sume, lebo mi povedali ze tam mam preplatok a mam uhradit o to nizsiu sumu. mam to brat ako ze som ju uhradila celu? a uvadzat v oddieli VI a aj na strane 12 ze som ju uhradila v plnej vyske? lebo vlastne preplatok vznikol ze som niekedy nieco zaplatila navyse.
Prredsa do priznania píšeš len to, čo si uhradila naozaj.
majenka1
27.03.13,18:19
ahojte, mam takuto situaciu:

ciastkovy zaklad dane zo zivnosti 3304,13
ciastkovy zaklad dane z prijmov podla § 5 362,91

po uplatneni NCZD zaklad dane 22,30 - daň 4,23 - automaticky mi vyhadzuje na riadku 95 nulu, a kedze z prijmov zo zavislej cinnosti bol zrazeny preddavok 11,24, dava mi to ako preplatok, je to ok?

("Pokiaľ uvedené príjmy presahujú polovicu tejto nezdaniteľnej časti základu dane (teda za rok 2012 presahujú 1 822,37 €), v takomto prípade sa ustanovenie § 46 ZDP na daňovníka nevzťahuje a žiadnu sumu mu daňový úrad nevráti. ")
majenka1
27.03.13,18:36
ahojte, mam takuto situaciu:

ciastkovy zaklad dane zo zivnosti 3304,13
ciastkovy zaklad dane z prijmov podla § 5 362,91

po uplatneni NCZD zaklad dane 22,30 - daň 4,23 - automaticky mi vyhadzuje na riadku 95 nulu, a kedze z prijmov zo zavislej cinnosti bol zrazeny preddavok 11,24, dava mi to ako preplatok, je to ok?

("Pokiaľ uvedené príjmy presahujú polovicu tejto nezdaniteľnej časti základu dane (teda za rok 2012 presahujú 1 822,37 €), v takomto prípade sa ustanovenie § 46 ZDP na daňovníka nevzťahuje a žiadnu sumu mu daňový úrad nevráti. ")

cim viac nad tym rozmyslam, tym je to horsie, ale podla uvedeneho, na ziaden preplatok danovnik nema narok...tak?
CHIC
27.03.13,20:57
Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o radu. Keď fyzická osoba si uplatňuje výdavky percentom príjmov zo živnosti, môže prísť do straty po pripočítaní odvodov do zdravotnej poisťovní? Ďakujem za radu

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. k) zákona č. 595/2002 Z. z. o dani z príjmov je daňovou stratou rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období. Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkov je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak. Z vyššie uvedených ustanovení zákona o dani z príjmov vyplýva, že daňovník, ktorý uplatní postup podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov , t.j. uplatní výdavky percentom z príjmov, nemôže vykázať daňovú stratu . To znamená, že ani v prípade, ak daňovník nedosiahne v príslušnom zdaňovacom období žiadne príjmy zo živnosti, z dôvodu platieb do ZP a SP nemôže vykázať daňovú stratu. Tento daňovník môže vykázať daňovú stratu len ak bude uplatňovať skutočné preukázateľné výdavky, to znamená, len v prípade, ak bude viesť účtovníctvo, resp. daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov.

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica
Z.E.Ú.S.
27.03.13,21:19
ahojte, chcem si preveriť: môže si FO- podnikateľ pri živnosti uplatniť preukázateľné výdavky a z činnosti sprostredkovateľov ktoré nie sú živnosťou (poisťovníctvo) uplatniť paušál 40 % ? mne sa zdá že nemôže, mýlim sa ? A ešte sa chcem spýtať či si podľa Vás môže živnostník, ktorý dostal dotáciu viesť len daňovú evidenciu ? V tom prípade by asi nemohol postupne daňovo odpisovať dotácie že ? A nakoniec príjmy z poisťovníctva chodia dotyčnému na bankový účet súkromný, stačí ak ich sčítam a zapíšem do daňového priznania do tabuľky alebo by sa mal aj tento bankový účet účtovať v JÚ resp. ho mal dotyčný aj oznámiť daňovému úradu ? ďakujem za odpovede
Katy a R
27.03.13,21:37
ahojte, chcem si preveriť: môže si FO- podnikateľ pri živnosti uplatniť preukázateľné výdavky a z činnosti sprostredkovateľov ktoré nie sú živnosťou (poisťovníctvo) uplatniť paušál 40 % ? mne sa zdá že nemôže, mýlim sa ? A ešte sa chcem spýtať či si podľa Vás môže živnostník, ktorý dostal dotáciu viesť len daňovú evidenciu ? V tom prípade by asi nemohol postupne daňovo odpisovať dotácie že ? A nakoniec príjmy z poisťovníctva chodia dotyčnému na bankový účet súkromný, stačí ak ich sčítam a zapíšem do daňového priznania do tabuľky alebo by sa mal aj tento bankový účet účtovať v JÚ resp. ho mal dotyčný aj oznámiť daňovému úradu ? ďakujem za odpovede

- nemôže pri odst 1 a 2 kombinovať - ale rovnako treba (veď to aj vyplýva z DP - že kedy môžeš kombinovať)
- Je na rozhodnutí daňovníka - aké výdavky uplatní, môže aj paušálne. Pre úrad práce treba asi skutočné (záleží čo má v dohode) - aj DE znamená uplatnenie skutočných výdavkov - dotácia ide do príjmu postupne ... keď nakúpi (minie) v súlade s PZ .
Správne mal ten účet oznámiť DU.. ale je to taký problém preňho, nahlásiť poisťovni, aby mu provízie posielala na ten druhý účet :confused::eek:
Z.E.Ú.S.
27.03.13,22:05
vdaka, áno viem ako sa účtuje dotácia, len zo zvedavosti či to je možné aj pri daň. evidencii som sa pýtal... No tento klient má všetko naopak, súkromné platby na podnikateľskom, podnikateľské príjmy na osobnom ale pár dní pred termínom ked dal doklady tak to už nejak musím dopasovať, potom to snáď už napraví aby v tom nebol chaos ako teraz aj o rok... O tom že kombinovať sa nesmie som vedel len som práve niečo prečítal na nete čo ma zmiatlo ... A ako by to malo byť správne s výdavkami, ked sa niektoré prelínajú so živnosťou aj sprostredkovaním poistenia ? napr. telefón a podobné výdavky
Katy a R
27.03.13,22:07
vdaka, áno viem ako sa účtuje dotácia, len zo zvedavosti či to je možné aj pri daň. evidencii som sa pýtal... No tento klient má všetko naopak, súkromné platby na podnikateľskom, podnikateľské príjmy na osobnom ale pár dní pred termínom ked dal doklady tak to už nejak musím dopasovať, potom to snáď už napraví aby v tom nebol chaos ako teraz aj o rok... O tom že kombinovať sa nesmie som vedel len som práve niečo prečítal na nete čo ma zmiatlo ... A ako by to malo byť správne s výdavkami, ked sa niektoré prelínajú so živnosťou aj sprostredkovaním poistenia ? napr. telefón a podobné výdavky
- súhrnne - na riadku 9 (stačí iba tam uviesť všetko)
majenka1
27.03.13,22:16
ahojte, mam takuto situaciu: ciastkovy zaklad dane zo zivnosti 3304,13 ciastkovy zaklad dane z prijmov podla § 5 362,91 po uplatneni NCZD zaklad dane 22,30 - daň 4,23 - automaticky mi vyhadzuje na riadku 95 nulu, a kedze z prijmov zo zavislej cinnosti bol zrazeny preddavok 11,24, dava mi to ako preplatok, je to ok? ("Pokiaľ uvedené príjmy presahujú polovicu tejto nezdaniteľnej časti základu dane (teda za rok 2012 presahujú 1 822,37 €), v takomto prípade sa ustanovenie § 46 ZDP na daňovníka nevzťahuje a žiadnu sumu mu daňový úrad nevráti. ")

​je to ok?
CHIC
28.03.13,08:54
ahojte, mam takuto situaciu:

ciastkovy zaklad dane zo zivnosti 3304,13
ciastkovy zaklad dane z prijmov podla § 5 362,91

po uplatneni NCZD zaklad dane 22,30 - daň 4,23 - automaticky mi vyhadzuje na riadku 95 nulu, a kedze z prijmov zo zavislej cinnosti bol zrazeny preddavok 11,24, dava mi to ako preplatok, je to ok?

("Pokiaľ uvedené príjmy presahujú polovicu tejto nezdaniteľnej časti základu dane (teda za rok 2012 presahujú 1 822,37 €), v takomto prípade sa ustanovenie § 46 ZDP na daňovníka nevzťahuje a žiadnu sumu mu daňový úrad nevráti. ")


​je to ok?

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44...

11,24 bude preplatok
majenka1
28.03.13,09:12
dakujem
seda
28.03.13,19:47
Dobrý večer, prosím Vás o radu. Počas roka som mala príjmy zo závislej činnosti a živnosti (JU). Platené odvody do SP boli zo závislej činnosti a dobrovoľné. Mám potvrdenie zo SP, že v r. 2012 DPO som uhradila 546,85 Eur. Tieto odvody si mám prirátať k odvodom zo závislej činnosti na r. 35 a 35a a priložím dané potvrdenie k DP? Ďakujem.
chudaska
29.03.13,05:46
tieto odvody zarataj do vydavkov JU a vyznac ich na pod tabulkou oddiela VI. - preukazatelne zaplatene poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa §6 ods. 1 a 2 zákona
seda
29.03.13,08:11
tieto odvody zarataj do vydavkov JU a vyznac ich na pod tabulkou oddiela VI. - preukazatelne zaplatene poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa §6 ods. 1 a 2 zákona

Živnosť mi vznikla 15.7.12, môžem dať do denníka JU aj tie, ktoré boli uhradené pred začatím SZČO? Ako nepeňažné operácie ku dňu začatia SZČO?
Indeed
29.03.13,08:21
Trošku ma rozhodilo,že došlo k tématickým zmenám v tlačive pre podania DP z prijmu FO za rok 2012

konkretne X .oddiel VÝPOČET DANE

neporozumel som ,čo mám uviesť na riadku 77
/podľa mojej logiky
nezdaniteľná čiastka NIE JE VYPOČITANA ale je zákonom URČENÁ /

Ďalej mi nepripadá logické požadovať uviesť na riadku 79 :"maximálne do výšky základu dane na r.76"

podľa mňa by tam mala isť skutočne vypočítana čiastka

rozdiel základu dane a nezdaniteĺnej čiastky

Tlačivo pre DP 2011 bolo rozhodne logickejšie usporiadané

Ale VYRIEŠIL to za mňa elektronicky formulár, ktorý sám spraví prepočty a správne vyplní všetky kolonky

Ono pri dańovom priznaní nikdy nejde o konkretnývýsledok, ale o správne vyplnenie všetkých koloniek

aby DP po formálnej stránke nemalo žiadnu chybu.
klaklaudinka
31.03.13,18:12
Dobry vecer,
som na rodicovskej dovolenke a v roku 2012 mi vznikli prijmy z dusevneho vlastnictva - teda prijmy na zaklade paragrafu 6 ods 2 pism a) a podavam danove priznanie typu B, mozem si zaroven uplatnit 40 % pausalne vydavky - aj ked som vlastne fyzicka osoba nepodnikatel ? Dakujem pekne za info ...
Andrea287
31.03.13,20:14
Dobrý deň prajem, obraciam sa na vás s prosbou, od 10.12.2012 mi vznikla živnosť. Počas roku som nemala žiadne príjmy, a ani za tento krátky čas, ako živnostník. Avšak uhradila som zdravotné poistenie za december, túto čiastku mám vyznačiť v oddieli V. alebo VI?? Prosím, kde môžem vyznačiť nájom, ktorý som uhradila ako živnostík? Prosím, môžem dať do DP aj nájom, teda výdavky, ktoré boli uhradené pred začatím SZČO? Ako nepeňažné operácie ku dňu začatia SZČO? Po akú dobu spätne? Kde sa to vyznačuje? Veľmi pekne vám ďakujem!
seda
02.04.13,12:30
Dobrý deň, poslala som DP B+výkazy, vediem JU a omylom pod tabuľkou č. 1 som zaškrtla, že si uplatňujem preukázateľné výdavky pri príjmoch §6, myslíte, že mám ešte dnes poslať opravné? Ďakujem.
zanetth
02.04.13,13:16
Dobrý deň, poslala som DP B+výkazy, vediem JU a omylom pod tabuľkou č. 1 som zaškrtla, že si uplatňujem preukázateľné výdavky pri príjmoch §6, myslíte, že mám ešte dnes poslať opravné? Ďakujem.

Mne sa to tiež stalo, ale DP som posielala už skôr, a pani z DÚ ma na to upozornila a žiadala opraviť to (ak vedieš JÚ pod tabuľkou nie je žiadny krížik). Ja by som poslala opravné DP.
seda
03.04.13,14:17
Som ja trdlo, nič to neovplyní a musím podať opravné :-(